Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ηλεκτρικό ή Υδραυλικό τιμόνι ?

Ηλεκτρικό ή Υδραυλικό τιμόνι ?

Δημοσίευσηαπό nivamike » 24 Ιαν 2006, 17:18

Σύντροφοι πρόσφατα άκουσα από φίλο ( νέο κάτοχο του ηρωικού Ρώσου ) για την δυνατότητα τοποθέτησης ηλεκτρικού τιμονιού ( ηλεκτρικής υποβοήθησης νομίζω ) ! Ξέρετε τίποτα ?
nivamike
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 20 Δεκ 2004, 23:21
Τοποθεσία: Ζωγράφου , Αττική

Re: Ηλεκτρικό ή Υδραυλικό τιμόνι ?

Δημοσίευσηαπό gtsit » 24 Ιαν 2006, 19:24

nivamike έγραψε:Σύντροφοι πρόσφατα άκουσα από φίλο ( νέο κάτοχο του ηρωικού Ρώσου ) για την δυνατότητα τοποθέτησης ηλεκτρικού τιμονιού ( ηλεκτρικής υποβοήθησης νομίζω ) ! Ξέρετε τίποτα ?


Το μόνο τιμόνι που ξέρω εκτός από το υδραυλικό και την κρεμαγιέρα είναι αυτό με τον γαλλικό ατέρμονα το οποίο και έχω. Για ηλεκτρικό προσωπικά δεν έχω ακούσει τίποτα απολύτως.
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Re: Ηλεκτρικό ή Υδραυλικό τιμόνι ?

Δημοσίευσηαπό vagelis » 25 Ιαν 2006, 18:34

Ειναι το λεγομενο ηλεκτρουδραυλικο οπου η τρομπα του τιμονιου ειναι ηλεκτρικη και οχι μηχανικη,δηλαδη δεν παιρνει κινηση με ημαντα απο τροχαλια,εχουν καποια σιτροεν οπελ και αρκετα αλλα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: Ηλεκτρικό ή Υδραυλικό τιμόνι ?

Δημοσίευσηαπό nivamike » 25 Ιαν 2006, 21:51

vagelis έγραψε:Ειναι το λεγομενο ηλεκτρουδραυλικο οπου η τρομπα του τιμονιου ειναι ηλεκτρικη και οχι μηχανικη,δηλαδη δεν παιρνει κινηση με ημαντα απο τροχαλια,εχουν καποια σιτροεν οπελ και αρκετα αλλα.


Η τεχνηκή σου τοποθέτηση είναι ορθή .
Τι γίνεται με τα NIVA μας ? μπορεί να μπεί ?
Είναι καλήτερο από το υδραυλικό ?
ή καλός είναι και ο ατέρμονας της μαμάς ...?
nivamike
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 20 Δεκ 2004, 23:21
Τοποθεσία: Ζωγράφου , Αττική

Re: Ηλεκτρικό ή Υδραυλικό τιμόνι ?

Δημοσίευσηαπό vagelis » 25 Ιαν 2006, 22:03

Μπορει να τοποθετηθει πολυ πιο ευκολα απο την μηχανικη γιατι μπορεις να την βαλεις οπου θελεις στον χωρο της μηχανης,σαφως ειναι καλυτερο απο τον σκετο ατερμωνα ,δεν αποφευγεις βεβαια το υδραυλικο τιμονι,το κουτι που λεμε,η τρομπα μονο διαφερει.
Τωρα αν δεν βαλεις το τιμονι (κουτι) του νιβα θα πρεπει να κανεις πατεντα και να προσαρμοσεις καποιο αλλο.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: Ηλεκτρικό ή Υδραυλικό τιμόνι ?

Δημοσίευσηαπό nivamike » 25 Ιαν 2006, 22:23

vagelis έγραψε:Μπορει να τοποθετηθει πολυ πιο ευκολα απο την μηχανικη γιατι μπορεις να την βαλεις οπου θελεις στον χωρο της μηχανης,σαφως ειναι καλυτερο απο τον σκετο ατερμωνα ,δεν αποφευγεις βεβαια το υδραυλικο τιμονι,το κουτι που λεμε,η τρομπα μονο διαφερει.
Τωρα αν δεν βαλεις το τιμονι (κουτι) του νιβα θα πρεπει να κανεις πατεντα και να προσαρμοσεις καποιο αλλο.

Ο φίλος που μου έδωσε την πληροφορία μάλον θα το βάλει - είναι στα μισά λεφτά από το υδραυλικό !
Θα δούμε ....
nivamike
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 20 Δεκ 2004, 23:21
Τοποθεσία: Ζωγράφου , Αττική

Δημοσίευσηαπό nivamike » 01 Φεβ 2006, 19:51

Παιδιά τι λέει αυτή η σελίδα ? http://www.niva-faq.msk.ru/tehnika/rulevoe/eur.htm
nivamike
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 20 Δεκ 2004, 23:21
Τοποθεσία: Ζωγράφου , Αττική


Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες