Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

"GV 2006 ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ" ΤΟ "ΧΩΝΕΤΑΙ"?

ΧΡΗΣΗ ΣΕ OFF ROAD GV 2006 KAI OXI MONO

Το δημοψήφισμα λήγει στις 08 Απρ 2007, 13:55

ΣΠΑΝΙΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ OFF ROAD ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ
2
17%
ΑΡAIA ΣΥΧΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΕ "LIGHT" OFF ROAD ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ
6
50%
ΑΡΑΙΑ ΣΥΧΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΕ ΕΧΤΡΕΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ LIGHT ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ
1
8%
ΜΟΝΟ ΑΣΦΑΛΤΟ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΩΜΑΤΑΚΙ
3
25%
 
Σύνολο ψήφων : 12

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 11 Απρ 2007, 13:11

Παιδιά, είδα φώς και μπήκα. :lol: :lol:
Κατ'αρχήν, φίλε μου και συντοπίτη gmak. Μήν έχεις την εντύπωση, πώς άν ψηλώσεις το αμάξι σου, αυτό θα συμπεριφέρετε όπως πρίν. Θα χάσεις τελική, θα σου ανέβει η κατανάλωση, θα γίνει πιό ασταθές στίς πλευρικές κλίσεις, κλπ.Όποιος σου πεί το αντίθετο, σου λέει ψέματα.
Τώρα στο θέμα μας. Τα 4Χ4, τα βελτιώνουμε (ψηλώματα, μπλοκέ, κλπ), για να κάνουμε μια πιό οff road διαδρομή, με τίς ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ για το αμάξι μας, και για να κινούμαστε με την μικρότερη δυνατή ταχύτητα. Απο ένα νεροφάγωμα , και ένα mondeo μπορεί να περάσει, άν πάρει φόρα, αλλά τι ζημιά θα πάθει???
Επίσης, είναι καθαρά θέμα οδηγού! HUMMER να σου δώσω (όχι εσένα προσωπικά, γενικά μιλάω), άν δέν έχεις την πείρα, και την αίσθηση, του πού θα πατήσει ο τροχός σου, δεν πρόκειται να περάσεις απο πουθενά.
Το gv, με ένα λαστιχάκι bf good all terrain, και ένα ψηλωματάκι, γίνεται πολύ ικανό εκτός δρόμου. Μέχρι ένα σημείο βέβαια, γιατί όπως είπε και κάποιος φίλος παραπάνω, ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΙΟ.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό gmak » 11 Απρ 2007, 13:43

SKARTOS έγραψε:Παιδιά, είδα φώς και μπήκα. :lol: :lol:
Κατ'αρχήν, φίλε μου και συντοπίτη gmak. Μήν έχεις την εντύπωση, πώς άν ψηλώσεις το αμάξι σου, αυτό θα συμπεριφέρετε όπως πρίν. Θα χάσεις τελική, θα σου ανέβει η κατανάλωση, θα γίνει πιό ασταθές στίς πλευρικές κλίσεις, κλπ.Όποιος σου πεί το αντίθετο, σου λέει ψέματα.
Τώρα στο θέμα μας. Τα 4Χ4, τα βελτιώνουμε (ψηλώματα, μπλοκέ, κλπ), για να κάνουμε μια πιό οff road διαδρομή, με τίς ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ για το αμάξι μας, και για να κινούμαστε με την μικρότερη δυνατή ταχύτητα. Απο ένα νεροφάγωμα , και ένα mondeo μπορεί να περάσει, άν πάρει φόρα, αλλά τι ζημιά θα πάθει???
Επίσης, είναι καθαρά θέμα οδηγού! HUMMER να σου δώσω (όχι εσένα προσωπικά, γενικά μιλάω), άν δέν έχεις την πείρα, και την αίσθηση, του πού θα πατήσει ο τροχός σου, δεν πρόκειται να περάσεις απο πουθενά.
Το gv, με ένα λαστιχάκι bf good all terrain, και ένα ψηλωματάκι, γίνεται πολύ ικανό εκτός δρόμου. Μέχρι ένα σημείο βέβαια, γιατί όπως είπε και κάποιος φίλος παραπάνω, ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΙΟ.


φιλε σκαρτε...με αυτο το ψηλωματακι που λες θα εχω ολες αυτες τι απωλειες η απλα αν το ψηλωσω πολυ θα εχω αυτα τα κακα αποτελεσματα?

σημερα κανω το πρωτο βημα για ποδιες...μεχρι το βραδακι θα τις εχω βαλει εκει διπλα σου στην extreme...το επομενο ειναι τα λαστιχα...για το ψηλωμα θα δω ισως μετα το καλοκαιρακι διοιτι τωρα καθως ξερεις εχω αλλα εξοδα :D :D :D
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 11 Απρ 2007, 17:01

Απο 1.5'' και πάνω, όσο ανεβαίνεις, τόσο θα αυξάνουν και αυτά.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό gto » 03 Μάιος 2007, 23:39

gmak έγραψε:Μπραβο ρε Φανη :!: :!: ειχα αρχισει να απογοητευομαι οτι μονο "ασφαλτινα" vitara εχουμε εδω


και ενα videaki με το βιταρα μου σε πολυ νερο!!!
http://www.youtube.com/watch?v=tIpUBHoZRdY

Σε τόσο νερό μπαίνει και το χαμηλωμένο mazda6 που έχω :D :D :D :D
Κριμα το popcorn που ετοίμασα για να δω την υπερπαραγωγή :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
gto
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Σεπ 2005, 18:54

Δημοσίευσηαπό gmak » 04 Μάιος 2007, 01:25

gto έγραψε:
gmak έγραψε:Μπραβο ρε Φανη :!: :!: ειχα αρχισει να απογοητευομαι οτι μονο "ασφαλτινα" vitara εχουμε εδω


και ενα videaki με το βιταρα μου σε πολυ νερο!!!
http://www.youtube.com/watch?v=tIpUBHoZRdY

Σε τόσο νερό μπαίνει και το χαμηλωμένο mazda6 που έχω :D :D :D :D
Κριμα το popcorn που ετοίμασα για να δω την υπερπαραγωγή :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


αγαπητε gto ζητω ταπεινα συγνωμη που το video δεν σε ικανοποιησε...οι παρατηρησεις σου καταγραφηκαν και θα ειμαι πιο προσεκτικος την επομενη φορα....εν αναμονη βεβαια και της δικιας σου υπερπαραγωγης

περαν αυτου και χωρις καμια διαθεση να θιξω τα "περι ελευθεριας λογου" θεωρω οτι το υφος σου ειρωνικοτατο.Αν ειχες οποιασδηποτε αντιρρησεις υπαρχουν χιλιοι δυο τροποι να τις παραθεσεις ,παρα αυτο το ειρωνικο υφακι
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 16 Ιούλ 2007, 15:50

ΛΕΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΟΙΜΙΑ...."ITS NOT THE PLANES...ITS THE MEN WHO FLY THEM....".ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΠΑΛΙΟ GV ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΠΙΟ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΗ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ.ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ Η ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ.ΠΑΝΤΟΣ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΞΟΠΛΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΜΑΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ.
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 16 Ιούλ 2007, 16:02

ΑΑΑΑ ΞΕΧΑΣΑ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ...ΤΟ ΤΖΙΠ ΤΟ ΧΩΝΩ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΜΕΧΡΙ ΟΙ ΒΑΛΒΟΛΙΝΕΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ "ΦΑΣΟΛΑΔΑ ΠΟΥ ΒΡΑΖΕΙ"....ΜΙΑ ΖΩΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ Η ΡΗΜΑΔΑ...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό manos77 » 22 Αύγ 2007, 20:12

Αυτο το ειδατε ειναι ψηλομενω 2,125 ιντζες , αλλα πως;
http://www.youtube.com/watch?v=CudKvk6f9s4
Άβαταρ μέλους
manos77
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 01 Μαρ 2005, 19:31
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ

Δημοσίευσηαπό gmak » 22 Αύγ 2007, 23:56

manos77 έγραψε:Αυτο το ειδατε ειναι ψηλομενω 2,125 ιντζες , αλλα πως;
http://www.youtube.com/watch?v=CudKvk6f9s4


Νομιζω ειναι αυτο http://www.rocky-road.com/grandvitara.html
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό grandjohn » 23 Αύγ 2007, 13:22

gmak έγραψε:
manos77 έγραψε:Αυτο το ειδατε ειναι ψηλομενω 2,125 ιντζες , αλλα πως;
http://www.youtube.com/watch?v=CudKvk6f9s4


Νομιζω ειναι αυτο http://www.rocky-road.com/grandvitara.html


Ωραίο είναι το άτιμο..

Μπήκα στην Rocky Road και έκανα μια πρόχειρη παραγγελία για να δω το κόστος.
532,50 usd μας κάνουν λέει 392 ευρώ(συμπεριλαμβάνονται μεταφορικά και ασφάλιστρα). Αν δεν προστίθενται και άλλα κόστη που δεν ξέρω (τελωνείο π.χ.) δεν το βρίσκω απαγορευτικό το κόστος.
Βεβαία δεν υπολογίζω το κόστος συναρμολόγησης αλλά αυτό νομίζω δεν θα είναι υπερβολικό.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε συμπεριφορά αυτοκινήτου ή κατανάλωση μετά την αλλαγή.
Με ελαστικά 245/75/16 (κάνα st Cooper) καθημερινά μες στην πόλη φοβάμαι μην πάει η κατανάλωση σε επίπεδα Hummer.
Από την άλλη είναι και η OME που την βάζει η xtreme4x4 γύρω στα 1000 ευρώ.
Δοκιμασμένη λύση και αξιόπιστη.

Δεν ξέρω, πιστεύετε ότι συμφέρει να παραγγέλνεις από εξωτερικό η καλύτερα τοπικά για να έχεις και κάποιον να κράξεις σε περίπτωση ελαττωματικού εμπορεύματος π.χ. ;
Άβαταρ μέλους
grandjohn
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 30 Ιουν 2006, 20:56
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό manos77 » 23 Αύγ 2007, 22:31

grandjohn έγραψε:
gmak έγραψε:Από την άλλη είναι και η OME που την βάζει η xtreme4x4 γύρω στα 1000 ευρώ.
Δοκιμασμένη λύση και αξιόπιστη.

Δεν ξέρω, πιστεύετε ότι συμφέρει να παραγγέλνεις από εξωτερικό η καλύτερα τοπικά για να έχεις και κάποιον να κράξεις σε περίπτωση ελαττωματικού εμπορεύματος π.χ. ;


Τι προσφέρει η OME; Προσθήκες και αμορτισέρ ή ελατήρια και αμορτισέρ;
Τα 1000 πολλα μου ακουγοντε.
Τι λέτε για κάτι τετοιο http://www.truckn-store.com/product.asp ... Fid%3D3344
Άβαταρ μέλους
manos77
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 01 Μαρ 2005, 19:31
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ

Δημοσίευσηαπό grandjohn » 24 Αύγ 2007, 14:27

Nομίζω ελατήρια και αμορτισέρ αλλά θα ρωτήσω μόλις ανοίξουν στην xtreme.
Τα 1000 είναι πολλά σίγουρα , αλλά θεωρούνται και κορυφή όμως..
Άβαταρ μέλους
grandjohn
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 30 Ιουν 2006, 20:56
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες