Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pinin-Διάφορα (πρώην:Νέο Pinin, νέος στo off-road)

Δημοσίευσηαπό Storm » 01 Αύγ 2006, 16:20

Ωραία! Χαίρομαι ιδιαίτερα που λυθηκε το πρόβλημα άμεσα και ανέξοδα!!!! :P

Ρε τι σου κάνει ένα λαστιχάκι !!!! :) :)

α! και μάλλον βγήκε γιατί πολύ απλά δεν είχε μπει καλά από το εργοστάσιο !!!

μήπως τους είπες να σου βιδώσουν και όλες τι βίδες και τα παξιμάδια??? Και σε αυτά θα πρέπει να έχεις το νου σου ... :wink:
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 01 Αύγ 2006, 18:46

Πρόβλημα με την σταθεροποίηση του ρελαντί παρουσιάζεται και εφ' όσον αποσυνδεθούν για αρκετή ώρα (νομίζω πάνω από 3') οι πόλοι της μπαταρίας, οπότε κάνει reset στις μνήμες του ο εγκέφαλος και χρειάζεται αρκετή ώρα λειτουργίας για να ξαναστρώσει. Υπάρχει μια διαδικασία περί τα 10' που περιγράφεται στο service manual για να στρώσει το ρελαντί αλλά είναι τόσο σπαστική που είναι καλύτερα να το βγάλετε για μιά βόλτα στην εθνική στην διάρκεια της οποίας καλό είναι να ανάψετε για ένα διάστημα και τα φώτα και να βάλετε σε λειτουργία και τον ανεμιστήρα του κλιματισμού-καλοριφέρ για να συνηθίσει ο κινητήρας σε διάφορες συνθήκες φορτίου (από δυναμό και κομπρεσέρ).
Άν βρώ στο S.M το σχετικό θα το ανεβάσω προς γνώσιν των ενδιαφερομένων.
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό tzigis » 07 Αύγ 2006, 18:14

γεια χαρα και απο εμενα, με λενε γιωργο και εχω ενα pinin2000cc 1 χρονο τωρα.ειμαι αρκετα ευχαριστιμενος απο το αυτοκινητο μα αποφασιζοντας να αλλαξω λαστιχακια εμαθα απο γνωστους βελτιωτες στον χωρο οτι για να χωρεσουν τα λαστιχα που θελω χρειαζετε να σηκωσω τα πιατελα τις αναρτησης!!γνωριζετε κατι για αυτη την διαδικασια

ευχαριστω γιωργος!!!
Άβαταρ μέλους
tzigis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 07 Αύγ 2006, 18:00
Τοποθεσία: ηλιουπολη αθηνα

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 08 Αύγ 2006, 02:19

tzigis έγραψε:γεια χαρα και απο εμενα, με λενε γιωργο και εχω ενα pinin2000cc 1 χρονο τωρα.ειμαι αρκετα ευχαριστιμενος απο το αυτοκινητο μα αποφασιζοντας να αλλαξω λαστιχακια εμαθα απο γνωστους βελτιωτες στον χωρο οτι για να χωρεσουν τα λαστιχα που θελω χρειαζετε να σηκωσω τα πιατελα τις αναρτησης!!γνωριζετε κατι για αυτη την διαδικασια

ευχαριστω γιωργος!!!


Το αυτοκινητο φοραει 215/65 16 και δεν νομιζω μπροστα να παιρνει πανω απο 215/70 16.
Εσυ τι θελεις να βαλεις?
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό tzigis » 08 Αύγ 2006, 16:38

αυτη την διασταση θελω να βαλω αλλα ακομα και αυτα δεν χωρανε σωστα αν δεν σηκωσω τα πιατελα οπως με πληροφορησε και ο εμπορος ελαστικων αλλα και ο εγγεζοπουλος .το κοστος ειναι 300 ευρω αλλα θα ηθελα να εχω και μια αποψη απο καποιον κατοχο του αυτοκινητου που εχει βαλει αυτην την διασταση μιας και στον σαρακακη δεν πολυ κατεχουν απο αυτα!

ευχαριστω!!
Άβαταρ μέλους
tzigis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 07 Αύγ 2006, 18:00
Τοποθεσία: ηλιουπολη αθηνα

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 08 Αύγ 2006, 17:54

tzigis έγραψε:αυτη την διασταση θελω να βαλω αλλα ακομα και αυτα δεν χωρανε σωστα αν δεν σηκωσω τα πιατελα οπως με πληροφορησε και ο εμπορος ελαστικων αλλα και ο εγγεζοπουλος .το κοστος ειναι 300 ευρω αλλα θα ηθελα να εχω και μια αποψη απο καποιον κατοχο του αυτοκινητου που εχει βαλει αυτην την διασταση μιας και στον σαρακακη δεν πολυ κατεχουν απο αυτα!

