Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Δοχείο υγρών συμπλέκτη

Τα κατάφερε και το δικό μου!!

Δημοσίευσηαπό nivatank » 19 Οκτ 2005, 15:07

Τελικά στα 5000 km (Niva 25Υ) έσπασε και το δικό μου δοχείο υγρών συμπλέκτη. Μου το αντικατέστησε η αντιπροσωπεία εντός εγγύησης. Μα καλά τι γίνεται με αυτά τα δοχεία. Είναι το υλικό του πλαστικού τόσο ευπαθές? Μήπως έχει καμιά σχέση με απότομη διαστολή των υγρών μέσα στο δοχείο οπότε λόγω πίεσης σπάει?
Άβαταρ μέλους
nivatank
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 21 Φεβ 2005, 15:05
Τοποθεσία: Πάτρα

Τα κατάφερε και το δικό μου!!

Δημοσίευσηαπό xalk » 19 Οκτ 2005, 22:21

δεν έχει εσωτερική πιεση στο δοχείο ωστε να στο σπάσει. απλα η κατασκευή του δεν ειναι και η καλύτερη για ...κακουχίες.
Άβαταρ μέλους
xalk
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2004, 02:43

Re: Τα κατάφερε και το δικό μου!!

Δημοσίευσηαπό Camelius » 25 Νοέμ 2005, 15:43

nivatank έγραψε:Τελικά στα 5000 km (Niva 25Υ) έσπασε και το δικό μου δοχείο υγρών συμπλέκτη. Μου το αντικατέστησε η αντιπροσωπεία εντός εγγύησης. Μα καλά τι γίνεται με αυτά τα δοχεία. Είναι το υλικό του πλαστικού τόσο ευπαθές? Μήπως έχει καμιά σχέση με απότομη διαστολή των υγρών μέσα στο δοχείο οπότε λόγω πίεσης σπάει?


Τελικα μου συνεβει και εμενα να σπασει το δοχειο των υγρων.
Το θεμα εχει ως εξης, αφου πηρα το αμαξι μεταχειρισμενο και το ειχα σχεδον 2 χρονια, η τρομπα του συπμλεκτη επαψε να δουλευει. Στο συνεργειο προληπτικα αλλαξα και το δοχειο ( το οποιο δεν ηταν και στην καλυτερη κατασταση) αλλα και το σωληνακι της παροχης υγρων.
Μετα απο 1 μηνα το δοχειο ραγισε ακριβως στην ραφη στον πατο του.
Η αποψη μου ειναι οτι :
α. Τα δοχεια ειναι της πλακας ναι (αν και σημερα που πηγα και πηρα αλλα δυο να εχω το ενα απο το αλλο ηταν διαφορετικες φουρνιες και το πλαστικο του ενος φαινοταν πιο καλο)
β. Το σωληνακι δεν πρεπει να το κλιπωνεις γιατι τραβαει παρα πολυ το δοχειο και το καταπονει με αποτελεσμα καποια ραφη να τα παιζει ειδικα οταν ειναι τοσο κακης ποιοτητας
γ. Δεν ειναι αναγκη να τσιτωσουμε τις βιδες της δεστρας του δοχειου με το σασι σε σημειο αηδιας. Βαλε και ενα κομματι σφουγγαρακι ή κατι αφρωδες και ευκαμπτο που να τρωει τον κραδασμο αντι για το δοχειο.

Κατα συνεπεια την επομενη φορα που θα το κανει αυτο, θα παρω ενα κουτακι απο Coca Cola που δεν τρυπαει και δεν εχει ραφες και θα το προσαρμοσω πανω να δω τι θα κανει 8-) 8-)

Ελπιζω βεβαια να μην ξανασυμβει
Άβαταρ μέλους
Camelius
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 21 Μαρ 2004, 18:38
Τοποθεσία: Κηφισιά, Αθήνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες