Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

problhma me GV diesel

Δημοσίευσηαπό vaxevana » 16 Ιαν 2008, 01:12

4troxos έγραψε:Kαλα .. με συγχωρειται..... καποιος παιρνει αμαξι ΤΩΡΑ και πρεπει να κυτταξει τις ανακλησεις που υπηρξαν καποια στιγμη στο παρελθον για το αυτοκινητο????????????? μα τι μοντελο ειναι 2006??????Επειτα αυτος που το πουλαει ,εστω και ετσι να ειναι ,δεν πρεπει να το δωσει "τακτοποιημενο"?????
λεω τωρα.......


Αν το αμάξι είναι ετοιμοπαράδοτο τώρα που το ζητάς (τέλος 2007), όπως κατανοεί κανείς τότε είναι παραγωγής προηγούμενων μηνών (δηλ. μέσα στο 2007).
Φυσικά και ρωτάς για τις προηγούμενες ανακλήσεις αν έχουν ληφθεί υπ'όψιν, και στην περίπτωση μου είχαν ληφθεί υπ'όψιν καθώς αναφερόταν σε προηγούμενες παραγωγές αλλά επιπλέον αφού το αμάξι πήγε σε επίσημο service για να το ελέγξουν γι'αυτές.
Για την ανάκληση που αναφέρθηκα παραπάνω είναι ημερομηνίας 3/1/08 όταν το δικό μου μπήκε στην νταλίκα 2-3 μέρες αργότερα για να το παραλάβω, γι'αυτό και τους ρώτησα. Μου απάντησαν ότι είχαν προβεί στις απαραίτητες εργασίες για την ανάκληση σε εξουσιοδοτημένο service Suzuki.

Για το αυτόματο έτσι που είπαν έτσι σας γράφω. Τώρα αν υπάρχει ή όχι, δεν το έλεγξα αφού μου το έλεγε η επίσημη αντιπροσωπεία της Suzuki εδώ, αφού πήραν τηλ. στα κεντρικά (έτσι μου είπαν 2 φορές).

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε neoGV να το χαίρεσαι και εσύ, καλολάσπωτο να είναι.
Άβαταρ μέλους
vaxevana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2007, 08:19
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό 4troxos » 31 Ιαν 2008, 12:35

Vaxevana χαθηκες..... Πως παει το αμαξι?Νεωτερα??Ευχαριστημενος???
Άβαταρ μέλους
4troxos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:01

Δημοσίευσηαπό vaxevana » 31 Ιαν 2008, 16:11

4troxos έγραψε:Vaxevana χαθηκες..... Πως παει το αμαξι?Νεωτερα??Ευχαριστημενος???

Καλημέρα 4troxe,
Ολα καλά με το GV, εχουμε καταφέρει να κάνουμε μονο κατι λιγότερο απο 3.000 χλμ. σε μικτά δρομολόγια :-). Οι πρώτες εντυπώσεις:

- Θόρυβος αρκετός, ιδιαίτερα αν πας πάνω απο 140χλμ στην εθνική, μέχρι τα 160 φθάνει σχετικά άνετα, παραπάνω με δυσκολία, (τα 140-150 μου αρκούν, εξάλλου δεν είναι και GTI) (μιλώ για αεροδυναμικούς θορύβους)
- Ακούγεται ένας θόρυβος (μάλλον απο το πίσω κάθισμα) σε κάποιες λακούβες
- Σε χίονι, λάσπες (όχι κάτι δύσκολο) ούτε που κατάλαβα τίποτα (έχω βέβαια και μικρή εμπειρία)
- Σχετικά με κολάρο του Intercooler (ανάκληση), το κοίταξα στην εδώ αντιπροσωπεία, και είναι όλα εντάξυ (καινούργιο κολάρο)
- Το καλοριφέρ (μάλλον σε ταχύτητες πάνω από 100χλμ) τείνει να βγάζει δροσερό αέρα από τους μεσαίους αεραγωγούς, ενώ απο τους χαμηλούς βγάζει ζεστο ... είναι αρκετά ενοχλητικό αν κρυώνεις, και δεν έχω βρει τρόπο να το απενεργοποιήσω (στο βιβλίο γράφει ότι απο τους μεσαίους ανανεώνει τον αέρα, αλλά ας τον ζεσταίνει πρώτα ...). Μιλώ για την αυτόματη λειτουργία
- Καταναλωση γυρω στα 8,5 lt/100 km μέχρι τώρα
- Το κιβώτιο είναι σφιχτό, στο ξεκίνημα μπαίνει δύσκολα η 2η και η 3η θέλει το χρόνο της (σε γρήγορη αλλαγή βρίσκει κάπου)
- Το χειρόφρενο θέλει πολύ τράβηγμα για να δέσει καλά (μου είπαν στο service ότι θα το σφίξουν στα 30.000χλμ)
Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, και εύχομαι να μείνω έτσι και στην συνέχεια, θεωρώ πολύ τίμια και ισορροπημένη την επιλογή του GV 1.9DDis.

Καλές εκδρομές σε όλους
Άβαταρ μέλους
vaxevana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2007, 08:19
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό 4troxos » 31 Ιαν 2008, 19:00

Δηλαδη το αμαξι παροτι καινουργιο και αδουλευτο καταναλωνει σχετικα λιγα καυσιμα !!!!!!!!!!! ,οσο αφορα τους αεροδυναμικους θορυβους πανω απο τα 140 ειναι αναμενομενοι (ταχυτητα που σπανια ταξιδευω ,συνηθως η ταχυτητα που προτιμω ειναι 120-130 Km/h).

Το κιβωτιο θα μαλακωσει μεχρι τα 10.000 Km, οσο αφορα το θεμα με τους μεσαιους αεραγωγους θα την βρεις την λυση ειναι η πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο φαντασου οτι το αμαξι αυτο πωλειται παρα πολυ απο τον Αρκτικο κυκλο ( Αλασκα , Καναδα) μεχρι την Νοτια Αμερικη!!!!!

Αν εχεις κατι νεωτερο ,γραψε.Νεωτερη ενημερωση που εχω απο την αντιπροσωπεια αναφερει οτι μεχρι το τελος Φεβρουαριου θα το εχω το αμαξι!!!(Απο το τελος Σεπεμβρη που το εχω παραγειλει!!!!!)
Άβαταρ μέλους
4troxos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:01

Δημοσίευσηαπό vaxevana » 04 Φεβ 2008, 22:57

4troxos έγραψε:Δηλαδη το αμαξι παροτι καινουργιο και αδουλευτο καταναλωνει σχετικα λιγα καυσιμα !!!!!!!!!!! ,οσο αφορα τους αεροδυναμικους θορυβους πανω απο τα 140 ειναι αναμενομενοι (ταχυτητα που σπανια ταξιδευω ,συνηθως η ταχυτητα που προτιμω ειναι 120-130 Km/h).

Το κιβωτιο θα μαλακωσει μεχρι τα 10.000 Km, οσο αφορα το θεμα με τους μεσαιους αεραγωγους θα την βρεις την λυση ειναι η πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο φαντασου οτι το αμαξι αυτο πωλειται παρα πολυ απο τον Αρκτικο κυκλο ( Αλασκα , Καναδα) μεχρι την Νοτια Αμερικη!!!!!

Αν εχεις κατι νεωτερο ,γραψε.Νεωτερη ενημερωση που εχω απο την αντιπροσωπεια αναφερει οτι μεχρι το τελος Φεβρουαριου θα το εχω το αμαξι!!!(Απο το τελος Σεπεμβρη που το εχω παραγειλει!!!!!)


Καλησπέρα 4troxe,
Αν κατάλαβα καλά περιμένεις την έκδοση Diesel αλλα με τον εξοπλισμό της πλούσιας έκδοσης βενζίνης (δηλ. με ηλιοροφή, ξύλινα, xenon, κ.α.).
Η έκδοση αυτή έχει και ESP/TCS? και σε ποια τιμή?
Υπομονή, λίγο έμεινε ... σκέψου σε πόσα μέρη θα πας με τη βοήθειά του ..
Άβαταρ μέλους
vaxevana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2007, 08:19
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό 4troxos » 04 Φεβ 2008, 23:28

Φιλε vaxevana το αμαξι που περιμενω ειναι το Diesel και ΘΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Η FULL ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΒΕΝΖΙΝΟΚΙΝΗΤΟΥ δηλαδη ΤΑ ΠΑΝΤΑ .
Απο ηλεκτρικη οροφη , cruise control και δερμα μεχρι ESP+TCS και 3 monitors ενα μπροστα και δυο στα προσκεφαλα των μπροστινων καθισματων για να βλεπουν και οι πισω τηλεοραση.
Δεν προκειται για καποια εκδοση απλα ειναι ειδικη παραγγελια.

Την τιμη θα στην πω οταν το παραλαβω γιατι ειναι ανοιχτη ,δεν μπορουσαν να ξερουν υστερα απο 7 μηνες ποσο θα κανουν τα αυτοκινητα, θα μπορουσε το ελληνικο κρατος να βαλει η να βγαλει φορους..... η το εργοστασιο να κανει μεγαλη αυξηση η.....ή...ή...... περιμενε λιγο καιρο και θα σου πω....
Άβαταρ μέλους
4troxos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:01

Δημοσίευσηαπό 4troxos » 22 Φεβ 2008, 16:59

Επιτελους ΗΡΘΕεεεεεεεε.

Πρωι- πρωι ντρινννν το τηλεφωνο...ο τοπικος αντιπροσωπος......κυριε....το αμαξι σας ηρθε.........
Σε μια εβδομαδα θα μου το δωσει με τις πινακιδες , καμερα οπισθοποριας , κοτσαδορο,συναγερμο και τα ρεστα.....
Μου λει παρτο, και δες το για λιγο,μεχρι το κοντινοτερο βενζιναδικο για να του βαλω πετρελαιο.........
Ρε παιδια αυτος ο κινητηρας δεν ακουγεται σχεδον καθολου, επαθα την πλακα μου..... Για ποιον θορυβο μιλαγανε σε καποια forum ιδιως αγγλικα...

Τα υπολοιπα την αλλη εβδομαδα......
Άβαταρ μέλους
4troxos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:01

Δημοσίευσηαπό vaxevana » 25 Φεβ 2008, 14:57

4troxos έγραψε:Επιτελους ΗΡΘΕεεεεεεεε.

Πρωι- πρωι ντρινννν το τηλεφωνο...ο τοπικος αντιπροσωπος......κυριε....το αμαξι σας ηρθε.........
Σε μια εβδομαδα θα μου το δωσει με τις πινακιδες , καμερα οπισθοποριας , κοτσαδορο,συναγερμο και τα ρεστα.....
Μου λει παρτο, και δες το για λιγο,μεχρι το κοντινοτερο βενζιναδικο για να του βαλω πετρελαιο.........
Ρε παιδια αυτος ο κινητηρας δεν ακουγεται σχεδον καθολου, επαθα την πλακα μου..... Για ποιον θορυβο μιλαγανε σε καποια forum ιδιως αγγλικα...

Τα υπολοιπα την αλλη εβδομαδα......


Καλοτάξιδο, να 'ναι όπως το περιμένεις και ακόμα καλύτερο ... πόσο τελικά σου πήγε το "μαλί";
Στο εξοπλισμό του έχει και ρύθμιση για το ύψος των προβολέων; (σε μένα δεν έχει και με τσάτισε λιγάκι). Και μιας και μιλάμε για λεπτομέρειες, δεν κατάλαβα τη λογική της Suzuki να βάλει φως στο πορτ μπαγκάζ και να ανοίγει με διακόπτη και όχι αυτόματα (το έχω ξεχάσει αρκετές φορές)... Όπως και το να "πιτσιλάς" με νερό πίσω και να μην ξεκινά αυτόματα ο πίσω υαλοκαθαριστήρας ...
Άβαταρ μέλους
vaxevana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2007, 08:19
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό 4troxos » 25 Φεβ 2008, 18:28

Vaxevava εχεις p.m.
NGV 1.9 ddis JLXEW+Esp+Ποδιες+Yokohama g012
Άβαταρ μέλους
4troxos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:01

Ανταλλακτικά

Δημοσίευσηαπό mankats » 06 Αύγ 2008, 10:56

Καλημέρα σε όλους,
Τράκαρα το Grand Vitara μου μοντ.2006(νέο)καί είναι ασύμφορο να φτιαχτεί.Ξέρει κανείς που θα μπορούσα να βρώ μεταχειρισμένα ανταλλακτικά?Καινούρια κάνουν τα ανταλ/κά μου πάνω απο 10000 Ευρώ :-(
Άβαταρ μέλους
mankats
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 10:52
Τοποθεσία: Ηράκλειο - Κρήτης

Ανταλλακτικά

Δημοσίευσηαπό meco » 08 Αύγ 2008, 12:37

Αν αγοράσεις ένα μτχ από εξωτερικό και το χρησιμοποιήσεις για ανταλλακτικά και μόνο???
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 37 επισκέπτες