Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Larger tires project Pinin

Larger tires project Pinin

Δημοσίευσηαπό PININ_on_the_rocks » 12 Μαρ 2006, 17:15

Χαιρετώ το φιλοθεάμον κοινό και επανέρχομαι για να μοιραστώ την εμπειρία μου με τους υπόλοιπους κατόχουw Pinin και όχι μόνο...

Για όσους έχουν δεί παλαιότερα post μου θα θυμούνται οτι είχα βάλει μια 4άδα BF Goodrich Mud 215/75-15 και είχα δει σημαντική διαφορά στο εκτός δρόμου- δεδομένου οτι δεν είχα κάνει καμία άλλη μετατροπή στο αυτοκίνητο.

Φυσικά μετά από λίγο συνηθήζεις και αποζητάς περισσότερα, Γι'αυτό μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στην τοποθέτηση ελαστικών αναγόμωσης TAGOM στο καλσσικό V πέλμα σε διάσταση 225/75/15 η οποία μου έδωσε ακόμα 1 πόντο σε ύψος αλλά πολύ πολύ περισσοτερη πρόσφυση και γάντζωμα!!! η διαφορά είναι πολύ μεγάλη και αξίζει όλα τα λεφτά της, το αμάξι έχει μεταμορφωθεί κυριολεκτικά εκτός δρόμου - πάλι δεδομένου οτι δεν έχει καμία άλλη μετατροπή σε ανάρτηση! φοράω ακόμα την μαμίσια!

Το όλο εγχείρημα έγινε εφικτό με χρήση προσθηκών οι οποίες επέτρεψαν τα καινούργια λάστιχα να κινούνται ελεύθερα μέσα στους θόλους, να μην βρίσκουν στο τέρμα δεξιά-αριστερά τιμόνι και φυσικά έχουν απομακρυνθεί από τα ενοχλητικά πιατέλα που περιορίζουν τον χώρο για άυξηση διαμέτρου ελαστικών.

Σας παραθέτω και φωτογραφίες για να δείτε μόνοι σας:

http://thanosweb.com/tagom

Το αμάξι έχει γίνει τερατάκι και σε 2-3 εκδρομές που το πήγα σε λάσπες χιόνια κλπ έδειξε κατά πολύ αυξημένες δυνατότητες!!!

Υπενθυμίζω οτι δεν χρειάζεται καμία άλλη μετατροπή σε τίποτα... το μόνο που χρειάζεται είναι οι προσθήκες τροχών από τις οποίες ακόμα πουλάω την 4αδα που μου έμεινε λόγω πώλησης pinin κολλητού για τον οποίο τις παρήγγειλα ολοκαίνουργιες ...και με καινούργια τιμή...!!! δείτε το Post στις μικρές αγγελίες!

Σημ. με τις προσθήκες μπορείτε να τοποθετήσετε οποιαδήποτε 15αρα ζάντα χωρίς πρόβλημα χώρου με την δαγκάνα...
Άβαταρ μέλους
PININ_on_the_rocks
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 25 Μαρ 2005, 17:31
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 09 Απρ 2006, 23:49

Ωραίο το έκανες!Θα ήθελα να μάθω όμως πώς τα χώρεσες,έβαλες αποστάτες?Συνολικά πόσο ύψος κέρδισες?
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό PININ_on_the_rocks » 20 Απρ 2006, 19:50

NIKOLAS_L200 έγραψε:Ωραίο το έκανες!Θα ήθελα να μάθω όμως πώς τα χώρεσες,έβαλες αποστάτες?Συνολικά πόσο ύψος κέρδισες?


Χωρίς αλλαγή στην εργοστασιακή ανάρτηση χρειάζεται αποστάτες-προσθήκες (δες http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-3550.html)

Συνολικά έχω κερδίσει 2 πόντους (όσο είναι η άυξηση της ακτίνας του ελαστικού)
Άβαταρ μέλους
PININ_on_the_rocks
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 25 Μαρ 2005, 17:31
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 23 Απρ 2006, 00:34

Χριστός Ανέστη.
Γνωρίζεις απο τι υλικό είναι φτιαγμένoi οι αποστάτες?
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες