Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τρίξιμο συμπλέκτη σε GV 2000 '05

Τρίξιμο συμπλέκτη σε GV 2000 '05

Δημοσίευσηαπό panoshmGV2.0F » 02 Ιαν 2007, 21:28

Καλησπέρα σε όλους!

εδώ και μια εβδομάδα παρατήρησα ένα τρίξιμο στον συμπλέκτη μου, την ώρα που τον πατάω αλλά και όταν τον αφήνω. Αυτό γίνεται στα μισά της διαδρομής δηλαδή σε όλη την πορεία του συμπλέκτη που κάνει την "σύμπλεξη" και την "αποσύμπλεξη" αντίστοιχα...

Αυτό το κάνει όταν το αμάξι είναι κρύο και σταματά το τρίξιμο μερικά χλμ μετά αφού έχει ζεσταθεί αρκετά ό κινητήρας.

Του έχει τύχει κανενός παρόμοιο τρίξιμο?

Επειδή τα χλμ. μου είναι ακόμα 16.500 και το επόμενο σέρβις είναι να το κάνω στα 22.500 έχετε καμία άποψη να με βοηθήσετε ή να το πάω να το κοιτάξει η αντιπροσωπεία? (και τι θα μου πουν άραγε.... κανείς δεν ξέρει)
Η ερώτηση γίνεται γιατί δουλεύω σε ... 2 δουλειές να το πω(...?) και δεν έχω και πολύ χρόνο για άσκοπες επισκέψεις...

Κατά τα άλλα είμαι τρισευτηχισμένος με το GV μου και ανυπομονώ να περάσει λίγο ο καιρός να το εξοπλίσω με λάστιχα, κλπ για πιο ωραίες και πιο αποτελεσματικές εξορμήσεις στα βουνά!

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
Άβαταρ μέλους
panoshmGV2.0F
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 21 Ιουν 2005, 15:36
Τοποθεσία: Αθήνα

Τρίξιμο συμπλέκτη σε GV 2000

Δημοσίευσηαπό BLUEPETROS » 02 Ιαν 2007, 23:32

φιλε καλησπερα και καλη χρονια μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα σοβαρο αυτο το κανει συνηθως σε χαμηλες θερμοκρασιες ή υστερα απο μεγαλη βροχοπτωση ή απο λασπουρια.
Εχω και εγω το ιδιο αυτοκινητο 5/2005 GV 2000 προς το παρον δεν μου το εχει κανει, ομως στο 1.6 που ειχα πριν, το ειχα αντιμετωπισει πολλες φορες και εφτιαχνε απο μονο του, ή οταν το πηγαινα στην συνεργειο Ξυπολια-Λαζαριδη (επισημος) το σηκωναν ψηλα του εριχναν ενα σπρευ και ολα ενταξει.
Μην ανησυχεις , μπορεις να πας και σε ενα επισημο συνεργειο και να το δουν η υποθεση ειναι 5 λεπτα.
Άβαταρ μέλους
BLUEPETROS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2006, 11:27
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ ,ΑΘΗΝΑ

Τρίξιμο συμπλέκτη σε GV 2000

Δημοσίευσηαπό teroulas » 03 Ιαν 2007, 16:59

Σιγουρα σπρει θελει καπου θα ξερουν
Μου το εκανε το σταρλετ που ειχα και το ψεκαζα αλλα ηξερα που

Ρωτα τους οταν πας να το κανεις και προληπτικα μονος σου μετα
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Τρίξιμο συμπλέκτη σε GV 2000

Δημοσίευσηαπό panoshmGV2.0F » 03 Ιαν 2007, 19:05

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, να'στε καλά
Grand Vitara Freestyle 2.0/5D/2005
Άβαταρ μέλους
panoshmGV2.0F
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 21 Ιουν 2005, 15:36
Τοποθεσία: Αθήνα

Τρίξιμο συμπλέκτη σε GV 2000

Δημοσίευσηαπό FRANKY » 04 Ιαν 2007, 21:22

Είσαι ο άνθρωπος μου...Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ...Το παρουσιάζει πιο έντονα όταν έχει υγρασία!
Αν καταφέρεις να μάθεις που εντοπίζεται το πρόβλημα, θα ήταν καλό να μας πεις, για ξεκινήσουμε να ψεκάζουμε και εμείς!!!

