Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pinin-Διάφορα (πρώην:Νέο Pinin, νέος στo off-road)

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 28 Σεπ 2007, 23:04

Φίλε st-pinin, αν και γενικά τα λες ωραία και εμπεριστατωμένα, τον τελευταίο καιρό σ' έχει πιάσει κρίση απαισιοδοξίας.... :)
Γιατί δεν πιστεύεις τα 29 εκατοστά!? Τί είναι 29 εκατοστά? Λιγότερο από μισή διάμετρος τροχού. Δεν ανεβοκατεβαίνει τόσο ο τροχός του Pinin!!??
Την μέτρηση αυτή την έχει το tetrakinisimag στο site, την έχουν δημοσιεύσει στο περιοδικό σε test του Pinin και την έχουν γράψει οι εκδότες του περιοδικού σε forum σχολιάζοντας την ιδιαίτερα θετικά μάλιστα.
Κοίτα και άλλες μετρήσεις για σύγκριση εδώ:
http://www.tetrakinisimag.gr/rti.htm
Πχ. το Terios έχει 23cm πίσω. Δεν έχει το Pinin περισσότερο απ' το Terios....?
Τώρα για τα 17,5 των Koni δε ξέρω. Δεν θυμάμαι και ποιός το έγραψε, που το έγραψε και αν το είχε μετρήσει ή έτσι του είπαν.
Ή μήπως είναι 17,5 + 17,5 = 35εκατοστά συνολικά. :wink:
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 28 Σεπ 2007, 23:36

Τι να σου πω Pajerinho θα το δοκιμασω καποια στιγμη να μας λυθει η απορια,ισως κανω και λαθος,και μακαρι να κανω λαθος με βολευει και εμενα. :wink:
Διαβασα οτι ετοιμαζετε εκδρομουλα ετσι? Θα το θελα να ερθω και εγω αλλα εχω κανονισει για την Κυριακη,αν χαλασει κατι μπορει να γινει.
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 28 Σεπ 2007, 23:55

Don't worry. Θα δοθούν και άλλες ευκαιρίες για εκδρομή. Να πέσουν και τίποτα βροχές να λασπώσει :wink:
Εγώ έτυχε και είχα κανονίσει για ΣΚ στη Ζαρούχλα, οπότε είναι ευκαιρία να πάω την Κυριακή να βρω τα παιδιά.
Για την ανάρτηση μην το σκέφτεσαι, τόσο είναι. Πίσω είναι απ' τα καλύτερα που υπάρχουν. Μπροστά έχει μικρή διαδρομή λόγω ψαλιδιών.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό JRMOBILE » 30 Σεπ 2007, 21:23

Pajerinho έγραψε:Don't worry. Θα δοθούν και άλλες ευκαιρίες για εκδρομή. Να πέσουν και τίποτα βροχές να λασπώσει :wink:
Εγώ έτυχε και είχα κανονίσει για ΣΚ στη Ζαρούχλα, οπότε είναι ευκαιρία να πάω την Κυριακή να βρω τα παιδιά.
Για την ανάρτηση μην το σκέφτεσαι, τόσο είναι. Πίσω είναι απ' τα καλύτερα που υπάρχουν. Μπροστά έχει μικρή διαδρομή λόγω ψαλιδιών.



ΑΝ ΠΗΓΕΣ ΖΑΡΟΥΧΛΑ,ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΗΓΕΣ ΣΤΗ ΛΙΜΝΗ ΔΟΞΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΕΙ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΠΙΣΩ,ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΣΤΙΝΗ
Άβαταρ μέλους
JRMOBILE
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Απρ 2007, 16:22
Τοποθεσία: ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 01 Οκτ 2007, 09:19

JRMOBILE έγραψε:ΑΝ ΠΗΓΕΣ ΖΑΡΟΥΧΛΑ,ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΗΓΕΣ ΣΤΗ ΛΙΜΝΗ ΔΟΞΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΕΙ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΠΙΣΩ,ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΣΤΙΝΗ

Γειά σου φίλε JRMobile!
Τελικά δεν πήγα Ζαρούχλα. Κινηθήκαμε από Τρίκαλα και πάνω, κάνοντας βόλτες στη Ζήρεια.
Να κανονίσουμε κάποια στιγμή να πάμε εκεί που λες :wink:
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό JRMOBILE » 01 Οκτ 2007, 09:44

Pajerinho έγραψε:
JRMOBILE έγραψε:ΑΝ ΠΗΓΕΣ ΖΑΡΟΥΧΛΑ,ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΗΓΕΣ ΣΤΗ ΛΙΜΝΗ ΔΟΞΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΕΙ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΠΙΣΩ,ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΣΤΙΝΗ

Γειά σου φίλε JRMobile!
Τελικά δεν πήγα Ζαρούχλα. Κινηθήκαμε από Τρίκαλα και πάνω, κάνοντας βόλτες στη Ζήρεια.
Να κανονίσουμε κάποια στιγμή να πάμε εκεί που λες :wink:



ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΠΗΓΕΣ,ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΝΤΟΥ ΕΚΕΙ.
ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΦΤΙΑΧΝΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΧΩ ΧΑΘΕΙ ΛΙΓΟ.ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΟΥΤΕ ΝΕΡΟ ΝΑ ΠΙΩ !!!
ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ.
ΞΕΧΑΣΑ,ΨΑΧΝΩ ΠΑΝΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΥΡΜΠΙΣΙΟ ΜΟΤΕΡ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΕΥΡΕΤΟ,ΟΠΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ,ΒΡΗΚΑ ΟΜΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ,ΕΓΚΕΦΑΛΟ,ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΜΕ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ,ΙΝΤΕΡΚΟΥΛΕΡ,ΣΑΣΜΑΝ,ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΕΣ ΜΠΙΕΛΕΣ....ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ.
Άβαταρ μέλους
JRMOBILE
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Απρ 2007, 16:22
Τοποθεσία: ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό sotsof » 01 Οκτ 2007, 17:45

Γειά σας παιδιά ,
Σας παρακολουθώ εδώ και λίγο καιρό λόγω αγοράς ενός pinin 5θ 2lt gdi.
Μόλις ανακάλυψα ένα βιδωτό stop κάτω από το πετάλ του γκαζιού και το
αφαίρεσα.Ξέρει κανείς τι παίζεται με αυτό?Εκλεβε αρκετή διαδρομή αλλά
ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει για να δω διαφορά.
Ευχαριστώ
sotsof
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Οκτ 2007, 17:34

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 01 Οκτ 2007, 17:49

δεν ξερω φιλε τι κανει αυτο αλλα ποτε μην αφαιρεις πραγματα που τοποθετησε ο κατασκευαστης ΧΩΡΙΣ λογο.αυτο ειναι κανονας για ολα τα "μοτερακια".παντα ο κατασκευαστης ειναι πολλα βηματα εμπρος απο εμας και εμεις παντα πολυ πιο πισω απο αυτον.γνωμη μου βαλτο παλι πισω.φιλικα Κωστας.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 01 Οκτ 2007, 18:04

sotsof έγραψε:Γειά σας παιδιά ,
Σας παρακολουθώ εδώ και λίγο καιρό λόγω αγοράς ενός pinin 5θ 2lt gdi.
Μόλις ανακάλυψα ένα βιδωτό stop κάτω από το πετάλ του γκαζιού και το
αφαίρεσα.Ξέρει κανείς τι παίζεται με αυτό?Εκλεβε αρκετή διαδρομή αλλά
ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει για να δω διαφορά.
Ευχαριστώ


Καλωσόρισες!!
Είδες πράγματι διαφορά!!!?? :shock:
Είσαι σίγουρος, ή απλά σου φαίνεται έτσι επειδή πάει πιο βαθιά το πόδι.
Ίσως ο μόνος αξιόπιστος τρόπος να το διαπιστώσεις, είναι να του μετρήσεις τελική....
Χωρίς να ξέρω τι ακριβώς χρειάζεται αυτό το πλαστικό στοπ, η εντυπωσή μου ήταν ότι υπάρχει απλά για να μη βγεί το πόδι έξω απ' το πάτωμα :D
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό sotsof » 01 Οκτ 2007, 20:02

Το δικό σας pinin ρε παιδιά έχει τέτοιο πράγμα ή όχι ?
sotsof
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Οκτ 2007, 17:34

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 01 Οκτ 2007, 22:33

Sorry, πριν διάβασα "έκλεβε αρκετή δύναμη" αντί για "έκλεβε αρκετή διαδρομή".
Ναι έχει και το δικό μου ένα μαύρο πλαστικό σαν τάπα που τερματίζει τη διαδρομή του γκαζιού. Δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει διαφορά σε επιδώσεις όταν το βγάλεις. Σε κάθε περίπτωση ενημέρωσέ μας για το αποτέλεσμα.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό pipinin » 03 Οκτ 2007, 13:30

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ
ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ FORUM ΤΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ PININ 3d 1.8 ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ, ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ mud ΛΑΣΤΙΧΑ... ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΜΟΝΙΜΗ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ?
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ...
Άβαταρ μέλους
pipinin
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 03 Οκτ 2007, 13:11
Τοποθεσία: Σαμος

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 03 Οκτ 2007, 21:15

Pajerinho έγραψε:Φίλε st-pinin, αν και γενικά τα λες ωραία και εμπεριστατωμένα, τον τελευταίο καιρό σ' έχει πιάσει κρίση απαισιοδοξίας.... :)
Γιατί δεν πιστεύεις τα 29 εκατοστά!? Τί είναι 29 εκατοστά? Λιγότερο από μισή διάμετρος τροχού. Δεν ανεβοκατεβαίνει τόσο ο τροχός του Pinin!!??
Την μέτρηση αυτή την έχει το tetrakinisimag στο site, την έχουν δημοσιεύσει στο περιοδικό σε test του Pinin και την έχουν γράψει οι εκδότες του περιοδικού σε forum σχολιάζοντας την ιδιαίτερα θετικά μάλιστα.
Κοίτα και άλλες μετρήσεις για σύγκριση εδώ:
http://www.tetrakinisimag.gr/rti.htm
Πχ. το Terios έχει 23cm πίσω. Δεν έχει το Pinin περισσότερο απ' το Terios....?
Τώρα για τα 17,5 των Koni δε ξέρω. Δεν θυμάμαι και ποιός το έγραψε, που το έγραψε και αν το είχε μετρήσει ή έτσι του είπαν.
Ή μήπως είναι 17,5 + 17,5 = 35εκατοστά συνολικά. :wink:



Φιλε Pajerinho επανέρχομαι δριμύτερος και λυπαμαι που θα σε απογοητεύσω αλλα μετα από προσεκτική μέτρηση στο πινιν για τις διαδρομες πισω το αποτελεσμα ηταν από την μεγιστη συμπιεση ως την μεγιστη εκταση 19-20εκ. Η μέτρηση εγινε βάζοντας το πινιν να παταει διαγώνια και με τους αλλους δυο τροχους στον αερα να κανει τραμπάλα.
Τωρα για τα στοιχεία της τετρακινησης στο site που μας παραπέμπεις μαλλον θα πρόκειται για λαθος, όπως εχει και για το niva που για εμπρος του δινει 4,5εκ και για το pajero που του δινει 18εκ εμπρος και 9εκ πισω!!!
Το GV 2.0 5θ το δινει 8εκ εμπρος και 19εκ πισω κατι που είναι αποδεκτο.
Όπως σου ειπα είναι καπως δυσκολο από ένα ελατηριο 30,5εκ να παρουμε 29εκ διαδρομη,θα επρεπε αυτο που ειναι σε εκταση να ξεκουμπωνει κατι που δεν γινετε.Επισης θα πρεπει να υπολογισεις οτι το ελατηριο στην μεγιστη συμπιεση εχει και 10-15εκ μηκος λογω των σπειρων που ακουμπαν η μια πανω στην αλλη. :wink:
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 04 Οκτ 2007, 01:22

Εφ' όσον το μέτρησες και το μέτρησες σωστά, προφανώς έτσι είναι τα πράγματα.
Ωστόσο υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν μου κάθονται καλά.
Κατ' αρχήν δεν μπορεί να είναι τυπογραφικό λάθος του site του tetrakinisimag. Όπως έγραψα παραπάνω, έχει γραφεί σε άλλες δύο μεριές η μέτρηση των 29 εκατοστών και συγκεκριμένα στο περιοδικό και σε forum (απ' τους ανθρώπους του tetrakinsimag πάντα). Άρα μιλάμε πλέον για λάθος μέτρηση και όχι για τυπογραφικό λάθος.
Όσον αφορά τη μέτρηση του GV που αναφέρεις, αφορά το νέο GV με τα ψαλίδια πίσω (το ξέρω γιατί έχω το σχετικό τεύχος). Κοίτα πόσο κρεμάει ο τροχός του GV και πόσο του Pinin και θα δεις ότι αποκλείεται να έχουν την ίδια διαδρομή.
Επίσης αποκλείεται το Terios (παλαιό και νέο), με 23cm σύμφωνα με τη λίστα, να έχει μεγαλύτερη διαδρομή απ' το Pinin. Το Sorento εμφανίζεται να έχει 31cm και σίγουρα δεν έχει μεγάλη διαφορά στη διαδρομή σε σχέση με το Pinin. To cherokee εμφανίζεται να έχει 30cm και η διαδρομή του είναι παρόμοια με του Pinin. Φυσικά κανένα από αυτά τ' αμάξια δεν τα έχω μετρήσει, αλλά όλα τα έχω δει στο βουνό και έχουμε περάσει απ' τα ίδια σημεία. Λίγο παρατηρητικός να είσαι βλέπεις ποιο έχει καλές διαδρομές και ποιο όχι.
Θα μου πεις τι σου λέω τώρα, αφού έσυ το μέτρησες και είναι 19-20cm. Αν είναι έτσι, τότε όλη η λίστα του tetrakinisimag θα πρέπει να είναι λάθος.
Α, όσο γι' αυτό με το μήκος του ελατηρίου που λες δε μου φαίνεται απίθανο. 30,5cm ελατήριο μπορεί κάλλιστα να μειώνει το μήκος του στο μισό όταν είναι σε συμπίεση και να το αυξάνει κατά 50% όταν είναι σε πλήρη έκταση. Αυτό μας κάνει 30cm διαδρομή ελατηρίου.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 04 Οκτ 2007, 01:40

pipinin έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ
ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ FORUM ΤΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ PININ 3d 1.8 ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ, ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ mud ΛΑΣΤΙΧΑ... ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΜΟΝΙΜΗ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ?
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ...

Καλωσόρισες!!
Για λάστιχα κοίτα αυτό το θέμα:
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-5965.html
Πρόβλημα με τη μόνιμη τετρακίνηση δε βλέπω γιατί να έχεις.
Αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε σε κάτι για τα ελαστικά, ρώτα κατά προτίμηση στο σχετικό θέμα
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες