Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πάει το Ignis στην άμμο;

Πάει το Ignis στην άμμο;

Δημοσίευσηαπό nikosm » 08 Ιουν 2006, 15:49

Ψάχνομαι...

Πού φτάνουν οι off-road δυνατότητες του Ignis 4x4; Μπορεί πχ να περπατήσει στην άμμο ή στο χιόνι; ΟΚ, δεν περιμένω να είναι Jimny ή Niva, αλλά μπορεί;

Είναι ενδιαφέρον και το νέο SX4 που, όπως φαίνεται, το έριξαν στην αγορά για να χτυπήσουν το νέο Terios. Αλλά δεν το δίνουν για test drive και δεν έχω δει ακόμη γνώμες ιδιοκτητών. Τι λέτε;
Άβαταρ μέλους
nikosm
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 08 Ιουν 2006, 15:41
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 09 Ιουν 2006, 08:17

Η άμμος, το χιόνι και η λάπση είναι τόσο πολυποίκιλα τερραίν που δε μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων αν θα περάσεις, πως θα περάσεις και με τι τετρακίνητο θα περάσεις.
Το Ignis, όπως και κάθε αντίστοιχο τετρακίνητο, έχει λίγο μεγαλύτερες δυνατότητες κίνησης εκτός δρόμου από ένα συμβατικό αυτοκίνητο, μέχρι εκεί. Από κει και πέρα εξαρτάται πως εννοεί ο καθένας το "εκτός δρόμου"...
Όσο για το SX4 σαφώς και δε θέλουν (και δε μπορούν) να χτυπήσουν το νέο Terios, το οποίο είναι σχεδόν καθαρόαιμο (βασικά του λείπουν οι κοντές σχέσεις).
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 09 Ιουν 2006, 18:37

Λοιπόν το Ignis, το οποίο και κατέχω, μπορεί να τα βγάλει πέρα αρκετά καλά στα χιόνια με ανάλογα χειμωνιάτικα λάστιχα βέβαια. Χωρίς τα κατάλληλα λάστιχα δεν θα πάει και πολύ μακριά. Για άμμο δεν έχω άποψη αφού δεν το έχω δοκιμάσει.

Οι off-road δυνατότητες είναι αρκετά περιορισμένες λόγω χαμηλής απόστασης από το έδαφος αλλά και λόγω του συστήματος τετρακίνησης. Θα σε βγάλει άνετα σε ένα καλό χωματόδρομο, με πέτρες και νεροφαγώματα ακόμα και σε λάσπες, αλλά το τελευταίο εξαρτάται πάντα από πολλούς παράγοντες.

Εγώ το έχω δοκιμάσει σε πολύ λάσπη (βαθειά και σε μεγάλο μήκος) και με τα λάστιχα της αντιπροσωπείας (dunlop 165/70/14) κόλλησα για τα καλά. Σε άλλη περίπτωση όμως με λάσπη σε μικρό μήκος, αλλά βαθεία, πέρασα μια χαρά.
Αν θες να το χρησιμοποιείσεις πιο πολύ μέσα στην πόλη και λιγότερο για off-road διαδρομές τότε είναι καλό. Αν πάλι θες ένα αυτοκίνητο το οποίο να σε βγάζει ασπροπρόσωπο στο βουνό, τότε καλύτερα να διαλέξεις κάτι άλλο.
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό nikosm » 10 Ιουν 2006, 14:57

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δηλαδή, δεν υπάρχει κάτι που
- να παίζει εντός πόλης χωρίς να καίει πολλά,
- να σε βγάζει σε ταξίδι χωρίς να σέρνεται,
- να βγαίνει εκτός δρόμου (ναι, πχ άμμος - γιατί όχι...) μπορώντας να... ξαναμπεί εντός και
- να διαθέτει κάποιο χώρο για αποσκευές που να μην είναι τελείως εκτεθειμένος; (Βλέπετε, κάποτε μου έσπασαν το αμάξι και μου "έφαγαν" πράγματα, οπότε τα προσέχω και αυτά...)
Άβαταρ μέλους
nikosm
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 08 Ιουν 2006, 15:41
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Santa » 11 Ιουν 2006, 00:44

nikosm έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δηλαδή, δεν υπάρχει κάτι που
- να παίζει εντός πόλης χωρίς να καίει πολλά,
- να σε βγάζει σε ταξίδι χωρίς να σέρνεται,
- να βγαίνει εκτός δρόμου (ναι, πχ άμμος - γιατί όχι...) μπορώντας να... ξαναμπεί εντός και
- να διαθέτει κάποιο χώρο για αποσκευές που να μην είναι τελείως εκτεθειμένος; (Βλέπετε, κάποτε μου έσπασαν το αμάξι και μου "έφαγαν" πράγματα, οπότε τα προσέχω και αυτά...)


Santa fe φυσικά !!!
Καίει όμως πολλά....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό xontros » 12 Ιουν 2006, 01:40

Ένα μεταχειρισμένο Vitara V6 δίλιτρο με All-Terrain λάστιχα μπορεί να πάει πολύ μακρυά και έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης αν το θελήσεις.
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό nikosm » 12 Ιουν 2006, 15:18

Santa Fe στα 2,7 λίτρα και Vitara στα 2;;; :shock:
Σίγουρα είναι πολύ για μένα... Το πολύ στα 1,6 λίτρα ψάχνομαι και κάτι συμμαζεμένο σε μέγεθος.
Ξέρω γω... μάλλον πρέπει να θυσιάσω κάτι από αυτά που ζητάω - μπορεί να ψαχτώ και για το ασχημούτσικο Terios (το παλιό εννοείται... )
Άβαταρ μέλους
nikosm
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 08 Ιουν 2006, 15:41
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 27 επισκέπτες