Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

φύγανε οι αποστάτες στο ψαλίδι

φύγανε οι αποστάτες στο ψαλίδι

Δημοσίευσηαπό gtsit » 10 Απρ 2006, 01:08

Σας έχει ξανατύχει??? Μετά από μια "έντονη" βόλτα στο βουνό παρατήρησα ότι το τιμόνι μου είχε μαλακώσει αρκετά. Το niva πήγαινε ευθέια ωστόσο. Σταμάτησα άνοιξα καπώ και τι να δω. Οι αποστάτες ευθυγράμμισης στο ένα μου ψαλίδι είχαν κάνει φτερά. Για την ακρίβεια είχαν ψιλοπέσει από την βίδα που δένει το ψαλίδι. Το πήγα για ευθυγράμιση και ο ευθυγραμισάς μου είπε πως ίσως να λάσκαρε λίγο το 19άρι εξωτερικό παξιμάδι της βίδας από τους κραδασμούς με αποτέλεσμα να πέσουν οι αποστάτες αφού χαλάρωσαν. Πριν το είχα πάει αλλού για ευθυγράμμιση οπότε υπάρχει και η περίπτωση να μην είχαν σφίξει καλά το παξιμάδι. Σας έχει ξανατύχει? Το είχα πάει για ευθυγράμμιση πριν 1,5 μήνα οπότε μυρίζομαι μη μου την κάνανε εκεί την δουλειά, να μην έσφιξαν γερά το παξιμάδι. Μετά την ευθυγράμμιση το τιμόνι ήταν πάλι οκ. Προσωπικά εδώ και 2 χρόνια δεν μου έιχε ξανατύχει κάτι τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 10 Απρ 2006, 18:56

Το ψειριζεις πολύ το niva γι αυτό σου κάνει/βγάζει κουφαμάρες :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:



Αλλαξε όλα τα παξιμάδια με ασφαλείας . (συνταγή απο παμπάλαιο νιβά) :D :D :D :D :D :D :D
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό gtsit » 10 Απρ 2006, 22:01

giagoulas έγραψε:Το ψειριζεις πολύ το niva γι αυτό σου κάνει/βγάζει κουφαμάρες :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:



Αλλαξε όλα τα παξιμάδια με ασφαλείας . (συνταγή απο παμπάλαιο νιβά) :D :D :D :D :D :D :D


Τι το ψειρίζω αδερφέ??? Πάλι καλά που το είδα να λες. Όχι και το ψειρίζω. Δηλαδή κατά την γνώμη σου δεν έπρεπε να ασχοληθώ??
Ή μήπως καταλαβαίνει ότι νοιάζομαι και μου τα κάνει επίτηδες???? :wink:
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Δημοσίευσηαπό gtsit » 15 Απρ 2006, 00:26

Τελικά αντικατέστησα τα 19άρια παξιμάδια στα ψαλίδια με αντίστοιχα ασφαλείας σφιγμένα καλά, οπότε πιστεύω πως τελικά λύθηκε το πρόβλημα οριστικά.
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54


Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 24 επισκέπτες