Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

καταγραφή Προβλημάτων/ Αντιμετώπιση / Βελτιώση

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » 23 Μάιος 2008, 11:53

Με διαβεβαιωσαν οτι ειναι φυσιολογικος και δεν τρεχει τιποτα
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 18:47
Τοποθεσία: iraklio attikis

Δημοσίευσηαπό takis26 » 26 Ιουν 2008, 16:05

Την καλησπερα μου στο φορουμ καθως αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ.
Ειμαι κατοχος ενος GV 1.6 μοντελο 08.
Πλησιαζω για τα 7500 km και θελω να κανω καποιες ερωτησεις.
Εχω παρατηρησει οτι το σασμαν ειναι λιγο σκληρο.Δεν ξερω αν αυτο ειναι λογικο ή αν μετα την αλλαγη των βαλβολινων στα 15000 km γινεται πιο μαλακο.
Ποσο κοστιζει η αλλαγη λαδιων των 7500 km και πιο λαδι χρησιμοποιει η αντιπροσωπια?
Γινεται καποια αλλη εργασια?
Ευχαριστω!
takis26
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Ιουν 2008, 15:55

Δημοσίευσηαπό stakamas » 28 Ιούλ 2008, 21:46

Καλησπερα στο φορουμ και σε ολα τα μελη του.
Ειμαι κατοχος ενοs GV 1900 diesel το οποιο εχω 14 μηνες περιπου.
Μετα απο 3 ανακλησεις για κολαρο τουρβο πλεξουδα και προσθετο καλυμα μηχανης προς αποφυγη υπερθερμανσης και 3 φορες συνεργειο για το κολαρο του τουρβο και κλειδι που δεν δουλευε, πριν περιπου τρεις εβδομαδες το αυτοκινητο με αφησε ξανα! Επεσαν οι στροφες στις 1000 και ουτε συζητηση να τις ξανανεβασει.
Ηρθε λοιπον ο μηχανικος του εξουσιοδωτημενου συνεργειου της εταιριας τησ περιοχης οπου πρωτη εκτιμηση διαπιστωσε ζημια στο τουρβο. Το αμαξι μεταφερθηκε στο συνεργειο,10 κμ μακρια και απο εκει μεταφερθηκε με οδικη βοηθεια στο κεντρικο συνεργειο οπου αφου επιβεβαιωθηκε η βλαβη μου ειπαν οτι πρεπει να περιμενω 5 ημερες για αντικατασταση του τουρβο. Το τουρβο ηρθε αλλα!!
Διαπιστωθηκε οτι τελικα δεν ειχε βλαβη το τουρβο αλλα το φιλτρο ανανεωσης καυσαεριων το οποιο δεν καλυβει η εγγυηση και οτι θα πρεπει να επιβαρυνθω εγω. Τους απαντησα φυσικα οτι δεν δινω δεκαρα και απο τοτε επικρατει ενα κλιμα διαπραγματευσεων και συσκεψεων μεταξυ αφεντικαδων πραγματογνωμόνων μηχανικων και φαρισεων που δεν εχει τελειωμο!! Φυσικα θα κινηθω νομικα...
Τα σχολια σας κυριοι..
Άβαταρ μέλους
stakamas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2008, 20:59

Δημοσίευσηαπό gmak » 01 Αύγ 2008, 00:19

stakamas έγραψε:Καλησπερα στο φορουμ και σε ολα τα μελη του.
Ειμαι κατοχος ενοs GV 1900 diesel το οποιο εχω 14 μηνες περιπου.
Μετα απο 3 ανακλησεις για κολαρο τουρβο πλεξουδα και προσθετο καλυμα μηχανης προς αποφυγη υπερθερμανσης και 3 φορες συνεργειο για το κολαρο του τουρβο και κλειδι που δεν δουλευε, πριν περιπου τρεις εβδομαδες το αυτοκινητο με αφησε ξανα! Επεσαν οι στροφες στις 1000 και ουτε συζητηση να τις ξανανεβασει.
Ηρθε λοιπον ο μηχανικος του εξουσιοδωτημενου συνεργειου της εταιριας τησ περιοχης οπου πρωτη εκτιμηση διαπιστωσε ζημια στο τουρβο. Το αμαξι μεταφερθηκε στο συνεργειο,10 κμ μακρια και απο εκει μεταφερθηκε με οδικη βοηθεια στο κεντρικο συνεργειο οπου αφου επιβεβαιωθηκε η βλαβη μου ειπαν οτι πρεπει να περιμενω 5 ημερες για αντικατασταση του τουρβο. Το τουρβο ηρθε αλλα!!
Διαπιστωθηκε οτι τελικα δεν ειχε βλαβη το τουρβο αλλα το φιλτρο ανανεωσης καυσαεριων το οποιο δεν καλυβει η εγγυηση και οτι θα πρεπει να επιβαρυνθω εγω. Τους απαντησα φυσικα οτι δεν δινω δεκαρα και απο τοτε επικρατει ενα κλιμα διαπραγματευσεων και συσκεψεων μεταξυ αφεντικαδων πραγματογνωμόνων μηχανικων και φαρισεων που δεν εχει τελειωμο!! Φυσικα θα κινηθω νομικα...
Τα σχολια σας κυριοι..


καταρχας η αποψη που εχω αποκομσει 1,5 χρονο που εχω ντηζελ, ειναι οτι οι αντιπροσωπιες σε μεγαλο ποσοστο δεν ξερουν τους ντηζελ κινητηρες....πανε ψαχτα και ριχνουν ζαρια

απο που εισαι φιλε μου διοτι αυτη η συμπεριφορα κατι μου θυμιζει

εγω παλι δεν ειμαι καν σιγουρος οτι φταιει το φιλτρο...μηπως εχει φυγει κανενα κολαρο και δεν το βλεπουν??

βεβαιως και να κινηθεις νομικα.....14 μηνων αυτοκιντο να βαλεις και απο την τζεπη σου


και για την ιστορια...ποσο εχει το φιλτρο??
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό stakamas » 05 Αύγ 2008, 20:37

Το φιλτρο κοστιζει 2450 ευρω!
Συμφωνω οτι εχουν μαυρα μεσανυχτα απο ντιεζελ κινητηρες
Άβαταρ μέλους
stakamas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2008, 20:59

Eγγύηση και υποχρεώσεις αντιπροσωπείας

Δημοσίευσηαπό kapsXTX » 20 Νοέμ 2008, 08:28

Φίλε stakamas.. Πρώην κάτοχος Jimny και νυν GV 1.6 mod 2006 θα σου πω από προσωπική εμπειρία πως εσύ δεν έχεις καμιά υποχρέωση να καταβάλλεις την οποιαδήποτε ζημιά παρουσιαστεί στο αμάξι σου εφόσον είανι μέσα στην εγγύηση και δεν έχεις προβεί σε καμιά ενέργεια επισκευής του πέρα από το εξουσιοδοτημένο . Προσωπικά στο Jimny είχα ένα ξέβαμα στους λασπωτήρες που είχε βάλει και βάψει η αντιπροσωπεία και προσπαθούσαν να με πείσουν πως δεν καλύπτεται από την εγγύηση . Εκανα έγγραφη καταγγελία στην Σφακιανάκης και σε 10 ημέρες είχα γραπτή απάντηση πως ήταν λάθος εκτίμηση του αντιπροσώπου τους και θα μπορούσα όποια στιγμή ήθελανα πάω να τους επισκευάσουν . Στο GV 1.6 παρατήρησα πως το ένα φανάρι έπαιζε . Πήγα στην αντιπροσωπεία όπου πήγαν να με πείσουν πως δεν το καλύπτει η εγγύηση διότι οι εξυπνάκηδες ξέρουν πως για να διαπιστώσεις τι φταίει πρέπει να αφαιρέσουν μάσκα προφυλακτήρα και άρα αυτό τους κοστίζει σε εργατοώρα . Εν τέλει μετά από επιμονή μου και υπενθύμιση πως θα το τραβήξω μέχρι την Σφακιανάκης ως καταγγελία για αυτή τους την θέση με κάλεσαν να πάω το αυτοκίνητο στο συνεργείο τους να τους το αφήσω και να το πάρω μετά από 4 ώρες :roll: .Ωστόσο γνωρίζω πως αυτή αντιπροσωπεία στερείται φανοποιού οπότε το πιθανότερο θα ήταν να το πάρει κάποιος πιτσιρικάς το αυτοκίνητο και να το κάνει βόλτα μέχρι την αντιπροσωπεία στον Κηφισό . Τι έκανα; Το πήγα μέχρι την Κόρινθο ( από όπου το αγόρασα) και μέσα σε 10 λεπτά είδαμε τι συνέβαινε ( μια μικρή πλαστική βασούλα είχε ξεχειλώσει) και φυσικά δεν πλήρωσα τίποτα και όλη η δουλεία έγινε σε 10 λεπτά και όχι 4 ώρες που ήθελαν στην Αθήνα . Είναι μετά να τους πιστεύεις;Και που ξέρω εγώ αν δεν έκαναν κάποια μαλακία επίτηδες προκειμένου να μου πουν πως εγώ έφταιγα διότι κα΄τι τέτοιες βλακείες μου έλεγαν πως και καλά το έχω τρακάρει ακουμπήσει κ,λ,π ενώ το αυτοκίνητο έδειχνε και δείχνει του κουτιού . Κάντους κοιπόν επίθεση με την απειλή της καταγγελίας στο Υπουργείο Εμπορίου και στην Σφακιανάκης ..
Άβαταρ μέλους
kapsXTX
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 23 Οκτ 2007, 11:42
Τοποθεσία: Λυκόβρυση Αττικής

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες

cron