Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Θορυβος απο το μπορστινο παρμπριζ Grand Vitara 2000

Θορυβος απο το μπορστινο παρμπριζ Grand Vitara 2000

Δημοσίευσηαπό BLUEPETROS » 10 Νοέμ 2006, 12:14

Καλημερα σε ολους. Ειμαι νεος χρηστης.Πηρα την ευκαιρια να εποικινωνησω διαβαζοντας την σελιδα και τα θεματα που εχετε θιξει (μπραβο για την πολυ καλη δουλεια)
Ειμαι κατοχος ενος GV 2000 αγορασμενο 05/2005, θα ηθελα να σας αναφερω ενα προβλημα που μου εχει παρουσιασει σχετικα με το μπροστινο παρμπριζ. Πηγαινοντας στην Ε.Ο Αθηνων - Κορινθου με ταχ 150 - 160 km/h το προηγουμενο Σαββατο οπου ειχε αερα πλαινο 6-7 μποφορ αρχισε ενας δυνατος θορυβος να γεμιζει την καμπινα του αυτοκινητου, για καλη μου τυχη ηταν ενα φιλαρακι μαζι ο οποιος εχει το ιδιο αυτοκινητο με εμενα και του ειχε δημιουργησει το ιδιο προβλημα. Στην αρχη νομιζα οτι ο θορυβος προερχεται απο τις μπαρες οροφης ομως ο φιλος μου ειπε πως ο θορυβος ειναι ακριβως ιδιος με αυτο που εκανε και στο δικο του, τελικα ο θορυβος προερχοταν απο το μπροστινο παρμπριζ οπου οταν εσπρωχνες το παρμπριζ προς τα εξω για να δημιουργησει αποπιεση, αριστερα του καθρεπτη, ο θορυβος γινοταν εντονοτερος. Του φιλου το αυτοκινητο το εκανε στις 2000 χλμ και το δικο μου στις 13000χλμ εκεινος το εφτιαξε περσι πηγαινοντας το στην Personal Best Αλιμου οπου κανει και σερβις.
Οι μηχανικοι του ειπαν πως το παρμπριζ δεν ειχε κοληθει καλα απο το εργοστασιο με αποτελεσμα να υπαρχει ενας ανοικτος πορος οπου με τις καταλληλες συνθηκες (αερα πλαινου, ταχυτητα 150-160) εμφανιζοταν.
Στην προκειμενη στο δικο μου αυτοκινητο, την Δευτερα το πηγα στο συνεργειο του Αλιμου οπου κανω και εγω εκει τα σερβις και τους εξηγησα το προβλημα και μου ειπαν να το αφησω και θα το δουν. Την Τριτη με ειδοποιουν να παω να το παρω, φτανοντας εκει τους ρωταω αν το εφτιαξαν και μου απαντησαν πως το προβλημα δεν προερχεται απο το παρμπριζ αλλα απο την πορτα του πορτ - μπαγκαζ οπου ειχε κρεμασει απο τα ανοιγο κλεισιματα με αποτελεσμα να μπαινει απο εκει αερας και να στροβιλιζεται στην καμπινα.Η απορια μου δημηργηθηκε ευλογα και τους ρωτω το παρμπριζ που σας ειπα το ελεγξατε και αν πως; αφου δεν βγαλατε το συριρτι το μαυρο που τρεχει γυρω-γυρω το παρμπριζ για να δειτε την κολα;
Η απαντηση που ελαβα ηταν οτι κυριε μου εμεις δεν μπορουμε να το παμε με τοσα πολλα χλμ στην Αθηνα (φυσιολογικη απαντηση) και οτι αν το ξανακανει εδω ειμαστε και θα το φτιαξουμε αλλωστε εχετε εγγυηση ακομη 18 μηνες.

Παρακαλω μια βοηθεια σε κανενα απο εσας δεν εχει δημιουργηθει αυτο το προβλημα ουτε το εχετε ξανακουσει;
ΥΓ. Οταν ο φιλος Γιαννης πηγε το δικο του για φτιαξιμο περσι του ειπαν οτι σε πολλα αυτοκινητα παρουσιαζεται το συγκεκριμενο προβλημα.
ΥΓ2 Θα το ξαναβγαλω Εθνικη με τα ιδια χλμ και θα τους το ξαναπαω γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα το ξανακανει.

Θα ηθελα τις αποψεις σας

Ευχαριστω εκ των προτερων
Άβαταρ μέλους
BLUEPETROS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2006, 11:27
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ ,ΑΘΗΝΑ

Θορυβος απο το μπορστινο παρμπριζ Grand Vitara 2000

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 10 Νοέμ 2006, 13:18

Καλως ηρθες φιλε μου. Προσωπικα θα σου λεγα να κανης το παρακατω τεστ (κατι που ειχα κανη κ εγω για να βρω απο που εμπαζα νερα στην πορτα οδηγου) οταν νυχτωση παρε εναν φακο κ με κλειστο το πορτμπαγκαζ προσπαθησε σε ολες τις εσοχες τις πορτας να ρειχνης φως με τον φακο (εκει που βλεπει οτι η πορτα ακουμπαει πανω στην καμπινα αυτοκινητου) στην πορια προσπαθησε να δεις αν το φως του φακου περναει μεσα στο αυτοκινητο (καλητερα ακομα βαλε καποιον μεσα στο αμαξι στο πορτμπαγκαζ να κοιταει αν θα εμφανιστη καποιο φως απο καποια εγκοπη η εσοχη) αν οντως εμφανιστη φως μεσα στην καμπινα μαρκαρε το σημειο που ερειχνες με τον φακο κ τσεκαρε αν εκει καποιο λασκαρισμα το λαστιχο η αλλιως απλα δειχνης το σημειο στο συνεργειο που πηγες οτι εκει ειναι το προβλημα (ελπιζω να βοηθησα αντε κ καλο surfing στο forum)
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Θορυβος απο το μπορστινο παρμπριζ Grand Vitara 2000

Δημοσίευσηαπό BLUEPETROS » 10 Νοέμ 2006, 13:25

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ, αλλα μαλλον δεν καταλαβες καλα η πορτα η πισω ειναι μια χαρα και δεν εχει τιποτα, απλα στο συνεργειο το εκαναν (για να πουν οτι κατι εκαναν)προκειμενου να πουν οτι ασχοληθηκαν.Το προβλημα προερχεται καθαρα απο το μροστινο παρμπριζ.
Παντως ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
BLUEPETROS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2006, 11:27
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ ,ΑΘΗΝΑ

Θορυβος απο το μπορστινο παρμπριζ Grand Vitara 2000

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 10 Νοέμ 2006, 14:26

Tωρα σε επιασα απλως νομιζα πως τελικα το προβλημα ηταν πισω (αλλα τσεκαρε το κ εσυ ποτε δεν ξερεις) γιατι δεν πας κ καπου αλλου να το δουν κ να καβαλησης καποιον μαζι σου να δει τη γινεται στα 150 (αλλα να μου πεις μες την αθηνα που να πας με τοσο μονο στην ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ μπορεις κ αμα)
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό mikeGV » 19 Νοέμ 2006, 13:52

είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα.
Ο θορυβος είναι από το μπροστινό τζάμι όπως ακριβως σου είπαν.Όταν πηγα και εγω μου είπαν ακριβώς τα ίδια πράγματα και τελικά μου το εφτιαξαν στο Μαρούσι στην Personal Best.
Άβαταρ μέλους
mikeGV
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2006, 13:34
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό BLUEPETROS » 23 Νοέμ 2006, 21:49

τελικα το προβλημα φτιαχτηκε. Ηταν το μπροστινο παρμπριζ οπου το εβγαλαν (στο συνεργειο του Αλιμου ) και το επανατοποθετησαν με καινουρια κολα και ολα ειναι μια χαρα.
Άβαταρ μέλους
BLUEPETROS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2006, 11:27
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ ,ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό BLUEPETROS » 23 Νοέμ 2006, 21:50

τελικα το προβλημα φτιαχτηκε. Ηταν το μπροστινο παρμπριζ οπου το εβγαλαν (στο συνεργειο του Αλιμου ) και το επανατοποθετησαν με καινουρια κολα και ολα ειναι μια χαρα.
Άβαταρ μέλους
BLUEPETROS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2006, 11:27
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ ,ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό dimsalo » 23 Νοέμ 2006, 23:55

Φιλε μου το ιδιο προβλημα εχω ανιτπετωπισει εδω και καιρο....Σε σχετικο λινκ http://www.off-road.gr/index.php?name=P ... highlight= το ειχα αναφερει. Δεν το μετακινω ιδιαιτερα το αμαξι αλλα σε κανα δυο ταξιδια σε εθνικη που εχω κανει και με τα χιλιομετρα που λες, μου την εχει κανει παλι!!!Δεν ειναι κατι σοβαρο παντως καλα εκανες και το εψαξες και βρηκες την λυση. Αληθεια, τι κοστος εχει η επισκευη αυτη?
dimsalo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 30 Απρ 2004, 18:49
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό BLUEPETROS » 26 Νοέμ 2006, 12:30

φιλε μου κοστος για μενα δεν θπηρχε καθως το αυτοκινητο εχει εγγυηση.
Αγορασμενο 5/2005.
Άβαταρ μέλους
BLUEPETROS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2006, 11:27
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ ,ΑΘΗΝΑ

Re: Θορυβος απο το μπροστινο παρμπριζ Grand Vitara 2000

Δημοσίευσηαπό Constantinos » 14 Ιαν 2007, 19:41

[quote="BLUEPETROS"]
Ειμαι κατοχος ενος GV 2000 αγορασμενο 05/2005, θα ηθελα να σας αναφερω ενα προβλημα που μου εχει παρουσιασει σχετικα με το μπροστινο παρμπριζ. Πηγαινοντας στην Ε.Ο Αθηνων - Κορινθου με ταχ 150 - 160 km/h το προηγουμενο Σαββατο οπου ειχε αερα πλαινο 6-7 μποφορ αρχισε ενας δυνατος θορυβος να γεμιζει την καμπινα του αυτοκινητου, [quote="BLUEPETROS"]


Αγαπητοί φίλοι καλημέρα από την μακρυνή Αργεντινή. Θα ήθελα να να παραθέσω την εμπειρία μου σε ότι αφορά το πρόβλημα του BluePetros. Είμαι κάτοχος ενός GV 2.5 V6 1999. Αγόρασα το εν λόγω αυτοκίνητο μεταχειρισμένο σε άριστη κατασταση από φίλο μου στη Χιλή και μου παρουσίαζε και εμένα το ίδιο πρόβλημα μόλις άγγιζα τΑ 130 KM/H. Ενα δυνατό σφύριγμα ξεκινούσε και πρακτικά σε ανάγκαζε να χαμηλώσεις ταχύτητα. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν κάποιο είδος συναγερμού διότι το όριο ταχύτητας στη Χιλή είναι 120χλμ/ω !! Τι διαολεμένη σύμπτωση !! Τελικά πήγα στη Suzuki Χιλής, και μου εξήγησαν ότι μία ολόκληρη παρτίδα Suzuki έπασχε από ελατωματική τοποθέτηση παρμπρίζ και ανέλαβαν να το επισκευάσουν δωρεάν μιάς και αποτελούσε κατασκευαστικό πρόβλημα του αυτοκινήτου. Μου εξήγησαν ότι μπορούν να βρούν το σημείο εισροής αέρα και με στροβοσκοπική μέθοδο με κίνδυνο όμως να σπάσει το κρύσταλλο του παρμπρίζ. Προτίμησαν να βγάλουν και ξανατοποθετήσουν το παρμπρίζ. Το πρόβλημα λύθηκε και ο θόρυβος σταμάτησε οριστικά.
Χαιρετισμούς
Άβαταρ μέλους
Constantinos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 13 Ιαν 2007, 04:54
Τοποθεσία: Μπουένος Άϊρες, Αργεντινή


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 42 επισκέπτες