Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αυτόματο κιβωτιο να το πάρω ή όχι

Αυτόματο κιβωτιο να το πάρω ή όχι

Δημοσίευσηαπό pancreco » 04 Απρ 2007, 11:41

Θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια των φίλων του forum.
Είναι να αγοράσω το GV 2.0 και δέν μπορώ να αποφασίσω αν πρέπει να το πάρω με αυτόματο ή με χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων. Έχω τα εξής ερωτήματα που προέκυψαν μετά από συζητήσεις και που ισχύουν γενικά για αυτόματα και όχι κατ' ανάγκη στα GV

1. Τα 2000 κυβικά είναι λίγα για αυτόματο;
2. Το 4άρι είναι παλαιάς τεχνολογίας και έχει σαν αποτέλεσμα από αλλαγή σε αλλαγή να πρέπει να μαρσάρεις πολύ;
3. Τί γίνεται αν κάτι πάει στραβά, ξέρουν να το επισκευάσουν;

Θα παρακαλούσα αυτοί που έχουν το αυτόματο ας απαντούσαν, ποια είναι η αίσθηση τους, αν σήμερα ήταν να ξαναγοράσουν με την εμπειρεία που έχουν πλέον, θα το αγόραζαν και πάλι;

Ευχαριστώ πολύ
pancreco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 12 Μαρ 2007, 01:25

Δημοσίευσηαπό Antwnisv » 04 Απρ 2007, 17:50

Έχω το GV 2.0 JLXAW Auto εδώ και μερικούς μήνες το πήρα με 7000χμ.
1. Για μένα τα 2000 κυβικά είναι καλά για το συγκεκριμένο αυτοματο,δεν έχω πρόβλημα, φυσικά στα γεμίσματα του μετά από κάποιο κόψιμο είναι λίγο αργό αλλά προσωπικά για την οδήγηση που κάνω δεν με ενοχλεί.
2. Δεν ξέρω εάν είναι παλιάς η νέας τεχνολογίας, αλλά σου λεω και πάλι ότι είναι ανάλογα με το τη θέλεις να κανείς, και το πως θέλεις να πας στο δρομο,εαν θέλεις να κάνεις σπορ οδήγηση με το GV σου με άμεσα γεμίσματα σίγουρα θέλεις τέρμα γκάζι. Προσωπικά λόγω καθημερινής διαδρομής που κάνω (εθνική) κινούμε σχετικά γρήγορα και ευέλικτα χωρίς να έχω ποτέ ταλαιπωρηθεί από της αλλαγές του κιβωτίου, γίνονται πάντα (με την οδήγηση που κάνω εγώ) ομαλά γρήγορα και άνετα χωρίς ζόρισμα.
3. Τώρα εάν χαλάσει ,η κάτι παει στραβά εάν μπορούν να το φτιάξουν δεν το ξέρω ,πιστεύω πάντως ύστερα από έρευνα που έκανα είναι πολύ καλό και αξιόπιστο
Η αίσθηση που σου δίνει το αυτόματο είναι πάρα πολύ καλή ,με αποτέλεσμα το επόμενο αυτοκίνητο που μπορεί να πάρω θα είναι αυτόματο ότι μάρκα και τύπος να είναι , και φυσικά εάν θα το ξανά αγόραζα πάλι αυτόματο θα το έπαιρνα (εάν και το πήρα κατά συνθήκη ένεκα ότι είναι μεταχειρισμένο και το βρήκα και το πήρα σε καλή τιμή).

Υ.Γ. Πριν από δυο εβδομάδες του έβαλα διπλή εξάτμιση (δυο καζανάκια με δυο οβάλ μπούκες από ένα RX8 η οποία κουμπώνει κανονικά στο GV μας) οι αλλαγές και τα γεμίσματα γίνονται πολύ ποιο ομαλά και ποιο γρήγορα και αβίαστα και γενικά έχει καλύτερη συμπεριφορά το GV σε σχέση με την μαμά εξάτμιση ,που μετά από αυτό κατάλαβα ότι κρατούσε πολύ το GV μας.

Καλες γιορτες σε ολους με καλες και ομορφες διαδρομες!!!
Antwnis
Nobody,s Perfect ...Except the CAPTAIN.
Άβαταρ μέλους
Antwnisv
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 13 Φεβ 2007, 15:25

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 04 Απρ 2007, 18:23

Απο θόρυβο όμως τώρα τι λέει ????
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Antwnisv » 04 Απρ 2007, 19:27

Εάν εννοείς Dimi τον θόρυβο από την εξάτμιση ,σου λεω ότι πριν έκανε περισσότερο θορυβο, η διπλή που εβαλα δεν κάνει θόρυβο καθόλου,ελεγμένο!

Antwnis
Nobody,s Perfect ...Except the CAPTAIN.
Άβαταρ μέλους
Antwnisv
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 13 Φεβ 2007, 15:25

Δημοσίευσηαπό pancreco » 04 Απρ 2007, 22:05

Σ' ευχαριστώ Αντώνη,
Μέχρι σήμερα δεν άκουσα και κανέναν να μην είναι ευχαριστημένος με το αυτόματο, αυτό σημαίνει ότι μάλλον πρέπει να το πάρω. Και πάλι σ' ευχαριστώ.
Καλή ανάσταση σε όλους στο Forum.
pancreco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 12 Μαρ 2007, 01:25

Δημοσίευσηαπό teroulas » 05 Απρ 2007, 09:32

Αυτόματοοοοοοοοοοοοοοοο
Ψηφίζω κι εγώ
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pancreco » 05 Απρ 2007, 11:05

Μια και ανοίξαμε την κουβέντα θα ήθελα να ρωτήσω και γι αυτό το περιβόητο cyber station αν και κατα πόσο αξίζει. Χρησιμοποιείται όλα αυτά τα καλούδια ή είναι μόνο για το θεαθείναι. Εντάξει το mp3 και το Gps αυτά τα έχω (mio 550 με desntinator 6 ) αλλα για τα λοιπα bluetooth κλπ. Εδώ στη θεσσαλονικη η αντιπροσωπεία δεν ξέρει στην πράξη τι κάνει
pancreco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 12 Μαρ 2007, 01:25

Δημοσίευσηαπό pancreco » 05 Απρ 2007, 11:18

Συνεχίζοντας επειδή έχω την δυνατότητα να μου αφαιρεθούν 1200 ευρώ από την τιμή και να μου το δώσουν με ραδιο CD αν αξίζει να το βάλω αλλιώς να το αφήσω. Σκέφτομαι ότι με 1200 ευρώ βάζεις ένα από τα καλύτερα ηχοσυστήματα όπως και τηλεόραση αν και εμένα αυτό δεν μπορώ να πώ ότι θα με ενδιεφερε ιδαίτερα.
Πάνος
pancreco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 12 Μαρ 2007, 01:25

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 16 Ιούλ 2007, 17:48

το επομενο μου αυτοκινητο( στο μελλον) θα ειναι το 2,8diesel grCherokee με αυτοματο κιβωτιο ταχυτητων.....
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες

cron