Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τι λάστιχα και τι αμορτισερ για GV 2.5 V6 1999, απόψεις?

Περι ελαστικών και αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό Constantinos » 25 Ιαν 2007, 10:12

Την πάτησα, ούτε Monroe Sensatrac εισάγονται για το GV ούτε τα Adventure, από τα KYB το Gas-a-Just βγαίνει μόνο σε πίσω. Μπροστα έχουν μόνο τα Excel-G. Τα Sachs είναι ντόπια οπότε πάω σε μόνόδρομο τα παγκοσμίως άγνωστα, πλην όμως ντόπια, Fric Rot MAX-Monroe. Για τα Old Man Emu έστειλα e-mail στον τύπο που τα εισάγει και ακόμη περιμένω απάντηση ....

Τουλάχιστον ελαστικά βρήκα τα YOKOHAMA Geolandar 051 Ιαπωνίας τα οποία και θα βάλω. Τα Michelin Synchrone μου λένε ότι για δρόμο είναι καλά αλλά αν βγείς παραέξω μπορεί να σκιστούν εύκολα. Τα Bridgestone εδώ είναι Made in Ecuador (Ισημερινός) και λέω να μην το επιχειρήσω... Παράξενα πράματα. Εκεί που νόμιζα ότι το Ecuador παράγει μόνο νόστιμες μπανάνες μου προέκυψε και κατασκευαστής διεθνούς μάρκας ελαστικών. Αυτά που φοράω τώρα είναι Continental Contact 4X4 και μπορώ να πω ότι στην αρχή πηγαινε καλά το λαστιχάκι , με το που έκλεισε τα 3 χρόνια ξεράθηκε και γλυστρά . Κρίμα και να σκεφτείτε ότι το αυτοκίνητο το έχω σε κλειστό υπόγειο γκαράζ. Επίσης σκαγαν εύκολα χωρίς να τα κακομεταχειρίζομαι. Όλα έχουν από ενα μπαλωματάκι τουλάχιστον. Αντε να δούμε με τα ΥΟΚΟΗΑΜΑ (110 Ευρώ έκαστο) αν θα ανοίξει η τύχη μας.

Ο Θεούλης να βάλει το χεράκι του με τα αμορτισέρ. Τουλάχιστον είναι φθηνά (50 ευρώ έκαστο).

Για τον Δημήτρη: εντάξει Δημήτρη θα κάνω όπως μου είπες.
Σου έχω και καλά νέα για την ενοικίαση αυτοκινήτων 4Χ4 εδώ. Στην Hertz μάλιστα, όχι "Παραλία - Rent a Car". Δεν ρώτησα άλλους διότι προτιμώ πολυεθνικές για ενοικίαση αυτοκινήτων που πρόκειται να κάνουν πάνω από 6.000 χλμ μονορούφι.

23 μέρες (τις τρείς τις κάνουν δώρο): 2100 Ευρώ (σημερινή τιμή 24/1/07)
TOYOTA HILUX DIESEL 2.5 , καινούργιο πρακτικά αυτοκίνητο, ηλικίας 4 μηνών ,
- περιλαμβάνει 6.600 χλμ. χωρίς επιπλέον χρέωση
- με διπλή καμπίνα (για πέντε άτομα),
- με CD ,
- Air Condition και υφασμάτινο σκέπασμα στην καρότσα,
- με μικτή ασφάλεια κάλυψης μέχρι 1.000.000 δολ. ΗΠΑ και δικαίωμα να περάσεις τα σύνορα για να βγείς στη Χιλή και κάλυψη σε όλη την επικράτεια της Χιλής !!! Σε κοινή ασφάλεια αυτοκινήτου στη Χιλή δεν σε καλύπτουν στην Carretera Austral.
- Απαιτείται καταβολή εγγύησης 2.600 Ευρώ, που σου επιστρέφεται στο τέλος της ενοικίασης. Στόχος του είναι να μην κλαπεί το αυτοκίνητο και εξαχθεί σε άλλη χώρα.
Το ποσό της εγγύησης μπορεί να μοιραστεί σε πολλές πιστωτικές κάρτες.
Αν θέλεις να το πάρεις και να το παραδώσεις στο αεροδρόμιο, επιβαρύνεσαι με 200 Ευρώ (δεν συμφέρει διότι το ταξί σε πάει και σε φέρνει από την πόλη με 30 ευρώ).

Μιλάμε για τιμή χώμα. Ούτε με το αυτοκίνητό μου δεν συμφέρει να πάω κάτω (Παταγονία). Μόνο η προετοιμασία του αυτοκινήτου για ένα τέτοιο ταξίδι, τα χιλιάδες χιλιόμετρα που θα κάνει και η πτώση της τιμής του που συνεπάγεται αυτό ξεπερνούν το ποσό.

Ε, νομίζω με ότι με αυτή την πληροφορία δικαιούμαι να απορώ πως κρατιέσαι!!


Καλά να περνάτε.

Κώστας από Αργεντινή
Άβαταρ μέλους
Constantinos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 13 Ιαν 2007, 04:54
Τοποθεσία: Μπουένος Άϊρες, Αργεντινή

Περι ελαστικών και αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 25 Ιαν 2007, 10:37

Xμμμμμ...δεν με βλέπω να κρατιέμαι για πολύ. Πάντως γράψε καλύτερα στην ενότητα που σου είπα γιατί ενδιαφέρει κι άλλους.

Χαιρετίσματα από την ηλιόλουστη Αθήνα!
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες