Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

καταγραφή Προβλημάτων/ Αντιμετώπιση / Βελτιώση

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 13 Δεκ 2006, 11:05

@GK: Είχες κοιτάξει παλαιότερα τη στάθμη των λαδιών και ήταν ψηλότερα? Αν όχι το πιθανότερο είναι ότι απλά δεν του έβαλαν πολύ λάδι. Κάνουν κάτι τέτοιες τσιγκουνιές οι εταιρίες.....
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό antasp » 13 Δεκ 2006, 15:40

GK έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω τους παλιότερους κατόχους του νέου GV φίλε antasp (κυρίως σε σένα απευθύνομαι) αν έχουν παρατηρήσει
στα μέχρι τώρα χιλιόμετρα που έχουν διανύσει, κάποια μικρή κατανάλωση λαδιών κινητήρα.
Έχει ήδη τεθεί το θέμα και στο post καταγραφής προβλημάτων.
Επίσης θάλω να ρωτήσω αν υπάρχει εσωτερική ασφαλειοθήκη στην καμπίνα του GV.
Το δικό μου πάντως δεν έχει όπως περιγράφεται στο manual του αυτοκινήτου!
Ευχαριστώ για την βοήθεια σας.


GK μέχρι και το 1ο service των 7.500km είχα μια μικρή κατανάλωση λαδιών (είχε πέσει λίγο κάτω από το upper level) - μέχρι τώρα που πλησιάζω τα 15.000 km η κατανάλωση είναι ακόμη μικρότερη (περίπου 0,5cm από το upper).
Η ασφαλειοθήκη σύμφωνα με το manual είναι μέσα από το πλαστικό στην κάτω αριστερή πλευρά του τιμονιού (πάνω από το μοχλό που ανοίγει το καπό). Εκεί όμως δεν υπάρχει εύκολη πρόσβαση - το πλαστικό δεν ανοίγει με κάποιο τρόπο απλό (κουμπάκι ή κάτι) παρά μόνο (υποθέτω - δεν το έχω κάνει) ξεβιδώνοντας τις βίδες στην βάση του πλαστικού.
Άβαταρ μέλους
antasp
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 15 Μάιος 2006, 15:14
Τοποθεσία: Agia Paraskevi - Athens

Δημοσίευσηαπό antasp » 13 Δεκ 2006, 15:59

Αν σε πιάσει καμιά πόρωση για ξεβίδωμα πάντως πες μας αν τελικά ανακάλυψες κάτι κάτω από το πλαστικό :D
Άβαταρ μέλους
antasp
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 15 Μάιος 2006, 15:14
Τοποθεσία: Agia Paraskevi - Athens

Δημοσίευσηαπό GK » 13 Δεκ 2006, 20:03

antasp σε ευχαριστώ πολύ!! Ήσουν πολύ διαφωτιστικός!!
όταν το ανοίξω θα σας ενημερώσω!!
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 15 Δεκ 2006, 03:48

Παιδιά εγώ ακόμα δεν έχω χρόνο ούτε για συνεργείο ούτε καν για ψάξιμο του αυτοκινήτου με έχει πνίξει η δουλειά. Έχω αυτόν τον εκνευριστικό συντονισμό που λέω ότι είναι από το Sanitas και ένα τρίξιμο στο ταμπλό συν αυτά που ανέφερα προηγούμενα, ελπίζω την επόμενη εβδομάδα να χαλαρώσω και να ασχοληθώ με το αυτοκίνητο οπότε ότι ανακαλύψω θα σας το μεταφέρω. Έβαλα και την αγκράφα στην υποδοχή της ζώνης και ησύχασα από τα μπίμπ. Είμαι στα 1700 χλμ και το αυτοκίνητο είναι απολαυστικό (δυστυχώς μέσα στο μποτιλιάρισμα της πόλης). Φίλε Antasp τι γίνεται η μέση εντάξει, εγώ οριακά την γλυτώνω μέχρι στιγμής με τα οικογενεικά βάρη (μπέμπης)
ΤΕΛΟΣ TO POST ΠΕΡΙ CYBER STATION ΚΤΛ. ipod bluetooth χάρτες θα πρέπει να μεταφερθεί εδώ μέσα.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 15 Δεκ 2006, 03:51

Υπενθυμίζω ότι το post δεν αφορά μόνο προβλήματα αλλά και λύσεις, ανακαλύψεις αναβαθμίσεις κτλ.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό antasp » 15 Δεκ 2006, 10:11

SilverArrow έγραψε:Παιδιά εγώ ακόμα δεν έχω χρόνο ούτε για συνεργείο ούτε καν για ψάξιμο του αυτοκινήτου με έχει πνίξει η δουλειά. Έχω αυτόν τον εκνευριστικό συντονισμό που λέω ότι είναι από το Sanitas και ένα τρίξιμο στο ταμπλό συν αυτά που ανέφερα προηγούμενα, ελπίζω την επόμενη εβδομάδα να χαλαρώσω και να ασχοληθώ με το αυτοκίνητο οπότε ότι ανακαλύψω θα σας το μεταφέρω. Έβαλα και την αγκράφα στην υποδοχή της ζώνης και ησύχασα από τα μπίμπ. Είμαι στα 1700 χλμ και το αυτοκίνητο είναι απολαυστικό (δυστυχώς μέσα στο μποτιλιάρισμα της πόλης). Φίλε Antasp τι γίνεται η μέση εντάξει, εγώ οριακά την γλυτώνω μέχρι στιγμής με τα οικογενεικά βάρη (μπέμπης)
ΤΕΛΟΣ TO POST ΠΕΡΙ CYBER STATION ΚΤΛ. ipod bluetooth χάρτες θα πρέπει να μεταφερθεί εδώ μέσα.


Επιτέλους σηκώθηκα από το κρεβάτι και κυκλοφορώ (χαπακωμένος βέβαια). Κι εμένα τα παιδιά με έχουν τσακίσει - τώρα αποφάσισαν ότι θέλουν όλες τις αγκαλιές από τον πατέρα τους. Πάντως όσον αφορά το Sanitas επειδή τελευταία το παρατήρησα περισσότερο, δεν διακρίνω κάποιον συντονισμό. Τρίξιμο έχω σταθερά πλέον από τον "τεμπέλη" που όλο και αυξάνεται, καθώς νομίζω ότι έχει αρχίσει να χαλαρώνει αρκετά στην βάση.
Θα συμφωνήσω και για το μποτιλιάρισμα - ακόμη κι εκεί το αυτοκίνητο σου δίνει μια αίσθηση χαλάρωσης και απόλαυσης. Άντε να πάμε και καμιά εκδρομούλα :P
Άβαταρ μέλους
antasp
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 15 Μάιος 2006, 15:14
Τοποθεσία: Agia Paraskevi - Athens

Δημοσίευσηαπό gv-lis » 22 Δεκ 2006, 12:04

Μετά από ψάξιμο κατέληξα στην αντιπροσωπία της GARMIN στην Ελλάδα (Σκορδίλης στην Ποσειδώνος 10 στο Καλαμάκι) και αγόρασα (150 ευρώ) χάρτες όλης της Ελλάδας από την TELENAVIS. Φαίνονται αρκετά ενημερωμένοι (72 πόλεις, 4932 οικισμοί, εστιατόρια κλπ κλπ) και σκοπεύω να τους τεστάρω με ένα ΠΣΚ στα Γιάννενα. Όσο για την ΔΩΡΕΑΝ εγκατάσταση των χαρτών από την αντιπροσωπία (PERSONAL BEST) αρχές του χρόνου, μου απάντησαν (τηλ στην Θεσσαλονίκη ) ότι θα είναι διαθέσιμοι τέλος άνοιξης - αρχές καλοκαιριού....
gv-lis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 20:30
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό gv-lis » 27 Δεκ 2006, 13:13

Νέοτερα για το GPS :
Αγόρασα από το Σκορδίλη στην Ποσειδώνος 10 κάρτα SD (150 Ε) με χάρτες της υπόλοιπης ελλάδας (Αρχικά υπήρχαν μόνο χάρτες Αθήνας , Θεσ/κης και Πάτρας καθώς και βασικό οδικό δίκτυο) και έφυγα για Ιωάννινα.
Στο εθνικό οδικό δίκτυο η δρομολόγηση ήταν πολύ καλή, εκτός από την γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου που έχασε ...την μπάλα (έκανε συνεχώς Recalculate!!! πάνω στη γέφυρα). Στα ιωάννινα ήταν πολύ καλό μέσα στην πόλη αλλά και σε χωριά εκτός, με καλή πλοήγηση έως το Πάππιγκο και τα ελληνοαλβανικά (3 χλμ από την μεθόριο, στο Μπουραζάνι) μετά από την κόνιτσα. Σε επαρχιακούς δρόμους μάλλον σε μπέρδευε παρά σε βοηθούσε. (Δεν είχε POI στην περιοχή αλλά στην αθήνα μου φάνηκε πολύ ενημερωμένο.)
Κατά την κάθοδο προς την αθήνα από την υποθαλλάσια ζεύξη της Πρέβεζας, περιοχή Αστακού, Μεσολλόγγι, αιτωλικό, Αντίρριο ήταν.....ΤΡΑΓΙΚΟ!!! Κάτι δεν πήγαινε καλά με το καλιμπράρισμα χάρτη και στίγματος, αφού με παρουσίαζε εκτός από το δρόμο σχεδόν συνέχεια, με συνέπεια να δίνει στροφές δεξιά ή αριστερά σε δρόμους που δεν υπήρχαν, ή σε χωματόδρομους μέσα από στάνες!! Μετά την πρώτη Offroad διαδρομή άνοιξα το χάρτη....
gv-lis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 20:30
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό gv-lis » 27 Δεκ 2006, 13:22

Καταναλώσεις για το GV 1.6 με 2500 χλμ.
Στην πόλη : 8,6 lt/100 χλμ
Στην Εθνική με ταχύτητες 90-120 χλμ/ώρα : 8,15 lt/100 χλμ
gv-lis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 20:30
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό GK » 29 Δεκ 2006, 10:30

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΘΟΡΥΒΟ (ΤΙΚ) ΣΑΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΜΕ ΦΡΕΝΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ??? ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ!

ΕΧΩ 32ΟΟ ΧΛΜ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΜΙΚΤΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΜΕ ΚΙΝΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΙΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟ 110-130 ΚΑΙ ΚΙΝΗΣΗ ΣΕ OFF ROAD ΜΕ ΧΙΟΝΙ ΚΑΙ ΛΑΣΠΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΧΛΜ ΣΕ ΜΠΟΤΙΛΙΑΡΙΣΜΑ ΣΕ ΠΟΛΗ 10,5LT/100KM!!
ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΝΥΣΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ.
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό gv-lis » 29 Δεκ 2006, 11:25

Προς το παρών φίλε GK κανένας θόρυβος. Για την κατανάλωση αναφέρεσαι στο 2λιτρό ?
Το software της TELENAVIS είναι το EURO HELLAS_V 2006.3 και στην θεσ/ικη έχει καλή λεπτομέρεια (και Καλαμαριά για το φίλο μας) και ταβερνεστιατόρια...Αυτά με μια πρόχειρη ματιά.
gv-lis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 20:30
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό GK » 29 Δεκ 2006, 11:31

Ναι στο 2 λιτρο.
Να ρωτήσω, έχουμε κανένα νεότερο σχετικά με το multimedia και το πότε θα μας τοποθετήσουν το bluetooth handsfree???
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό GK » 29 Δεκ 2006, 11:36

Φίλε gv-lis πήγαμε εκδρομή στην ίδια περιοχή. Που έμενες Ιωάννινα;; Νομίζω είδα ένα μαύρο 3 πορτο στα Ιωάννινα προς την περιοχή του Πανεπιστημίου.
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό gv-lis » 29 Δεκ 2006, 11:39

Έμενα στο Πέραμα (στο σπήλαιο κοντά). Πολύ ωραία η πόλη και η λίμνη φανταστική. Που έμενες?
gv-lis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 20:30
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες