Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κατανάλωση λαδιών κινητήρα

Κατανάλωση λαδιών κινητήρα

Δημοσίευσηαπό Grandkol » 04 Οκτ 2007, 10:26

καλημέρα. σας παρακολουθω απο καιρο αλλα ειναι η πρωτη φορα που γραφω.
ειμαι κατοχος ενος grand vitara 5θ εδω και 8 μηνες και εχω κανει 14000 km.
εχω παρατηρησει μια μικρη μεν αλλα αισθητη καταναλωση λαδιων. περιπου 1 εως 1,5 cm οταν εχω διανυσει περιπου 7000 km.
στο συνεργείο στο 1ο service μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο. το ιδιο γραφει και το manual.
θα παρακαλούσα για την δική σας εμπειρια εάν εχετε τσεκαρει τη σταθμη των λαδιών.

ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
Grandkol
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 04 Οκτ 2007, 10:15

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΛΑΔΙΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό gmak » 04 Οκτ 2007, 10:31

Grandkol έγραψε:καλημέρα. σας παρακολουθω απο καιρο αλλα ειναι η πρωτη φορα που γραφω.
ειμαι κατοχος ενος grand vitara 5θ εδω και 8 μηνες και εχω κανει 14000 km.
εχω παρατηρησει μια μικρη μεν αλλα αισθητη καταναλωση λαδιων. περιπου 1 εως 1,5 cm οταν εχω διανυσει περιπου 7000 km.
στο συνεργείο στο 1ο service μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο. το ιδιο γραφει και το manual.
θα παρακαλούσα για την δική σας εμπειρια εάν εχετε τσεκαρει τη σταθμη των λαδιών.

ευχαριστω


καλημερα και καλως ηρθες...αν και εχω diesel οποτε εκ των πραγματων δεν εχω αποψη, τι πιο καλυτερη αποψη θελεις, οταν εχεις αυτην του συνεργειου και το κυριοτερο οτι το πιστοποιει και το manual??
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΛΑΔΙΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό Grandkol » 04 Οκτ 2007, 10:41

ευχαριστω για το καλοσορισμα.
ρωταω γιατι διαβασα καπου στο forum απο καποιον αλλο χρηστη που δεν θυμαμαι το ονομα του οτι σε καποιους δεν καταναλωνει ουτε σταγονα.
παντως η μεχρι τωρα εμπειρια μου απο το αυτικινητο αν εξαιρεσουμε καποια μικροπροβληματακια που αποκατασταθηκαν ειναι πολη καλη!!
Άβαταρ μέλους
Grandkol
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 04 Οκτ 2007, 10:15

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΛΑΔΙΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό GK » 05 Οκτ 2007, 08:02

Φίλε grandkol καλώς ήρθες στο forum. Η μικρη καταναλωση λαδιων που αναφερεις συμβαινει και σε μενα. πιστευω οτι ειναι φυσιολογικο. εχουμε ασχοληθει με το θεμα αυτο ξανα. μερικοι λενε οτι δεν τους καιει καθολου λαδια. πιστευω παντως οτι εχει να κανει και με τις συνθηκες κινησης του αυτοκινητου. για παραδειγμα κινηση σε πολη με συχνα μποτιλιαρισματα αυξανει την καταναλωση. επισης κινηση σε αυτοκινητοδρομο με υψηλες ταχυτητες και υψηλες στροφες αυξανει παλι την καταναλωση.
δεν ξερω αν συμφωνουν και οι λοιποι συναδελφοι :)
ελπιζω να βοηθησα.
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΛΑΔΙΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 06 Οκτ 2007, 15:45

μερικες φορες ο κινητηρας τσιμπαει λαδια επειδη ακομη τα ελατηρια στα πιστονια δεν εχουν "πατησει" σωστα στους κιλυνδρους.εχω τυχει σε περιπτωση σε gv να σταματησει να τσιμπαει λαδια μετα τα 50000 χλμ.υπαρχει βεβαια και η περιπτωση που δεν σου αλλαζουν λαδια αλλα σε συμπληρωνουν και εσυ απο τη μια τα πληρωνεις για καινουρια και απο την αλλη αν χασουν τις ιδιωτητες τους καιγονται.
επισης δεν υπαρχει μοτερ που να μην καει λαδι.ειναι φυση αδυνατο.απλα και εδω υπαρχει η φυσιολογικη ποσοτητα που καιγεται απο την φθορα.η ελαχιστη ποσοτητα λαδιων που καιγεται αντικαθισταται απο τα σωματιδια που προκυπτουν απο την τριβη των μεταλλων με αποτελεσμα να μην μας γινεται αισθητη η απωλεια λαδιου.αλλα μιλαμε για μικροποσοτητες.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΛΑΔΙΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 07 Οκτ 2007, 10:35

επισης κατι που ξεχασα να γραψω χτες.μπορεις ευκολα με ενα συμπιεσομετρο απο την θυριδα του αναφλεκτηρα(μπουζι) και γυρνωντας μονο μιζα να μετρησεις τη συμπιεση του καθε κιλυνδρου.ετσι θα σου δειξει που ειναι το θεμα.εκει που δεν θα εχει την νορμαλ συμπιεση ,απο εκει θα σου "τσιμπαει "λαδι.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΛΑΔΙΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό GK » 08 Οκτ 2007, 07:37

πολυ καλό!!!
φιλε kon.gv 1,6 εκπλήσομαι απο τις πολυ καλες σου γνωσεις.
π
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΛΑΔΙΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 08 Οκτ 2007, 14:33

οτι εμαθα απο τν δουλεια μου και απο φιλους μαστορια σε συνεργειο.απλα τα λεω μπας και γλιτωσει κανενας κανα ευρω απο επιτηδειους.αν καποιος ξερει και αλλα η τα ξερει αλλιως ας τα γραψει να βελτιωθουμε ολοι εδω μεσα....
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΛΑΔΙΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 08 Οκτ 2007, 16:21

Πες μου ποιον ειχες δασκαλο να παω και εγω :lol:
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΛΑΔΙΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 08 Οκτ 2007, 16:30

σου ηρθε πανω στην τρελα σου εε :twisted: ?Βασιλης ειναι ο ονομα του δασκαλου....2 μηνες 8 λιτροι κινητηρες..... :wink: παντως καλο ειναι να πας και εσυ....πολλα θα μαθεις....το απογευμα θα βαψω τη σχαρα...θα ερθεις?κερναω καφε.....
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΛΑΔΙΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 12 Οκτ 2007, 09:48

Grandkol έγραψε:ευχαριστω για το καλοσορισμα.
ρωταω γιατι διαβασα καπου στο forum απο καποιον αλλο χρηστη που δεν θυμαμαι το ονομα του οτι σε καποιους δεν καταναλωνει ουτε σταγονα.
παντως η μεχρι τωρα εμπειρια μου απο το αυτικινητο αν εξαιρεσουμε καποια μικροπροβληματακια που αποκατασταθηκαν ειναι πολη καλη!!


Χαιρετώ τους συναδέλφους , χθές άλλαξα λάδια στα 38.000 χλμ (αγορασμένο 9/05). Πριν τα αδειάσει ο μάστορας κοιτάξαμε τον δείκτη , όπως και στις προηγούμενες αλλαγές δεν είχε κάψει σταγόνα !!
Απλά αυτό που πιστεύω είναι ότι το εργαλείο θέλει γκάζωμα , οι ταχύτητες να φορτώνουν μέχρι τις 4000-4500 στροφές , και όχι να το πηγαίνεις λάου λάου , γιατί στις 2000-2700 ταλαιπωρείτε χειρότερα .
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες