Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πρόβλημα σε niva

Πρόβλημα σε niva

Δημοσίευσηαπό Niva4x4 » 07 Μαρ 2019, 13:37

Καλημέρα! Έχω ένα niva 1700. Το αγόρασα σε καλή κατάσταση πριν 8 μήνες. Όμως τώρα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που δε μπορεί να μου το λύσει κανένας μηχανικός στη περιοχή μου. Έχω εδώ και 2 μήνες έντονο τρέμουλο στη περίοχη του σασμάν σε όλες τις ταχύτητες σε πορεία ειδικά στα κατεβάσματα. Ένας μηχανικός ξεκίνησε να μου αλλάζει σταυρούς απογοητεύτηκα το πήγα σε άλλον με μεγαλύτερη εμπειρία σε τέτοια αυτοκίνητα. Μου έλυσε το βοηθητικό σασμάν 2 φορές και μου είπε ότι είχε καποια ελαφριά μετατόπιση και τώρα είναι καλύτερα. Αλλά και πάλι τρέμει πολύ. Το ξαναπήγα κ μου είπε ότι δε μπορεί να κάνει τιποτα άλλο και να το πάω στο συνεργείο λαντα που είναι δύο ώρες από τη περιοχη μου μήπως κάνουν ευθυγράμμιση στον άξονα. Έχετε πάθει κάτι τέτοιο ποτέ? Έχω νευριάσει που δε βγάζω άκρη και φυσικά δεν χαίρομαι το αμάξι μου πια..
Niva4x4
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Μαρ 2019, 20:14

Re: Πρόβλημα σε niva

Δημοσίευσηαπό superspy » 08 Μαρ 2019, 17:36

Διάγνωση απο μακρυά είναι δύσκολη.

Βγάλε τοn μπροστινό άξονα, κλείδωσε το κεντρικό και βγες βόλτα μόνο με πίσω κίνηση να δεις αν συνεχίζει το τρέμουλο.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6832
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Πρόβλημα σε niva

Δημοσίευσηαπό Niva4x4 » 09 Μαρ 2019, 06:20

Σίγουρα από μακριά δε γίνεται απλά το έχω διαβάσει αρκετές φορές να συμβαίνει σε niva και είπα μήπως βρω κ άλλους παθόντες εδώ.. θα το προτείνω στον έναν μηχανικό αυτό μήπως και γίνει κάτι.. ευχαριστώ! Το οδηγώ κ νιώθω ότι το σπάω έτσι όπως κάνει..
Niva4x4
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Μαρ 2019, 20:14


Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης