Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Διαρροές παραφλού - κολλάρα - σφήξιμο

Διαρροές παραφλού - κολλάρα - σφήξιμο

Δημοσίευσηαπό gtsit » 06 Νοέμ 2006, 12:59

Λοιπόν φίλοι μου κάτι που νομίζω πως θα σας φανεί εξαιρετικά χρήσιμο. Πολλές φορές στο NIVA έχει χρειαστεί να σφίγγω τα βραχιόλια (σφικτήρες) στα κολλάρα του κυκλώματος νερού. Ως γνωστόν στο NIVA λασκάρουν αρκετά συχνά (ειδικά μετά από σκληρή χρήση) με συνέπεια να έχουμε διαρροές και τα σχετικά. Δεν είναι τίποτα σοβαρό αλλά νομίζω πως δεν είναι και το καλύτερο ειδικά αν πρόκειται για τα κολλάρα που βρίσκονται πάνω από το δυναμό. Άσε που κάποια άλλα κολλάρα κάτω από την πολλαπλή τα φτάνεις πολύ δύσκολα. Νομίζω λοιπόν πως βρήκα μια καλή λύση για το θέμα αυτό. Δεν μιλάω για τα κολλάρα συλικόνης τα οποία είναι μεν πολύ καλά αλλά πανάκριβα. Μιλάω για άλλους σφικτήρες (βραχιόλια). Ειδικότερα σε κατάστημα με βιομηχανικά υλικά αγόρασα σφικτήρες πιο ακριβούς από τους κοινούς αλλά σαφώς πιο καλούς. Είναι οι λεγόμενοι μπλε σφικτήρες όπως μου είπανε και τους είδα και στην πράξη. Είναι πολύ φτηνοί αλλά κάνουν άψογη δουλειά.
Κατ αρχήν σφίγγεις, σφίγγεις και δεν σπάνε με τίποτα. Οι κλασσικοί με λίγο παραπάνω δύναμη σπάνε.
Μπορείς να τους σφίξεις ακόμη και με καστάνια (ως ένα σημείο βέβαια σαφώς μεγαλύτερο από τους κλασσικούς)!!!!!!
Το καλύτερο??? Έχουν στρογγυλοποιημένες άκρες και δεν κόβουν τα κολλάρα. Κλασσικό πρόβλημα με τους κλασσικούς σφικτήρες. Τέλος το υλικό τους είναι τέτοιο ώστε έχουν πολύ μεγαλύτερες ανοχές στις μεταβολές τις θερμοκρασίας (συστολή - διαστολή). Το σφίξιμο είναι δυνατό εγγυημένο και τα κολλάρα μας ασφαλή. Δοκιμάστε το. Εγώ προσωπικά εντυπωσιάστικα από το αποτέλεσμα αφού με πολύ λίγα λεφτά έλυσα ένα απλό αλλά σπαστικό προβληματάκι.
ΤΣΙΤΟΥΡΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ Η/Υ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ, ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ - ΕΜΠΟΡΙΟ Η/Υ, ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ, ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ - HOSTING

Web Site http://www.pcrepair.gr
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες