Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ESP Κανει τιποτα??

ESP Κανει τιποτα??

Δημοσίευσηαπό Fanis11 » 19 Φεβ 2008, 10:50

Εχτές για εκπαιδευτικούς σκοπούς κατέβαινα και ανέβαινα μια μπάρα χιονισμένη και με κλήση.
Λοιπόν αν δεν έβαζα το low μου έφευγε (στο κατεβασμα) τελείως το αυτοκίνητο και ειδικότερα το πίσω μέρος και το ESP ούτε που άναβε.
Όταν έβαζα το κοντό πήγαινα πιο σιγά φυσικά και έτσι μάζευα τον κώλο πιο εύκολα και καλύτερα.
Συμπέρασμα όταν το αυτοκίνητο ολισθαίνει πλαγίως ολόκληρο η έστω οι πίσω τροχοί ταυτόχρονα το ESP χαμπάρι δεν παίρνει. Συμφωνείτε η διαφωνείτε.?
Άβαταρ μέλους
Fanis11
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 22 Ιαν 2007, 11:49
Τοποθεσία: Athina

Re: ESP Κανει τιποτα??

Δημοσίευσηαπό vaxevana » 29 Φεβ 2008, 14:10

Δεν μπορώ να πω ότι έχω ανάλογη εμπείρια, όμως είπα να παραθέσω το παρακάτω videaki που νομίζω ότι είναι σχετικό ...
http://www.youtube.com/watch?v=Zy8jocfu0bg
Άβαταρ μέλους
vaxevana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2007, 08:19
Τοποθεσία: Δράμα

Re: ESP Κανει τιποτα??

Δημοσίευσηαπό baskon » 05 Μάιος 2008, 23:31

σε βρεγμενο δρόμο δουλευει αξιοπρεπως σίγουρα ..
΄Δεν είναι ότι καλυτερο έχω δει αλλά είναι ικανοποιητικό.
Δε μας είπες αν υπηρχε κάποιος λόγος να μη δουλευει το ESP.
πχ αν φόραγες αλυσιδες στο βιβλιο λέει ότι ισως δε δουλευει.

Εμένα πάντως και στο χιονι σε λίγα ελαφρα γλυστρηματα που γίνονταν επίτηδες εμπαινε το ESP κανονικά.
Βεβαια δεν ήταν σε ακραια περιπτωση σα τη δική σου σε κατάβαση ράμπας..

Παντως το σίγουρο είναι ότι κατι κανει .
Τωρα αν σε μια συγκεκριμενη περίπτωση δε δουλευει δε μπορω να το επιβεβαιωσω. Το περιεργο ειναι που δεν αναβε καν..

Εχω μία ιδεα όμως .
Στο βιβλιο λεει ότι το σύστημα σταθεροτητας ενεργοποιειται όταν αλλαζεις διευθυνση και γλυστραει το αμαξι ή σε απότομο κόψιμο του τιμονιού.
Για αυτό μια απτις παραμετρους του ESP είναι οι γωνιες που ειναι στριμενο το τιμόνι σου .
Αν εσυ ειχες σε ευθεια το τιμονι και λόγω παγου γλυστραγε το αμαξι ίσως να μην ενεργοποιούταν τότε...
Κανονικά δε θα έπρεπε να το χουν έτσι αλλά λέω μια ιδέα στηριζομενος στο τι γραφει ακριβως το βιβλιο..
Άβαταρ μέλους
baskon
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 05 Μάιος 2008, 21:47
Τοποθεσία: Athens

Re: ESP Κανει τιποτα??

Δημοσίευσηαπό TLG » 01 Σεπ 2008, 23:27

Πιστευω οτι το παραπανω video ,ειναι η καλυτερη απαντηση ..

Βεβαια προυποθεση για να δουλεψει οποιοδηποτε τετοιο συστημα ειναι να υπαρχει και καποιος βαθμος τριβης .
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 31 επισκέπτες