Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΤΩΡΑ

Δημοσίευσηαπό gtsit » 21 Δεκ 2004, 13:14

tazmania έγραψε:Τα χρησιμοποιώ για 40.000 km (όχι την ίδια τετράδα :wink: ) και σε χώμα και σε άσφαλτο, στεγνή και βρεγμένη, και στο χιόνι. Έχει πολύ καλή απόδοση σε όλα τα εδάφη. Προσοχή, οι συγκρίσεις να γίνονται με το δεδομένο ότι τα ελαστικά είναι M/T. Να σου πω, τέλος, ότι δεν τα έχω φοβηθεί ούτε με αρκετά χιλιόμετρα 140 - 160, στην εθνική.


Εσύ τους πίνεις το αίμα κανονικά...... Απλώς ρωτάω γιατί και εγώ όπως και εσύ βαριέμαι να αλλάζω συνέχεια, και προτιμώ να έχω πάνω ένα λάστιχο και όσο κρατήσει. Απλώς είμαι περίεργος πόσο κρατάει σε μικτή χρήση.
Έβαλα προχτές τα EXTREME (205/75/15) και δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη στο χώμα. Περιμένω το ερχόμενο ΣΚ. Πάντως τόσο καιρό μιλάω μαζί σας αλλά ποτέ δεν τόλμησα να κανονίσω να βρεθούμε για καμιά βολτίτσα. Αιτία τα πρώην ελαστικά μου (PIRELLI SCORPION S/T). Τι να κάνω άπειρος ήμουν..... που να πήγαινα με κείνα. Τώρα όμως μπορώ να σας αντικρύσω άφοβα. Δεν έχω κάνει καμία μετατροπή όπως εσύ φαντάζομαι, αλλά ως άπειρος και νέος στην εκτός δρόμου οδήγηση νομίζω πως αν μη τι άλλο έκανα μία σωστή αρχή με την επιλογή των FEDIMA. Θα θελα επιτέλους να τα πούμε και από κοντά με όλη την παλιοπαρέα.

GEORGE
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Δημοσίευσηαπό tazmania » 21 Δεκ 2004, 14:26

Φίλε Γιώργο σε περιμένουμε :D Όσο για το άπειρος, μην σε απασχολεί καθόλου. Όλοι άπειροι είμαστε σε σχέση με τα πόσα έχουμε ακόμα να μάθουμε. Όλοι ερασιτέχνες είμαστε και κοιτάμε να περάσουμε καλά πάνω απ' όλα :wink:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 21 Δεκ 2004, 15:28

Όπως λέει και ο tazmania, περιμένουμε να σε γνωρίσουμε από κοντά και μην ανησυχείς, όλοι μαθαίνουμε συνεχώς :D :D :D :D
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

TELIKOS

Δημοσίευσηαπό gtsit » 22 Δεκ 2004, 13:54

Τελικώς ρε μάγκες τα FEDIMA από την εμπειρία σας αντέχουν για καμιά 30αριά χιλιάδες χλμ σε μικτή χρήση? Δεν έχω καταλάβει ακόμη. Μιλάω για καθημερινή χρήση, (άσφαλτο - χώμα - λάσπη - χιόνι - χειμώνα - καλοκαίρι) 80-20 ασφαλτο χώμα και συντηριτική οδήγηση στην άσφαλτο. Όχι 140χλμ και 160 όπως ο taz. Θέλω απλώς να υπολογίσω τι με συμφέρει και οικονομικά πιό πολύ. Έχω την εντύπωση πως αν χρησιμοποιείς μόνο mud συμφέρει πιό πολύ απο το να χρησιμοποιείς και all terrain μαζί, με όλους τους συμβιβασμούς που συνεπάγεται στην άσφαλτο.

GEORGE
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Re: TELIKOS

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 22 Δεκ 2004, 14:06

gtsit έγραψε:Τελικώς ρε μάγκες τα FEDIMA από την εμπειρία σας αντέχουν για καμιά 30αριά χιλιάδες χλμ σε μικτή χρήση? Δεν έχω καταλάβει ακόμη. Μιλάω για καθημερινή χρήση, (άσφαλτο - χώμα - λάσπη - χιόνι - χειμώνα - καλοκαίρι) 80-20 ασφαλτο χώμα και συντηριτική οδήγηση στην άσφαλτο. Όχι 140χλμ και 160 όπως ο taz. Θέλω απλώς να υπολογίσω τι με συμφέρει και οικονομικά πιό πολύ. Έχω την εντύπωση πως αν χρησιμοποιείς μόνο mud συμφέρει πιό πολύ απο το να χρησιμοποιείς και all terrain μαζί, με όλους τους συμβιβασμούς που συνεπάγεται στην άσφαλτο.

GEORGE

Ναι Γιώργο,

αντέχουν, αρκεί να κάνεις συντηριτική οδήγηση στην άσφαλτο, όπως έγραψες.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: TELIKOS

Δημοσίευσηαπό tazmania » 22 Δεκ 2004, 16:34

Dr.Format έγραψε:
gtsit έγραψε:Τελικώς ρε μάγκες τα FEDIMA από την εμπειρία σας αντέχουν για καμιά 30αριά χιλιάδες χλμ σε μικτή χρήση? Δεν έχω καταλάβει ακόμη. Μιλάω για καθημερινή χρήση, (άσφαλτο - χώμα - λάσπη - χιόνι - χειμώνα - καλοκαίρι) 80-20 ασφαλτο χώμα και συντηριτική οδήγηση στην άσφαλτο. Όχι 140χλμ και 160 όπως ο taz. Θέλω απλώς να υπολογίσω τι με συμφέρει και οικονομικά πιό πολύ. Έχω την εντύπωση πως αν χρησιμοποιείς μόνο mud συμφέρει πιό πολύ απο το να χρησιμοποιείς και all terrain μαζί, με όλους τους συμβιβασμούς που συνεπάγεται στην άσφαλτο.

GEORGE

Ναι Γιώργο,

αντέχουν, αρκεί να κάνεις συντηριτική οδήγηση στην άσφαλτο, όπως έγραψες.


Αυτό πιστεύω κι εγώ. Το μυστικό είναι να στρίβεις ήρεμα για να μην χαλάνε οι γωνίες.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: TELIKOS

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 23 Δεκ 2004, 09:00

tazmania έγραψε:Αυτό πιστεύω κι εγώ. Το μυστικό είναι να στρίβεις ήρεμα για να μην χαλάνε οι γωνίες.

Δηλαδή, όχι όπως ο tazmania :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό teroulas » 23 Δεκ 2004, 09:04

Καλά ο ταζμανια αμα λάχει πάει και ευθεία :lol:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: TELIKOS

Δημοσίευσηαπό To_ftyari » 23 Δεκ 2004, 10:10

gtsit έγραψε:Τελικώς ρε μάγκες τα FEDIMA από την εμπειρία σας αντέχουν για καμιά 30αριά χιλιάδες χλμ σε μικτή χρήση? Δεν έχω καταλάβει ακόμη. Μιλάω για καθημερινή χρήση, (άσφαλτο - χώμα - λάσπη - χιόνι - χειμώνα - καλοκαίρι) 80-20 ασφαλτο χώμα και συντηριτική οδήγηση στην άσφαλτο. Όχι 140χλμ και 160 όπως ο taz. Θέλω απλώς να υπολογίσω τι με συμφέρει και οικονομικά πιό πολύ. Έχω την εντύπωση πως αν χρησιμοποιείς μόνο mud συμφέρει πιό πολύ απο το να χρησιμοποιείς και all terrain μαζί, με όλους τους συμβιβασμούς που συνεπάγεται στην άσφαλτο.

GEORGE


Μόνο με την δοκιμή για τις δικές σου ανάγκες θα βρεις πόσα χλμ θα βγάλεις.
Γενικά και εγώ πιστεύω ότι τα 30.000 Km με mud λάστιχο είναι εφικτά.
Άβαταρ μέλους
To_ftyari
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 02 Δεκ 2004, 14:14

Re: TELIKOS

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 23 Δεκ 2004, 10:29

To_ftyari έγραψε:Γενικά και εγώ πιστεύω ότι τα 30.000 Km με mud λάστιχο είναι εφικτά.

Πάντως εγώ έχω κάνει περίπου 30,000 χλμ με τα Bridgestone 673 Μ/Τ και είναι μια χαρά, θα με βγάλουν σίγουρα άλλα τόσα (και σημειωτέον ότι έχουν τρέξει 6 αγώνες, έχουν πάει πολλές εκδρομές, πέτρες, λάσπες και γενικά έχουν σκληρή χρήση πάνω τους).
Φίλε Γιώργο, τα σημερινά ελαστικά Μ/Τ είναι πολύ αξιόπιστα και θα σε καλύψουν και με το παραπάνω, μην ανησυχείς :) :)
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 22 επισκέπτες