Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τρελάθηκε ο εγκέφαλος (αυτοεπισκευαζόμενο ΝΗΒΑ)

Τρελάθηκε ο εγκέφαλος (αυτοεπισκευαζόμενο ΝΗΒΑ)

Δημοσίευσηαπό NIBAKIOC » 03 Μάιος 2005, 20:08

XPICTOC ANECTH ΩΡΕ ΓΕΝΝΑΙΟΙ ΝΙΒΑΔΕΣ!
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΝΗΒΑ ΣΑΣ!

Λοιπόν μάγκες, εχω ανέβη Αθήνα απο Κρήτη για λίγες μέρες. Αποφάσισα να πάω τον Ιβάν στην Πάρνηθα να παίξει. Στο δρόμο για Βούντημα μετα την Αγία Παρασκευή, μόλισ πέρασε το γκρέηντερ και έχει αφήσει πολλή μυτερή κοτρώνα! Σκίζω λάστιχο! (τάλεγα εγω οτι θέλει 32 psi η μυτερή κοτρώνα αλλά δάσκαλε που δίδασκες...) Βάζω ρεζέρβα 9μαμίσιο λάστιχο πιό;μεγαλο απο τα άλλα) Αποφασίζω να επιστρέψω. Ενώ πήγαινα μιά χαρα και γκαζωμένος, ξαφνικά πεφτουν οι στροφές και σβήνει... Μιζώνω, τίποτα! με τα πολλα παίρνει, ξανασβήνει. Κάθε φορά που γύρναγα κλειδί άκουγα την αντλία βενζίνης να ουρλιάζει σε πιό ψηλή συχνότητα απο ότι συνήθως. Με τα πολλά πήρε και έβγαζε 3000 στροφές χωρίς να πατάω γκάζι. Μετα στον κατήφορο για Αθήνα πήγαινα μόλις με το ζόρι και οταν έβγαζα ταχύτητα έσβηνε. Μετά στη λεωφόρο για Αθήνα ξαφνικα βάζει μόνο του 3000 στροφές συνέχεια και μετα έπεφταν μόνες τους στις 500 και μετά πάλι 3000. Μετά όμως έφτιαξε μόνο του!! και τώρα φαίνεται εντάξει! :roll: :oops: :( :D
Τρελάθηκε ο εγκέφαλος; Θα το παω αύριο στο Γιατρό ή θέλει ψυχολόγο;


Παλιά πρίν από 2 χρόνια σε μεγάλα υψόμετρα μετα απο πολή ώρα λειτουργίας σταμάταγε και ήθελε μισή ώρα στάση για να ξαναρχίσει. Οταν κατέβαινα στα χαμηλα το πρόβλημα διορθωνόταν μόνο του. Μετά άλλαξα την αντλία βενζίνης και το πρόβλημα διορθώθηκε μέχρι σήμερα...

Σύντροφοι έχετε καμμιά ιδέα; Τι έγινε; μπήκε κανένα σκουπιδάκι και βούλωσε η βενζίνη και μετα ο εγκέφαλος αύξανε τροφοδοσία για να το ξεπεράσει;

Τι λέτε; Τα φώτα σας.
Άβαταρ μέλους
NIBAKIOC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 02 Αύγ 2004, 14:46

Τρελάθηκε ο εγκέφαλος (αυτοεπισκευαζόμενο ΝΗΒΑ)

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 03 Μάιος 2005, 21:22

άγνωσται αι βουλαί του κυρίου...
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Τρελάθηκε ο εγκέφαλος (αυτοεπισκευαζόμενο ΝΗΒΑ)

Δημοσίευσηαπό tazmania » 04 Μάιος 2005, 00:33

Tα Niva δεν έχουν προβλήματα με τον εγκέφαλο. Κάτι άλλο είναι και ο εγκέφαλος αντιδρούσε έτσι. Ίσως αντλία. Αυτό που περιγράφεις ότι σου συνέβαινε παλιότερα ήταν διότι ζεσταινόταν η αντλία διότι τράβαγε αναθυμιάσεις αντί για βενζίνη.

Μετά το τελευταίο περιστατικό άναψε το check engine?
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Τρελάθηκε ο εγκέφαλος (αυτοεπισκευαζόμενο ΝΗΒΑ)

Δημοσίευσηαπό NIBAKIOC » 04 Μάιος 2005, 10:38

Δεν άναψε το check engine. Πάντως σήμερα πηγαινει τέλεια σαν να μη συμβαίνει πίποτα. Το πήγα στο γιατρο, ειπε οτι αν δεν το κανει μπροστα του δεν μπορει να το προσδιορισει (του ειπα να παμε Βουντημα αλλα ειχε δουλεια :D :D :D ). Αλλάξαμε φιλτρο βενζινης. Αντλια εχω βαλει bosch. Θα του κανω και αγιασμο.
Άβαταρ μέλους
NIBAKIOC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 02 Αύγ 2004, 14:46

Δημοσίευσηαπό xristost » 04 Μάιος 2005, 17:01

Η μονη περιπτωση να κανει αυτα τα κολπα και να μην αναψει το τσεκ ειναι να εχει σκουπιδια η" κακη ποιοτητα (νερο -βρομιες) της βενζηνας. χα χα χα !Ξερω το ειδα προσφατα το εργο :cry: :D :D
ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ!!!
Άβαταρ μέλους
xristost
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 12 Αύγ 2004, 18:59
Τοποθεσία: ΖΕΦΥΡΙ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 04 Μάιος 2005, 17:21

Τρελάθηκε ο εγκέφαλος (αυτοεπισκευαζόμενο ΝΗΒΑ) (!!!!! :-) :-) :-) )
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό gtsit » 04 Μάιος 2005, 17:24

xristost έγραψε:Η μονη περιπτωση να κανει αυτα τα κολπα και να μην αναψει το τσεκ ειναι να εχει σκουπιδια η" κακη ποιοτητα (νερο -βρομιες) της βενζηνας. χα χα χα !Ξερω το ειδα προσφατα το εργο :cry: :D :D


Επίσης άλλη πιθανότητα είναι ο αισθητήρας MAF. Τον άλλαξα στην εγγύηση νωρίς. Είχα παρόμοια συμπτώματα. Μου άναβε όμως το check engine.
Ίσως να παίζει και τίποτα με τις αναθυμιάσεις αν το ταρακούνησες τρελλά. Το άφησες μετά, ηρέμησε, δεν είχε τόσες αναθυμιάσεις ξεμπούκωσε και πήρε.
Ποιό μοντέλο έχεις? Χρονολογία? Αν είναι το καινούργιο μπορούμε να τσεκάρουμε τον εγκέφαλο και να βγάλουμε άκρη. Σίγουρα το κατέγραψε το πρόβλημα. Απλώς δεν άναψε λαμπάκι γιατί θα πρέπει να στο κάνει πιό συχνά για να ανάψει. Ωστόσο στον εκγέφαλο είναι γραμμένο. Έχω μηχάνημα αν βρισκόμασταν ίσως να βγάζαμε άκρη. Μιλάω μόνο για το MPI όμως.

GEORGE
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Δημοσίευσηαπό NIBAKIOC » 04 Μάιος 2005, 18:34

gtsit έγραψε:Επίσης άλλη πιθανότητα είναι ο αισθητήρας MAF. Τον άλλαξα στην εγγύηση νωρίς. Είχα παρόμοια συμπτώματα. Μου άναβε όμως το check engine.
Ίσως να παίζει και τίποτα με τις αναθυμιάσεις αν το ταρακούνησες τρελλά. Το άφησες μετά, ηρέμησε, δεν είχε τόσες αναθυμιάσεις ξεμπούκωσε και πήρε.
Ποιό μοντέλο έχεις? Χρονολογία? Αν είναι το καινούργιο μπορούμε να τσεκάρουμε τον εγκέφαλο και να βγάλουμε άκρη. Σίγουρα το κατέγραψε το πρόβλημα. Απλώς δεν άναψε λαμπάκι γιατί θα πρέπει να στο κάνει πιό συχνά για να ανάψει. Ωστόσο στον εκγέφαλο είναι γραμμένο. Έχω μηχάνημα αν βρισκόμασταν ίσως να βγάζαμε άκρη. Μιλάω μόνο για το MPI όμως.


Ναί σύντροφε Γιώργη (και χρόνια πολλα για τη γιορτη σου καθυστερημενα) το ταρακούνησα παρα πολυ εκεινη τη μερα (αφου ο δικος μου εγκεφαλος παρα λιγο να αναψει φωτακι, οχι του Ιβαν) πηγαινοντας γκαζωμενος στις κοτρωναρες/λακουβες, ετσι έσκισα και το λάστιχο αλλωστε. Φχαριστω πολύ για την προσφορα να κοιταξουμε εγκεφαλο, ειναι όμως μονου ψεκασμου του 98.
Άβαταρ μέλους
NIBAKIOC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 02 Αύγ 2004, 14:46


Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες