Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΜΜΟΣ

ΑΜΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό NIBAKIOC » 10 Φεβ 2005, 19:01

ΕΡΏΤΗΣΗ:

Στην άμμο (με Νίβα πάντα) εκτός απο το ξεφούσκωμα των ελαστικών, βάζουμε μπλοκέ η σκέτο χαμηλό; Εχω ακούσει διαφορετικές απόψεις περι του θέματος.

Σε λάσπη;
Άβαταρ μέλους
NIBAKIOC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 02 Αύγ 2004, 14:46

ΑΜΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό firelord » 10 Φεβ 2005, 21:26

έχω την εντύπωση πως μπλοκέ δεν βοηθά σε τίποτα στην άμμο, μόνο γενναίο γκάζι και σλίκ ελαστικά
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Re: ΑΜΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 10 Φεβ 2005, 21:50

firelord έγραψε:έχω την εντύπωση πως μπλοκέ δεν βοηθά σε τίποτα στην άμμο, μόνο γενναίο γκάζι και σλίκ ελαστικά

Και όχι στροφές με μικρή ακτίνα, μόνο μεγάάάάάλες στροφές αλλά νομίζω πως το κλείδωμα του κεντρικού είναι μονόδρομος....... αλλά όχι αργά για να έχουμε ταχύτητα.
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Re: ΑΜΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό xalk » 10 Φεβ 2005, 22:28

Αργά στην άμμο με νίβα ποτέ, γιατι σκάβει, και οταν σκάβει και βρεί η κοιλιά... κλάψτα Χαράλαμπε.
Βρεγμένη ή "σκληρή" άμμος: κεντρικό.
Μαλακή στεγνή αμμος: αρκετή ταχύτητα χωρίς κεντρικό και χωρίς αργά.
Άβαταρ μέλους
xalk
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2004, 02:43

Re: ΑΜΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό kotsidakias » 11 Φεβ 2005, 08:30

Εγω παντος εχω κανει στη παραλια του Σχοινια ,εδω στην Αττικη χιλιομετρα πανω στην αμμο , επειδη εκανα πηγαινε-ελα.Δεν ειχα κανενα προβλημα ειμουνα με τα αργα , το κεντρικο κλειδωμα ουτε που χρειαζοταν(οταν το εβαζα ουτε καν σπινιαριζε)και ειχε πολυ αμμο.Με προβληματισε αυτο που ειπε ο συντροφος Firelord για τα σλικ λαστιχα.Εμενα που ειναι τελιωμενα , αμα τα αλλαξω και βαλω τα Partner θα εχω μεγαλυτερο προβλημα στην αμμο?Πραγματικα ειναι απορια.
:rockout3: :rockout3: :rockout3: :eyeslam: :vomit:
Άβαταρ μέλους
kotsidakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: 08 Δεκ 2004, 12:42
Τοποθεσία: Β.Προάστεια

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 11 Φεβ 2005, 08:50

Η άμμος είναι σύνθετο θέμα γιατί μπορείς να τη συναντήσεις σε πολλές μορφές (όπως και τη λάσπη), όπου κάθε φορά να χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση.
Καλύτερα να αποφεύγεις όσο μπορείς την άμμο γιατί ταλαιπωρείς το συμπλέκτη και αν κολλήσεις βαθιά (μακριά από το δρόμο εννοώ) θα θέλεις τρακτέρ για να βγεις :D :D :D
Σε κάθε περίπτωση η εμπειρία και ο πειραματισμός θα βοηθήσουν.
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό kotsidakias » 11 Φεβ 2005, 08:53

Εχεις απολυτο δικιο και ο λογος που το εβαλα ηταν για την εμπειρια να μαθω την συμπεριφορα του σε ενα μερος προσβασιμο ,ετσι ωστε να αποκτησω μια μικρη εμπειρια αμα βρεθω καπου μακρυα.
:rockout3: :rockout3: :rockout3: :eyeslam: :vomit:
Άβαταρ μέλους
kotsidakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: 08 Δεκ 2004, 12:42
Τοποθεσία: Β.Προάστεια

Δημοσίευσηαπό NIBAKIOC » 11 Φεβ 2005, 09:18

Metalaxe έγραψε:Η άμμος είναι σύνθετο θέμα γιατί μπορείς να τη συναντήσεις σε πολλές μορφές (όπως και τη λάσπη), όπου κάθε φορά να χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση.


Εντάξει. Ας πούμε μαλακή και στεγνή άμμος. Τί κάνουμε; Σίγουρα ξεφουσκώνουμε λάστιχα μεχρι και στα 15 (όχι παρακάτω). Και σίγουρα όχι κλειστές στροφές. Ομως μπλοκέ ή όχι; Αν δέν βάλουμε, η πιθανότητα να σκάψουμε με τον ένα άξονα αυξάνεται.

Επίσης σε μαλακή άμμο η τριβή κύλισης είναι μεγάλη οπότε ίσως το χαμήλό δεν είναι κακή ιδέα. Γιατί ταλαιπωρείται ο συμπλέκτης;
Άβαταρ μέλους
NIBAKIOC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 02 Αύγ 2004, 14:46

Δημοσίευσηαπό kotsidakias » 11 Φεβ 2005, 09:36

NIBAKIOC έγραψε:
Metalaxe έγραψε:Η άμμος είναι σύνθετο θέμα γιατί μπορείς να τη συναντήσεις σε πολλές μορφές (όπως και τη λάσπη), όπου κάθε φορά να χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση.


Εντάξει. Ας πούμε μαλακή και στεγνή άμμος. Τί κάνουμε; Σίγουρα ξεφουσκώνουμε λάστιχα μεχρι και στα 15 (όχι παρακάτω). Και σίγουρα όχι κλειστές στροφές. Ομως μπλοκέ ή όχι; Αν δέν βάλουμε, η πιθανότητα να σκάψουμε με τον ένα άξονα αυξάνεται.

Επίσης σε μαλακή άμμο η τριβή κύλισης είναι μεγάλη οπότε ίσως το χαμήλό δεν είναι κακή ιδέα. Γιατί ταλαιπωρείται ο συμπλέκτης;


Οπως ειπε και ο metalaxe αναλογως την περιπτωση. Η θεωρια απεχει απο την πραξη δεν υπαρχει νομος, αναλογος τι θα αντιμετωπησεις.Οπως ειπα νωριτερα μπηκα σε πολυ αμμο και οχι μονο δε κολλησα αλλα σταματαγα και ξεκιναγα να δω τα ορια του δεν εκανε το παραμικρο.Αν δεις οτι δε βγαινει αλλιως τοτε κλειδωνεις το κεντρικο. Οπως και τα λαστιχα αν κολησεις θα τα ξεφουσκωσεις.
Ο συμπλεκτης ζοριζεται παντα οταν υπαρχει πολυ μεγαλη αντισταση ειτε ειναι αμμο, ειτε ειναι πχ. τρέιλερ. Αλλα παρολα αυτα πολυ δυσκολα τρωγεται εκτος και το πατιναρεις.
:rockout3: :rockout3: :rockout3: :eyeslam: :vomit:
Άβαταρ μέλους
kotsidakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: 08 Δεκ 2004, 12:42
Τοποθεσία: Β.Προάστεια

Δημοσίευσηαπό michailbm » 11 Φεβ 2005, 09:59

Οπως ειπα νωριτερα μπηκα σε πολυ αμμο και οχι μονο δε κολλησα αλλα σταματαγα και ξεκιναγα να δω τα ορια του δεν εκανε το παραμικρο.

Μην ξεχνας οτι ειναι χειμωνας και η αμμο ειναι καθισμενη το καλοκαιρι η αμμος ειναι αφρατη , αν στην αφρατη κανεις αυτο που εκανες .... τερμα!!!
Αν δεις οτι δε βγαινει αλλιως τοτε κλειδωνεις το κεντρικο. Οπως και τα λαστιχα αν κολησεις θα τα ξεφουσκωσεις.

Αν κολησεις στην αμμο τοτε ειναι αργα πια να μπλοκαρεις ή να ξεφουσκωνεις και το μονο που σε βγαζει ειναι ή τρακτερ ή air jack και λαμαρηνες!!!!

Η αμμος δεν προσφερεται για παιχνιδια θελει προσοχη φααααρδια λαστιχα λιγες πιεσεις οχι αργα μπλοκε μεσαιο και σταθερο γκαζι,...,αν ειναι καθισμενη - βρεγενη τοτε κανε οτι θες δεν εχεις πολυ προβλημα!

Εχω φαει τα νιατα μου με τις βαρκες και τις αμμουδιες ανα την ελλαδα!!!! :roll: :roll: :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό kotsidakias » 11 Φεβ 2005, 10:18

Δεν ξερω οταν δοκιμασω και αλλες εποχες θα εχω κριση. Παντως βρεγμενη δεν ηταν. Αλλα την ανοιξη θα το μαθω. Σεβομαι την εμπειρια σου απλα ειπα τι αντιμετωπισα εγω.
:rockout3: :rockout3: :rockout3: :eyeslam: :vomit:
Άβαταρ μέλους
kotsidakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: 08 Δεκ 2004, 12:42
Τοποθεσία: Β.Προάστεια

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 11 Φεβ 2005, 10:50

Το θέμα έχει συζητηθεί αρκετά σε παλιότερα posts. Για να μην επαναλαμβανόμαστε άσκοπα ρίξτε μια ματιά :stupid:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό kotsidakias » 11 Φεβ 2005, 11:00

Συγνωμη ρε γιατρε(αν αναφερεσαι σε μενα) ρωτησα τιποτα εγω και μου τι λες? Το μονο που ρωτησα ηταν για τα λαστιχα πανω σε αυτο που ειπε ο Firelord γιατι μου φανηκε περιεργο.
Τα ποστ τα εχω δει ολα και δεν εχω καμια απορια πανω σε αυτο το θεμα.
:rockout3: :rockout3: :rockout3: :eyeslam: :vomit:
Άβαταρ μέλους
kotsidakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: 08 Δεκ 2004, 12:42
Τοποθεσία: Β.Προάστεια

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 11 Φεβ 2005, 11:21

kotsidakias έγραψε:Συγνωμη ρε γιατρε(αν αναφερεσαι σε μενα) ρωτησα τιποτα εγω και μου τι λες? Το μονο που ρωτησα ηταν για τα λαστιχα πανω σε αυτο που ειπε ο Firelord γιατι μου φανηκε περιεργο.
Τα ποστ τα εχω δει ολα και δεν εχω καμια απορια πανω σε αυτο το θεμα.

Ειρήνη υμήν σύντροφε :P

με παρεξήγησες, μάλλον άτυχη η επιλογή του Emoticon που χρησιμοποίησα :?

κάτι τέτοιο είχα κατά νου: :idea:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό kotsidakias » 11 Φεβ 2005, 16:47

ok n.p.
:rockout3: :rockout3: :rockout3: :eyeslam: :vomit:
Άβαταρ μέλους
kotsidakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: 08 Δεκ 2004, 12:42
Τοποθεσία: Β.Προάστεια


Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες