Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

καταγραφή Προβλημάτων/ Αντιμετώπιση / Βελτιώση

Δημοσίευσηαπό iguana » 29 Ιαν 2007, 10:52

GK έγραψε:Φίλε iguana να είσαι ιδιαίτερα προσεχτικός! Είναι εύκολο να παρασυρθείς με ενεργοποιημένη την τηλεόραση. Εκτός και αν έχεις παιδάκια που θέλουν να παρακολουθούν.
Να σε ρωτήσω τώρα για τον χάρτη που μπορούμε να τον φορτώσουμε;; Έχει και επαρχιακό δίκτυο δρόμων;;


Ναι φίλε μου έχεις απόλυτο δίκαιο , είναι εύκολο να παρασυρθείς γιαυτο και εγώ έχω την εικόνα στο navigator, εκτός αν είμαι στην εθνική και θέλει η κοπελιά να δει καμιά ταινία..(είμαι μικρός για παιδάκια ακόμη.. ) :)
Όσο για τον χάρτη τον έβαλα με μισή καρδία γιατί δεν είχα ακούσει για καινούριο χάρτη της garmin(πρέπει να είναι αυτός της telenavis τελικά) και φοβόμουν μήπως είναι καμιά πατάτα. Τελικά είναι αρκετά καλος όσο μπόρεσα να το δω γυρω απο θεσσαλονίκη έχει πολύ καλη ακρίβεια έχει και πολλά χωριά και επαρχιακό δίκτυο. Μάλιστα εχει και POI , δηλαδή δείχνει ατμ,μνημεία κτλ. .Επίσης έχει εξελληνιστεί όλο το μενου , με λατιτνικούς χαρακτήρες όμως. Για οδηγίες πλοήγησης το δοκίμασα μια φορά , έκανε κάποια λάθη αλλά θέλω να το ξαναδώ πριν βγάλω συμπερασματα. Γενικότερα δεν είναι destinator αλλα για 50 ευρώ αξίζει νομίζω.Τον έβαλα στον παπανδρεόυ στην θεσσαλονίκη δίπλα στην νομαρχία.Σου βάζει μια κάρτα sd στο μηχανήμα και παίζει ο χάρτης από εκεί.
Άβαταρ μέλους
iguana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 22:21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό alfakias » 29 Ιαν 2007, 13:06

alfakias έγραψε:Προβλημάτων αρχή λοιπόν για μένα ελπίζοντας να μη συνεχιστούν-χλμ.13300

Α) Από τις 12000 χλμ είχε αρχίσει να ακούγεται από μπροστά -κυρίως δεξιά-ενα γκλουπ όταν πέρναγα λακούβες μετρίου μεγέθους και ιδιαίτερα οταν το GV ήταν ακόμη σχετικά κρύο.Τώρα τα πράγματα επιδεινώθηκαν,ο θόρυβος μεγάλωσε και ακούγεται συνεχώς ακόμη και σε ανεπαίσθητες ανωμαλίες του δρόμου.Προσωπικό συμπέρασμα ότι είναι αμορτισέρ η κάτι συμβαίνει στα top mount.
B) Απο συμπλέκτη πως πάμε συνάδελφοι;Αμ δε που πάμε.Για ρίξτο καμιά ωρίτσα σε κίνηση με συνεχές σταμάτα ξεκίνα και μετα κάνε πως θέλεις να φύγεις γρήγορα από φανάρι.Το δικό μου πάπαλα,τραντάζεται ολόκληρο αν και στη συνέχεια δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα(το ίδιο είχε συμβεί και σε δοκιμή του περιοδικού DRIVE αλλά για το 1600,μόνο που εκεί ήταν δοκιμή στο βουνό και όχι στην Πατησίων)
Τονίζω ότι όλα αυτά συμβαίνουν όταν το αυτοκίνητο πέσει σε μεγάλη κίνηση η όταν είναι φορτωμένο και ανεβαίνεις κανα αργό μονοπάτι.Σε όλες τις υπόλοιπες στιγμές συμπεριφέρεται αψογα.
Αυριο πρωι λοιπόν πάμε για αντιπροσωπεία φορώντας καλού κακού και ένα ινδιάνικο φτερό σε περίπτωση που ακούσω καμία λαλακία του στυλ : μήπως και είστε νέος οδηγός και δεν το πάτε το όχημα; :evil: :evil: :evil: ή μην ανησυχείτε δεν ειναι τιποτα θα στρώσει.
Αυτά λοιπόν και είδωμεν....... :firestarter: :firestarter:

Το γκλουπ για το οποίο σας έλεγα εξαφανίστηκε μετά απο την βόλτα στην αντιπροσωπεία.Μου είπανε ότι δεν βρήκαν κάτι μετά τις δοκιμές οπότε ή λαδώσανε κάτι και δεν μου το είπανε ή το τουτού τα πήρε στο κρανίο και σταμάτησε να το κάνει προσωρινά μόνο και μόνο για να μου τη σπάσει.
Οσον αφορά το συμπλέκτη συμφωνίσαμε να γίνει έλεγχος όταν κάποια στιγμή πέσω σε τρελλή κίνηση και τους το πάω αμέσως για να δουν τι συμβαίνει.Αβυσσος η ψυχή του GV(χλμ.13500).Κατα τα άλλα πρόβλημα κανένα,μόνη παρατήρηση η μικρότερη πλέον κατανάλωση-12.5lt/100km
Άβαταρ μέλους
alfakias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2005, 08:52
Τοποθεσία: ΠΟΛΥΓΩΝΟ-ΑΘΗΝΑ

φρενα-θορυβος

Δημοσίευσηαπό suzukakias » 29 Ιαν 2007, 22:25

ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ FORUM ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΓΙΑ ΜΕΤΡΙΑ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΥΨΗΛΟ ΘΟΡΥΒΟ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ -ΜΕΤΑΔΟΣΗ ? ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ Η ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΟ ΤΡΑΓΙΚΑ ?
ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ G.V. 1,9 DIESEL
Άβαταρ μέλους
suzukakias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 20:32

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 30 Ιαν 2007, 02:22

Πράγματι το καινούργιο GV είναι θα έλεγα ιδιαίτερα θορυβώδες, αλλά είναι θεμα προηγούμενης εμπειρίας δηλαδή τι αυτοκίνητο είχες πριν και τι ζητάς από το αυτοκίνητο σου. Αν σου κάνει την δουλειά που το θέλεις τα ξεπερνάς όλα, η αλήθεια είναι ότι τα δύο διαφορικά ακούγονται, ειδικά σε χαμηλές ταχύτητες. Πάντως είναι θέμα συνήθειας εγώ δεν ακούω πια τίποτα εξάλου τώρα ακούω μουσική. Αν ταξιδεύεις χωρίς μουσική θα έχεις θόρυβο περισσότερο από τα άλλα αυτοκίνητα του είδους. Για τα φρένα εγώ τα βρίσκω τέλεια. Αλλά υπενθυμίζω ότι είχα το προηγούμενο μοντέλο GV, και το καινούργιο είναι απλά καταπληκτικό, με αυτό το κριτήριο. Τώρα για τον ανταγωνισμό των suv όλα τα test έχουν την αγάπη μας,(GV) πλέον ιδιαίτερα ανταγωνιστική ακόμα και με το νέο rav, αυτό λέει πολλά και μιλάμε για την άσφαλτο γιατί εκτός χάνεται η μπάλα υπέρ υμών.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 30 Ιαν 2007, 02:23

Τώρα για το Diesel δεν γνωρίζω.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό geoponos » 30 Ιαν 2007, 15:48

Σχετικά με το GPS φίλε iquana μπορείς να μας ενημερώσεις ποια Version από τους χάρτες έβαλες??? Μπορείς να το δεις από τη συσκευή About Map Software αν θυμαμαι καλα. Το δικό μου δείχνει City Navigator Europe v8. Τελικά γίνεται πολυ μπάχαλο με το τι χάρτες υποστηρίζει και τι όχι. Ακόμη και στην kenwood που πήρα δεν πήρα πειστική απάντση. Το τηλεφωνο για να ξέρετε είναι 210 5319990, G.E. DIMITRIOU S.A. 6, KIFISSOU AV. 122 42 EGALEO, Athens.
Για να δοκιμάσει κανεις άλλος μπας και βγάλει άκρη. Εϊναι σημαντικό να τους πείτε ότι το έχετε αγοράσει και όχι ότι είναι με το GV γιατι τότε σε παραπέμπουν στη SUZUKI.
Άβαταρ μέλους
geoponos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 23:43
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευσηαπό iguana » 01 Φεβ 2007, 10:55

geoponos έγραψε:Σχετικά με το GPS φίλε iquana μπορείς να μας ενημερώσεις ποια Version από τους χάρτες έβαλες??? Μπορείς να το δεις από τη συσκευή About Map Software αν θυμαμαι καλα. Το δικό μου δείχνει City Navigator Europe v8. Τελικά γίνεται πολυ μπάχαλο με το τι χάρτες υποστηρίζει και τι όχι. Ακόμη και στην kenwood που πήρα δεν πήρα πειστική απάντση. Το τηλεφωνο για να ξέρετε είναι 210 5319990, G.E. DIMITRIOU S.A. 6, KIFISSOU AV. 122 42 EGALEO, Athens.
Για να δοκιμάσει κανεις άλλος μπας και βγάλει άκρη. Εϊναι σημαντικό να τους πείτε ότι το έχετε αγοράσει και όχι ότι είναι με το GV γιατι τότε σε παραπέμπουν στη SUZUKI.


Είναι τελικά HellasV3.2006 της telenavis.Ο χάρτης όπως σου είπα είναι αρκετά καλος γύρω απο Θεσσαλονίκη, για πιο μακρυα σε επαρχιακο θα σου πω μετα το σαβκυρ αλλα η πλοήγηση έχει αρχίσει να με απογοητέυει κάπως κανα 2 φορές που δοκίμασα.
Άβαταρ μέλους
iguana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 22:21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 04 Φεβ 2007, 02:48

Να σας ενημερώσω ότι παραδόξως το τρίξιμο στο ταμπλώ που είχα εδώ και 500 χλμ. εξαφανίστηκε (έστρωσε) τον κινητήρα μέχρι στιγμής τον βλέπω αρκετά ζωηρό εν αντιθέση με αυτά που διαβάσαμε στα περιοδικά, το κάθισμα μου κουνιέται και ο θόρυβος συντονισμού από μπροστά συνεχίζεται, αλλά για αυτά με διαβεβαίωσαν ότι μόλις πάω στο συνεργείο θα εξαφανιστούν. Τα λάστιχα σε σχέση με τα προηγούμενα μανίσια του GV τα βλέπω καλύτερα αν και σε τρείς περιπτώσεις ενεργοποιήθηκε το ABS.Κάτι άλλο άσχετο με τα προηγούμενα που έχω επισημάνει για τους μουσικόφιλους είναι ότι θέλει αλλαγή ηχείων, τα βρίσκω πολύ λίγα με πολύ παραμόρφωση και εκνευριστικές μεσαίες συχνότητες, θα επισκευτώ την Kenwood σύντομα. Χαιρετισμούς σε όλους.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό aks » 04 Φεβ 2007, 10:26

Γειά στην παρέα.
Γνωρίζει κάποιος εάν πρέπει να γίνει αλλαγή λαδιών στα πρώτα 1500 χμ γιά καθαρισμό του μοτέρ ??????
Άβαταρ μέλους
aks
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 22 Ιαν 2005, 00:29

Δημοσίευσηαπό geoponos » 05 Φεβ 2007, 00:24

Από ότι μου είπαν όταν το παρέλαβα ήταν να περάσω στα 7500 για την πρώτη αλλαγή και service στα 15.000. Από όσο γνωρίζω οι κινητήρες πριν μπουν στο αυτοκίνητο δουλεύουν εκτός από αυτο για κάποιες ώρες οποτε δε θέλουν και αλλαγή λαδιών στα 1000 όπως παλια.
Άβαταρ μέλους
geoponos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 23:43
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 05 Φεβ 2007, 02:27

Την ίδια ερώτηση έκανα στο συνεργείο και εγώ για τα λάδια και με διαβεβαίωσαν ότι πρέπει να πάω στα 7.500
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό PKKGV2006 » 05 Φεβ 2007, 12:59

Καλημέρα , καλή εβδομάδα και επιτέλους χιόνια για τους .... έχοντες 4x4.

Εγώ πάντως στα 1.500 km τα λάδια τα άλλαξα , όπως και το φίλτρο.
Αυτό το έκανα σε όλα μου τα Suzuki , απο το 92 έως και σήμερα , όπως και τις βαλβολίνες των διαφορικών και κιβωτίου , μέσα στα δύο χρόνια οπωσδήποτε.
Πάντως απο τον 9ο/2005 που αγόρασα το GV μου , εκτός από τα
"προβλήματα νεότητας " που λύθηκαν στο Service του Αλίμου και έχοντας κάνει μέχρι σήμερα 25.000 km , τα Service του ήταν φθηνά και λογικά.
Πάντως, λάδια δεν καίω καθόλου και το μοτέρ τώρα άνοιξε και άλλο.
Αυτά και καλές διαδρομές

PKKGV 2006 , αλλά αγορασμένο το 2005
Άβαταρ μέλους
PKKGV2006
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 06 Μάιος 2006, 12:02

Δημοσίευσηαπό geoponos » 18 Φεβ 2007, 21:43

Παιδιά Γεια σας!!! και Καλή Σαρακοστή !!!
Θα ήθελα να ρωτήσω για ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα στο πρώτο μεγάλο ταξίδι που έκανα....Έχω 1500Km και ξεκίνησα προχθές για ένα ταξίδι. Μετά από 20 km σταματάω στα διόδια πληρώνω και πάω να βάλω πρώτη, Αμ δε !! Δευτέρα Αμ δε!!. Μετά από κάνα δυο προσπάθειες μπαίνει η πρώτη και συνεχίζω κανονικά για άλλα 250km χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Στην επιστροφή μετά από 230 km συνεχούς οδήγησης και στο πρώτο φανάρι της εισόδου σταματώ. Με το πράσινο πάω να βάλω πρώτη, τίποτα. λες και είχε κλείσει η εσοχή και δεν έμπαινε. Με τα πολλά μπήκε. με να γκντουπ.. Την Τρίτη πάω αντιπροσωπεία. Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα???? Κάποιος είχε αναφέρει κάτι αλλά δεν θυμάμαι πότε !!!
Άβαταρ μέλους
geoponos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 23:43
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 19 Φεβ 2007, 03:34

Όταν αντιμετωπίζεις αυτό το πρόβλημα με τις ταχύτητες, μετά από κάποια χιλιόμετρα παρατηρείται μόνο στην όπισθεν, αφήνεις τον συμπλέκτη τον ξαναπατάς και βάζεις ταχύτητα (εννοείτε για 1η ή όπισθεν). 15 χρόνια Suzuki δεν είναι λίγα.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό GK » 20 Φεβ 2007, 10:23

Καλημέρα και καλή σαρακοστή!
Θα ήθελα να ρωτήσω τους νεότερους κατόχους GV με γύρω στα 5000 με 7000 χλμ όπως τον SilverArrow που έχει και μεγάλη εμπειρία στα Vitara, αν έχουν μέχρι τώρα κάποια κατανάλωση λαδιών κινητήρα. Εγώ με 5400 χλμ έχω μια μικρή κατανάλωση. Μίλησα με δύο τεχνικούς και μου είπαν πως είναι φυσολογικό και πως λογικά θα σταματήσει η θα μειωθεί μετά τα 7500. Η δική σας εμπειρία μέχρι τώρα θα ποιά είναι;;;
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες