Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κάρτα καυσαερίων

Κάρτα καυσαερίων

Δημοσίευσηαπό deyteros » 24 Αύγ 2005, 21:25

Μιά ερώτηση, σε νέο Niva πότε βγάζουμε κάρτα καυσαερίων για πρώτη φορά ; Μετά τον πρώτο χρόνο, αργότερα ή έπρεπε ήδη να έχω βγάλει ;
:P
Άβαταρ μέλους
deyteros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 13 Αύγ 2005, 18:41
Τοποθεσία: Πέραμα, Πειραιάς

Κάρτα καυσαερίων

Δημοσίευσηαπό teroulas » 25 Αύγ 2005, 07:48

Νομιζω ότι μετά την τετραετία χρειάζεται αν είναι καινούριο. Αν κάνω λάθος ας διορθώσουν οι υπόλοιποι
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Κάρτα καυσαερίων

Δημοσίευσηαπό jstalikas » 25 Αύγ 2005, 08:57

Κάρτα καυσαερίων βγαίνει μετά τον πρώτο χρόνο.
jstalikas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 25 Αύγ 2004, 11:31

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 25 Αύγ 2005, 09:28

Κάρτα καυσαερίων βγάζουμε από τη στιγμή που θα συμπληρωθεί ένα έτος από την ημερομηνία κυκλοφορίας που αναφέρεται στην άδεια του οχήματος . ( Με περιθώριο ενός μηνός ) .
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό firelord » 25 Αύγ 2005, 10:26

έχει δίκιο ο μπριζόλας
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 28 Αύγ 2005, 21:51

ποτέ..............
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 29 Αύγ 2005, 06:50

taxideytis έγραψε:ποτέ..............


Σωστός ο παίκτης !!! . Μη ξεχνάμε τι οδηγάμε , τι να την κάνει την κάρτα καυσαερίων το Niva !!!! :twisted: :twisted:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 29 Αύγ 2005, 23:27

εχουν αρχίσει και με εκνευρίζουν αυτοι οι οδηγοι των διαφόρων γιαπωνεζοπαπαρδων που έχουν τα vitara τους μόνο για ταβερνεία και σουβλακερι.....
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό firelord » 30 Αύγ 2005, 10:01

ωχ κώστα κάνε ΖΕΝ γρήγορα!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό gtsit » 30 Αύγ 2005, 13:07

mprizolas έγραψε:
taxideytis έγραψε:ποτέ..............


Σωστός ο παίκτης !!! . Μη ξεχνάμε τι οδηγάμε , τι να την κάνει την κάρτα καυσαερίων το Niva !!!! :twisted: :twisted:


Μάλλον δεν φταίει αυτό που οδηγάμε (και εγώ το ίδιο έχω και δουλεύει άψογα - αισθητήρες - καυσαέρια) αλλά η νεοτροπία μας. Απλά λυπάμαι. Ήδη τα πρώτα μυνήματα τα πέρνουμε από την φύση. Λίγο να ρίξετε μιά ματιά για το τι γίνετε αυτές τις μέρες στον πλανήτη θα το καταλάβετε. Είναι μέχρι όλα αυτά να χτυπήσουν και την δική μας πόρτα........

Κρίμα να σκεφτόμαστε έτσι φίλοι μου και ειδικά άνθρωποι που όπως ισχυρίζονται κατά καιρούς, σέβονται και αγαπούν την μαμά φύση.......
Οι offroaders θα έπρεπε να είμαστε οι πρώτοι που να σέβονται την φύση όσο κανείς άλλος. Φύση δεν είναι μόνο τα δεντράκια και τα ποταμάκια αλλά και ο αέρας που αναπνέουμε. Και πάλι διαφωνώ με την στάση σας αυτή.
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Δημοσίευσηαπό firelord » 30 Αύγ 2005, 13:18

συμφωνώ

προσωπικά ελέγχω σε κάθε μου όχημα τα καυσαέρια όχι μόνο για να βλέπω αν λειτουργεί η μηχανή καλά, για να μη με γράφουν οι μπάτσοι ή για να περνάω ΚΤΕΟ

και μου το θυμίζει κάθε φορά που έχω ανοιχτό παράθυρο και περνάει ταρίφας ή νταλίκα δίπλα μου, με αρρύθμιστη
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 30 Αύγ 2005, 14:33

Πιστεύω οτι τα λεγόμενα των φίλων είναι χιουμοριστικά, άλλωστε το θέμα της περιβαλλοντικής μόλυνσης είναι πολύ σοβαρό για να το παίρνουμε τόσο ελαφριά και αψήφιστα.
Είναι θέμα παιδείας και στο χέρι μας να είναι οι επόμενες γενιές καλύτερες από εμάς (που είμαι σίγουρος οτι θα είναι) και να καταλάβουμε οτι τίποτα σ' αυτόν τον πλανήτη δε μας ανήκει, απλά είμαστε περαστικοί ενοικιαστές και οφείλουμε να παραδώσουμε το "οίκημα" αν όχι καλύτερο, στην ίδια κατάσταση που το παραλάβαμε.
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό gtsit » 30 Αύγ 2005, 16:45

Metalaxe έγραψε:Πιστεύω οτι τα λεγόμενα των φίλων είναι χιουμοριστικά, άλλωστε το θέμα της περιβαλλοντικής μόλυνσης είναι πολύ σοβαρό για να το παίρνουμε τόσο ελαφριά και αψήφιστα.
Είναι θέμα παιδείας και στο χέρι μας να είναι οι επόμενες γενιές καλύτερες από εμάς (που είμαι σίγουρος οτι θα είναι) και να καταλάβουμε οτι τίποτα σ' αυτόν τον πλανήτη δε μας ανήκει, απλά είμαστε περαστικοί ενοικιαστές και οφείλουμε να παραδώσουμε το "οίκημα" αν όχι καλύτερο, στην ίδια κατάσταση που το παραλάβαμε.


Θέλω να πιστεύω και εγώ ότι όντος είναι χιουμοριστικά. Απλά έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα ούτε για πλάκα δεν μπορώ πιά να τα λέω όλα αυτά.
Ειδικά τους τελευταίους μήνες το πράγμα έχει αρχίσει να ξεφεύγει παγκοσμίως. Να δούμε τι μας περιμένει. Δεν καταστροφολογώ. Ίσως αν έλεγα όλα αυτά πριν 5 χρόνια να το έκανα. Τώρα πια όμως τα σημάδια γίνονται ορατά. Εύχομαι τα επόμενα NIVA μας να καίνε υδρογόνο, φυσικό αέριο ή κάτι άλλο ειλικρινά. Μέχρι τότε την κάρτα καυσαερίων την θεωρώ ηθική μου υποχρέωση. Με τσακίζει και μόνο η σκέψη σε τι πλανήτη θα μεγαλώσουν τα παιδιά μου. Μη με παρεξηγείτε. Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω Αντώνη για τις επόμενες γενιές. Δυστιχώς δεν έχω την ίδια άποψη. Μακάρι να βγω ψεύτης.
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 31 Αύγ 2005, 09:05

taxideytis έγραψε:εχουν αρχίσει και με εκνευρίζουν αυτοι οι οδηγοι των διαφόρων γιαπωνεζοπαπαρδων που έχουν τα vitara τους μόνο για ταβερνεία και σουβλακερι.....


Γιατί εκνευρίζεσαι φίλε μου ??? . Εσύ δεν λες ότι το NIVA δεν έχει ανάγκη από τίποτα ?? . Επίσης να σου θυμίσω ότι τα μέρη των συναντήσεων τα καθορίζεται εσείς , και όχι εγώ . Αν αποφασίσετε να πάτε και κάπου αλλού όποτε μπορώ όπως θα έχεις διαπιστώσει είμαι παρών . Καλό θα ήταν να μην βγάζεις συμπεράσματα για την χρήση του βιτάρα μου αν δεν ξέρεις . Το ότι δεν έχει τύχει να πάμε κάπου μαζί για να δεις , δεν σημαίνει ότι ξέρεις και μπορείς να βγάζεις συμπεράσματα σωστά ??? . Τώρα αν διαφωνείς απλά θα σου πω και εγώ όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι .
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 31 Αύγ 2005, 09:11

gtsit έγραψε:
mprizolas έγραψε:
taxideytis έγραψε:ποτέ..............


Σωστός ο παίκτης !!! . Μη ξεχνάμε τι οδηγάμε , τι να την κάνει την κάρτα καυσαερίων το Niva !!!! :twisted: :twisted:


Μάλλον δεν φταίει αυτό που οδηγάμε (και εγώ το ίδιο έχω και δουλεύει άψογα - αισθητήρες - καυσαέρια) αλλά η νεοτροπία μας. Απλά λυπάμαι. Ήδη τα πρώτα μυνήματα τα πέρνουμε από την φύση. Λίγο να ρίξετε μιά ματιά για το τι γίνετε αυτές τις μέρες στον πλανήτη θα το καταλάβετε. Είναι μέχρι όλα αυτά να χτυπήσουν και την δική μας πόρτα........

Κρίμα να σκεφτόμαστε έτσι φίλοι μου και ειδικά άνθρωποι που όπως ισχυρίζονται κατά καιρούς, σέβονται και αγαπούν την μαμά φύση.......
Οι offroaders θα έπρεπε να είμαστε οι πρώτοι που να σέβονται την φύση όσο κανείς άλλος. Φύση δεν είναι μόνο τα δεντράκια και τα ποταμάκια αλλά και ο αέρας που αναπνέουμε. Και πάλι διαφωνώ με την στάση σας αυτή.


Πολύ σωστά τα λες φίλε δεν φταιει το όχημα που οδηγάει ο καθένας μας αλλά η νοοτροπία μας . Δυστυχώς όλα αυτά θα τα βρούμε μπροστά μας στο άμεσο μέλλον , το χειρότερο από όλα είναι ότι και εμείς αν δεν προλάβουμε να τα βιώσουμε θα τα αφήσουμε κληρονομιά στους απογόνους μας .
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Επόμενο

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 23 επισκέπτες