Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Service IGNIS 4χ4!!

Service IGNIS 4χ4!!

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 02 Μάιος 2006, 14:19

Μόλις γύρισα από το δεύτερο service του αυτοκινήτου στα 7500χλμ. Και είμαι λίγο φορτωμένη.
Κλασικά πάω στην αντιπροσωπεία για αλλαγή λαδιών: 51ευρο
Υπερβολικό???? Την προηγούμενη φορά είχα πληρώσει 40 ευρο;. Κατα τα άλλα τα 3 πρώτα χρόνια το service είναι δωρεάν. Δηλαδή τόσο έχει το μπουκάλι το λάδι?? Δεν νομίζω...
Έπειτα ζητάω να μου φτιάξουν το προβολάκι ομίχλης, το οποίο έχει φύγει από τις βάσεις του επειδή κάποιος το χτύπησε με κοτσαδόρο, μάλλον. Α μου λένε δεν γίνεται να το φτιάξουμε, πρέπει να αλλάξεται όλο το προφυλακτήρα, ο οποίος στοιχίζει 250 ευροΤο πρόβλημα ήταν ότι δεν είχαν λέει κατάλληλη κόλλα για να το κολήσουν και για αυτό ήθελαν να το αλλάξουν όλο. Δεν πάμε καλά. Άσε που το Service το έκανε ένα παιδάκι 17-18 χρονών.
Είμαι παράλλογη ή όλα αυτά είναι φυσιολογικά πράγματα που συμβαίνουν σε όλους????
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 02 Μάιος 2006, 14:22

Το προβολάκι που ήθελε αλλαγή
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Santa » 02 Μάιος 2006, 15:11

zapmaria έγραψε:Το προβολάκι που ήθελε αλλαγή


Παράλογη δεν είσαι αλλα όταν μπλέκεις με αντιπροσωπείες αστα καλυτερα.
Θέλω να μου πείς γιατι πήγες για service με τόσα λίγα χιλιόμετρα? Μήπως είχε περάσει 1χρόνος? Πάντως λογική η τιμή.
Τελος πάντων όσο αφορά το προβολάκι όπως βλέπω στη φωτό μάλλον έχουν σπάσει οι βάσεις μέσα απο τον προφυλακτήρα που σου το κρατάνε. Αν θέλουν μπορούν να στο φτιάξουνμε πολύ λιγότερα λεφτά.
Αν αλλάξεις ολόκληρο προφυλακτήρα θα σου κοστίσει παραπάνω απο 250ευρώ γιατι θέλει και βάψιμο.....
Σου προτείνω να πάς σε κάποιο αλλο συνεργείο εξουσιοδοτημένο ή να πάς σε κανα φαναρτζή μήπως σου βρεί βασεις προβολέα μεταχειρισμένες και σου φτιάξει τι ζημιά....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 02 Μάιος 2006, 15:43

Παράλογη δεν είσαι αλλά να ξέρεις ότι τα ίδια συμβαίνουν παντού .
Το σκηνικό με το προβολάκι το πέρασε και ένας φίλος με το ίδιο αμάξι και του ζήτησαν τα ίδια λεφτα - του είπαν ότι τα αλλάζουν ζευγάρι . Στην περιπτωσή του είχε απλά καεί το αριστερό προβόλι - ναι δεν αλλάζει η λάμπα μόνη της , να το ξέρεις και αυτό - , τελικά πήγε σε άλλο μαγαζί και του το πέρασαν στην εγγύηση . Οπότε για ψάξε και σε άλλο μαγαζί .....
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό JATH » 02 Μάιος 2006, 16:28

ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΛΑΔΙΑ 7500 ΧΙΛ ΚΑΙ 22500 ΧΙΛ ΕΔΩΣΑ 70 ΕΥΡΩ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΨΙΛΑ. ΣΤΟ SERVICE ΤΩΝ 15000 ΧΙΛ ΚΑΙ 30000 ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ 180 ΚΑΙ 200 ΕΥΡΩ ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ
JATH
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 14:22
Τοποθεσία: ΡΕΝΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 02 Μάιος 2006, 16:54

Santa έγραψε:
zapmaria έγραψε:Το προβολάκι που ήθελε αλλαγή


Παράλογη δεν είσαι αλλα όταν μπλέκεις με αντιπροσωπείες αστα καλυτερα.
Θέλω να μου πείς γιατι πήγες για service με τόσα λίγα χιλιόμετρα? Μήπως είχε περάσει 1χρόνος? Πάντως λογική η τιμή.


Έτσι λέει η αντιπροσωπεία: στα 1500 το πρώτο και στα 7500 το δεύτερο. Μετά πάει κάθε 7500 χλμ, δηλαδή το επόμενο θα γίνει στα 15000χλμ.
άσε που έτσι και αλλιώς θα το πήγαινα για να δω αν έχει πάθει καμια ζημιά από τις βόλτες στο βουνό. Α επίσης όταν τους ρώτησα για ποδιές μου είπαν ότι δεν υπάρχουν για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Οπότε μάλλον πρέπει να πάω σε εξωτερικό συνεργείο. Καμιά ιδέα για τιμές? Άλλοι μου λένε 160ευρο οι δύο, και άλλοι 250 ευρο. Τελικά τι ισχύει??
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Santa » 02 Μάιος 2006, 21:10

zapmaria έγραψε:
Santa έγραψε:
zapmaria έγραψε:Το προβολάκι που ήθελε αλλαγή


Παράλογη δεν είσαι αλλα όταν μπλέκεις με αντιπροσωπείες αστα καλυτερα.
Θέλω να μου πείς γιατι πήγες για service με τόσα λίγα χιλιόμετρα? Μήπως είχε περάσει 1χρόνος? Πάντως λογική η τιμή.


Έτσι λέει η αντιπροσωπεία: στα 1500 το πρώτο και στα 7500 το δεύτερο. Μετά πάει κάθε 7500 χλμ, δηλαδή το επόμενο θα γίνει στα 15000χλμ.
άσε που έτσι και αλλιώς θα το πήγαινα για να δω αν έχει πάθει καμια ζημιά από τις βόλτες στο βουνό. Α επίσης όταν τους ρώτησα για ποδιές μου είπαν ότι δεν υπάρχουν για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Οπότε μάλλον πρέπει να πάω σε εξωτερικό συνεργείο. Καμιά ιδέα για τιμές? Άλλοι μου λένε 160ευρο οι δύο, και άλλοι 250 ευρο. Τελικά τι ισχύει??


Σου προτείνω να πάρεις κατευθείαν τα κεντρικά και να ρωτήσεις.
ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ Α.Ε.Β.Ε. Σιδηροκάστρου 5, 118 55 ΑΘΗΝΑ,
Τηλ: (210) 34.99.000 - Fax: (210) 34.76.191
Εκεί θα σου πούν σίγουρα τιμή σωστή.
Όποια απο τις δύο τιμές (160 ή 250 ) σου πούν αυτή είναι και η σωστή γιατι θα είναι τα γνήσια. Τώρα αν σου πουν και αυτοί αλλη, τότε καλη τύχη....η απόφαση δικιά σου....Κοίταξε όμως να βάλεις γνήσια...καινούργιο αμάξι είναι....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 02 Μάιος 2006, 21:58

Santa ενοοώ ότι δεν βγαίνουν ποδιές για το συγκεκριμένο αμάξι. Και λογικό είναι γιατί δεν είναι φτιαγμένο να τρέχει στα βουνά και στα λαγκάδια. Όπότε θεωρητηκά οι ποδιές είναι άχρηστες. Πού να φανταστούν όμως ότι εμένα μου την έχει δώσει και έχω πάρει τα άγρια βουνά. Όπότε η λύση του να βάλω γνήσια μάλλον ναυαγεί. Βέβαια θα κάνω και ένα τηλέφωνο στην Αθήνα, μήπως και μου λένε ότι να ναι αυτοί από εδώ. Αλλιώς θα περιμένω να παλιώσει λίγο το αμάξι...Δεν έχω άλλη επιλογή δυστηχώς... :alright:
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Santa » 02 Μάιος 2006, 23:00

zapmaria έγραψε:Santa ενοοώ ότι δεν βγαίνουν ποδιές για το συγκεκριμένο αμάξι. Και λογικό είναι γιατί δεν είναι φτιαγμένο να τρέχει στα βουνά και στα λαγκάδια. Όπότε θεωρητηκά οι ποδιές είναι άχρηστες. Πού να φανταστούν όμως ότι εμένα μου την έχει δώσει και έχω πάρει τα άγρια βουνά. Όπότε η λύση του να βάλω γνήσια μάλλον ναυαγεί. Βέβαια θα κάνω και ένα τηλέφωνο στην Αθήνα, μήπως και μου λένε ότι να ναι αυτοί από εδώ. Αλλιώς θα περιμένω να παλιώσει λίγο το αμάξι...Δεν έχω άλλη επιλογή δυστηχώς... :alright:


Για ρίξε μια ματιά στο εξωτερικό να πάρεις καμια ιδέα:
http://images.google.com/images?q=suzuk ... rt=20&sa=N

Ενημερωσέ μας αν έχεις νέα !!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό DimitrisEscudo » 03 Μάιος 2006, 12:04

μαρια σε ποια αντιπροσωπεια πηγες? και εγω απο θεσσνικη ειμαι για αυτο ρωταω. στο βιταρα παντως λενε το πρωτο service στα 7500 χλμ και οχι στα 1.500 οπως το δικο σου. γιατι αραγε? μπορει επειδη παιρνει περισσοτερο λαδι να μην θελει αλλαγη τοσο γρηγορα.

για το προβολακι πανε σε εναν "μαστορα","λαμαρινα" οπως θες πες τον να σου βγαλει προφυλακτηρα και να το κολλησει. μην βαλεις καινουργιο προφυλακτηρα για κατι τοσο μικρο.λογικα κανενα 50-100 ευρο θα σου παρουν το πολυ. εισαι τυχερη που δεν εσπασε.
Άβαταρ μέλους
DimitrisEscudo
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 27 Μαρ 2006, 13:28
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 03 Μάιος 2006, 16:16

Στον Παπαβραμίδη πήγα στην Θέρμη. Το βιβλίο του service έλεγε στα πρώτα 1500χλμ. Δεν ξέρω τι γίνεται με το vitara. Δες το service book θα λέει. Θεωρητικά πρέπει και κάθε χρόνο να κάνουν έλεγχο του αμαξώματος, αλλά δεν ξέρω αν το κάνουν σε καμιά αντιπροσωπεία
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xontros » 03 Μάιος 2006, 22:54

Πριν πάρεις τηλέφωνο τα ανταλακτικά της Suzuki, πάρε ένα κουτάκι ηρεμηστικά... Την προηγούμενη βδομάδα προσπαθούσα να μάθω τιμή για ένα ανταλλακτικό, και μου πήρε πάνω από 1 ώρα μέχρι να μιλήσω με κάποιον!!! Και για να μη μάθεις απέξω το μύνημα που έχει το κέντρο τους, πάρε απευθείας το 3499295-7...
και όταν με το καλό τελειώσει η εγγύηση, μην ξαναπατήσεις σε εξουσιοδοτημένο :-)
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 04 Μάιος 2006, 14:27

Ερώτηση: Αν δηλώσω στην ασφάλεια ότι χτύπησα σε κάτι και έσπασε και θέλω να το αλλάξω υπάρχει κάλυψη? Είμαι άσχετη με το τι παίζει με τις ασφάλειες για αυτό ρωτάω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχω μικτή ασφάλεια. Ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει αυτό?
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 06 Μάιος 2006, 12:39

Πιστέυω ότι δεν μπορείς να το κάνεις - δεν είμαι σίγουρος - , από όσα λίγα ξέρω οι ασφάλειες και μικτή να έχεις βάζουν σαν όρο ένα ποσό απαλαγής . Η καλυτερη λυση είναι να βρείς κάποιον να στο περάσει στην εγγύηση . Ξέρεις τώρα να πάς και να του πείς τι λαλακία μου δώσατε , έσπασε στην πρώτη λακούβα που πέρασα και τα λοιπά ....
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό xtrail » 06 Μάιος 2006, 17:49

Οπως είπε κι ο mprizolas συνήθως υπάρχει ένα ποσο αναλογα με το τι πληρώνεις το οποίο δεν καλυπτεται. Και αυτό το ποσό σίγουρα δεν καλύπτει το προβολάκι ή τον προφυλακτήρα. Αν πχ η απαλλαγή ειναι 300€ και το ανταλλακτικό 500€ θα σε καλύψουν μόνο για τα 200.
[/url]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες