Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

TERIOS ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ;

Δημοσίευσηαπό gsf » 01 Σεπ 2005, 10:12

Φίλε Discoverer μην το συζητάς! Για μικρό τζιπάκι, το Terios είναι μονόδρομος. Ο συνδυασμός αυτών που προσφέρει είναι μοναδικός. Εγώ το έχω 2 μήνες και το φχαριστιέμαι. Το μυστικό είναι να ανεχθείς τα ελαττώματά του για να εκτιμήσεις και να απολαύσεις τα προτερήματά του. Η κατανάλωσή του είναι ΟΚ: περίπου 10 λ. στα 100 μικτά χιλ. (ανάλογα του πώς οδηγάς βέβαια). Είδα πιο πάνω τη φωτογραφία με το καινούργιο Terios και, από όσο μπορώ να κρίνω, προτιμώ το παλιό!

gsf
Άβαταρ μέλους
gsf
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Ιουν 2005, 13:11
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτη

Δημοσίευσηαπό A.Man » 01 Σεπ 2005, 10:25

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους!
Το καινούριο είναι πιο όμορφο από το παλιό (υποκειμενικό αυτό) και σίγουρα μου φαίνεται πιο "άγριο" από το Panda.
Χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες φαίνεται μια καλή επιλογή.
Η κατανάλωσή του είναι ΟΚ: περίπου 10 λ. στα 100 μικτά χιλ. (ανάλογα του πώς οδηγάς βέβαια).

Πολλά δεν είναι όμως τα 10L/100?
Ανθυποπρόεδρος σκέτο...
Άβαταρ μέλους
A.Man
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 14:02
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό Caravan » 01 Σεπ 2005, 10:36

Στο site της Daihatsu το παρουσιάζουν ως νέο SUV και όχι ως αντικαταστάτη του Terios.
Επίσης οι κινητήρες είδα σε αγγλικό περιοδικό ότι θα είναι 1.5 και 2.0 L, γεγονός που υποδηλώνει ότι θα είναι κατά πολύ μεγαλύτερο του Terios.
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό gsf » 01 Σεπ 2005, 11:35

Πολλά δεν είναι όμως τα 10L/100?

Νομίζω είναι δύσκολο να έχεις μικτή κατανάλωση μικρότερη από 10/100 σε μόνιμα τετρακίνητο τζιπoειδές ακόμα κι αν αυτό είναι μόλις 1300cc. Επαναλαμβάνω όμως ότι έχει να κάνει και με το πώς οδηγεί ο καθένας.

Στο site της Daihatsu το παρουσιάζουν ως νέο SUV και όχι ως αντικαταστάτη του Terios.

Άρα το καινούργιο δε μπορεί να συγκριθεί άμεσα με το παλιό. Είναι άλλης κατηγορίας όχημα. Ενδεχομένως να συνεχίσουν να βγάζουν το 1300άρι. Κάτι τέτοιο τουλάχιστον μου είχαν πεί από την αντιπροσωπεία.

gsf
Άβαταρ μέλους
gsf
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Ιουν 2005, 13:11
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτη

Δημοσίευσηαπό discoman » 02 Σεπ 2005, 16:11

φιλε discoverer η ελειψη κοντων σε συνδυασμο με την μικρη υποδυναμη του τεριος ειναι οτι χειροτερο .Αν θες να γινεις ρεζιλι σε καμια παραλια και να τρεχεις να φερεις το disco να το ξεκολησεις παρτο , Αυτο συνεβη το καλοκαιρι σε μια παραλια που βρισκομουν οπου κολησε το μικρο και μπηκα μεσα να δω τι γινεται και απογοητευτηκα ειχε βουλιαξει και δεν πιγενε ουτε μπρος ουτε πισω εσβηνε το μοτερ απο την αντισταση και μυρισε ο δισκος τοτε ενα τραβγημα απο το disco τον εσωσε .νομιζω οτι το GV ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑς προλαβα;ινεις να το παρεις και ειναι σαφως καθαροαιμο
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό xontros » 02 Σεπ 2005, 16:55

Γιατί, υπάρχουν ακόμα GV??? Έχω την εντύπωση ότι ο Σφα ξεπούλησε, και άκουσα ιστορίες ότι πολλοί έτρεχαν να αγοράσουν από εκθέσεις εκτός Αθηνών...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 03 Σεπ 2005, 13:23

discoman έγραψε:φιλε discoverer η ελειψη κοντων σε συνδυασμο με την μικρη υποδυναμη του τεριος ειναι οτι χειροτερο .Αν θες να γινεις ρεζιλι σε καμια παραλια και να τρεχεις να φερεις το disco να το ξεκολησεις παρτο , Αυτο συνεβη το καλοκαιρι σε μια παραλια που βρισκομουν οπου κολησε το μικρο και μπηκα μεσα να δω τι γινεται και απογοητευτηκα ειχε βουλιαξει και δεν πιγενε ουτε μπρος ουτε πισω εσβηνε το μοτερ απο την αντισταση και μυρισε ο δισκος τοτε ενα τραβγημα απο το disco τον εσωσε .νομιζω οτι το GV ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑς προλαβα;ινεις να το παρεις και ειναι σαφως καθαροαιμο


Αδελφέ discoman,

1) αν δεν έχει να σέρνει κάτι το Disco μου πώς θα κάνει τη γυμναστική του; :lol:

2) για να πάω σε παραλία πρέπει να πάρω και τα συμπράγκαλα μαζί μου, άρα θέλω εργαλείο με ...προσόντα άρα θα πάω με το Disco!!! :wink:

3)H γυναίκα μου οδηγάει 90% μέσα στη πόλη, οπότε εδώ θέλει κατσαρίδα και να καίει και λίγο. Είχα να διαλέξω ανάμεσα σε Jimny (δυστυχώς μόνο τρίθυρο αλλιώς δε το συζήταγα) και σε terios (δυστυχώς χωρίς κοντά). Επειδή η γυναίκα μου με κατηγορεί ότι πάω να πάρω δεύτερο τζίπ για πάρτυ μου :wink: λέω να στερηθώ τα κοντά για ....ξεκάρφωμα!

4)
ασχετα με τα ανωτέρω, βρήκα πολλές Cayenne, Grand Cherokee κλπ μέχρι τις ταβέρνες, αλλά στη γνωστή διαδρομή μέχρι τη Φυλή μόνο ένα Terios έκανε παρέα στο Disco μου καθώς και ένα Samy το οποίο κατέβαινε μαλλιοκούβαρα (είχε πάρει ληγμένα ο οδηγός). Απο τότε το εκτίμησα φίλε!

Με εκτίμηση


Υ.Γ. Αλήθεια άλλοι τέρουλες δεν υπάρχουν να πούν καμμιά γνώμη;;;
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό Geo » 03 Σεπ 2005, 20:13

Φίλε μια χαρα είναι το Terios με κάποιους περιορισμούς βέβαια σε ότι αφορα "αγριο" of road ¨Όπως προείπε (ο teroulas νομίζω) θα σε πάει σε σημεία που δεν πίστευες ότι μπορείς να πας με το Terios (και με λάστιχα Α/Τ καλύτερα)..

Απο κατανάλωση στην εθνική με 100-120 χλμ καίει γύρω στα 7,5-8,0L/100. Αν πας με μεγαλύτερη ταχύτητα τότε καταλαβαίνεις ότι ανεβάινει και η κατανάλωση. Μέσα στην πόλη καίει γύρω στα 9,0-9,5L/100

Το μόνο που με χαλάει στο αμάξι είναι οτι ειναι πολυ μικρό για τις δικές μου ανάγκες
Άβαταρ μέλους
Geo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 16 Μάιος 2004, 21:56
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό teroulas » 05 Σεπ 2005, 08:30

discoman έγραψε:Αν θες να γινεις ρεζιλι σε καμια παραλια και να τρεχεις να φερεις το disco να το ξεκολησεις παρτο , Αυτο συνεβη το καλοκαιρι σε μια παραλια που βρισκομουν οπου κολησε το μικρο και μπηκα μεσα να δω τι γινεται και απογοητευτηκα ειχε βουλιαξει και δεν πιγενε ουτε μπρος ουτε πισω εσβηνε το μοτερ απο την αντισταση και μυρισε ο δισκος...


Αμάξι χωρίς αργά και αμμουδιά δεν παίζουν. Δεν νομίζω ότι ο φίλος μας discoverer θα το πάρει για να παίζει στην άμμο. Αφού έχει εργαλείο για τέτοια.
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 05 Σεπ 2005, 08:44

Φίλε teroula σωστά το λές. Αν και γενικά αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι την άμμο. συνηθως δεν υπάρχουν σημεία να δέσεις για να ξεκολλήσεις, και το Disco είναι θεόβαρο.
Αντίθετα είμαι ερωτευμένος με λάσπη, πέτρα και πάγο. Εκεί πιστέυω ότι το terios πάει καλά.

Το σημείο που ανέφερα πρίν ( ο δαίμων έκοψε την αρχή της πρότασης) είναι στο χωματόδρομο (που τότε ήταν παγοδρόμιο) στη Πάρνηθα μετά το σανατόριο που βγάζει στη Φυλή.
Το terios με τα Α/Τ λάστιχα έπαιξε καλά. Μόνο πρίν την Αυλώνα στους λασπόλακκους είδα τον οδηγό να αρνείται να δοκιμάσει.

Επιμένω ότι λόγω βάρους στο 99% των περιπτώσεων θα τα καταφέρει.

Για το άλλο 1% το disco θα χαρεί να ξεμουδιάσει..

Η πλάκα θα είνια να κολλήσει το Disco και να προσπαθεί το Terios να το τραβήξει :shock:

ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΠΑΙΔΙΑ!!!
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό firelord » 05 Σεπ 2005, 09:50

άντε καλοτάξιδο!!!!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό teroulas » 05 Σεπ 2005, 14:17

Πάρτο πάρτο

:blob: :blob: :blob: :blob: :blob: :blob: :blob:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό teroulas » 05 Σεπ 2005, 14:21

ΥΓ: η φωτό στο avatar είναι από την παραλία της κοκκινιάς ή κάπως έτσι στην εύβοια. Μόνο niva και navara είχαν μπεί.

Μπήκα κι εγώ, σημειώνω ότι δεν μπορούσες να περπατήσεις, τόσο βαθιά ήταν, μέχρι εκεί που άρχισε να με αφήνει από δύναμη. Ξεφόρτωσα, και αμέσως πίσω. Ούτε μπλοκέ, ούτε αργά (που να τά βρω ο καημένος). Κάποιος nivas που ηταν εκεί μου είπε πως ήμουν θρασύς :smile:
Όμως δεν κόλλησα γιατί δεν το ζόρισα παραπάνω από κει που με έπαιρνε :wink:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό gmav » 05 Σεπ 2005, 14:29

discoman έγραψε:φιλε discoverer η ελειψη κοντων σε συνδυασμο με την μικρη υποδυναμη του τεριος ειναι οτι χειροτερο .Αν θες να γινεις ρεζιλι σε καμια παραλια και να τρεχεις να φερεις το disco να το ξεκολησεις παρτο , Αυτο συνεβη το καλοκαιρι σε μια παραλια που βρισκομουν οπου κολησε το μικρο και μπηκα μεσα να δω τι γινεται και απογοητευτηκα ειχε βουλιαξει και δεν πιγενε ουτε μπρος ουτε πισω εσβηνε το μοτερ απο την αντισταση και μυρισε ο δισκος τοτε ενα τραβγημα απο το disco τον εσωσε .νομιζω οτι το GV ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑς προλαβα;ινεις να το παρεις και ειναι σαφως καθαροαιμο


καλημέρα.

νομίζω είναι άδικο να κρίνεις το terios απο μια μεμονωμένη περίπτωση που είδες. Εκτός απο το αμάξι μεγάλη σημασία έχει και ο οδηγός.
και εγώ το έχω παει σε παραλίες και δεν έχω κολήσει.... τι σημαίνει αυτό?

το μεγάλο πλεονέκτημα του αυτοκινήτου είναι το μικρό βάρος του και το περιορισμένης ολίσθησης πίσω διαφορικό. σε λάσπη και χιόνι κάνει θαυματα. στην πέτρα είναι ποιο δύσκολα τα πράγματα γιατί εκει πρεπει να πας αργά χωρίς να έχεις τη δυνατότητα σπινιαρίσματος (για να μη σχίσεις το ελαστικό).
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό discoman » 06 Σεπ 2005, 15:40

συναδελφοι μην τα περνετε γνωμη εκφραζω .Για μενα ειναι γελειο οχημα σαν εμφανιση και παιδικο σαφως εχει δυνατοτητες καλες αλλα ειναι πολυ μικρο για μεγαλα ταξιδια και για ιοκογενεια . για τα λεφτα του τα αξιζει . ειναι σαφως ενα υποκαταστατο τετρακινησης και απευθυνεται σε νεους μοναχικους γυναικες ειναι της μοδας και σε οσους θελουν να εχουν μια μικροαναγκη για εκτος δρομου μετακινησεις η σε οσους θελουν να εχουν μια ψευδευσθηση off road αυτη ειναι η πραγματικοτηα αλλα για τα παντα υπαρχουν αναγκες και πελατες
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης