Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

...ξέρεις από niva!!!

...ξέρεις από niva!!!

Δημοσίευσηαπό nolis » 21 Φεβ 2004, 13:38

…και μου λέγε το φιλαράκι , «πάρε 4Χ4 και δεν θα το μετανιώσεις, θα πας σε μέρει που δεν φαντάζεσαι!!!» και πριν 15 μήνες γεννήθηκε η «ΛΑΡΑ» η κουκλάρα η …(εεεε!!!).
Και από τότε παρεούλα, χέρι-ρόδα να καβαλάμε ράχες, να οργώνουμε πεδιάδες, να παίρνουμε το μπανάκι μας και ότι άλλο κάνουν τα ερωτευμένα ζευγαράκια στα βουνά και στα λαγκάδια.
Είμαι ερωτευμένος ρε παιδία και το φωνάζω και της παίρνω δωράκια (φίλτρο-χοάνη, ρυθμιστή πίεσης, από 2 σε 3bar, παιδιά έχει διαφορά και fedima…) και την ταΐζω και την ποτίζω (27δρχ) και την βλέπω να μεγαλώνει (38.000χλμ)!
Και όπως όλοι οι ερωτοχτυπημένοι δεν σταματούν εδώ, έτσι και εγώ, τα βάλαμε κάτω τα συζητήσαμε και αποφασίσαμε: μπλόκε της ARB, ρυθμιζόμενες αναρτήσεις,(αλήθεια ρε παιδιά τι γίνετε με το σήκωμα στα niva, έχω ακούσει τα χίλια μύρια) και αλβανό (εργάτη χωρίς παρεξήγηση :P ) συν την πατέντα μου που ελπίζω να την καταφέρω και να την δείτε (για του περίεργους, τελείως άσχετη με τα μηχανικά μέρει).
Αλίμονο όμως τη μου μελε να πάθω. Το μωρό μου, η Λάρα μου αρρώστησε οπότε την πήγα στον γιατρό. Αφηστετά, ένα πακέτο τσιγάρα ανά ώρα, και την δεύτερη η διάγνωση, μάνααααααα. Πεταλούδα βενζίνης, αρρυθμία (στην καρδία μου) στους κυλίνδρους, απώλεια σπινθήρα, δείχνει ο εγκέφαλος (ο δικός μου…) και το λόγο παίρνει ο γιατρός : πρέπει να φταίει η πολλαπλή είναι σιδερένια και ραγίζει της αλλάζουμε συχνά και βάζουμε από μαντέμι (παρντόν) αλλά μπορεί να είναι και ο πολλαπλασιαστής!!! Σκούρα τα σύννεφα στον ορίζοντα, γιατί μα γιατί δεν κατάλαβα τα χαζό-βηχάκια που είχε το μωρό μου.
Ρε παιδία έχω χαζέψει αλλά … χρόνος και χρήμα.

Υ.Γ. Η μετατροπές δεν ευθύνονται, το check-engine ήταν αναμμένο από πριν όπως και τα χαζό-βηχάκια ειχαν κάνει την εμφάνιση τους από καιρό.

Υ.Γ.2 Ρε μάγκες όποτε βρεθείτε κατά Πίνδο μεριά ρίξτε το σύνθημα, εγγυούμαι τον Βασιλόπουλο και για όσους δεν κατάλαβαν …και του πουλιού το γάλα…
nolis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 20:37

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 23 Φεβ 2004, 19:39

Φίλε polis, εύχομαι ταχεία ανάρρωση :D :D :D :D :D
Όπως έγραψα και σε άλλο θέμα, η ARB δεν βγάζει μπλοκέ για Niva (τουλάχιστον μέχρι πρότινος). Για το ψήλωμα, η απλή λύση είναι με προσθήκες στα ελατήρια + σκληρότερα ελατήρια & αμορτισέρ με μεγαλύτερη διαδρομή για περίπου 5 εκατοστά σήκωμα χωρίς πρόβλημα με μπιλιοφόρους και κατέβασμα διαφορικού.
Οι λύσεις για αναρτήσεις είναι αρκετές και καλές για όλα τα βαλάντια.
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό tazmania » 23 Φεβ 2004, 23:49

Φίλε η αλήθεια είναι ότι με μπέρδεψες :o
Πρώτον, πες μας ακριβώς τι σημαίνουν τα βηχάκια :?:
Δεύτερον, έχεις βρει ARB για Niva :?:
Τρίτον, για αναρτήσεις συνιστώ Dobinson. σετάκι σχετικά φθηνό σε ανεβάζει 5 πόντους, όσους ακριβώς χρειάζεσαι και δεν σου δημιουργούν προβλήματα και περαιτέρω μετατροπές, έχεις άλλο αυτοκίνητο σε άσφαλτο και χώμα :D :D :D
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό nolis » 25 Φεβ 2004, 09:53

tazmania έγραψε:Φίλε η αλήθεια είναι ότι με μπέρδεψες :o
Πρώτον, πες μας ακριβώς τι σημαίνουν τα βηχάκια :?:
Δεύτερον, έχεις βρει ARB για Niva :?:
Τρίτον, για αναρτήσεις συνιστώ Dobinson. σετάκι σχετικά φθηνό σε ανεβάζει 5 πόντους, όσους ακριβώς χρειάζεσαι και δεν σου δημιουργούν προβλήματα και περαιτέρω μετατροπές, έχεις άλλο αυτοκίνητο σε άσφαλτο και χώμα :D :D :D


Αγαπητέ φιλε tazmania,
1) με τα βηχάκια εννοούσα τα μπουκώματα του κινητήρα σε σταθερές στροφές, π.χ. σε ευθεία με 2500 στρ/λεπ σταθερά και η Λάρα σε κάποιες φάσεις σου έδινε την εντύπωση ότι δεν είχε σωστή τροφοδοσία καυσίμου με αποτέλεσμα κάτι ταρακουνήματα στιλ μπρεκντανς.
2) σε τελευταία επικοινωνία που είχα με τον κ. Μπαρμπαχτζίδη(τηλ.2310680471), είναι ο ίδιος που τρέχει στα trial, έχει έρθει σε επαφή με την ARB και έστειλε ένα διαφορικό από niva , περιμένει τα πρώτα 50 κομμάτια μέχρι το καλοκαίρι.
Ελπίζω να σας ξεπέρδεψα.
nolis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 20:37

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 25 Φεβ 2004, 09:56

nolis έγραψε:σε τελευταία επικοινωνία που είχα με τον κ. Μπαρμπαχτζίδη(τηλ.2310680471), είναι ο ίδιος που τρέχει στα trial, έχει έρθει σε επαφή με την ARB και έστειλε ένα διαφορικό από niva , περιμένει τα πρώτα 50 κομμάτια μέχρι το καλοκαίρι.

:D :D :D :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό tazmania » 25 Φεβ 2004, 12:20

nolis έγραψε:[...2) σε τελευταία επικοινωνία που είχα με τον κ. Μπαρμπαχτζίδη(τηλ.2310680471), είναι ο ίδιος που τρέχει στα trial, έχει έρθει σε επαφή με την ARB και έστειλε ένα διαφορικό από niva , περιμένει τα πρώτα 50 κομμάτια μέχρι το καλοκαίρι.
Ελπίζω να σας ξεπέρδεψα.


Πως :?: :shock: Τι :?: :shock: Που :?: :shock:

Τι είπες τώρα :?: :shock: Μιλάς σοβαρά :?: :shock:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό kursk » 26 Φεβ 2004, 00:42

Αντε πες μη μας κρατας σε αγωνια :!: :!: :!: :!:
kursk
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 18:39
Τοποθεσία: athens


Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 26 επισκέπτες