Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΧΙΟΝΙΑ! Εκδρομή Οίτη - Βαρδούσια 15-12-2007

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΧΙΟΝΙΑ! Εκδρομή Οίτη - Βαρδούσια 15-12-2007

Δημοσίευσηαπό kfanis » 16 Δεκ 2007, 14:45

Γειά και χαρά σε όλους!
Μόλις επέστρεψα απο μια τρομερή εκδρομή στην Οίτη και τα Βαρδούσια και θέλω να μοιραστώ αυτές τις φωτογραφίες μαζί σας!
Η εκδρομή τα είχε όλα!
Πολύ χιόνι, δύσκολα περάσματα, δοκιμή νέων αλυσίδων, δοκιμή τσίπουρου ως θερμαντικό στα 1600 μέτρα :lol: ,ζεστό ελληνικό καφέ στο Μαυρολιθάρι και έξω να ρίχνει "τούφες", λάσπη σε μερικά σημεία στα χαμηλά, ποταμάκια, και φυσικά ανελέητο τσακισμα προβατίνας :lol: στο τέλος!
Εικόνες και εμπειρίες που σε κάνουν να μήν θέλεις να ξαναγυρίσεις πίσω!
Η διαδρομή:
Παύλιανη, Πυρά Ηρακλέους, Μαυρολιθάρι, Καστριώτισσα, Αθ. Διάκος - Αρκουδόρεμα, Στρόμη, Παύλιανη.
Αυτά για τώρα. Άυριο θα ανεβάσω και ενα βιντεάκι!
Φάνης

Στον δρόμο απο Παύλιανη για Μαυρολιθάρι
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Ανάβαση για Πυρά Ηρακλέους
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Και οι καινούριες Trak (Πολύ σκυλιά!)
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Στα 1600 μέτρα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Μαυρολιθάρι
Εικόνα

Αρκουδόρεμα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Στρόμη
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kfanis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 10 Οκτ 2007, 01:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, ΔΑΦΝΗ

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΧΙΟΝΙΑ! Εκδρομή Οίτη - Βαρδούσια 15-12-2007

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 16 Δεκ 2007, 15:38

ΜΠΡΑΒΟ!!!προσωπικα φιλε φανη με αναστατωσες μιας που ακομη εγω δεν εχω χαρει τοσο χιονι.πολυ ομορφες φωτο αν και απο κοντα ειναι αλλη φαση.ευχομαι και εγω απο το αλλο σ.κ.να βρω καλο χιονι στις εξορμησεις στη Β.Ελλαδα.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό kfanis » 16 Δεκ 2007, 16:02

Φίλε Κώστα σου εύχομαι να βρείς την ίδια κατάσταση και να το ευχαριστηθεί η ψυχή σου όπως και εμένα! (Αν και εκεί που φαντάζομαι οτι εκεί θα πάς πιστεύω οτι θα είναι ακόμα καλύτερα! Μέσα τη βδομάδα αναμένεται μια μέση τιμή 1.7cm χιονιού στο Βέρμιο ::wink: )
Παιδιά πάντως κάτι τέτοια μας κάνουν να λέμε "Πότε ξαναφεύγουμε;" :blob:
Βόλτες σαν αυτή δίνουν τόσα πράγματα στην ψυχή που λες οτι αξίζει κάθε δεκάρα που χάλασες για να πάς!!

Φάνης
Άβαταρ μέλους
kfanis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 10 Οκτ 2007, 01:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, ΔΑΦΝΗ

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 16 Δεκ 2007, 16:07

ακριβως οπως τα γραφεις και τα εννοεις.στην Οιτη-Βαρδουσια θα παω με την λεσχη 12-13 Ιαν 2008,διημερο.καλα στο Βερμιο αφου σκισω το τζηπ και τα χιονια μεχρι οι βαλβολινες να "βρασουν"μετα θα σκισω και τις πιστες,αν εχει φυσικα και το επιθυμιτο χιονακι.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό GK » 17 Δεκ 2007, 08:13

Φίλε kfanis μπράβο σου!!! πετυχες το στόχο σου!!! μας έκανες να ζηλέψουμε!!!! για πες μου σε παρακαλώ πολύ απο που αγόρασες τις αλυσιδες σου??? ποσο στοίχισαν και τι μοντέλο ειναι???

αν έχεις χρονο και δεν βαριέσαι μπορείς να μου πεις αν τιε θεωρείς απαραίτητες σε τετοιε συνθήκες σαν αυτές της φωτογραφιας....... παραθετω προβληματισμο μου απο αλλο post....
ευχαριστω πολυ.....


Ενας απο τους λογους που αγορασα το GV πριν περιπου ενα χρονο ηταν και για να μην ξαναβαλω αλυσιδες. ειμαι βλεπετε φανατικος του σκι αλλα και των off road περιπλανησεων. περυσι στα λιγα χιονια που ειχαμε δεν αντιομετωπισα κανενα προβλημα. σημειωτεον με τα μαμισια ελαστικα. οπου δυσκολεθτηκε την εβγαλα καθαρη με κοντα. τωρα ακουω για αλυσιδεσ και ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ!!!!!!! Smoking Smoking shaking shaking shaking ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ?????? ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΑ ΑΤ ΕΛΑΣΤΙΚΑ???
περιμενω τις αποψεις σας
ευχαριστω πολυ????
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 17 Δεκ 2007, 09:26

φιλε GK αν και ειμαι κατοχος του παλαιου gv,θα σου πω το εξης.απο τον πρωτο χειμωνα κιολας που ειχα το τζηπ και μαλιστα με χειμερινα ελαστικα-γιατι και εγω αγαπω το σκι πολυ-αγορασα και ενα σετ αλυσιδες.απο τοτε μεχρι και σημερα τις εχω φορεσει μονο μια φορα και αυτη για αποσταση 3χιλιομετρων(*).γνωμη μου οι αλυσιδες ειναι απαραιτητες.απλα παρε οπως και εγω ενα φθηνο ζευγαρι με 40 ευρω και ας ειναι αχρειαστες.
(*).προπερυσι στο δρομο για 3-5 πηγαδια σε χιονισμενο ασφαλτινο δρομο ειχε βρεξει απο το προηγουμενο απογευμα και και το βραδυ εκανε ξαστερια και ο δρομος εγινε γρανιτης-παγοδρομιο.σαν να μην εφτανε αυτο το επομενο πρωι εριξε και μια αψαδα(χιονακι) 5cm.εκει να δεις "κλαμα"αν δεν ειχες αλυσιδες.εγω με χιονολαστιχα και με το ζορι ακουγε το τζηπ.τι 4χ4 και 8χ8 και χιονολαστιχα.ενας μονο πηγαινε ανετα γιατι ειχε χιονολαστιχα με καρφια πανω.ειδα τζηπ χρωματος μπορντο σε χαντακι αλλο στο απεναντι χαντακι.με την χρηση αλυσιδων ομως εκανες 3 χιλιομετρα πιο χαλαρα-για να μην παρεις τα ρουλεμαν στο χερι-και ολα καλα.
γενικα το χειμωνα οι γκαραζιερηδες κανουν χρυσες δουλειες με τα τζηπ στα χαντακια μεσα.
α και κατι ακομη.υπαρχει περιπτωση και σε πολλη λαπση να αναγκαστεις να τοποθετησεις αλυσιδες για να βγεις η για να ρυμουλκησεις καποιον αλλον.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό kfanis » 17 Δεκ 2007, 10:10

Γειά σου φίλε GK!
Όσον αφορά αυτά που ψάχνεις δες αυτό το post που έκανα για τις αλυσίδες!
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-8259.html
Όσο για τα υπόλοιπα που ρωτάς συμφωνώ απολύτως με τον φίλο τον Κώστα!
Πάρτες και ας μην τις χρησιμοποήσεις ποτέ!
Για να ευχαριστιέσαι τις εκδρομές σου και να μην είσαι με το μυαλό στο τί θα σου τύχει!!

Υ.Γ. Φοράω ακόμα τα ασφάλτινα της μαμάς, αλλά ακόμα και Α/Τ να φόραγα (τα οποία θα χτυπήσω σίγουρα αργότερα) πάλι θα τις αγόραζα !

Φάνης
Άβαταρ μέλους
kfanis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 10 Οκτ 2007, 01:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, ΔΑΦΝΗ

Δημοσίευσηαπό GK » 17 Δεκ 2007, 10:28

ευχαριστώ πολύ!!!
φίλε ΚΟΝ 1,6 GV απο που να αγοράσω φτηνές αλλα και αξιόπιστες!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 17 Δεκ 2007, 10:55

φιλαρα GK ριξε μια ματια στο πρακτικερ.εχει και μαλιστα διαμετρο 16mm.για τα χρηματα τους ειναι κορυφαιες και εγκεκριμενες απο TUV.Eπισης κατι που τωρα σκεφτηκα μολις με το καλο τιςαποκτησεις μεσα στο κουτι τους καλο ειναι να βαλεις εξτρα μερικα μετρα κορδονετο λεπτο 4mm αλλα και ενα σετ απο λαστιχα ταξιδιου.αυτα θα σε χρησιμευσουν σαν ενα προχειρο σετ επισκευης.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 32 επισκέπτες