ευχαριστω!!

Φοράω εγώ τα Βridgestone A/T 694 (Revo) σε διάσταση 217/70 - 16 και χωράνε μια χαρά χωρίς μετατροπή. Δεν ξέρω άν φορώντας καμμιά πολύ χοντρή αλυσσίδα τον χειμώνα, σου παρουσιαστεί πρόβλημα (να βρίσκουν δηλ στα πιατέλα οι κρίκοι.) Πάντως την μετατροπή με κοψιμοραψίματα στα πιατέλα και όχι επώνυμη ολοκληρωμένη λύση σηκώματος θα σου συνιστούσα να την αποφύγεις. Άν δεν προσβλέπεις σε σκληρό (αγωνιστικού τύπου) off-roading άσε το αυτοκίνητο όπως είναι και πειραματίσου αργότερα με αμορτισέρ και ελατήρια. Το αυτοκίνητο είναι σχετικά καινούριο στο χώρο και οι περισσότερες λύσεις βελτίωσης ( ; ) της ανάρτησης είναι πειραματικές και ως εκ τούτου ίσως έως και επικίνδυνες..... :cry: :cry: :cry:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό JATH » 09 Αύγ 2006, 08:40

TZIGIS ΕΓΡΑΨΕ

γεια χαρα και απο εμενα, με λενε γιωργο και εχω ενα pinin2000cc 1 χρονο τωρα.ειμαι αρκετα ευχαριστιμενος απο το αυτοκινητο μα αποφασιζοντας να αλλαξω λαστιχακια εμαθα απο γνωστους βελτιωτες στον χωρο οτι για να χωρεσουν τα λαστιχα που θελω χρειαζετε να σηκωσω τα πιατελα τις αναρτησης!!γνωριζετε κατι για αυτη την διαδικασια

ευχαριστω γιωργος!!!

ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΤΙ ΠΙΝΙΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟΝ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Λ.ΣΥΓΓΡΟΥ 191 ΤΗΛ 9332708. ΕΚΟΨΕ ΤΑ ΠΙΑΤΕΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΕ ΜΙΑ ΤΣΟΝΤΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΡΙΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΥΨΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΑ BILSTEIN. ΠΙΣΩ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΤΕΝΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΩΡΑ (Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΓΙΝΕ ΤΟ 2003). ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 2.5 ΕΚΑΤΟΣΤΑ.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.

+ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ
+ ΑΝΕΒΑΙΝΕ.ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ
+ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΣΤΙΒΑΡΟΤΗΤΟΣ

- Η ΑΝΕΣΗ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΠΡΙΝ ΠΗΓΕ ΠΕΡΙΠΑΤΟ
- ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ ΚΟΥΝΗΜΑ ΣΕ ΛΑΚΚΟΥΒΕΣ ΣΑΜΑΡΑΚΙΑ ΚΤΛ. Η
ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΕΛΤΙΩΝΟΤΑΝ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΧΕ ΒΑΡΟΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.
- ΚΟΣΤΟΣ 1000 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ (ΤΟ 2003)

Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ ΑΞΙΖΕ Η ΜΕΤΑΡΟΠΗ. ΣΕ ΑΣΦΑΛΤΟ ΜΕ ΛΑΚΚΟΥΒΕΣ Η ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ.

Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ
JATH
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 14:22
Τοποθεσία: ΡΕΝΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό tzigis » 09 Αύγ 2006, 16:36

αυτα τα κοψε ραψε θα ηθελα να αποφυγω και η αποψη σας ειναι χρησιμη!!
φιλε τασο τα λαστιχα που εβαλες τι εντυπωση σου εδωσαν εκτος δρομου!!
σκεφτωμουν να βαλω τα bf η τα cooper!!τα πρωτα που τα ειχα σε ενα jimny ηταν μια χαρα μα το jymni δεν χρειαζοταν και πολλα!!

φιλικα γιωργος!!!
Άβαταρ μέλους
tzigis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 07 Αύγ 2006, 18:00
Τοποθεσία: ηλιουπολη αθηνα

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 09 Αύγ 2006, 20:13

tzigis έγραψε:αυτα τα κοψε ραψε θα ηθελα να αποφυγω και η αποψη σας ειναι χρησιμη!!
φιλε τασο τα λαστιχα που εβαλες τι εντυπωση σου εδωσαν εκτος δρομου!!
σκεφτωμουν να βαλω τα bf η τα cooper!!τα πρωτα που τα ειχα σε ενα jimny ηταν μια χαρα μα το jymni δεν χρειαζοταν και πολλα!!

φιλικα γιωργος!!!

Σε κακούς χωματόδρομους και λογική λάσπη πάνε μιά χαρά και δείχνουν ακόμα πολύ ανθεκτικά. Για πραγματικά εκτός δρόμου καταστάσεις έχω μιά τετράδα αναγομωμένα (για λόγους κόστους) Μ/Τ (τα TRAKKER Pneus Elite http://www.pneuselite.it/Italiano/Italiano.htm που τα φοράω άνοιξη και φθινόπωρο που κάνω συνήθως εκδρομές με λάσπες κλπ και έτσι είμαι ήσυχος.
Υ.Γ Επειδή όμως είμαι άρρωστος με τα λάστιχα, έχω και μιά τετράδα χειμερινά (4X4 Alpin Michelin) για χιόνια και πάγους που έχουμε από Δεκέμβρη μέχρι Μάρτη εδώ και στα μέρη που κυκλοφορώ..... :oops: :oops: :oops:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό JATH » 10 Αύγ 2006, 08:35

ΦΙΛΕ ΤΑΣΟ

ΤΟ ΒΑΛΕ/ΒΓΑΛΕ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ Η ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΕΣ. ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΝΕΧΕΣ ΒΑΛΕ/ΒΓΑΛΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΔΡΟΜΟΥΣ ΜΕ ΠΕΤΡΕΣ Η ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ.

ΓΙΑΝΝΗΣ
JATH
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 14:22
Τοποθεσία: ΡΕΝΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 10 Αύγ 2006, 17:28

Έχω 3 4αδες λάστιχα με δύο 4δες ζάντες. έτσι είναι πιό γρήγορο και ανώδυνο για τα λάστιχα, άν και τα καινούρια μηχανήματα των βουλκανιζατέρ είναι τέλεια και δεν προκαλούν ζημιές. Τα χιονολάστιχα τα περπατάω παντού, στις πέτρες βέβαια με προσοχή... όχι σαν Μ/Τ !!!
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 14 Αύγ 2006, 16:43

Επανέρχομαι εν μέσο των διακοπών για να κάνω μια απλή καταγραφή...
Εδώ και 15 μέρες βρίσκομαι στη Ζάκυνθο, το αμάξι έχει κάνει κάπου 800χλμ σε επαρχιακό δίκτυο. Στενοί δρόμοι, πολλές στροφές, ανηφόρες κατηφόρες, αλλά και μποτιλιαρίσματα στη πόλη της Ζακύνθου. Μέση κατανάλωση 10λτ/100χλμ. Νομίζω είναι αρκετά καλά σαν κατανάλωση, αν και με την τιμή που έχει εδώ η βενζίνη...... :cry:
Να σημειώσω ότι το αμάξι είναι πολύ ευχάριστο σε αυτές τις διαδρομές, πολύ ευέλικτο (το τιμόνι δίνει ρέστα για άλλη μια φορά), με εξαιρετικά κρατήματα και με τη γνωστή ελαστικότητα του κινητήρα που περιορίζει τις αλλαγές ταχυτήτων στο ελάχιστο.
Χαιρετώ όλους και καλά μπάνια!!!
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 17 Αύγ 2006, 15:26

Γειά σας παλικάρια..
Επανέρχομαι με ενθουσιασμό απο το Pinin μου και ερωτήσεις γιά το Pinin μου!
Δεν μου ανάβει το λαμπάκι "GDI ECO" και δεν μου δείχνει την στιγμιαία κατανάλωση.Αυτα ελέγχονται απο τον ίδιο αισθητήρα?
Και κάτι πιο πικάντικο..!Ξέρει κανείς το offset των τροχών?
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 17 Αύγ 2006, 17:15

Το λαμπάκι είναι πιθανότατα καμμένο και θέλει άλλαγμα. Αλλάζει εύκολα αρκεί να καταπιάνεσαι λίγο, αλλιώς θέλει ηλεκτρολόγο. Στιγμιαία κατανάλωση; Μόνο μέση δείχνει η οθόνη στα Πινίν. Στιγμιαία μόνο όταν το μηδενίσεις και για πολύ λίγα (ελάχιστα) χιλιόμετρα.
Το όφσετ των τροχών είναι θετικό 45 χιλιοστα για τις μανίσιες ζάντες 6''. Άν πάς σε φαρδύτερη 6,5'' ας πούμε πρέπει να είναι 38 χιλ.
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 17 Αύγ 2006, 17:45

Και εγώ έχω την ίδια εντύπωση για τις ενδείξεις αλλα αριστερά απο την μέση κατανάλωση εμφανίζεται ένα σύμβολο (αυτο του κενού συνόλου) και αν κοιτάξεις απο τα πλάγια φαίνεται οτι υπάρχει στιγμιαία κατανάλωση.
Ψαχνω για ζάντα με οφσετ περίπου +10 για να βγούν έξω οι τροχοί χωρίς αποστάτες.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες