Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Νiva 25Y και απορίες...

Νέο Νiva 25Y και απορίες...

Δημοσίευσηαπό LadaRover » 07 Ιουν 2005, 18:05

Χαιρετώ την όμορφη παρέα!
Εδώ και μια βδομάδα, είμαι ευτυχής κάτοχος ενός ολοκαίνουργιου λευκού Niva, με τις ζαντούλες και τα νίκελ σκαλοπάτια από την προσφορά της αντιπροσωπείας. Ήταν στην τιμή, αλλιώς... :wink: Όλα καλά μέχρι στιγμής, check engine δεν άναψε ακόμη (καλομελέτα...), η θερμοκρασία βέβαια σαν ψηλά μου φαίνεται πως πάει, αν και με δύο βεντιλατέρ μπροστά, λόγω και του AC μου φαίνεται παράξενο να έχει πρόβλημα υπερθέρμανσης... Μάλλον ο δείκτης είναι...αισιόδοξος ή θερμός εραστής! Το μοναδικό πρόβλημα που πρέπει να επιλυθεί τάχιστα , είναι οι δύο ενοχλητικές πηγές θορύβου στο εσωτερικό : τα πλαστικά με την γυαλιστερή υφη στο πίσω κάθισμα, κάτω από τα πίσω παράθυρα δηλαδή, και η εταζέρα, που στο σημείο που βρίσκονται τα ηχεία, τρίζει και τραντάζεται τόσο που νομίζω πως θα ...σπάσει την βάση του ηχείου. Για το τελευταίο δεν ξέρω τι να κάνω, ίσως δεν έχει στηριχτεί σωστά, ακούγεται πολύ από την πλευρά του οδηγού και όχι από την άλλη. Για τα πλαστικά τώρα, η μόνη λύση που βλέπω είναι ένας ταπετσέρης να βάλει δερματίνη μαζί με το πολύ λεπτό αφρολέξ σαν επένδυση από την πλευρά των επιβατών, και μιας και θα βγουν , να βάλω στο εσωτερικό και μονωτικό υλικό. Λογικά θα είναι και σχετικά φτηνή λύση... Κάποιος από σας έχει κάνει κάτι καλύτερο ή διαφορετικό; Κάθε πρόταση δεκτή!
Ευχαριστώ για την...προσοχή σας και καλές βόλτες σε όλους μας και πάντα...εκτός δρόμου!
:P
Άβαταρ μέλους
LadaRover
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Ιουν 2005, 17:39
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Νέο Νiva 25Y και απορίες...

Δημοσίευσηαπό firelord » 07 Ιουν 2005, 19:43

η μόνη πραγματική ηχομονωτική λύση είναι.....ένα καλό ηχοσύστημα!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Re: Νέο Νiva 25Y και απορίες...

Δημοσίευσηαπό makisdelphi » 07 Ιουν 2005, 20:22

firelord έγραψε:η μόνη πραγματική ηχομονωτική λύση είναι.....ένα καλό ηχοσύστημα!
NAI NAI NAI ME KW
makisdelphi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 19 Φεβ 2005, 00:25
Τοποθεσία: delphi fwkidas

Δημοσίευσηαπό padelis » 07 Ιουν 2005, 20:46

θα βγάλεις τα πίσω πλαϊνά και θα τα ντύσεις με 1εκ μαύρο μονωτικό σαν αφρολέξ αλλά πιο σκληρό (υπάρχει και αυτοκόλητο στα Praktiker) προσοχή στην τοποθέτηση μη σου φουσκώσει αλλά αυτό λύνετε με 1-2 μικρές μαύρες βίδες.
για τις βάσεις των ηχείων-εταζέρας μία είναι η λύση:
μικρές μεταλικές γωνίες πχ.5εκ απο κάτω (μη ξεχάσεις να βάλεις στο σημείο που θα πατήσει το πλαστικό τσόχα) για να αντέξει στο βάρος αν βάζεις κανένα μπουφάν στην εταζέρα, και στα χτυπήματα όταν είσαι εκτός δρόμου.
αυτό που θα κτυπήσει και θα σου σπάσει τα νεύρα είναι οι πείροι που έχει η εταζέρα αριστερά δεξιά, θα πάρεις αυτοσυστελόμενο (μαύρο πλαστικό σωληνάκι που σφύγγει όταν το καίς λίγο με τον αναπτήρα σου) απο ένα ηλεκτρολόγο και θα ντύσεις τους πείρους (ίσως χρειαστεί να ανοίξεις λίγο την τρύπα που πιάνουν.
καλή τύχη!!
Άβαταρ μέλους
padelis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Φεβ 2004, 19:20
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό LadaRover » 07 Ιουν 2005, 22:22

Να γιατί είμαστε ωραία παρέα! Δεν πρόλαβα να δημοσιεύσω την απορία μου και ιδού μια άψογη λύση από τον padelis! Η λύση για την εταζέρα μου φαίνεται πως θα....υιοθετηθεί πάραυτα! Όσο για τα πλαϊνά, πριν καταφύγω στο...Praktiker, λέω να ρωτήσω και τον ταπετσέρη... Πάντως χίλια ευχαριστώ! Α, κι αν έχει κάποιος κάτι διαφορετικό να προτείνει, παρακαλώ! Κι όσο για το...στερεοφωνικό, θα αρκεστώ σ'αυτό που τοποθέτησε η αντιπροσωπεία...Είναι και ...Lada (συλλεκτικό κομμάτι δηλαδή...)!
Άβαταρ μέλους
LadaRover
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Ιουν 2005, 17:39
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό TSARKOS » 07 Ιουν 2005, 23:31

ΣΥΝΤΡΟΦΕ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΥΡΝΙΑ ΝΙΒΑ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ.ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΥΣ ΘΟΡΥΒΟΥΣ ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΠΑΤΑΕΙ Η ΕΤΑΖΙΕΡΑ ΕΝΑ ΜΑΥΡΟ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΟ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΤΟ PRACTIKER ΓΙΑ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗ ΣΤΑ ΚΟΥΦΩΜΑΤΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΜΠΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΘΟΡΥΒΟ ΚΑΙ Η ΒΑΣΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΣΚΙΑΔΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΛΥΣΕΙΣ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ(ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΙΑΔΙΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ) ΜΑΥΡΗ ΜΟΝΩΤΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΗΧΟΜΟΝΩΣΗ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ(ΑΥΤΟ ΤΗΣ LADA ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΡΑΔΙΟ :lol: )ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΛΛΑΓΗ ΒΑΛΒΟΛΙΝΩΝ ΒΑΛΕ ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΕΣ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΚΑΠΩΣ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ
Άβαταρ μέλους
TSARKOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 23:34
Τοποθεσία: ΑΜΦΙΚΛΕΙΑ ΦΘΟΙΩΤΙΔΑ

Δημοσίευσηαπό NIBAKIOC » 08 Ιουν 2005, 16:55

Το καλύτερο ηχοσύστημα είναι το σαζμάν του ΝΗΒΑ που σφυρίζει την πιό ωραία μουσικη....
Άβαταρ μέλους
NIBAKIOC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 02 Αύγ 2004, 14:46

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 09 Ιουν 2005, 12:28

Χρειάζεται ακόμα να τοποθετήσεις αποσβεστικό υλικό ανάμεσα στη βάση των πισω ηχείων και στη λαμαρίνα (ναι, ακουμπάει στη λαμαρίνα στο πλάι, προς την πλευρά των παραθύρων, πολλοί κραδασμοί γεννιούνται εκεί). Και βέβαια μην ξεχνάμε και το φοβερό συστημα A.V.C. του Θηρίου, η, όπως είναι γνωστότερο, T.T.S.S.E.M. (Automatic Vibration Control, ή αλλιώς Tha To Synithisis Se Ena Mina :P :P :P :P )
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό pilion101 » 09 Ιουν 2005, 14:24

KATOXOΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ LADA 25Y .ΣΤΑ ΔΙΑΦΟΡΙΚΑ ΕΒΑΛΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΑΝΤΙΤΡΙΒΙΚΟ ΚΑΙ ΣΩΠΑΣΕ.ΑΠΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΤΙ ΛΕΕΙ? ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ 11.6 ΕΞΩ 9.2.ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΣΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΡΓΗ.ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΒΙΔΑ ΚΑΙ ΠΑΞΙΜΑΔΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΗΘΕΛΕ ΣΦΙΞΙΜΟ.ΕΙΧΑ ΤΟ 1600 8 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ .
Άβαταρ μέλους
pilion101
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 02 Μάιος 2005, 21:59
Τοποθεσία: Bolos

Δημοσίευσηαπό LadaRover » 09 Ιουν 2005, 14:57

Γεια και πάλι! Αυτό που αναφέρεις pkatsab το είδα κι εγώ, μάλλον μια αυτοκολλητη ταινία με αφρολέξ από Praktiker θα μπεί σε όποιο σημείο πατάει η βάση του ηχείου. Θόρυβο έχω και από τις βάσεις του καθίσματος, αλλά με αντίστοιχο τρόπο θα λυθεί κι αυτό (στο προηγούμενο αυτοκίνητό μου, ένα κ*λοφτιαγμένο Zastava 1100 είχα βάλει τα...κομμένα δάχτυλα από γάντια! Άψογα δούλεψαν, μέχρι που....άνοιξε-κλείσε, φαγώθηκαν! Απλώς πρέπει να τα αντικαθιστάς...). Κι όσο για το AVC, εννοείται πως το παρατήρησα, αλλά μια χαρά μου φαίνεται το μασάζ του! Εδώ ο πατέρας μου στην Xsara του έχει αγοράσει πλατοκάθισμα της Dr.Scholl's γι'αυτή τη δουλειά που θέλει και ρεύμα, εγώ που το έχω δωρεάν...
pilion, αυτό το αντιτριβικό που έβαλες πώς λέγεται; Γράψε μου σε παρακαλώ τη μάρκα, δεν θα εκληφθεί σαν...γκρίζα διαφήμιση! Τώρα από κατανάλωση είναι πολύ νωρίς για μένα, αφού είμαι στα πρώτα χιλιόμετρα, προς το παρόν και πάντα με κίνηση σε πόλη και σε στενούς δρόμους και μερικές φορές και χωματόδρομους εκτός, έχω 13,6 στα 100. Λογικά θα πέσει, αφού ταξίδι με την κλασική έννοια δεν έχω κάνει (δεν έχουμε....αυτοκινητόδρομους στα Ιωάννινα!). Θα δούμε....
Για το σφίξιμο των βιδών, θα συμφωνήσω! Οι βάσεις των ηχείων που λέγαμε, αλλά και όλα τα πλαστικά στο χώρο αποσκευών, είναι...μισοσφιγμένα! Μόλις ξεκινήσω την προσπάθεια για την απάλειψη των θορύβων, θα σφίξω όποια βίδα βρω!
Ασχετο: έχει κάποιος άλλος ραδιο-cd Lada; Το δικό μου για να διαβάζει τα δισκάκια θέλει να του τα γράφω το πολύ στην 8χ ταχύτητα...Φαντάζομαι θα παίζει από μάρκα σε μάρκα cd αυτό, αλλά....έτσι δεν θα μπορεί να παίζει αυτά που ....πουλάνει οι μαύροι(ξέρω, η πειρατία σκοτώνει τη μουσική, ενώ η νομιμότητα την τσέπη...). Αυτά και επανερχόμεθα... :razz:
Άβαταρ μέλους
LadaRover
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Ιουν 2005, 17:39
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό padelis » 09 Ιουν 2005, 16:13

LadaRover έγραψε:μάλλον μια αυτοκολλητη ταινία με αφρολέξ από Praktiker θα μπεί σε όποιο σημείο πατάει η βάση του ηχείου.


προτείνω κομμάτι σαμπρέλας, αν και όταν αρχίσεις να μπαίνεις για καλά στο χώμα δεν θα γλιτώσεις τις γωνιές μια και οι βάσεις σπάνε στο σημείο που είναι η βίδα.
LadaRover έγραψε:Για το σφίξιμο των βιδών, θα συμφωνήσω! Οι βάσεις των ηχείων που λέγαμε, αλλά και όλα τα πλαστικά στο χώρο αποσκευών, είναι...μισοσφιγμένα! Μόλις ξεκινήσω την προσπάθεια για την απάλειψη των θορύβων, θα σφίξω όποια βίδα βρω!


καλό θα ήταν αφου θα κάνεις την δουλειά να βάλεις και μία σταγόνα σιλικόνη σε κάθε βίδα πριν την σφίξεις

padelis
Άβαταρ μέλους
padelis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Φεβ 2004, 19:20
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό niva13 » 10 Ιουν 2005, 17:03

SYΝΤΡΟΦΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΖΙΕΡΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΟΛΙςΒΡΩ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΟ ΜΑΥΡΟ ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟΛΕΠΤΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΟΛΗΣΟ ΣΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΤΑ ΠΛΑΙΝΑΤΗΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΕΙ Η ΕΤΑΖΙΕΡΑ ΜΕΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΟΥ ΘΕΣ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΑΜΑ ΘΕΣ ΝΑΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΤΗΝ ΤΡΑΒΑΣ
Άβαταρ μέλους
niva13
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 16 Μαρ 2005, 12:40
Τοποθεσία: zografou attiki

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 10 Ιουν 2005, 18:33

Eγώ έχω βάλει ανάμεσα στην εταζέρα και στις βάσεις των ηχείων ένα υλικό που βρήκα σε χρωματοπωλείο, είναι αυτοκόλλητη στενή (περίπου 1.5 cm πλάτος) βούρτσα, νομίζω ότι είναι υλικό που χρησιμοποιούν αλουμινάδες. Άψογο. Ακόμα έχω ανοίξει στις πίσω γωνίες της εταζέρας (αυτές που είναι προς το πίσω παράθυρο) δυο τρύπες, όπου έδεσα δύο μαύρα σχοινάκια (συγκεκριμένα είναι μαύρα μεγάλα σε μήκος κορδόνια παπουτσιών- χι, χι... 8) ) των οποίων τις άλλες άκρες έδεσα στις πανω βάσεις των αμορτισερ του πορτ-μπαγκάζ. Έτσι, όταν ανοίγω το πορτ-μπαγκάζ, ανοίγει και η εταζέρα, χλιδή έτσι; :wink: :wink:
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά


Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες

cron