Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μεταχειρισμένο Vitara

Μεταχειρισμένο Vitara

Δημοσίευσηαπό TimDeLAY » 20 Οκτ 2007, 18:41

Τελευταία έχω αρχίσει και σκέφτομαι για μεταχειρισμένο Vitara, αν και εν γένει είμαι υπέρ των καινούριων. Ο λόγος όμως που το σκέφτομαι στην προκειμένη περίπτωση είναι γιατί θέλω να το χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο εκτός δρόμου (καλά όχι και για extreme off roading, αλλά όσο να'ναι πιο σκληρή χρήση) και κάτι τέτοιο (για μένα) σχεδόν αποκλείεται με καινούριο αυτοκίνητο γιατί το... λυπάμαι :-) Συν ότι αφού το σκέφτομαι για δεύτερο όχημα (αν ήταν καινούριο θα το χρησιμοποιούσα σαν κύριο) δε με παίρνει και πολύ στα οικονομικά (ας πούμε μέχρι 12-14000 ευρώ το πολύ), οπότε το μεταχειρισμένο φαίνεται καλή λύση. Αλλά εδώ που τα λέμε ο κύριος λόγος είναι ότι δε θέλω να το λυπάμαι!

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν, απ' τα προηγούμενα 2 μοντέλα, έχετε να συστήσετε κάποιο. Ίσως η αυτονόητη απάντηση είναι να πάρω το πιο πρόσφατο (αν υπάρχει κάτι με τα οικονομικά που θέτω) αλλά μπορεί και το παλιότερο να με καλύπτει. Για να είμαι και πιο συγκεκριμένος: αυτό που σκέφτομαι αυτή τη στιγμή είναι αυτό εδώ:

http://www.4x4offroads.com/image-files/ ... vitara.jpg

ή πιο λεπτομερώς αυτό:

http://www.theautoclub.gr/viewVehicle.php?vid=488

(πιο λεπτομερώς εννοώ σε τεχνικά χαρακτηριστικά, όχι σε χρώμα και οροφή).

Αυτό νομίζω είναι το προ-προηγούμενο μοντέλο. Ο λόγος που το κοιτάω είναι ότι καταρχήν μ' αρέσει πολύ εμφανησιακά (και μάλιστα περισσότερο απ' το διάδοχό του). Ο δεύτερος λόγος είναι ότι το έχω οδηγήσει (νοικιασμένο) κάποιες μέρες και... μου έκανε κλικ (είχα και την ευκαιρία να το πάω σε αρκετές χωμάτινες διαδρομές).

Εσείς ποιο θα προτείνατε (αυτό ή το επόμενο); Το συγκεκριμένο (απ' όσο γνωρίζετε) έχει κάποια σημεία που πρέπει να προσέξω; Επίσης, σημαντικό είναι ότι μ' ενδιαφέρει στα 1600 κυβικά, θα προτιμούσα να μη φτάσω στα 2000. Το 1600άρι (για τρίθυρη έκδοση) είναι αρκετό για το συγκεκριμένο όχημα; Και (last but not least) από εκτός δρόμου δυνατότητες τι λέει; Όπως προανέφερα δε μ' ενδιαφέρει τόσο η ασφάλτινη συμπεριφορά του όσο η εκτός δρόμου (αν και όχι τόσο ακραίες καταστάσεις). Αξίζει να το πάρω; Επίσης τι πρέπει να προσέξω; Από πόσα χιλιόμετρα και κάτω θα'πρεπε να κοιτάζω (για να έχει και μερικά χρονάκια μπροστά του!);

Ευχαριστώ!
TimDeLAY
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 22 Μαρ 2007, 17:45

Δημοσίευσηαπό macedonas » 20 Οκτ 2007, 19:36

Με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς άνετα να πας στο προηγούμενο grand VITARA.
Αν σ'αρέσει το συγκεκριμένο μοντέλο έχεις πολλές επιλογές.Μακριά απο νοικιάρικα.
Απο εκτός δρόμου ικανότητες έχει αρκετές.
Με ένα σετ λάστιχα ΜΤ θα σε πάει πολύ μακριά.
Αν πάλι δώσεις γύρω στο δεκάρικο και διαθέσεις τα υπόλοιπα σε περιφεριακά της calmini (μια ανάρτηση και λίγο ενίσχυση απο κάτω ) θα έχεις ένα πολύ καλό όχημα εκτός.
Τα soft top είναι ισπανικά.
Προτίμησε κάποιο Γιαπωνέζικο.
Αυτά τα ολίγα για τώρα.ότι θες να μάθεις σφύρα :razz: :razz:

Ψάξε για post του χοντρού που είναι πιο ειδήμονας περί του θέματος.

Υ.Γ. εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο το δικό μου.
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 21 Οκτ 2007, 10:02

και εγω μια απο τα ιδια θα σου ελεγα.προσφατα αγορασε φιλος μου απο την ελευσινα gv 1.6 με 15000Euro με καποια εχτρα παω του και ητανε μοντελο 03 η 04 νομιζω.πολοι αγοραζουν το παλιο βιταρα 3θυρο αλλα 2 λιτρο.και βαζουν και κοντυτερα κ/π δηλαδη 5,38.το παλιο gv που εχω και εγω ,εχει στην αγορα να του βαλεις αναρτηση ποδιες σνορκελ και επισης χωραει να βαλεις ζαντα 15" κατι που στο 2λιτρο δεν γινεται.και κατι τελευταιο δεν θα σε σινιστουνα να του βαλεις calmini.
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό TimDeLAY » 21 Οκτ 2007, 13:06

Ευχαριστώ για τις απόψεις. Καλά για νοικιάρικο δε θα πήγαινα με τίποτα!!! Απλά από αυτά έχω οδηγήσει... Ιαπωνικό πώς ξεχωρίζω; Τα "cabrio" είναι όλα ισπανικά; Φαντάζομαι το soft top εννοείς τύπου cabrio (είτε έχει οροφή soft είτε την πλαστική); Τα "κλειστά" είναι όλα ιαπωνικά;

Βέβαια μια άλλη επιλογή με λίγα σχετικά χρήματα θα ήταν και το Jimny καινούριο (άντε με λίγα παραπάνω), αλλά και το Vitara το άτιμο μ' αρέσει πολύ :-)
TimDeLAY
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 22 Μαρ 2007, 17:45


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 31 επισκέπτες