Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΤΩΡΑ

ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΤΩΡΑ

Δημοσίευσηαπό gtsit » 17 Δεκ 2004, 17:46

Θέλω να αλλάξω λάστιχα και να βάλω τα FEDIMA τα EXTREME ΤΩΡΑΑΑΑΑ. Παίρνω τηλέφωνο στην FEDIMA αλλά μου λένε ότι θα τα έχουν τις πρώτες μέρες του Γενάρη. Έλα όμως που 6 Γενάρη (των ΦΩΤΩΝ) φεύγω? Και θέλω να είμαι οκ γιατί πάω σε άγρια μέρη. Ξέρετε αν υπάρχουν κάπου που να μπορώ να πάω και να τα βάλω μπαμ μπαμ? Εννοώ κάποιον που να έχει stock από τέτοια λάστιχα και να μην ταλαιπωρούμε.

GEORGE
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΤΩΡΑ

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 17 Δεκ 2004, 19:07

gtsit έγραψε:Θέλω να αλλάξω λάστιχα και να βάλω τα FEDIMA τα EXTREME ΤΩΡΑΑΑΑΑ. Παίρνω τηλέφωνο στην FEDIMA αλλά μου λένε ότι θα τα έχουν τις πρώτες μέρες του Γενάρη. Έλα όμως που 6 Γενάρη (των ΦΩΤΩΝ) φεύγω? Και θέλω να είμαι οκ γιατί πάω σε άγρια μέρη. Ξέρετε αν υπάρχουν κάπου που να μπορώ να πάω και να τα βάλω μπαμ μπαμ? Εννοώ κάποιον που να έχει stock από τέτοια λάστιχα και να μην ταλαιπωρούμε.

GEORGE


210 8011535 Mελετης... BP Κηφισιας, αυτος ισως σου βρει.....
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό tazmania » 18 Δεκ 2004, 01:33

Δυστυχώς δεν υπάρχουν πουθενά, απ' ότι ξέρω :cry:

Σπύρο, νομίζω ότι πρέπει να διπλασιάσεις την παραγγελία την επόμενη φορά. Πολλά τα niva βλέπεις :wink:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό georgek » 18 Δεκ 2004, 08:44

Γιατί δεν βάζεις κάποιο άλλο αναγωμομένο? π.χ Sahara, Pneus κλπ. H χάραξη στο πέλμα είναι ίδια, η τιμή έιναι περίπου ίδια και δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά στην ποιότητα. Όσους ξέρω με Sahara είναι ευχαριστημένοι. Σκοπεύω να βάλω και εγώ την επόμενη εβδομάδα.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό tedos » 18 Δεκ 2004, 10:26

georgek έγραψε:Γιατί δεν βάζεις κάποιο άλλο αναγωμομένο? π.χ Sahara, Pneus κλπ. H χάραξη στο πέλμα είναι ίδια, η τιμή έιναι περίπου ίδια και δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά στην ποιότητα. Όσους ξέρω με Sahara είναι ευχαριστημένοι. Σκοπεύω να βάλω και εγώ την επόμενη εβδομάδα.


Εχω ακουσει οτι η διαφορα στην ποιοτητα ειναι μεγαλη.......
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 19 Δεκ 2004, 20:23

tedos έγραψε:
georgek έγραψε:Γιατί δεν βάζεις κάποιο άλλο αναγωμομένο? π.χ Sahara, Pneus κλπ. H χάραξη στο πέλμα είναι ίδια, η τιμή έιναι περίπου ίδια και δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά στην ποιότητα. Όσους ξέρω με Sahara είναι ευχαριστημένοι. Σκοπεύω να βάλω και εγώ την επόμενη εβδομάδα.


Εχω ακουσει οτι η διαφορα στην ποιοτητα ειναι μεγαλη.......


Όντως, τα PNEUS δέν παίζονται...... :twisted: :twisted: :twisted:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό dista » 19 Δεκ 2004, 20:48

Τελικά υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει και τα δύο, Fedima & Pneus, σε όλες τις συνθήκες για να μας πεί τις εντυπώσεις του και αν έχουν, τις όποιες διαφορές :?:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xristost » 19 Δεκ 2004, 22:04

Για σας συντροφοι!! Εχουν περασει και τα δυο απ¨τα χερια μου ΕΕ!!!!! συγνωμη απ¨τις ροδες μου. τα Pneus σε αναγομοση φυσηκα μεσα σε 15.000 χλ. ανοιξαν στο πλαϊ . Τα πετεξα.Τα ειχα βαλει σε ενα nissan king cab.Ta FEDIMA τα φοραει ενας φιλος απ¨την παρεα μας σε opel cabo 235/80-15 εδω και ενα χρονο με 35000 χλ. απηστευτης ταλεποριας σε βουνα κ¨φορτωματα (οικοδομοικο)γαϊδουρια.Και ο τριτος της παρεας εβαλε τα saxara σε νιβα 195/80-15 προσφατα.Δεν εχουμαι γνωμη για αυτα ,ειναι ομως ποιο μαλακα απο τα fedima
ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ!!!
Άβαταρ μέλους
xristost
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 12 Αύγ 2004, 18:59
Τοποθεσία: ΖΕΦΥΡΙ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό tazmania » 20 Δεκ 2004, 01:18

Τα Fedima και τα Pneus είναι αγωνιστικά λάστιχα, δοκιμασμένα και στην Ελλάδα σε όλες τις μορφές των αγώνων. Όσοι τα έχουν φορέσει (μιλάω και για Niva) είναι πολύ ευχαριστημένοι. Τα Fedima τα χρησιμοποιώ προσωπικά και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την πρώτη μέρα που τα έβαλα. πάνε περίπου δύο χρόνια. Τα Pneus δεν τα έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά, αλλά έχουν ιστορία στους αγώνες. Τα Sahara είναι σχετικά νέα στην ελληνική αγορά (απ' ότι ξέρω) και δεν έχω προσωπική εμπειρία, οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό gtsit » 20 Δεκ 2004, 13:11

tazmania έγραψε:Τα Fedima και τα Pneus είναι αγωνιστικά λάστιχα, δοκιμασμένα και στην Ελλάδα σε όλες τις μορφές των αγώνων. Όσοι τα έχουν φορέσει (μιλάω και για Niva) είναι πολύ ευχαριστημένοι. Τα Fedima τα χρησιμοποιώ προσωπικά και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την πρώτη μέρα που τα έβαλα. πάνε περίπου δύο χρόνια. Τα Pneus δεν τα έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά, αλλά έχουν ιστορία στους αγώνες. Τα Sahara είναι σχετικά νέα στην ελληνική αγορά (απ' ότι ξέρω) και δεν έχω προσωπική εμπειρία, οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω.


Τα FEDIMA τα χρησιμοποιείς και το καλοκαίρι ή τα αλλάζεις? Και αν ναι δεν σου έχουν φθαρεί?

GEORGE
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Δημοσίευσηαπό tazmania » 20 Δεκ 2004, 20:16

gtsit έγραψε:
tazmania έγραψε:Τα Fedima και τα Pneus είναι αγωνιστικά λάστιχα, δοκιμασμένα και στην Ελλάδα σε όλες τις μορφές των αγώνων. Όσοι τα έχουν φορέσει (μιλάω και για Niva) είναι πολύ ευχαριστημένοι. Τα Fedima τα χρησιμοποιώ προσωπικά και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την πρώτη μέρα που τα έβαλα. πάνε περίπου δύο χρόνια. Τα Pneus δεν τα έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά, αλλά έχουν ιστορία στους αγώνες. Τα Sahara είναι σχετικά νέα στην ελληνική αγορά (απ' ότι ξέρω) και δεν έχω προσωπική εμπειρία, οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω.


Τα FEDIMA τα χρησιμοποιείς και το καλοκαίρι ή τα αλλάζεις? Και αν ναι δεν σου έχουν φθαρεί?

GEORGE


Φίλε Γιώργο τα χρησιμοποιώ χειμώνα - καλοκαίρι, κυρίως γιατί βαριέμαι να τ' αλλάζω :D . Δεν φθείρονται λόγο του καλοκαιριού πολύ περισσότερο απ' ότι το χειμώνα. Σίγουρα είναι άχρηστο να τα φοράμε το καλοκαίρι, αφού δεν προσφέρουν κάτι, αλλά όποιος βαριέται να ζυμώσει ... :lol:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό gtsit » 21 Δεκ 2004, 00:25

tazmania έγραψε:Φίλε Γιώργο τα χρησιμοποιώ χειμώνα - καλοκαίρι, κυρίως γιατί βαριέμαι να τ' αλλάζω :D . Δεν φθείρονται λόγο του καλοκαιριού πολύ περισσότερο απ' ότι το χειμώνα. Σίγουρα είναι άχρηστο να τα φοράμε το καλοκαίρι, αφού δεν προσφέρουν κάτι, αλλά όποιος βαριέται να ζυμώσει ... :lol:


Άρα από τα λεγομενά σου να υποθέσω ότι τα χρησιμοποιείς άφοβα και στην άσφαλτο ή κάνω λάθος? Πόσα χλμ έχεις κάνει με τα fedima?

GEORGE
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Δημοσίευσηαπό tazmania » 21 Δεκ 2004, 01:13

Τα χρησιμοποιώ για 40.000 km (όχι την ίδια τετράδα :wink: ) και σε χώμα και σε άσφαλτο, στεγνή και βρεγμένη, και στο χιόνι. Έχει πολύ καλή απόδοση σε όλα τα εδάφη. Προσοχή, οι συγκρίσεις να γίνονται με το δεδομένο ότι τα ελαστικά είναι M/T. Να σου πω, τέλος, ότι δεν τα έχω φοβηθεί ούτε με αρκετά χιλιόμετρα 140 - 160, στην εθνική.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dista » 21 Δεκ 2004, 09:52

Γιώργο το αυτοκίνητο σου δεν έχει καμιά σχέση με ένα απλό Niva :shock: Μη τους ξεσηκώνεις λοιπόν με τη ταχύτητα :P .
Πάντως τα Fedima έχουν μαλακή γόμμα, γι'αυτό και έχουν τόσο καλή συμπεριφορά σε διαφορετικές συνθήκες, άρα και μεγαλύτερη φθορά σε περιπτώσεις αυξημένης τριβής (σεγνή άσφαλτος, καυτή άσφαλτος κλπ). Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα από ένα λάστιχο. Αν το χρησιμοποιείς το φθείρεις (ή του πίνεις το αίμα όπως ο Taz) και τότε το αλλάζεις :roll:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 21 Δεκ 2004, 12:08

dista έγραψε:Γιώργο το αυτοκίνητο σου δεν έχει καμιά σχέση με ένα απλό Niva :shock: Μη τους ξεσηκώνεις λοιπόν με τη ταχύτητα :P .


Σωστό αυτό, αλλά έτρεχα και πριν το φτιάξω έτσι :oops: Πάντως δεν αναφέρομαι στην γενική συμπεριφορά του αυτοκινήτου αλλά στα λάστιχα.

dista έγραψε:Πάντως τα Fedima έχουν μαλακή γόμμα, γι'αυτό και έχουν τόσο καλή συμπεριφορά σε διαφορετικές συνθήκες, άρα και μεγαλύτερη φθορά σε περιπτώσεις αυξημένης τριβής (σεγνή άσφαλτος, καυτή άσφαλτος κλπ). Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα από ένα λάστιχο. Αν το χρησιμοποιείς το φθείρεις (ή του πίνεις το αίμα όπως ο Taz) και τότε το αλλάζεις :roll:


Κι αυτό πολύ σωστό και φυσιολογικό :wink: .
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες