Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Καλως σας βρηκα!

Καλως σας βρηκα!

Δημοσίευσηαπό spaka » 19 Δεκ 2006, 20:24

καταρχιν να χαιρετισω ολη τη παρεα εδω.διαβαζω το φορουμ εδω και 2 εβδομαδες απο τη στιγμη δηλαδη που αρχισα να ψαχνομαι για αυτοκινητο
και εχω παθει πλακα με gv2006 1.6 3θρ μιας και ταιριαζει πιο πολυ στην ηλικια μου (24 ειμαι), και στα οικονομικα μου. κοιμαμε και ξυπναω με την οικονα του
ΑΛΛΑ κολαω σε ενα σημειο. στην εκδοση 1.6 δεν κλειδωνει το διαφορικο
:cry: . ξενερωμα!. πειτε καμια γνωμη σαν πιο εμπειροι κατα ποσο σημαντικη ειναι η απουσια αυτη. help plz γιατι δε θελω να παρω terios!!!!!!!!

Υ.Γ.1 καθε γνωμη δεκτη
Υ.Γ.2 ελπιζω να μην εγινα κουραστικος (ειναι και η πρωτη φορα)
Που θα παει...!
Άβαταρ μέλους
spaka
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Δεκ 2006, 20:05
Τοποθεσία: Συκιες, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 19 Δεκ 2006, 21:36

Καλωσόρισες φίλε spaka,
καταρχήν για τί το θες το αυτοκίνητο?Πόσο συχνά θα βγαίνεις εκτός δρόμου?Έχεις σκοπό να μπείς βαθιά στον κόσμο της τετρακίνησης και της οδήγησης εκτός?
Πές μας τί χρήση θα κάνεις για να μπορέσουν οι φίλοι εδώ να σε βοηθήσουν...
βέβαια το 3θ έρχεται και στα 1.9d με κοντά αλλά μάλλον είναι ακριβό για το budget που διαθέτεις αφού κοστίζει γύρω στα 30κ.
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό telis » 20 Δεκ 2006, 09:54

Το νέο βιτάρα 3θ είναι κατά κοινή ομολογία πανέμορφο. Η έλλειψη αργών και κλειδώματος του κεντρικού διαφορικού είναι κατά τη γνώμη μου αδικαιολόγητη, αφού και τα δύο υπάρχουν στο 5θ μοντέλο. Βέβαια εσύ μπορεί να μην τα θεωρείς απαραίτητα για τη χρήση που το προορίζεις.
Γιατί όμως αποκλύεις το τέριος; Κλειδώνει το κεντρικό, έχει πολύ περισσότερους χώρους, είναι κάπως φθηνότερο και δεν είναι και άσχημο!!
Άβαταρ μέλους
telis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 18 Δεκ 2006, 13:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό spaka » 20 Δεκ 2006, 19:51

καταρχιν να ευχαριστησω για την ανταποκριση.φιλε rantaplan η αληθεια ειναι
πως εγω οπως και οι πεσισσοτεροι κατα 90% ενα SUV το χρεισημοποιουν στην
ασφαλτο και το 10% εκτος δρομου,μη πω και λιγοτερο(βαση χιλιομετρων). εχω ομως τρελα με τα τζιπακια (το micra που εχω τωρα το εχω περασει μεσα απο ποταμι!) και γουσταρω να εκμεταλέυομαι αυτο το 10% εκτος δρομου. στο κατω κατω 26000€ και να μην εχω μπλοκε δε λεει.(τα mp3 μας μαραναν!) φιλε teli εγω λεω να μαζευτουμαι αρκετοι και να στειλουμαι ενα διαβημα στη suzuki
να βγαλει και το 1.6 με μπλοκε διαφορικο. μπορω να κανω υπομονη μεχρι μαρτιο :D . καλο και το terios αλλα μου φαινεται λιγο μικρο και εχω και ενα
κολημα με suzuki
Που θα παει...!
Άβαταρ μέλους
spaka
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Δεκ 2006, 20:05
Τοποθεσία: Συκιες, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό spaka » 20 Δεκ 2006, 20:06

Επισης φιλε rantaplan απο τις λιγες γνωσεις που εχω το μπλοκε δε χρειαζεται μονο για πολυ δυσκολες off road περιπτωαεις αλλα και πιο συχνα, παραδειγμα
εισαι παρκαρισμενος χιονιζει αρκετα πας να ξεπαρκαρεις και σπινιαρει ο ενας τροχος. μενεις η δε μενεισ εκει? κατεβαινεις να σκαψεις η οχι; πιστευω με μπλοκε βγαινεις καθαρος γιατι θα γυρισουν ολοι οι τροχοι.
διωρθωστε με αν κανω λαθος ειμαι και8 νεος. ε τωρα να εχεις τζιπακι και να σκαβεις παλί δε λεει. α ρε suzuki τι μας κανεις(εχω φαει ερωτα ειναι πανεμορφο αλλα...)
Που θα παει...!
Άβαταρ μέλους
spaka
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Δεκ 2006, 20:05
Τοποθεσία: Συκιες, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 21 Δεκ 2006, 16:20

Φίλε spaka για την χρήση που θα κάνεις δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.
Το 3θ έχει 3 διαφορικά με το μεσαίο να είναι περιορισμένης ολίσθησης (LSD) με την μετάδοση να είναι μόνιμη τετρακίνηση σε ποσοστό 47:53 στους εμπρός και τους πίσω τροχούς αντίστοιχα,με την διαφορά από την 5θυρη έκδοση ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα κλειδώματος του κεντρικού σε ποσοστό 50:50 και τον υποπολαπλασιασμό της σχέσης μετάδοσης τα λεγόμενα κοντά.
Από προσωπική εμπειρία σε χιόνια,χώμα και λίγο λάσπη με το 5θ αλλά χωρίς να έχω κλειδώσει το κεντρικό διαφορικό και με μαμά ελαστικά,με εντυπωσίασαν οι δυνατότητές του,όπως εντυπωσιάστικε και ο τεχνικός διευθηντής της αντιπροσωπείας suzuki Ηρακλείου όταν εντελώς τυχαία τον συνάντησα στο Ιδαίο Άντρο (ψηλορείτη,όπου "έπαιζε" με ένα τουμπανιασμένο samurai στα χιόνια) και είδε ότι ανέβηκα με τον περιστροφικό διακόπτη επιλογής της τετρακίνησης στην θέση 4Η (στο 4ΗL κλειδώνει το κεντρικό και στο 4LL έχεις κοντά και κλειδωμένο το κεντρικό).
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό spaka » 21 Δεκ 2006, 19:28

Και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις σας. φιλε rantaplan θα το ψαξω
παντος με χαροποιησες ιδιαιτερα γιατι ειχα απελπιστει και δεν εβρισκα
και αλλον ανταγωνιστη (3θρ). θα παω να το δω σιγουρα. ευχαριστω και παλι.

Υ.Γ. τη φωτο με το micra μεσα στο ποταμι θα τη ποσταρω μολις βρω scaner
εχει πολυ γελιο.

τα λεμε!
Που θα παει...!
Άβαταρ μέλους
spaka
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Δεκ 2006, 20:05
Τοποθεσία: Συκιες, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό spaka » 22 Δεκ 2006, 20:09

καμια γνωμη παιδια απο καπΟιον που εχει το συγκεκριμενο αμαξι η το εχει καπιος φιλος του οποτε μπορει να εχει μια εικονα? κανονισα να το κανω test drive αλλα πρεπει να περιμενω 4 μερες και ειμαι λιγο ανυπομονος.θα βοηθουσε πολυ μια αποψη απο ενα ιδιοκτητη. τα λεμε.


ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
Που θα παει...!
Άβαταρ μέλους
spaka
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Δεκ 2006, 20:05
Τοποθεσία: Συκιες, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mefi » 30 Απρ 2007, 19:38

Γεια χαρα κι απο μενα.

Επιτελους απεκτησα ενα vitara wagon 1.6,το οποιο ομολογουμενως ηθελα εδω και 10 χρονια να αποκτησω,αλλα παντοτε κατι συνεβαινε την τελευταια στιγμη.Το forum με βοηθησε πολυ τοσο στο ψαξιμο του αυτοκινητου μιας και ειναι 2nd hand,και φυσικα και στο χειρισμο του (μη παρω στα καλα καθουμενα τις πλημνες στο χερι),αλλα και στη συντηρηση του.

Σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες πληροφοριες που μου παρειχατε ως τωρα,και ευελπιστω μεσα απο την πειρα που θα αποκτησω κι εγω με τον καιρο, να βοηθησω οσο μπορω.
Άβαταρ μέλους
mefi
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 29 Απρ 2007, 09:56
Τοποθεσία: athens


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες