Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Έρχεται το Chevrolet Niva!

Δημοσίευσηαπό BugsBunny » 24 Ιαν 2005, 05:08

Είναι ενδιαφέρον ότι στη Ρωσία, όπως αναφέρει το επίσημο site:

Η πλούσια έκδοση του Niva (GLS) στοιχίζει 346.000 ρούβλια που αντιστοιχούν σε €9.500 ή $12.300...
http://www.gm-avtovaz.com/en/prices/prices.php

Ενδεικτικά, ένα Ford Focus στη Ρωσία, στη βασική του έκδοση (Ambiente) στοιχίζει €9.850 ή $12.750
http://www.ford.ru/ie/focus/-/-

Ενώ, στην Ελλάδα το Ford Focus Ambiente στοιχίζει €13.000
http://www.ford.gr/ie/focus/-/-

Αν και στην Ελλάδα το "πλούσιο" Niva, στοιχίζει όσο ένα "γυμνό" Focus, θα έχει πολύ ενδιαφέρον!!!
Τελευταία επεξεργασία από BugsBunny και 24 Ιαν 2005, 19:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
BugsBunny
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 22 Ιαν 2005, 22:50

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 24 Ιαν 2005, 17:12

Αν δεν κανει 19000 οπως μου ειπε θα τον σκισω στην μεση :evil: λετε να εκανα μ...κια που δεν περιμενα λιγο να δω και το καινουριο :oops: ?Δεν λεω cult το παλιο και για να ειμαι και ειλικρινης γουσταρω τα απλα και τα σιδερα οχι τα πλαστικα αλλα....
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό BugsBunny » 24 Ιαν 2005, 19:59

Μην ανησυχείς savourdaman! Όποια και να είναι η τιμή του "νέου" Niva, o χαρακτήρας του θα είναι σίγουρα διαφορετικός και οπωσδήποτε θα είναι ακριβότερο... τώρα το πόσο ακριβώς, μόνο όταν έρθει επίσημα στην Ελλάδα θα ξέρουμε...
BugsBunny
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 22 Ιαν 2005, 22:50

Δημοσίευσηαπό firelord » 24 Ιαν 2005, 21:00

BugsBunny έγραψε:Μην ανησυχείς savourdaman! Όποια και να είναι η τιμή του "νέου" Niva, o χαρακτήρας του θα είναι σίγουρα διαφορετικός και οπωσδήποτε θα είναι ακριβότερο... τώρα το πόσο ακριβώς, μόνο όταν έρθει επίσημα στην Ελλάδα θα ξέρουμε...


σωστόν σαβούρδαμαν!

και εγώ δεν θα άλλαζα τον στρατηγό Τουπόλεφ!

τι να κάνουμε τώρα, μας λένε οτι έχουμε το τζίπ του φτωχού

ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΑΤΑΜΕ ΟΛΑ ΚΑΤΩ

ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΑ

ΤΑ ΜΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΦΤΥΝΟΥΜΕ

πως να βάλεις τιμή σε όλα αυτά τα υπέροχα συναισθήματα?
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 24 Ιαν 2005, 21:08

Συντροφια με ανεβασατε αντε να το παρω και να βρεθουμε ρε παιδια :D :D
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό firelord » 24 Ιαν 2005, 21:21

savourdaman έγραψε:Συντροφια με ανεβασατε αντε να το παρω και να βρεθουμε ρε παιδια :D :D


και ποτέ μην ξεχνάς>>>>>>

Εικόνα
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό blackchris » 25 Ιαν 2005, 19:25

BugsBunny έγραψε:
Όσο για το "αμερκάνικο" όνομα... είναι ξενέρωμα... αλλά ξέρουμε ποια είναι η καρδιά του Νiva...


Ρε παιδιά θα μας τρελάνετε ?? Ποια καρδιά του Niva με άλλο αμάξωμα, άλλον κινητήρα, άλλο κιβώτιο, και άλλο κατά το ήμισυ όνομα ?
Τι σχέση έχει αυτό το πράγμα με το παλιό Niva ?
Απλώς δίπλα στο όνομα Σεβρολέτ κότσαραν και το Niva για να τσιμπήσουν τους οπαδούς του παλιού καλού Niva.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 25 Ιαν 2005, 20:15

Εγραψε ο Ιαπων :hello1:
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό xristost » 25 Ιαν 2005, 20:30

Λαθος!!!!! Το συστημα μεταδοσης ειναι ιδιο(μονο που προερχεται απο το μακρι νιβα που δεν ειρθε ποτε στην Ελλαδα :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: ) Εχει ομως ενα λεβιε για κοντο κ΄μπλοκε!! Και τωρα μια αποκαλυψη!!! 8) 8) 8) 8) (Εγκηρες πληροφοριες απευθυας απο το κρεμλινο................ :evil: :evil: :evil: )Λοιπον σοβαρα! Το νιβα δεν ερχωταν τοσο καιρο γιατι φορουσε τον κινητηρα απ¨το 1700.Με τις καινουριες προδιαγραφες της Ε.Ο.Κ. δεν μπορουσε να γινει εισαγωγη :( Για το λογο αυτο και θα ερθει με τον κινητηρα απ¨το ΟΠΕΛ ΒΕΚΤΡΑ 1800κιβ. 122 αλ. και οχι αστρα οπως εχει υποθει! :roll: Ακομα!!! υπαρχουν καποια αυτοκ. με τον 2000 κιβ. απ¨το GTS ΜΕ 175 αλ. Αυτα απο την Ρωσσια μ¨αγαπη 8) 8) 8) 8) 8) Υ.Γ. Την Κυριακη θα εχω κι αλλα :wink: :wink:
ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ!!!
Άβαταρ μέλους
xristost
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 12 Αύγ 2004, 18:59
Τοποθεσία: ΖΕΦΥΡΙ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό tazmania » 25 Ιαν 2005, 21:03

xristost έγραψε:... Ακομα!!! υπαρχουν καποια αυτοκ. με τον 2000 κιβ. απ¨το GTS ΜΕ 175 αλ. Αυτα απο την Ρωσσια μ¨αγαπη 8) 8) 8) 8) 8) Υ.Γ. Την Κυριακη θα εχω κι αλλα :wink: :wink:


:shocked: :shocked: :shocked:

Τρέμε blackchris :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό michailbm » 25 Ιαν 2005, 21:32

ΑΝ και αρκετές φορές έχω κοντραριστεί με τους "σύμμαχους" ρώσους ήμουν και είμαι φαν του original νιβα για τρεις βασικούς λόγους :
1)Εκτός δρόμου ικανότητες μακράν πάνω του μετρίου! :olympic:
2)Τίμια αγορά που πρόσφερε και προσφέρει ακόμα την δυνατότητα σε όλους που δεν έχουν ή δεν θέλουν (εκ πεποιθήσεως) να πετάξουν στο βουνό και στις λάσπες "ένα κάρο χρήματα" να μάθουν και να κάνουν OFF-ROAD πραγματικό!!! :smilecolros:
3)Δεν ήταν ένα αποτέλεσμα των κοινοπραξιών και του κουλουβουταχισμου που επικρατεί σήμερα στο χώρο του αυτοκίνητου, αλλά ήταν (είναι) one and lonely cowboy με προβληματική αλλά ακέραια προσωπικότητα και "ονομασία προέλευσης" . Ξεκάθαρα πράγματα δηλαδή!! :grab:

ΤΩΡΑ ΜΠΕΡΔΕΨΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ !!!
ΕΙΔΩΜΕΝ!!!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό firelord » 25 Ιαν 2005, 21:59

σωστό μιχάλη

παντού το ίδιο μπάχαλο

πάς για wrangler και το μισό είναι peugot

πάς για σεβρολετ και ούτε αυτά ξέρουν πια τι είναι

Η Νισσάν έγινε Ρενώ και η Βόλβο GM

Η VW και η Audi συναρμολογούν στην Τουρκία

η BMW στην Αίγυπτο

μου φαίνεται πως ήρθε η ώρα να επιλέξουμε με προσοχή, κλασσικά και αθάνατα (και παλιά) οχήματα και να τα κρατήσουμε ες αεί

σαν τον πεθερό μου που κλαίει επειδή πούλησε το βάτραχο της Σιτροέν για BMW 316
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 25 Ιαν 2005, 22:08

Παιδιά την ξαναείπα την γνώμη μου.

Πέραν του ότι είναι ενα ugly motherfucker (φέρνει κάτι απο vitara, κατι απο παλιο rav ..... τελος πάντων κάτι απο γιαπωνοζο-κινεζοειδές) μονο niva δεν είναι.

Μου θυμίζει το ανεκδοτο με την διασταυρωση πυγολαμπίδας και μο.νοψε.ρ.ς. ή κάτι απο φραγκεσταιν ή απο παγκοσμοιοποίηση .

Επιπλέον να μην έχει και αυτό τις παιδικές του ασθένειες. Μέχρι να γίνει debug (εκσφαλματιστεί ελληνιστι), θα έχουμε γίνει πλατάνια.

Ασε που άργησε μια πενταετια. Τώρα που κοντευει να τελειώσει το παρτι με τα SUV και 4x4 (γιατί μόδα είναι και θα περάσει), ήρθε και αυτό. Και οπως λέει η παροιμία "Καράβι που αργεί σκατά φέρνει".

Long Live the Clasic NIVA. Εχει character και το καλυτερο return on investement.

Simply put it, its simply the BEST.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 26 Ιαν 2005, 01:03

giagoulas έγραψε:Παιδιά την ξαναείπα την γνώμη μου.

Πέραν του ότι είναι ενα ugly motherfucker (φέρνει κάτι απο vitara, κατι απο παλιο rav ..... τελος πάντων κάτι απο γιαπωνοζο-κινεζοειδές) μονο niva δεν είναι.

Μου θυμίζει το ανεκδοτο με την διασταυρωση πυγολαμπίδας και μο.νοψε.ρ.ς. ή κάτι απο φραγκεσταιν ή απο παγκοσμοιοποίηση .

Επιπλέον να μην έχει και αυτό τις παιδικές του ασθένειες. Μέχρι να γίνει debug (εκσφαλματιστεί ελληνιστι), θα έχουμε γίνει πλατάνια.

Ασε που άργησε μια πενταετια. Τώρα που κοντευει να τελειώσει το παρτι με τα SUV και 4x4 (γιατί μόδα είναι και θα περάσει), ήρθε και αυτό. Και οπως λέει η παροιμία "Καράβι που αργεί σκατά φέρνει".

Long Live the Clasic NIVA. Εχει character και το καλυτερο return on investement.

Simply put it, its simply the BEST.


Θα πουλήσει όμως. Σκεφτήτε την αισθητική και τις προτεραιότητες του μέσου καταναλωτή σήμερα, που είναι και ο στόχος των κατασκευαστών.
Υψηλότερο W.A.F. (Wife Acceptance Factor!), άποψη-μή άποψη, αντικειμενικά καλύτερα χαρακτηριστικά κατα τα φαινόμενα από τον ανταγωνισμό στην κατηγορία, μια καλή τιμούλα να του δώσουν και πιστεύω ότι θα φεύγει σαν ζεστό ψωμάκι.
Ελπίζω πάντως να συμφέρει την μαμά εταιρία η παραγωγή του good ol'Niva για καιρό ακόμα...
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό kotsidakias » 26 Ιαν 2005, 02:53

διαβασα και εγω σε ενα ξενο site κατι για 20000€ οτι θα κανει.
:rockout3: :rockout3: :rockout3: :eyeslam: :vomit:
Άβαταρ μέλους
kotsidakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: 08 Δεκ 2004, 12:42
Τοποθεσία: Β.Προάστεια

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 31 επισκέπτες