Ααα, και καλή χρονιά να έχουμε!
FRANKY
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 11 Ιουν 2004, 17:44
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Τρίξιμο συμπλέκτη σε GV 2000

Δημοσίευσηαπό panoshmGV2.0F » 05 Ιαν 2007, 19:52

Τώρα που το σκέφτομαι και μένα σε περιπτώσεις αυξημένης υγρασίας τρίζει... Το παρκάρω στο 2ο υπόγειο και τρίζει φεύγοντας...
Θα το κοιτάξω στο σέρβις που θα κάνω ή αν βρω χρόνο θα το πάω σε καμία Suzuki να δω τι θα μου πουν...
Grand Vitara Freestyle 2.0/5D/2005
Άβαταρ μέλους
panoshmGV2.0F
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 21 Ιουν 2005, 15:36
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό blackchris » 05 Ιαν 2007, 21:45

Αν ο συμπλέκτης είναι υδραυλικός και όχι με ντίζα το πρόβλημα λύνεται ρίχνοντας λαδάκι ραπτομηχανής στο σημείο που μπαίνει μέσα το εμβολάκι στο πάτωμα του αυτοκινήτου.
Είναι ένα μικρό εμβολάκι σαν μικροσκοπικό αμορτισερ το οποίο το σπρώχνει το πενταλ του συμπλέκτη.
Και εμένα μου είχε σπα΄σει τα νεύρα αλλά μου το έκανε κυρίως από υπερβολική σκόνη το καλοκαίρι.
Ελέγξτε επίσης αν το δοχειάκι με τα υγρά του συμπλέκτη είναι γεμάτο.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό virus » 23 Ιαν 2007, 14:41

re paidia exw kai egw to idio provlima den exw entopisei an einai o symplektis an kai exw ypopsies alla meta apo wra to amaksi trizei o hxos akougetai apo mprosta synithws otan to kyklogforw se kinish poli wra
den to kanei synexeia alla otan to kanei einai san na trizei olo to mprostino systima einai etsi ?
plz help exw trelathei
life moves pretty fast if u stop and look around for a while u could miss it...
Άβαταρ μέλους
virus
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 11 Σεπ 2005, 20:22

Δημοσίευσηαπό menios » 23 Ιαν 2007, 18:51

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΦΙΛΕ panoshmGV2.0F ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΑΓΩΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΣΠΡΕΙ ΓΡΑΣΟ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΒΑΡΚΕΣ ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΑΖΜΑΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΜΙΑ ΛΑΣΤΙΧΕΝΙΑ ΦΟΥΣΚΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΧΗΜΑΤΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΕΝΑ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΡΙΞΕ ΟΣΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΡΑΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΤΡΙΞΗΜΟ ΘΑ ΜΑΛΑΚΩΣΕΙ ΑΙΣΘΗΤΑ ΚΑΙ Ο ΣΥΜΠΕΚΤΗΣ
Άβαταρ μέλους
menios
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 31 Οκτ 2006, 14:14
Τοποθεσία: ΦΟΙΤΗΤΗΣ

Δημοσίευσηαπό panoshmGV2.0F » 29 Ιαν 2007, 21:35

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες menio. Με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω.
Ο συμπλέκτης μου είναι υδραυλικός σωστά? Γιατί όμως νιώθω το τρίξιμο από το ίδιο το πεντάλ? Από ότι είδα έχει ένα ελατήριο για την επαναφορά του. Μήπως να κάνω κάτι εκεί? Το έμβολο του συμπλέκτη από όσο φαίνετα εντός της καμπίνας του αυτοκινήτου είναι μια χαρά γρασσαρισμένο. Για την φούσκα θα προσπαθήσω να το κοιτάξω.
Thanks
Grand Vitara Freestyle 2.0/5D/2005
Άβαταρ μέλους
panoshmGV2.0F
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 21 Ιουν 2005, 15:36
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 36 επισκέπτες