Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΓΙΑ ΝΕΟ GV!

Δημοσίευσηαπό GK » 24 Δεκ 2007, 12:58

και η suzuki sto manual προτείνει οι αλυσίδες να μπαίνουν πίσω. εγω πάντως διαβάζοντας όλα τα σχετικά post κατέληξα, στο να βάζω τις αλυσίδες που έχω πίσω!!!
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 24 Δεκ 2007, 14:58

Και καλά θα κάνεις...
Οι αλυσίδες στα 4Χ4 μπαίνουν πρώτα πίσω για λόγους ασφαλείας. Δεν θέλεις να σου φύγει ένα βαρύ τετρακίνητο σε κατηφορικά.... αυτό είναι σίγουρο.

Επίσης το ότι βάζουμε αλυσίδες, δε σημαίνει ότι ξαφνικά αλλάζουμε τους νόμους της φυσικής.... είναι εκεί και μας περιμένουν...

Αλυσίδες πρώτα πίσω στα 4Χ4 και αν υπάρχουν στη συνέχεια μπροστά και φυσικά ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ στον πάγο....

Καλές γιορτές...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 30 Δεκ 2007, 17:01

μολις γυρισα απο 1000χλμ διαδρομες χωματινες-ορεινες κλπ.μια φορα εκανα χρηση αλυσιδας με τα bf goodrich M/T που φοραω και πηγα 50μετρα πιο περα απο εκει που δεν πηγαιναν τα ΜΤ.χιονι απο 30cm-50cm ανεμοσουρι-παγωμενο και απο κατο αλευρι.οι αλυσιδες εσκαβαν το χιονι εβρισκαν χωμα και το gv "τακαρε".χωρια απο την πολλη προσπαθεια εσπασα την μια. πλευρικα απο την εχω μερια.οι αλυσιδα επιδιορθωθηκε και ειναι ετοιμη για χρηση.τοσο με τα Μ/Τ αλλα και ο st-pinin με τα Α/Τ694 σε νορμαλ διαδρομες δεν χρειαζομασταν αλυσιδα ουτε κατα διανοια.επειδη τον προηγουμενο χειμωνα φορουσα χειμερινα μπορω να πω οτι τα bf Μ/Τ ειχαν ιδια συμπεριφορα σε ολα τα τεραιν και ακομη καλυτερη στο πολυ χιονι και σε ανηφορες διπλα απο αντιπυρικες ζωνες.βεβαια τα καθαρα χιονολαστιχα ειναι ενα κλικ καλυτερα σε χιονισμενη ασφαλτο με παγωμενο χιονι.τα bf "ακουγανε" και εκει.
Εικόνα
και μετα την επιδιορθωση..
Εικόνα.
στο σημειο που κολησα λογω υπερβολικου παγωμενου χιονιου και ανηφορας αποφασησαμε με τον st-pinin να τοποθετησουμε τις αλυσιδες εγω εμπρος και αυτος πισω.το αποτελεσμα?εγω εσκαβα εμπρος να βρω χωμα και αυτος απλα πισω...
Εικόνα.
αυτα τα λιγα συνεβηκαν σε εμενα τα Χριστουγεννα οσον αφορα τις αλυσιδες.αν και πιστευω οτι με ενα locker πισω και τις αλυσιδες πισω θα ειχαμε καλυτερο αποτελεσμα.που θα παει....του χρονου θα γινει και αυτη η δοκιμη.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 01 Ιαν 2008, 19:47

KON.GV1,6 έγραψε:ναι φιλαρα GK.ειναι απαραιτητες εστω και αν ανεβεις μια φορα στο βουνο με χιονι.διοτι η προσωπικη ασφαλεια και η ασφαλεια των αγαπημενων σου ανθρωπων κατα την διαρκεια μιας χειμερινης εξορμησης ειναι ανεκτιμητης αξιας.ενω η ρημαδα η αλυσιδα κοστιζει απο 40-300 ευρω.δενθελω να βαλω φωτος απο τζηπ μεσα σε χαντακια....γιατι μετα θα ξεσπασει αλλη διαμαχη για το ποιο τζηπ ειναι αξιοπιστο και ποιο δεν ειναι.τοσο @α@αρες ειμαστε μερικες φορες.αμ δεν φταιει το τζηπ γιατι εχει στανταρ δυνατοτητες.ΠΑΝΤΑ φταιει ο χειριστης-οδηγος.

τι τα ελεγα...σημερα τοσο στο δρομο για το χιονοδρομικο 3-5 πηγαδια πολλοι οδηγαρες "αγορασανε οικοπεδα,προφυλακτηρες,πορτες,αυτοκινητα αλλων και οτι αλλο θελετε....και οχι μονο εκει αλλα και στον δρομο για Αγ. Παυλο απο το ροδοχωρι.ελεος ρε παιδια...πολυ τζηπ ρε παιδι μου στου χαντακ.....
Αν δεν "παει" η δεν μπορειτε να το "πατε" δεν ειναι ντροπη.....βαλτε αλυσιδες οσα κυβικα και αν ειναι και οσα ευρω αν σας κοστισε.
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 02 Ιαν 2008, 11:43

Κωνσταντίνε καλή χρονιά πρωτα απ΄όλα. Μάλλον πέρασες καλά εδω πάνω. Εγώ δυστυχώς είχα ενα μικροπροβληματάκι και δεν μπορούσα να κάνω βόλτες. Και με λοκερ δεν νομίζω να πήγαινες μακρύτερα αν το χιόνι ήταν τόσο που να τακάρεις....
Πάντως αυτό με τους ηλίθιους που νομίζουν ότι ειναι οδηγάρες και δεν διανοούνται να βάλουν αλυσίδες μόνο στην Ελλάδα το βλέπεις. Και κάλα να μην βάζουν, αλλά να οδηγούν το ίδιο σαν να μην έχει πάγο-χιόνι.....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 02 Ιαν 2008, 16:47

xtrail έγραψε:Κωνσταντίνε καλή χρονιά πρωτα απ΄όλα. Μάλλον πέρασες καλά εδω πάνω. Εγώ δυστυχώς είχα ενα μικροπροβληματάκι και δεν μπορούσα να κάνω βόλτες. Και με λοκερ δεν νομίζω να πήγαινες μακρύτερα αν το χιόνι ήταν τόσο που να τακάρεις....
Πάντως αυτό με τους ηλίθιους που νομίζουν ότι ειναι οδηγάρες και δεν διανοούνται να βάλουν αλυσίδες μόνο στην Ελλάδα το βλέπεις. Και κάλα να μην βάζουν, αλλά να οδηγούν το ίδιο σαν να μην έχει πάγο-χιόνι.....

Kαλη χρονια και σε εσενα αλλα και ολον τον κοσμο με υγεια πανω απο ολα!
περασα καλα ολες τις ημερες και καναμε και πολλα.μονο σε διαδρομες εκανα 1000χλμ και αλλα τοσα πηγαινε ελα Ελευσινα-3-5πηγαδια.οι βολτες δεν χανονται ποτε...αν σου λυθηκε το προβληματακι αυτο ειναι το ευχαριστο.τον Φεβ θα ειμαι παλι πανω για 6 μερες για σκι και "σκισιμο"το τουτου μου.οταν και αν ειναι να ανεβω αν εχεις χρονο και οσοι αλλοι μπορουμε να κανουμε καμια βολτουλα πανω στα χιονια.συνηθως στελνω πμ στον Αγγελο(mobile).εγω και ο st-pinin θα ειμαστε παρωντες.ελπιζω και ο φιλος skier78.
για το χιονι εκει που κολησαμε πιστευω οτι θα πηγαινα γιατι δεν εβρισκε απο κατω οταν πηγαινα νορμαλ. το τζηπ"τακαρε" μολις σπινιαραν οι τροχοι και εσκαβαν τα ελαστικα.επειδη μεχρι το καλοκαιρι θα χωσω ενα locker πισω(εκτιμω πως θα εχω τα χρηματα) του χρονου ας ειμαστε πρωτα καλα θα το δοκιμασω στο πολυ χιονι με πισω μπλοκε 100%και 4 αλυσιδες.να δουμε τι γινεται..
αν και σε εκεινη την ανηφορα αν δεν "πεσει"φτυαρι δεν βλεπω "χα'ι'ρι".
αυτο με τισ αλυσιδες εχει γινει θριλερ.που πανε ρε οι "καραμητροι"και οι "τενοροι"??βλεπουν χιονι 3 μερες το χρονο και ασε που απο την μια τα κανουν πανω τους απο την αλλη ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΑΝΕ τα "εργαλεια" τους.και αυτοι διμιουργουν ολο το μποτιλιαρισμα.. πολλοι δεν ειχαν αλυσιδες και οι περισσοτεροι που ειχαν δεν ΓΝΩΡΙΖΑΝ να τις τοποθετησουν.αλλα θα επρεπε οπως η τροχαια σου κανει ελεγχο για αλκοτεστ να σου κανει τεστ για αλυσιδες....να δεις μετα...γελιο...
ασε και το αλλο που με βγαζει απο τα ρουχα μου...δινει καποιος 100.000γιουρια για τουτου( και αλλα 1000 καθε χριστουγγενα-πρωτοχρονια για μπουζουκια )και δεν παει το χειμωνα να δωσει 600ψωρο ευρω για χειμερινα ελαστικα..και ενα σετ αλυσιδες.καλα λεει ενας φιλος μου.."α ρε @α@ησι και προστιμο που θελουνε".
ολοι πρεπει να ειμαστε "ταπεινοι" σαν οδηγοι και να το σεβομαστε το αυτοκινητο.ουτε να το φοβομαστε ουτε να το αγνοουμε.
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό Fanis11 » 04 Ιαν 2008, 08:57

Πηγα και εγω στο Praktiker για να αγορασω εκεινες τις φτηνες Guard που λεγατε πιο πανω, ψαχνω απο εδω ψαχνω απο εκει πουθενα η διασταση 245. Στις μοναδικες που ειχε διασταση ηταν καποιες που εκαναν 175 ευρο το ζευγαρι. Τελικα πηρα 2 ζευγαρια 350 ευρο.
Μπηκα με προυπολογισμο 100 ευρο και βγηκα με εξοδα 350 ευρο :)
Αυτες εχουν ενα συστημα που σφιγκουν και κεντραρονται μονες τους.... Για να δουμε..
Άβαταρ μέλους
Fanis11
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 22 Ιαν 2007, 11:49
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » 04 Ιαν 2008, 14:48

Αρμα μαχης το εκανες Φανη μου!!!
Με 4 αλυσιδες GRAND LEOPARD θα σε φωναζω :D :twisted: :lol: :wink:
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 18:47
Τοποθεσία: iraklio attikis

Δημοσίευσηαπό kfanis » 04 Ιαν 2008, 16:08

Μπράβο ρε συνονόματε!
Τον έσκισες τον προυπολογισμό!
Μου φαίνεται οτι αυτοί οι προυπολογισμοί για τα τετρακίνητά μας είναι σαν τους κρατικούς!
Τους φτιάχνουμε για να τους σκίζουμε!!!!!! :lol: :lol: :lol:

Καλοφόρετες!

Φάνης
Άβαταρ μέλους
kfanis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 10 Οκτ 2007, 01:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, ΔΑΦΝΗ

Δημοσίευσηαπό dermatax » 05 Ιαν 2008, 12:08

Φαινονται σουπερ, καλοφορετες kfanis. σορι, αλλα νομιζω οτι ειναι ποιο σωστο να φοριουνται στους πισω τροχους. Μπροστα κοβουν το χιονι με αποτελεσμα οι πισω τροχοι να πατανε σε ενα λιωμενο πραμα. γνωμη μου. το κουβεντιαζω παντως. καλη χρονια σε ολους.
Άβαταρ μέλους
dermatax
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 28 Δεκ 2007, 14:59
Τοποθεσία: ΝΑΥΠΛΙΟ

Δημοσίευσηαπό kfanis » 05 Ιαν 2008, 16:21

Νά'σαι καλά φίλε dermatax!
Tι να σου πώ εμένα με έβγαλαν ασπροπρόσωπο την τελευταία φορά που τις δοκίμασα μπροστά και μάλιστα σε πολύ ζόρικες συνθήκες!
Αλλά δεν είναι οτι δεν το συζητάω κιόλας!
Την επόμενη φορά θα κάνω και ενα test πίσω να δώ πως θα τα πάνε!

Φάνης
Άβαταρ μέλους
kfanis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 10 Οκτ 2007, 01:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, ΔΑΦΝΗ

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 05 Ιαν 2008, 16:33

και εμενα απο το 96 με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο μεχρι και σημερα.στην αρχη με κουρσα και μετα με το gv.και εγω δεν ειμαι απολυτος στο να υποδειξω σε καποιον που θα βαλει τις αλυσιδες του.ισα ισα που χαιρομαι να υπαρχουν διαφορετικες γνωμες γιατι με τον εποικοδομητικο διαλογο ψαχνουμε ολοι εδω σαν μια παρεα να βρουμε τα υπερ και τα κατα της καθε "χρησης".ακομη και που τις εσπασα τις εβαλα σε φωτο.μια φορα τις χρειαστηκα και αυτες παρεδωσαν πνευμα αλλα να πω οτι ηταν δυσκολο το τεραιν.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό kfanis » 05 Ιαν 2008, 16:40

KON.GV1,6 έγραψε:με τον εποικοδομητικο διαλογο ψαχνουμε ολοι εδω σαν μια παρεα να βρουμε τα υπερ και τα κατα της καθε "χρησης".


Σωστός ο Κώστας!
Γι'αυτό είμαστε εδω μέσα άλλωστε!

Φάνης
Άβαταρ μέλους
kfanis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 10 Οκτ 2007, 01:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, ΔΑΦΝΗ

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » 05 Ιαν 2008, 20:33

Γεια σας παιδια
Εγω οπως φαινεται και στις φωτο που εβαλα στην 2η σελιδα ηδη,τις εβαλα πισω οταν επεσα σε σκαμενο χιονι.
Απο τη στιγμη που με τα αργα ακομα και σε δυσκολη ανηφορα θα ανεβει,στην κατηφορα το ελεγχα 100%
Αυτη βεβαια ειναι η εμπειρια μου και χαιρομαι που τα λεμε
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 18:47
Τοποθεσία: iraklio attikis

Δημοσίευσηαπό alex23 » 12 Ιαν 2008, 12:29

έκανα και εγώ ένα τεστ για να δω αν είναι οκ οι αλυσίδες που αγόρασα.
Παραθέτω μια φωτογραφία.
Είναι από το alex pack με 50 ευρώ και πρέπει να είναι καλές για τα λεφτά τους.
Άβαταρ μέλους
alex23
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 05 Δεκ 2007, 10:58
Τοποθεσία: μαρουσι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες