Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Υδραυλικό τιμόνι στο NIVA25Υ

Υδραυλικό τιμόνι στο NIVA25Υ

Δημοσίευσηαπό MPLENIVA » 11 Φεβ 2004, 23:12

Καλησπερα σε όλους της παρέας . Εχω αρκετό καιρό να γράψω . Η αιτία είναι το φορτωμένο ωράριο και φυσικά το καινούργιο μου βάσανο . Δεν εχει ακόμα κάνει 1100 km και το έβαλα στα δύσκολα . Η αιτία το χιόνι και ένα σπασμένο πεύκο 3 - 4 τόνοι ξύλο σε χωράφι με κλίση πάνω απο 15 % και με έδαφος σαθρό ( η ρόδα βουλιάζει μέχρι την ζάντα ). Το αμάξάκι (ΤΕΡΑΣ) κουβαλούσε κορμούς πεύκου (ριγμένο το πίσω κάθισμα)με αργό (μια φορά μόνο έβαλα μπλοκέ, λόγω βροχής)και ανέβαινε την πλαγιά σαν κυρία που ανεβαίνει σκάλα ξέροντας οτι προκαλεί με τα κουνηματα της. Το χάρηκα και ήμουν έτοιμος να πώ "εχω πραγματικό εργαλείο " όταν το υδραυλικό τιμόνι του με πρόδωσε. Ενώ υπάκουε (πολύτιμο εργαλείο σε μανούβρες σε πλαγια για να πλευρίσω τους κορμούς )με άνεση σε δεξιές στροφές, σε αριστερή στροφή ακουγόταν ο θόρυβος των λαδιών που ζορίζονται να γυρίσουν την ρόδα και δεν είχα καθόλου υποβοήθηση. ¨Οταν τερμάτιζα το τιμόνι δεξιά (με άνεση )ή αριστερα (με ζόρι) το υδραυλικό μετά δούλευε και στις δύο πλευρές. Το ίδιο έκανε και σε άσφαλτο . Δεν ξέρω τι να υποθέσω και ετοιμάζομαι να βγάλω μαχαίρια στην αντιπροσωπεία .Αν κάποιος απο την παρέα ξέρει κάτι παραπάνω , ας με βοηθείσει , για να ξέρω τι θα απαιτήσω στην αντιπροσωπεία. (Κανουν την πάπια δεν έχει τίποτα μάλλον σωλληνάκι στράβωσε στιγμιαία και άλλα κουλά ) :( :( :( :( :( :( :( :( :(
MPLENIVA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 30 Δεκ 2003, 18:33
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΓ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 12 Φεβ 2004, 10:44

Καταρχήν χαιρόμαστε που επανήλθες στην παρέα. Το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν το έχω υπόψη μου (ελάχιστα Niva έχουν υδραυλικό τιμόνι) αλλά εφόσον είσαι μέσα στην εγγύηση να απαιτήσεις να στο αλλάξουν και όχι να κάνουν πατέντες τις οποίες μετά θα πληρώσεις από την τσέπη σου.
Μπορεί όντως να είναι κάτι απλό (όπως σωληνάκι που σου είπαν), αλλά μπορεί να είναι και αστοχία υλικού. Για καλό και για κακό μην τους αναφέρεις για τους κορμούς και το χωράφι γιατί θα τους δώσεις πάτημα να σου πουν οτι έφταιγες εσύ για χρήση που δεν ενδείκνυται κλπ.
Όχι βέβαια οτι θα έχουν δίκιο αλλά αφορμή ψάχνουν όλοι όσο είσαι στην εγγύηση να κόβουν απ' όπου μπορούν.
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό MPLENIVA » 12 Φεβ 2004, 23:16

Καλησπέρα σε όλους . Σήμερα είναι μια λευκή νύκτα και το πρωινό το περιμένω ανυπόμονα . Το χιόνι αρκετό και μας περιμένει . Το πρόβλημα με το υδραυλικό τιμόνι τελικά ήταν της αγνοιάς μου , όπως τελικά μου είπαν στην αντιπροσωπεία και μάλλον έχουν δίκιο. Το τιμόνι έχει προοδευτική απόκριση και αυτορυθμίζετε ανάλογα με τις στροφές της μηχανής για να έχουμε την αίσθηση του δρόμου στην άσφαλτο σε μεγάλες ταχύτητες και στο χώμα όταν έχουμε αργό . Με πατημένο το γκάζι στις 3000 στροφές το τιμόνι δυσκολεύει όπως μου εδειξαν (το αυτοκίνητο σταματημένο )Πράγματι είχε την ίδια αίσθηση με το αργό . Φίλος με ΚΙΑ στο αργό δεν έχει σχεδόν καθόλου υδραυλικό ,το οποίο και δεν τερματίζει . Τελικά το τιμόνι του NIVA είναι απο τα ποιό καλά . :P :P :P :P :P :P :P
MPLENIVA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 30 Δεκ 2003, 18:33
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΓ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ


Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες