Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ασυνήθιστη ζημιά σε ψυγείο!

Ασυνήθιστη ζημιά σε ψυγείο!

Δημοσίευσηαπό Mountaineer » 24 Απρ 2005, 22:09

.. Ακούστε, να πάθετε!!

ψηλώνω το ΗΝΒΑ (βλ. σχετ. post) και πάμε για test drive σε χωμα..
Μπροστά δυο φιλοι στις μοτο τους, πίσω τους ο Vasilis με το GV του και τέλος η αφεντιά μου! :D

Ο Vasilis φοράει BF Goodrich Α/Τ .. Αρκετοί ξέρετε το πέλμα του.. Λοιπόν, αυτό το λάστιχο εχει τη μαγική ικανότητα να τσιμπάει διάφορα χαλικια στις αυλακιές και να τα εκτοξεύει στον όποιο έρμο ακολουθεί (δεν φτάνει που τρώς τη σκόνη, σου πετάνε και πέτρες :D )

ε, όπως ήταν φυσικό, έφαγα μερικές στο καπώ, στο μπαρμπριζ, στον ουρανο, ΟΚ, και τι έγινε...

ΜΙΑ ομως αδιάκριτη πετρούλα ήθελε σώνει και καλά να δεί απο κοντά το αριστερό βεντιλατέρ και το ψυγείο μου και πήγε η αφιλότομη και σφήνωσε στη φρετωτη... :?
Φυσικά αυτό είναι κάτι που δεν το παίρνεις χαμπαρι όταν πηγαίνεις με καμια 35-40αρια km σε χώμα και έχεις το μυαλό σου στη συμπεριφορά του φρεσκοψηλωμένου σου ΗΝΒΑ .. :oops:

Σταματάμε λοιπόν μετά απο λίγο για να αποφασίσουμε το δρομολόγιο που θα ακολουθούσαμε (έξω απο το αυτοκίνητο) και, όπως γίνεται συνήθως, παίρνει μετά απο λίγο στο ρελαντι, το βεντιλατέρ πήρε μπροστα...

Η κυρία Σφηνωμένη, αφού βόλταρε μερικές γύρες μεταξύ φτερωτής και ψυγείου, και το ξύρισε κυριολεκτικά, :x εκτοξεύθηκε απο τη φτερωτή προς άγνωστη κατεύθυνση, αφήνοντάς μου ένα ψυγειο σε ημιάθλια κατάσταση...
::cry:

Φυσικά με έπιασε ενας μίνι πανικός, απο τη φασαρία που έκανε, σβήσιμο η μηχανή, κατσαβίδια έξω, κάτω η μάσκα για να δούμε τι έγινε, αλλά ευτυχώς το ψυγείο δεν είχε τρυπήσει...
:shock:
Φωτο θα βγάλω σύντομα, να δείτε, να χαρείτε κι εσεις! :roll:

τις επόμενες μέρες θα ψάξω για κάποιο πλέγμα να βάλω μεταξύ μάσκας και ψυγείου, το οποίο δεν δείχνει να χρειάζεται άμεσα αλλαγή.. :?

Η υπόλοιπη βόλτα συνεχίστηκε χωρίς απρόοπτα, με τον Vasili να τρώει τη σκόνη μου ... :oops: :D



αυτάααααα.....
έτσι, για ανταλλαγή εμπειριών, προς γνώσιν και συμόρφωσιν!
:(
Άβαταρ μέλους
Mountaineer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 18 Φεβ 2005, 22:25
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Ασυνήθιστη ζημιά σε ψυγείο!

Δημοσίευσηαπό niva13 » 25 Απρ 2005, 00:53

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΥΝΤΡΟΦΕ ΜΙΑ ΣΙΤΑ ΕΚΕΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ (ΞΕΡΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ)ΑΜΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΑΤΕΝΤΑ ΔΩΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Άβαταρ μέλους
niva13
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 16 Μαρ 2005, 12:40
Τοποθεσία: zografou attiki

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 25 Απρ 2005, 08:23

Η σίτα είναι πολύ καλή περίπτωση, έχει βάλει ο taxideytis και θα σου πει περισσότερα (κάνει δουλειά και στη λάσπη) και προσεχώς σκέφτομαι να βάλω κι εγώ.
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό firelord » 25 Απρ 2005, 10:43

σίτα...κρατά και τα κουνούπια έξω!

υπέροχη ιδέα πάντως αλλά μήπως μειώνει (λέω τώρα) τη ροή?
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό vagelis » 25 Απρ 2005, 11:11

Βαλε κοτετσοσυρμα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό firelord » 25 Απρ 2005, 11:13

τι σου είναι η μοναξια ε?
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 25 Απρ 2005, 16:21

Συντεκνε με εστειλες και θα σου πω το γιατι
1)Δεν αφηνεις ποτε μπανιερα :D να οδηγει καθως ειναι γνωστο οτι στα σκουρα κολανε :lol: :lol:
2)Μαλλον ενα joker θα σου κατσει ασημωσε να σου πω ποτε :D
Αυτα για να γελασουμε και τωρα σοβαρα καλο ειναι να βαλεις σιτα που βαζουν οι σαυρες στις μασκες ειναι μια χαρα και αν κρινω απο του ταξιδευτη πρεπει να κανει πολυ καλη δουλεια.Οσο για την ροη δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα καθως δεν εμποδιζει και πολυ θα βαλω και εγω σιγουρα θα κοιταξω να βρω πως να την στερεωσω και θα ενημερωσω.
Βαλε φωτο να δουμε τη εκανε η αφιλοτιμη
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 25 Απρ 2005, 17:06

ναι...20 € σε μαυρο χρώμα...εκοψα το εσωτερικό της μάσκας και είναι μόνο σιτα...
τώρα στο παλιό μου niva είχα βάλει ...ναι...κοτετσοσυρμα....απο μέσα απο την μάσκα....κρατάει τα πάντα και βασικά την είχα βάλει για όλα εκείνα τα μικρά χορτάρια που σου κάνουν το ψυγείο χάλια...
την είχα πατήσει και γω κάπως έτσι κάποτε που πετάχτηκε ...λάσπη; σε κάποιο βεντιλατέρ έκαψε κάποια ασφάλεια δεν δούλευε είχα υπερθέρμανση...και άντε σε 60 χλμ σε χώμα να βρείς που είναι η ασφάλεια...αυτό ηταν τελικά...40 € σε τηλέφωνα πλήρωσα μεχρι να την εντοπίσω και να την αλλάξω.........τέλος καλό ολα καλά......
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό xristost » 25 Απρ 2005, 21:04

Συτροφοι να παται στο χρωματοπολειο της γειτονιας σας. Και να του ζητησετε ενα πλεγμα σε σχημα ρομβου που βαζουν στις επησκευες του σοβα. Ειναι γαλβανηζε!! δεν βγεζει ποτε σκουρια και εχει και τα κταληλα κενα (ρομβακια) για τον αερα,πετρες,χορτα. Εχω βαλει και στο δικο μου.Βγαζεις την μασκα και το κοβεις με πατρον την ιδια.Την στερεωνεις επανω στη μασκα με μαυρη σιληκονη η΄θερμενομενη.Το ιδιο κανεις και στο κουτι του καλορηφερ αλλα με ποιο ψιλη τριπα.(φιλα απο δεντρα) :wink:
ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ!!!
Άβαταρ μέλους
xristost
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 12 Αύγ 2004, 18:59
Τοποθεσία: ΖΕΦΥΡΙ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 25 Απρ 2005, 21:41

xristost έγραψε:Συτροφοι να παται στο χρωματοπολειο της γειτονιας σας. Και να του ζητησετε ενα πλεγμα σε σχημα ρομβου που βαζουν στις επησκευες του σοβα. Ειναι γαλβανηζε!! δεν βγεζει ποτε σκουρια και εχει και τα κταληλα κενα (ρομβακια) για τον αερα,πετρες,χορτα. Εχω βαλει και στο δικο μου.Βγαζεις την μασκα και το κοβεις με πατρον την ιδια.Την στερεωνεις επανω στη μασκα με μαυρη σιληκονη η΄θερμενομενη.Το ιδιο κανεις και στο κουτι του καλορηφερ αλλα με ποιο ψιλη τριπα.(φιλα απο δεντρα) :wink:

Σωστός΄μόνο που η σίτα (το πλέγμα όχι site) είναι για κοσκίνισμα της λάσπης του σοβά και όχι για επισκευή. Τα της επισκευής είναι ή nevrometal ή πλαστικά πλέγματα με μεγάλο "μάτι" (τρύπες).
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό xristost » 25 Απρ 2005, 21:47

Ειναι για επησκευες!! κυκλοφορει σε ρολα σε διαφορα φαρδη-πλατη!!
ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ!!!
Άβαταρ μέλους
xristost
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 12 Αύγ 2004, 18:59
Τοποθεσία: ΖΕΦΥΡΙ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό vasilis » 26 Απρ 2005, 18:32

συγνωμη φιλε μου mountaineer, αλλα τι να πω και γω?? :roll:
πιστευω οτι μια σιτα ή κατι τετοιο τελος παντων θα κανει την δουλεια του μια χαρα.
θα το φτιαξουμε παρεακι αμα θες, να επανορθωσω!! :D :D :D

και τωρα που το θυμηθηκα, την κυριακη που γυρνουσα απο το ψαρεμα επαιζαν κατι κ*λοπαιδια μπαλα παραλληλα με την εθνικη :-x και μου σκασε η μπαλα ποδοσφαιρου τους στο παρμπριζ την ωρα που πηγαινα με 90-100χλμ και ειμουν μεσα στη στροφη!!!!
χεστηκα πανω μου.

ΥΓ ...........αλλα τα λαστιχα,λαστιχα και η πετρα, πετρα!!!!! :D :D :D
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Η ΤΣΑΡΚΑ ΤΗΣ ΑΦΙΛΟΤΙΜΗΣ

Δημοσίευσηαπό Mountaineer » 26 Απρ 2005, 23:05

Vasilis, μη στεναχωριέσαι. Αυτά συμβαίνουν και εις Παρισίους :D
για να επανορθώσεις... ευκολο: απλά σε ΟΛΕΣ τις επόμενες βόλτες θα ακολουθείς το Ορεσίβιο Νιβα και θα τρώς τη σκόνη! Και μόνο το καθάρισμα που θα έχεις να κάνεις μετα μου φτάνει! :D :D
Επισκευή παρεάκι αυριο το απόγευμα, να κάνουμε και χαβαλέ (φέρε μπύρες!) :D
.. ρε τι μπορεί να πάθει κανείς στο Ελληνικό Εθνικό Οδικό Δίκτυο... Μέχρι και πέναλτυ μπορεί να σώσει!! :?

Σχετ. σίτα, σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας :P . Αγόρασα σήμερα απο χρωματοπωλείο σίτα γαλβανιζέ (θα τη βάψω μαύρη να μην φαίνομαι σαν αποτυχημένη διαστάυρωση Σαύρας με Βροντόσαυρο :D ). Δεν ξέρω αν είναι για κοσκίνισμα ή για σοβά. θα βάλω φωτό να μου πείτε.
Αυτο που ξέρω είναι ότι θα κάνει δουλεια και, αν και λίιιιγο μικρές οι τρύπες, δεν νομίζς να επιρρεαστεί η ροή αέρα. (να δούμε όμως στη πράξη) :roll:

Για την στήριξη θα χρησιμοποιηθούν τα επονομαζόμενα "Ζιπάκια" (εκείνα τα μακρόστενα πλαστικά με τα δοντάκια που στην άλλη άκρη έχουν ένα τετράγωνο ...) :wink:

αναμείνατε στις οθόνες σας για φωτό των εργασιών.

ακολουθούν φωτό του ψυγείου
:?
Άβαταρ μέλους
Mountaineer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 18 Φεβ 2005, 22:25
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

φωτο ψυγείου

Δημοσίευσηαπό Mountaineer » 26 Απρ 2005, 23:16

φωτο ψυγείου :(
Άβαταρ μέλους
Mountaineer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 18 Φεβ 2005, 22:25
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό blackchris » 27 Απρ 2005, 06:49

shock: Εντελώς κουφό !! Αυτό που έπαθα εγώ απο πέτρα στο παράθυρο του οδηγού μετά απο λασπόλουτρο ήταν μια ωραιότατη κάθετη γραμμή μόλις το κατέβασα.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Επόμενο

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες