Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ναζάκια Μίζας

Ναζάκια Μίζας

Δημοσίευσηαπό NIBAKIOC » 20 Μαρ 2005, 15:40

Το Νιβα (1700 του 98 μονού ψεκασμού) οταν εχει κάνει πολλή δουλεία και είναι ζεσταμένο, και έχω πρόσφατα σβύσει τη μηχανή και πάω να γυρίσω το κλειδί για να ξαναπαρει μπρός, μία στις δέκα κάνει ένα κλικ (ή τσίκ) και δεν γυρνάει η μίζα με την πρώτη, αλλά θέλει δυό τρεις φορές. Πρέπει να γυρισω το κλειδι δηλαδη 1-2 φορές, κανει κλικ, δεν γυρναει η μιζα, και την τρίτη γυρνάει η μιζα και παίρνει μπρός. Γίνεται σπάνια και στο τέλος πάντα παίρνει μπρός, αλλα οταν γίνεται στη μέση του πουθενά σε βάζει σε σκεψεις... Εχω αλλαξει ψυκτρες στη μιζα... αλλα άρχισε μετα απο ενα χρονο να το ξανακανει. Τι λετε σύντροφοι; Τόχετε παθει; Ειναι διακόπτης; Είναι μίζα; Να το αγνοήσω; Δεν το κάνει ποτέ οταν ειναι μπροστα ηλεκτρολόγος η μηχανικός...! Το κάνει όταν ειναι μέσα η γυναίκα μου και γκρινιάζει οτι έχουμε κανει πολυ χωματόδρομο... (να το προβλημα!!!).

Τα φώτα σας.
Άβαταρ μέλους
NIBAKIOC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 02 Αύγ 2004, 14:46

Δημοσίευσηαπό akiste » 20 Μαρ 2005, 19:03

Malon ftaiei to varelaki tis mizas h o diakoptis me pithanotites 70\30,alla an den to kanei kryo varelaki to poio pithano . afoy tha bgei h miza kalo einai na katharisti kai o sylektis . sory gia ta grekelish alla exei provlima to p\c
Άβαταρ μέλους
akiste
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 12 Φεβ 2005, 01:11
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό teroulas » 22 Μαρ 2005, 15:05

Όταν στο ξανακάνει, όπως είσαι χτύπησε ελαφρά (ελαφρά έ, σαν να βαράς το γόνατό σου) με ένα σφυράκι το βαρελάκι λίγο να ξεκολλήσει και θα είναι οκ. Αν είναι αυτό, αλλαξε το με κανένα bosch (δεν ξέρω τι έχει το niva, αν έχει bosch μη βαρέσετε)
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό firelord » 22 Μαρ 2005, 20:21

μα γιατί να βαρέσουμε?

μας έχεις παρεξηγήσει....νιαχνιαχνιαχ! :blueflowerface: :blueflowerface::blueflowerface::blueflowerface::blueflowerface::blueflowerface::blueflowerface::blueflowerface::blueflowerface::blueflowerface::blueflowerface::blueflowerface:
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό blackchris » 23 Μαρ 2005, 07:19

teroulas έγραψε:Όταν στο ξανακάνει, όπως είσαι χτύπησε ελαφρά (ελαφρά έ, σαν να βαράς το γόνατό σου) με ένα σφυράκι το βαρελάκι λίγο να ξεκολλήσει και θα είναι οκ. Αν είναι αυτό, αλλαξε το με κανένα bosch (δεν ξέρω τι έχει το niva, αν έχει bosch μη βαρέσετε)


Μόλις βαρέσεις το βαρελάκι που λέει ο teroulas βάρα και το κεφάλι σου που πήρες Niva. :twisted: :twisted: :twisted:
Να φανταστείς ο firelord απο την απογοήτευση έπεσε στα "σκληρά" αγόρασε doscovery :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό teroulas » 23 Μαρ 2005, 08:56

A ρε Γιώργο, γέλασε το χειλάκι μου.....
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό firelord » 23 Μαρ 2005, 11:07

εμ...με τον τέρουλα χρειάζεσαι και λίγο χιούμορ μουρχουρχούρ!

ΚΑΙ Γιώργο, άντε και στα δικά σου, με κεντρικό διαφορικό...ξέφυγε λίγο από τα αρχαία 'μπλοκάρω την τετρακίνηση'....άστα για τους αμερικάνους που παίζουν ακόμα με σούστες

και τώρα που το θυμήθηκα :rock: !!!!!!!(έτσι από συνήθεια!)
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό blackchris » 23 Μαρ 2005, 11:53

firelord έγραψε:εμ...με τον τέρουλα χρειάζεσαι και λίγο χιούμορ μουρχουρχούρ!

ΚΑΙ Γιώργο, άντε και στα δικά σου, με κεντρικό διαφορικό...ξέφυγε λίγο από τα αρχαία 'μπλοκάρω την τετρακίνηση'....άστα για τους αμερικάνους που παίζουν ακόμα με σούστες

και τώρα που το θυμήθηκα :rock: !!!!!!!(έτσι από συνήθεια!)


Είσαι τρελός ???????????? Αν είχα κεντρικό διαφορικό θα το ΄ξήλωνα. Δεν είναι δυνατόν να χάσω το παιχνίδι με τα πατηλίκια στην λάσπη πηγαίνοντας μόνο με πίσω κίνηση η να μην μπορώ να μπω με τις πόρτες σε στροφή. Τα κεντρικά διαφορικά είναι για τις γιαγιάδες που φοβούνται μην γλιστρήσουν. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό firelord » 23 Μαρ 2005, 14:48

Τζωρτζάρα, για παντιλίκια πάρε αγόρι μου κανα Μάντα και άσε τη μπανιέρα
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό blackchris » 23 Μαρ 2005, 14:56

firelord έγραψε:Τζωρτζάρα, για παντιλίκια πάρε αγόρι μου κανα Μάντα και άσε τη μπανιέρα


Είπαμε καμάρι μου για παντιλίκια Vitara (μπανιέρα) για φρέσκο αυγό ημέρας Niva (κοτέτσι). Που το θημήθηκες ρε το μάντα ? :lol:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό NIBAKIOC » 23 Μαρ 2005, 16:14

blackchris έγραψε:... βάρα και το κεφάλι σου που πήρες Niva.


Αν ηταν ετσι μεγάλε εσυ που πηρες βουτύρα θα επρεπε να είχες κανει χαρακίρι...


(σα γνήσιος <<γιαπωνέζος>>...)
Άβαταρ μέλους
NIBAKIOC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 02 Αύγ 2004, 14:46

Δημοσίευσηαπό michailbm » 23 Μαρ 2005, 18:09

blackchris έγραψε:
firelord έγραψε:Τζωρτζάρα, για παντιλίκια πάρε αγόρι μου κανα Μάντα και άσε τη μπανιέρα


Είπαμε καμάρι μου για παντιλίκια Vitara (μπανιέρα) για φρέσκο αυγό ημέρας Niva (κοτέτσι). Που το θημήθηκες ρε το μάντα ? :lol:


Τι μου θυμίσατε τώρα βρε συς ,.....,το 1991 είχα πάρει ένα 400αρι Μαντα από Μόναχο ,...., ήταν αεροπλάνο και για να το οδηγήσεις έπρεπε να εχεις "ΧΕΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ" και όχι χέρια!!!!! ,...., ήταν τόσο χαμηλό που για να περνάει από σαμαράκια τροχαίας κατέβαινα ακουμπούσα τον ώμο μου στον ουρανό και το ανασήκωνα για να περάσει ,...., αλλά τα 270 τα είχε στην autoban για πλακα!!!!!!!! :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό firelord » 24 Μαρ 2005, 13:34

έχει φτιάξει ένας τρελός φίλος μου και πελάτης (νταλικέρης και μαλλιάς) ένα μάντα κόκκινο της κολάσεως!

Απίστευτο όχημα, με τετραπλά βέμπερ και ιστορίες τρόμου, έχει χώσει πολύ χρήμα ο άνθρωπος
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό akiste » 01 Απρ 2005, 22:32

Με το προβλημα της μιζας τι εγινε τελικα?
Άβαταρ μέλους
akiste
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 12 Φεβ 2005, 01:11
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό NIBAKIOC » 02 Απρ 2005, 20:22

akiste έγραψε:Με το προβλημα της μιζας τι εγινε τελικα?


Εβαλα μιζα απο Μάντα :lol: :lol: :lol: .

Οχι πλάκα κανω σύντροφε akiste και ευχαριστω που επανέφερες τους ενδοξους συντρόφους απο τις καπιταλιστικές τους αναμνήσεις :lol: :lol:

Λοιπόν πηγα στον ηλεκτρολόγο και εκανα μια συντηρηση μιζας (καθαρισμα λαδωμα κλπ) Ειναι λιγο ταλαιπωρημενη η μπομπινα κατα το μαστορα. Αν χειροτερεψει θα αλλαξω μιζα. Η μαστορα :lol: :lol: :lol:

Παντως πριν το καθαρισμα ειχα ανεβει στο οροπεδιο του Ομαλου Λασιθιου. Μετα απο 2 ωρων οδηγημα καθε φορα που σταματουσα και εβαζα μπρος, το εκανε 2-3 φορες αλλα μετα παντα επαιρνε (επρεπε να γυρισω το κλειδι 2-3 φορες δηλαδη). Κλασσικο προβλημα Νιβα. Σε βαζει σε σκεψεις στη μεση της ερημιας αλλα δε σ'αφηνει.

Μετα το καθαρισμα επαθα ιωση και ο Νιβακλαρος καθεται μοναχος και λεει αισχρολογα στις βυταρουδες που περνανε...
Άβαταρ μέλους
NIBAKIOC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 02 Αύγ 2004, 14:46

Επόμενο

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες