Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Mp3 στο GV2006 η λυση στην πραξη!!!!!

Mp3 στο GV2006 η λυση στην πραξη!!!!!

Δημοσίευσηαπό Dervis » 05 Μάιος 2006, 15:49

Η λυση στο GV2006 για μp3 γινεται με την αγορα καλωδιου(ειχαμε αναφερθει παλαιοτερα σε αυτο),συνδεση με το cnet του στερεο με την ειδικη συσκευη και απο εκει συνδεση με ενα αλλο καλωδιο με το ipod..μερικες φωτο...τα καλωδια κοστιζουν 170ευρο(μαζι με τα ταχυδρομικα)απο το εξωτερικο(www.ebay.co.uk),τελος αγοραζεις ενα ipod οποιασδηποτε προτιμησης..εγω προσωπικα πηρα ενα ipod nano 4gb και βαζω οσα τραγουδια θελω.το εχω βαλει εδω και 2 μερες και δουλευει τελεια!!! :D :D ..το καλωδιο του ipod το περασα μεσα απο το ντουλαπακι του αυτοκινητου.. :D :D
Άβαταρ μέλους
Dervis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 24 Ιαν 2006, 10:48
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Mp3 στο GV2006 η λυση στην πραξη!!!!!

Δημοσίευσηαπό Storm » 05 Μάιος 2006, 16:56

Μερικές ερωτήσεις!
1. To ipod από που το τροφοδοτείς?
2. Λειτουργικά πως το ελέγχεις αν είναι μέσα στο ντουλάπι (Play, Pause, Stop, FF, RW)
3. Ενδείξεις? Παίρνεις καμιά ένδειξη στο display του radiocd?
:)
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Mp3 στο GV2006 η λυση στην πραξη!!!!!

Δημοσίευσηαπό Dervis » 05 Μάιος 2006, 19:39

Η συσκευη αυτη(φωτο)εχει δυο υποδοχες και δυο καλωδια το ενα συνδεεται με το στερεο και το αλλο με το ipod..δεν εχει προβλημα το ipod μπορεις να το εχεις ολη την ωρα στο αμαξι γιατι οταν γυρνας τον διακοπτη του αμαξιου παιρνει ρευμα απο το αμαξι και φορτιζει οποτε δεν υπαρχει προβλημα φορτισης....
Το ελεγχεις ειτε απο τα χειριστιρια του τιμονιου ειτε απο τα κουμπια της κονσολας δεν εχει κανενα προβλημα λειτουργει κανονικα λες και εχεις βαλει cd.
Οσο για τις ενδειξεις φαινονται ολα κανονικα στην οθονη του radio-cd(αριθμος τραγουδιου,διαρκεια κτλ)
...Για να λειτουργησει το ipod πατας δυο φορες το κουμπι CD(πανω στην κονσολα)το πατας μια φορα λειτουργει η σιντιερα και αμα το ξαναπατησεις λειτουργει το ipod...δηλαδη με λιγα λογια εχεις και το cd του αυτοκινητου και το mp3 με το ipod....2σε1 :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Dervis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 24 Ιαν 2006, 10:48
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Re: Mp3 στο GV2006 η λυση στην πραξη!!!!!

Δημοσίευσηαπό Storm » 05 Μάιος 2006, 21:33

Dervis έγραψε:Η συσκευη αυτη(φωτο)εχει δυο υποδοχες και δυο καλωδια το ενα συνδεεται με το στερεο και το αλλο με το ipod..δεν εχει προβλημα το ipod μπορεις να το εχεις ολη την ωρα στο αμαξι γιατι οταν γυρνας τον διακοπτη του αμαξιου παιρνει ρευμα απο το αμαξι και φορτιζει οποτε δεν υπαρχει προβλημα φορτισης....
Το ελεγχεις ειτε απο τα χειριστιρια του τιμονιου ειτε απο τα κουμπια της κονσολας δεν εχει κανενα προβλημα λειτουργει κανονικα λες και εχεις βαλει cd.
Οσο για τις ενδειξεις φαινονται ολα κανονικα στην οθονη του radio-cd(αριθμος τραγουδιου,διαρκεια κτλ)
...Για να λειτουργησει το ipod πατας δυο φορες το κουμπι CD(πανω στην κονσολα)το πατας μια φορα λειτουργει η σιντιερα και αμα το ξαναπατησεις λειτουργει το ipod...δηλαδη με λιγα λογια εχεις και το cd του αυτοκινητου και το mp3 με το ipod....2σε1 :D :D :D :D


Είσαι κορυφαίος!
Οι απαντήσεις σου με άφησαν με ανοικτό το στόμα! :shock:
Η λύση σου είναι κορυφαία και λύνει όλα τα προβλήματα.
Μπράβο, πολύ καλή δουλειά

α! υπάρχει η δυνατότητα να δεις το filename του Mp3 πάνω στο display του radiocd? :?:
Mπορείς να μου δώσεις σε παρακαλώ τον κωδικό προϊόντος της Clarion? ή το product number? Στις φωτογραφίες δεν φαίνεται καλά ... :(
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Mp3 στο GV2006 η λυση στην πραξη!!!!!

Δημοσίευσηαπό Dervis » 06 Μάιος 2006, 09:44

Ευχαριστω....Βλεπεις ακριβως τα ιδια πραγματα στο display του radiocd οπως ειναι και στο κανονικο cd..(διαρκεια,νουμερο τραγουδιου)δεν νομιζω οτι υπαρχει αυτη η δυνατοτητα που λες,θα ηταν ακομα καλυτερα βεβαια αν γινοταν.
Το προιον λεγεται Clarion EA1251 CeNET iPod interface..
....Aυτη ειναι η διευθυνση απο οπου το πηρα εγω.... http://cgi.ebay.co.uk/iPod-EA1251E-link ... dZViewItem
Άβαταρ μέλους
Dervis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 24 Ιαν 2006, 10:48
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Re: Mp3 στο GV2006 η λυση στην πραξη!!!!!

Δημοσίευσηαπό Storm » 06 Μάιος 2006, 11:43

Το έψαξα και εγώ, και τo βρήκα και στην http://www.clarionworld.co.uk/stock/ea1251e.asp όπου αναφέρει ότι
"The adaptor allows control of iPod playback features and view brief MP3 tags (version 1) on the Clarion receiver's display."
Δηλαδή με κάποιο τρόπο υποστηρίζει MP3 Tags ver.1.

Eπίσης λέει ότι είναι συμβατό με :
Suitable for use with 3rd, 4th, mini, nano, photo and video iPods

Ξέρει κανείς ποια είναι τα 3rd, 4th? Eίναι προηγούμενα μοντέλα?
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Mp3 στο GV2006 η λυση στην πραξη!!!!!

Δημοσίευσηαπό Dervis » 06 Μάιος 2006, 14:07

Ναι το ξερω οτι κανει σε ολα τα μοντελα..τωρα για αυτο που λες για τα mp3 tags δεν ξερω θα το ψαξω καλυτερα..το 3rd,4th σημαινει οτι υποστηριζει ipod τριτης και τεταρτης γενιας..τα τριτης γενιας ηταν τα προηγουμενα με την ασπρομαυρη οθονη ενω τα τεταρτης ειναι πιο αναβαθμισμενα με ενχρωμη οθονη...εγω εχω το νανο,αλλα εσυ μπορεις να παρεις οποιο θες δεν υπαρχει προβλημα ολα κανουν την δουλεια τους η μονη διαφορα μεταξυ τους ειναι η χωρητικοτητα....Παντως η γνωμη μου ειναι αν εχεις βρει κανενα μεταχειρισμενο τριτης γενιας αγορασετο για να μην σπαταλας περισσεια λεφτα ετσι κ αλλιως αμα το βαλεις στο ντουλαπακι δεν θα το βλεπει κανεις,και το δικο μου οταν το εχω στο αμαξι το εχω μεσα στην θηκη του.Ολα παντως κανουν την ιδια δουλεια(με σκοπο για το αμαξι)
Άβαταρ μέλους
Dervis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 24 Ιαν 2006, 10:48
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Re: Mp3 στο GV2006 η λυση στην πραξη!!!!!

Δημοσίευσηαπό Storm » 06 Μάιος 2006, 15:59

thanks! θα το ψάξω για κανένα μεταχειρισμένο ... με καλή χωρητικότητα ...
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Mp3 στο GV2006 η λυση στην πραξη!!!!!

Δημοσίευσηαπό Dervis » 06 Μάιος 2006, 18:53

Ολη η ουσια ειναι να παρεις τα καλωδια το ipod το βρισκεις παντου πια..
Άβαταρ μέλους
Dervis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 24 Ιαν 2006, 10:48
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Re: Mp3 στο GV2006 η λυση στην πραξη!!!!!

Δημοσίευσηαπό Storm » 06 Μάιος 2006, 21:51

Φίλε Dervis μία ερωτησούλα!
Εσύ το έβαλες ή το πήγες έξω? Ηταν δύσκολο να μπει?
Πρόσεξες μήπως αν το radiocd έχει καμιά έξοδο line out για ενισχυτή?
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Mp3 στο GV2006 η λυση στην πραξη!!!!!

Δημοσίευσηαπό Dervis » 07 Μάιος 2006, 12:05

Το πηγα σε εναν φιλο μου που δουλευει σε ενα μαγαζι..για σιγουρια...αλλα παρακολουθησα την διαδικασια και καταλαβα οτι δεν ειναι δυσκολο να μπει απλως ξυλωνεις το ταμλο(κουμπωτο)και περνας το καλωδιο απο το ντουλαπι και το συνδεεις πισω απο το στερεο..Πιστευω οτι μπορεις να το βαλεις και μονο σου..
Δεν παρατηρησα line out για ενισχυτη το μονο που παρατηρησα οτι ειχε ενα ελευθερο line out που ειναι το Cenet για το ipod..Σκεφτεσαι για κανενα ενισχυτη?
Άβαταρ μέλους
Dervis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 24 Ιαν 2006, 10:48
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Re: Mp3 στο GV2006 η λυση στην πραξη!!!!!

Δημοσίευσηαπό Storm » 07 Μάιος 2006, 13:44

Dervis έγραψε:Σκεφτεσαι για κανενα ενισχυτη?

Δεν σκέφτομαι για κανένα ενισχυτή ... :roll:
Εχω ήδη τον ενιχυτή και sub της MAGNAT και ηχεία Peerless 16άρια με crossover και twiters που θα μπουν στον GV ... Μαζί με αυτά έχω και ένα Kenwood Mp3 που μου είχε κοστίσει πάνω από 600euro ...

Δίνω μεγάλη σημασία στην μουσική γιατί εδώ στην Αθήνα η αναμονή σε μποτιλιαρίσματα ξεπερνιέται μόνο αν ακούω την μουσική που μου αρέσει και όπως την θέλω.
Φυσικά ΔΕΝ ακούω δυνατά (δεν μου φταίνε οι διπλανοί μου) αλλά θέλω το μπάσο να βγαίνει καλά χωρίς να ζορίζεται το ηχοσύστημα. Οπότε ακούω με χαμηλά την ένταση και με "υποχθόνιο" μπάσο ...

Εξαιτίας του παραπάνω μέχρι στιγμής θέλω να πάρω το GV από την Autoprofit ώστε να βάλω τα ηχητικά που έχω χωρίς να σκέφτομαι άλλα ... :wink:

Πω!Πω! Σκέφτομαι να οδηγώ το GV χαλαρά, χωρίς άγχος και να ακούω την μουσική μου ... Αλλη αίσθηση ... :)

υ.γ. α! θέλω μία χάρη αν σου είναι εύκολο. Εχεις την δυνατότητα να μετρήσεις το βάθος του πορτμπαγκάζ? Φυσιολογικά θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 25 εκατοστά βάθος για να χωράει το SUB ... ή όχι? :?:
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Mp3 στο GV2006 η λυση στην πραξη!!!!!

Δημοσίευσηαπό Dervis » 07 Μάιος 2006, 21:42

Ε,ναι καπου εκει μπορει και παραπανω..Πιστευω να το χωραει γιατι και εγω εχω βαλει ενα sub στο πορτμπαγκαζ,κανενα προβλημα,τρωει βεβαια λιγο χωρο γιατι εχει ηδη μικρο πορτμπαγκαζ το αμαξι αλλα ενταξει...εξαρταται βεβαια και τη μεγεθος εχει το sub εμενα προσωπικα δεν ειναι πολυ μεγαλο επιτηδες πηρα ενα μικρο,ειναι μια χαρα παντως..ειναι ενα αυτοενισχυομενο της blaupunkt(140watt)...Kατι αλλο, και εγω θελω να βαλω twiter αλλα η θεση που ειναι για αυτα(πανω στην πορτα)στο GV,ο χωρος ειναι πολυ μικρος και ισα ισα χωρανε κατι μικρουλια(των 10ευρο) και μου ειπανε να μην βαλω καθολου γιατι δεν θα καταλαβω διαφορα...Παντως και εμενα μου αρεσει να ακουω την μουσικουλα μου στο αμαξι.. :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
Dervis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 24 Ιαν 2006, 10:48
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Re: Mp3 στο GV2006 η λυση στην πραξη!!!!!

Δημοσίευσηαπό perroloco » 08 Μάιος 2006, 11:36

Για το συγκεκριμένο εξάρτημα, όταν λέμε η πηγή να είναι συμβατή με CeΝΕΤ, τι ακριβώς εννοούμε?
Άβαταρ μέλους
perroloco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005, 12:52

Re: Mp3 στο GV2006 η λυση στην πραξη!!!!!

Δημοσίευσηαπό Storm » 08 Μάιος 2006, 14:19

Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες