Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Δοχείο υγρών συμπλέκτη

Δοχείο υγρών συμπλέκτη

Δημοσίευσηαπό iokasti » 27 Σεπ 2005, 19:58

Είναι η τρίτη φορά, σε διάστημα 2 μηνών, που τρυπάει το δοχείο των υγρών συμπλέκτη. Μα καλά χάρτινα είναι; Και τις 2 φορές το άλλαξαν με την εγγύηση βέβαια, αλλά κάτι πρέπει να κάνουν λάθος. Το δοχείο αυτό περιβάλεται από ένα μεταλικό στεφάνι. Εκεί ίσως να είναι το κλειδί.
Εχει τύχει σε κανέναν από σας κάτι τέτοιο;
Άβαταρ μέλους
iokasti
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Μάιος 2003, 08:46
Τοποθεσία: Ανατολία

Δοχείο υγρών συμπλέκτη

Δημοσίευσηαπό mato » 27 Σεπ 2005, 20:05

στο δικό μου ράγισε η απόληξη στο κάτω μέρος (από κραδασμούς), λογικό γιατί είναι όντως το πιό ευπαθές σημείο στο σχήμα του δοχείου.
Οταν λες "τρυπάει" που εννοείς ? κάπου κοντά στο μεταλλικό στεφάνι (γι αυτό το αναφέρεις ?)
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δοχείο υγρών συμπλέκτη

Δημοσίευσηαπό iceberg » 27 Σεπ 2005, 22:51

Και εμένα iokasti έσπασε το καλοκαίρι. Με είχαν προειδοποιήσει απο την αντιπροσωπεία οτι είναι πιθανό να συμβεί λόγω της ζέστης και είχα πάρει εφεδρικό μαζί μου.
Αν εννοείς το στεφάνι που το συγκρατεί δέν νομίζω οτι εκεί βρίσκεται το πρόβλημα.
Αντίθετα ο κολιές που σφίγγει το σωληνάκι των υγρών πάνω στο δοχείο ήταν απίστευτα σφικτός και όταν δοκίμασα να το αλλάξω δέν έβγαινε με τίποτα και αναγκάστηκα να το σπάσω. Το αντικατάστησα με ένα απλό πλαστικό σφικτήρα και απο τότε δέν έχω κανένα πρόβλημα. Απο τον τρόπο που είχε σπάσει θεωρώ πιθανό να έγινε απο το υπερβολικό σφίξιμο του κολιέ. Στην αντιπροσωπεία μετά το πρώτο service μου είπαν οτι θα πρέπει να έχω και πάλι το νού μου το επόμενο καλοκαίρι λόγω ζέστης. θα δείξει.
Άβαταρ μέλους
iceberg
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:01
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττική

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 28 Σεπ 2005, 08:01

Ποτέ δε μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο με οποιεσδήποτε θερμοκρασίες και δεν έχω ακούσει ξανά τέτοιο πρόβλημα, μάλλον κάποια πατάτα γίνεται με τον σφιγκτήρα όπως λέει και ο σύντροφος iceberg, σιγά μη σπάει ένα πλαστικό δοχείο από τη ζέστη, θα τρελαθούμε τελείως πιά ?? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό iokasti » 28 Σεπ 2005, 08:17

Δεν ξέρω αν θυμάμαι λάθος, αλλά ο "κολιές" που λές iceberg είναι στην πάνω πλευρά του δοχείου.
Και τις 2 προηγούμενες φορές που ράγισε (για την ακρίβεια) το δοχείο, το ράγισμα ήταν στην κάτω πλευρά του, στο τοίχωμα. Γι αυτό εντοπίζω το πρόβλημα στο στεφάνι.
Στο συνεργειο που το άλλαξαν την δεύτερη φορά, έβαλαν και μια πατέντα για να μην σφίγγεται πολύ το δοχείο, αλλά και πάλι ράγισε.
Άβαταρ μέλους
iokasti
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Μάιος 2003, 08:46
Τοποθεσία: Ανατολία

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 28 Σεπ 2005, 09:10

Συντρόφισσα Iokasti,

το πρόβλημά σου λύνεται οριστικά, αν το σωληνάκι που συνδέεται στο κάτω μέρος του δοχείου, το "ξεκουμπώσεις" από το πλαστικό "κλιπ" που το στερεώνει στο αμάξωμα (βρίσκεται περίπου 10 εκατοστά από το δοχείο)

:wink:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mato » 28 Σεπ 2005, 09:24

η μηχανική των μηχανικών
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Ο... κολιές !

Δημοσίευσηαπό geco » 28 Σεπ 2005, 10:34

Άλλαξ' ο κολιές
και έγινε βραχιόλι !

Άλλαξ' ο κολιές
που θέλουνε πολλές !

(Λαϊκόν άσμα)




Σημ. : Οι λέξεις ξενης προέλευσης που μεταφέρονται στην γλώσσα μας παραμένουν άκλιτες και σε ουδέτερο γένος (π.χ. το στυλό, το κολιέ κλπ)
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Ο... κολιές !

Δημοσίευσηαπό iceberg » 28 Σεπ 2005, 13:07

Το δοχείο του συμπλέκτη iokasti είναι το μικρό δοχείο και το διπλανό μεγαλύτερο δοχείο είναι των υγρών φρένων (έχει και κάτι καλώδια απο πάνω που ανάβουν λαμπάκι όταν χάσει υγρά).
Εμένα μου έσπασε το μικρό στο κάτω μέρος του που συνδέεται το σωληνάκι, και το μεγάλο ήταν ραγισμένο επίσης. Αυτό μάλιστα επεδή είδα οτι έχανε, συμπλήρωνα καθημερινά υγρά φρένων και την ίδια μέρα τα έχανε ανάβοντας και το λαμπάκι στο ταμπλώ. Οταν βαρέθηκα να συμπληρώνω σταθεροποιήθηκαν τα υγρά στο ύψος της ρωγμής και δέν ξαναάναψε το λαμπάκι! Είδες τεχνολογία το εργαλείο; Αποφασίζει μόνο του πώς θα διορθώσει το πρόβλημα! Ετη φωτός μπροστά!
Πάντως απο την αντιπρωσωπεία λένε οτι είναι γνωστό πρόβλημα (ίσως σε αυτή τη φουρνιά metalaxe) πάντως δέν σε αφήνει ακόμα και αν και τα 2 έχουν διαρροή.
Τα δύο δοχεία κοστίζουν 12€ και καλό είναι να τα έχεις μαζί σου αφού πρώτα ξεκουμπώσεις το σωληνάκι όπως λέει ο Dr. Format που σίγουρα ξέρει περισότερα.
Άβαταρ μέλους
iceberg
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:01
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττική

Ο... κολιές !

Δημοσίευσηαπό JOHNNY » 28 Σεπ 2005, 16:07

Μήπως ποτέ πλίνατε τον κινητήρα με δυνατό πιεστικό και δεν άντεξε την πίεση το δοχείο και ράγισε. Το λέω αυτό γιατί πολλές φορές όταν πλένουμε τον κινητήρα πρέπει να προσέχουμε κάποια σημεία που υπάρχουν κάτω από το καπό γιατί δεν είναι όλα μεταλλικά και στεγανά για να αντέχουν σε πιέσεις νερού που αγγίζουν τα 150bar και πάνω.
Άβαταρ μέλους
JOHNNY
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 18 Μαρ 2004, 19:06
Τοποθεσία: ΚΩΣ (Προσωρινά Αθήνα)

Ο... κολιές !

Δημοσίευσηαπό iceberg » 28 Σεπ 2005, 20:21

Εγώ δέν το έχω πλύνει ούτε απ' έξω ακόμα!
Είναι ελατωματικά και το αναγνωρίζει και η mamalada. (Ωραία λέξη)!
Η μήπως ladamama;;; maladama;;;
Άβαταρ μέλους
iceberg
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:01
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττική

Δημοσίευσηαπό iokasti » 28 Σεπ 2005, 20:57

Dr.Format έγραψε:Συντρόφισσα Iokasti,
το πρόβλημά σου λύνεται οριστικά, αν το σωληνάκι που συνδέεται στο κάτω μέρος του δοχείου, το "ξεκουμπώσεις" από το πλαστικό "κλιπ" που το στερεώνει στο αμάξωμα (βρίσκεται περίπου 10 εκατοστά από το δοχείο)
:wink:


Το κλιπ που λες είναι το ίδιο σημείο που λέει και ο iceberg που ονομάζει κολιέ;
Εγώ πάντως σήμερα το πήγα και μου άλλαξαν και δοχείο και σωληνάριο, αλλά η σύνδεση είναι ίδια με πριν. Δηλαδή σφικτή
Άβαταρ μέλους
iokasti
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Μάιος 2003, 08:46
Τοποθεσία: Ανατολία

Δημοσίευσηαπό iceberg » 28 Σεπ 2005, 23:27

Θα είναι μία χαρά τώρα iokasti...θα δείς. :banghead:
Άβαταρ μέλους
iceberg
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:01
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττική

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 30 Σεπ 2005, 09:30

iokasti έγραψε:
Dr.Format έγραψε:Συντρόφισσα Iokasti,
το πρόβλημά σου λύνεται οριστικά, αν το σωληνάκι που συνδέεται στο κάτω μέρος του δοχείου, το "ξεκουμπώσεις" από το πλαστικό "κλιπ" που το στερεώνει στο αμάξωμα (βρίσκεται περίπου 10 εκατοστά από το δοχείο)
:wink:


Το κλιπ που λες είναι το ίδιο σημείο που λέει και ο iceberg που ονομάζει κολιέ;
Εγώ πάντως σήμερα το πήγα και μου άλλαξαν και δοχείο και σωληνάριο, αλλά η σύνδεση είναι ίδια με πριν. Δηλαδή σφικτή

Οχι,

το "κολιέ" είναι μεταλικό, το κλιπ που αναφέρομαι είναι λευκό πλαστικό και στηρίζει το σωληνάκι κι όχι το δοχείο.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 30 Σεπ 2005, 10:46

Εγω ειχα προβλημα κατακαλοκαιρο με το δοχειο του υγρου των φρενων το οποιο εσπασε απο κατω στο σφυκτηρα και μου αναψε το γνωστο λαμπακι συμπληρωσα υγρα και ο ηλιθιος δεν ειδα οτι ετρεχαν απο κατω παρα μονο οταν μου ξαναναψε το λαμπακι και τοτε ειδε οτι υγρα φρενων ειχαν περιλουσει τα παντα μεχρι και τα αμορτισερ ειχαν φτασει.Πανικος και γυρω στα 9 λιτρα νερο για να αοποφυγω την διαυρωση πηγα αντιπροσωπεια μου τα αλλαξανε και εκτοτε κανενα προβλημα ολα λειτουργουν ρολοι.Απο οτι μου ειπαν τα συγκεκρριμενα δοχεια ειναι ευπαθη και μπορει να συμβει κατι τετοιο ανα πασα στιγμη ιδιως καλοκαιρι :roll:
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 34 επισκέπτες