Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Συντροφοι sos

Συντροφοι sos

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 03 Μαρ 2005, 21:46

Αγαπητα συντροφια ακουγεται ενας ηχος απο την μεταδοση :? οταν βαζω νεκρα και οταν παταω τον συμπλεκτη εξαφανιζεται για να εμφανιστει παλι οταν τον αφησω κανει λες και τσακωνοντα τα γραναζια μεταξυ τους κατι σαν ντιζελ μηχανη τι ειναι?Α και κατι αλλο μ.....κας ηλεκτρολογος γνωστης αντιπροσωπειας μου συνεδεσε τους προβολεις ομιχλης με τον ροοστατη φωτισμου του ταμπλω και ετσι οταν εχω χαμηλο φωτισμο στα οργανα δεν εχω προβολεις ομιχλης ενω αν εχω υψηλο εχω.Το αλακαλυψα σημερα οταν πηγα να του βαλω κατι αλλα σε δικο μου ηλεκτρολογο.Μα καλα ποσο μ....κας πρεπει να εισαι για να το κανεις αυτο?
Που πηρε το πτυχιο ο αχρηστος στην ουγκαντα?
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Συντροφοι sos

Δημοσίευσηαπό xalk » 03 Μαρ 2005, 22:21

ΧΑ !! προβολείς ομίχλης με Dimmer πρώτη φορά ακούω.
οκ τέρμα τα αστεία, αυτό που σου έκανε είναι επικίνδυνο! μέχρι φωτιά μπορείς να πιάσεις.
Τα καλωδιάκια του ροοστάτη είναι πολύ λεπτά για να σηκώσουν τους προβολείς.
Μη τους ανάψεις και τράβα να στο φτιάξουν.
Ο ήχος είναι δυνατός? σε όλα κάτι ακούγεται, δεν μπαίνεις σε κανενός συντρόφου το όχημα να συγκρίνεις?
Άβαταρ μέλους
xalk
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2004, 02:43

Συντροφοι sos

Δημοσίευσηαπό strofimios1 » 03 Μαρ 2005, 22:42

Μηπως ειναι το ρουλεμαν του συμπλεκτη;
Σκοτωστε την ifs πριν μεγαλωσει!!!!
Άβαταρ μέλους
strofimios1
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 10:58
Τοποθεσία: ΣΤΟΥ ΧΑΝΤΑΚ'

Re: Συντροφοι sos

Δημοσίευσηαπό kotsidakias » 04 Μαρ 2005, 01:28

xalk έγραψε:ΧΑ !! προβολείς ομίχλης με Dimmer πρώτη φορά ακούω.
οκ τέρμα τα αστεία, αυτό που σου έκανε είναι επικίνδυνο! μέχρι φωτιά μπορείς να πιάσεις.
Τα καλωδιάκια του ροοστάτη είναι πολύ λεπτά για να σηκώσουν τους προβολείς.
Μη τους ανάψεις και τράβα να στο φτιάξουν.
Ο ήχος είναι δυνατός? σε όλα κάτι ακούγεται, δεν μπαίνεις σε κανενός συντρόφου το όχημα να συγκρίνεις?


Σωστος. Ακου Dimmer στους προβολεις πω πω θα γινει μοδα! μην τους αναβεις μεχρι να τους φτιαξεις γιατι θα λαμπαδιασεις οπως σου ειπε και ο xalk.
:rockout3: :rockout3: :rockout3: :eyeslam: :vomit:
Άβαταρ μέλους
kotsidakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: 08 Δεκ 2004, 12:42
Τοποθεσία: Β.Προάστεια

Re: Συντροφοι sos

Δημοσίευσηαπό kotsidakias » 04 Μαρ 2005, 01:32

οπως τα λες για ρουλεμαν του μπριτζιρεκ ακουγετε του συμπλεκτη που λεει και ο strofimios ,αλλα να σε ρωτησω εσυ δε το πηρες τωρα?
αν το πηρες τωρα απλα δε το εχεις συνηθησει.
:rockout3: :rockout3: :rockout3: :eyeslam: :vomit:
Άβαταρ μέλους
kotsidakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: 08 Δεκ 2004, 12:42
Τοποθεσία: Β.Προάστεια

Re: Συντροφοι sos

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 04 Μαρ 2005, 02:25

savourdaman έγραψε:Αγαπητα συντροφια ακουγεται ενας ηχος απο την μεταδοση :? οταν βαζω νεκρα και οταν παταω τον συμπλεκτη εξαφανιζεται για να εμφανιστει παλι οταν τον αφησω κανει λες και τσακωνοντα τα γραναζια μεταξυ τους κατι σαν ντιζελ μηχανη τι ειναι?


Και στο δικό μου συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά όχι σε τόση ένταση όπως την περιγράφεις, απλώς ακούγεται, σταματά όταν πατάω τον συμπλέκτη. Στο συνεργείο (Ρηγόπουλος) το χαρακτήρισαν στα όρια του φυσιολογικού.

Τζιμάνι ηλεκτρολόγο πέτυχες, να μας τον συστήσεις!!! Και γ@.. τα προβολάκια σού'φτιαξε, κάνεις ατμόσφαιρα :!: :!: :!:
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: Συντροφοι sos

Δημοσίευσηαπό gtsit » 04 Μαρ 2005, 04:38

savourdaman έγραψε:Αγαπητα συντροφια ακουγεται ενας ηχος απο την μεταδοση :? οταν βαζω νεκρα και οταν παταω τον συμπλεκτη εξαφανιζεται για να εμφανιστει παλι οταν τον αφησω κανει λες και τσακωνοντα τα γραναζια μεταξυ τους κατι σαν ντιζελ μηχανη τι ειναι?Α και κατι αλλο μ.....κας ηλεκτρολογος γνωστης αντιπροσωπειας μου συνεδεσε τους προβολεις ομιχλης με τον ροοστατη φωτισμου του ταμπλω και ετσι οταν εχω χαμηλο φωτισμο στα οργανα δεν εχω προβολεις ομιχλης ενω αν εχω υψηλο εχω.Το αλακαλυψα σημερα οταν πηγα να του βαλω κατι αλλα σε δικο μου ηλεκτρολογο.Μα καλα ποσο μ....κας πρεπει να εισαι για να το κανεις αυτο?
Που πηρε το πτυχιο ο αχρηστος στην ουγκαντα?


Λοιπόν φίλε αυτό που λές για τον συμπλέκτη γίνετε σχεδόν σε όλα τα NIVA. Το θέμα είναι με πόση ένταση το ακούς. Μήπως όταν τ άκουσες για πρώτη φορά είσουν σε ανηφορίτσα σταματημένος??? Έτσι ακούγεται περισσότερο. Ωστόσο εμένα ο ήχος δεν με ενοχλεί και είναι στα επίπεδα του ίσα που ακούγεται. Είναι από τα ρουλεμάν. Μην ανυσηχείς. Είναι φυσιολογικό αν ακούγεται λίγο. Πολύ να μην ακούγεται. Για τα φώτα τι να πω. Φαντάζομαι πως είναι εύκολο να διορθωθεί. Απλά μην τα πολυ χρησιμοποιείς.

GEORGE
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Re: Συντροφοι sos

Δημοσίευσηαπό teroulas » 04 Μαρ 2005, 08:56

Αυτό λέω κι εγώ ρουλεμάν του συμπλέκτη είναι.
Γιατί όμως ακούγεται από τώρα που είναι καινούριο? Αντε να γκρινιάξεις.\
Και για τον ηλεκτρολόγο, μάλλον πήγε να σε βοηθήσει να το κάψεις το χρεπι

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συντροφοι sos

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 04 Μαρ 2005, 10:33

Τερρυ,,,αντε στις υπηρεσιες λόχου να μαζέψεις τις κότες σου, και ασε μας να μιλήσουμε για σοβαρά οχήματα 4χ4 και όχι για suv που για να χωρέσεις μπαίνεις στο πλάι...
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Re: Συντροφοι sos

Δημοσίευσηαπό teroulas » 04 Μαρ 2005, 12:30

Μόνο οι πολύ χοντροί μπαίνουν στο πλάι, ή παίρνουν niva να χωράνε :lol:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 04 Μαρ 2005, 18:25

Συντροφοι ευχαριστω για τις απαντησεις σας οχι δεν ακουγεται πολυ θα παω να το κοιταξω στον μαστωρα οσο για τους προβολεις θα τους φτιαξω το συντομοτερο δυνατο μολις ευκαιρισει ο ηλεκτρολογος μου.Μαλλον απο Δευτερα.
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό xristost » 04 Μαρ 2005, 21:31

Συντροφε savourdaman ειναι εντεξει ο νιβακλας. Το κανουν ολα. Οταν στρωθει και του αλαξεις βαλβοληνες να βαλεις καης ποιοτητας, και λιγο παραπανο :wink: Για να λυπενεται και ο γνωστος αγνωστος :wink: (Γραναζι πεμτης) γιαυτο αλοστε οπωσ λει και ο συντροφος gtsit του ακουγεται σε ανηφωρητσα με τα μουτρα κατω. :wink:
ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ!!!
Άβαταρ μέλους
xristost
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 12 Αύγ 2004, 18:59
Τοποθεσία: ΖΕΦΥΡΙ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 04 Μαρ 2005, 22:41

xristost έγραψε:Οταν στρωθει και του αλαξεις βαλβοληνες να βαλεις καης ποιοτητας, και λιγο παραπανο :wink: Για να λυπενεται και ο γνωστος αγνωστος :wink:


Επειδή ειμαι κι εγώ σε αυτή τη φάση (15000 km) και θέλω να πάω διαβασμένος στο συνεργείο, ποιές είναι οι "καλές" βαλβολίνες; Να υποθέσω ότι η ρευστότητα που προβλέπεται είναι στάνταρ και αλλάζει η μάρκα ή κάνω λάθος; :-k :-k
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 04 Μαρ 2005, 22:44

παιδες μην ψαχνεστε.....βαλτε οτι βρειτε...απλα αλλαζετε τες πιο συχνα.....ειδικά να κανετε νερα χιονια λάσπες και ολα τα συναφη.....
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 04 Μαρ 2005, 23:20

taxideytis έγραψε:παιδες μην ψαχνεστε.....βαλτε οτι βρειτε...απλα αλλαζετε τες πιο συχνα.....ειδικά να κανετε νερα χιονια λάσπες και ολα τα συναφη.....

Ανάλογα με το διαφορικό/κιβώτιο.....
Αυτά είναι σάν τις γυναίκες....
Μπορείς ας πούμε να πάρεις δώρο κολώνια "φουζέρ" στη Μόνικα Μπελούτσι; :bang: :bang: :bang:
Την έβαψες...... :argue:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες