Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Auto Profit, απόψεις

Auto Profit, απόψεις

Δημοσίευσηαπό Storm » 21 Απρ 2006, 21:18

Καταρχήν να ζητήσω συγνώμη γιατί δεν είναι η πρώτη φορά που θα ξαναγράψω τα ίδια πράγματα σε φόρουμ αυτοκίνησης, αλλά όταν είναι να δώσεις ένα σεβαστό χρηματικό ποσό προσπαθείς να ενημερωθείς όσο το δυνατό περισσότερο ιδιαίτερα όταν η πληροφόρηση είναι ελλειπής. Οπότε η άποψη σας για μένα είναι πολύ σημαντική.
Αρχικά να ευχηθώ Καλό Πάσχα σε όλους σας.

Λοιπόν πρόκειται σύντομα να αγοράσω το GV JX/1600/3πορτο. Μέσα σε όλα που είχα να ψάξω και να καταλάβω ήταν και η περίπτωση της Auto Profit.
H Auto Profit ούτε λίγο ούτε πολύ φέρνει το JΧ, όπως το θέλω, με 2000 φτηνότερα με καλό και πλούσιο εξοπλισμό. Το αυτοκίνητο ΔΕΝ έχει:
Μπάρες οροφής, Ζάντες αλουμινίου (λογικό), Remote Control, RCD CLARION + CD CHANGER με χειριστήρια στο τιμόνι, Θερμαινόμενοι καθρέπτες, Πλευρικούς αερόσακους
Ερχεται με σιδερένιες ζάντες 16άρες και με ελαστικό 225/70/16. (όπως ακριβώς το θέλω!)

Μου είπαν ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ΔΕΝ έρχεται με radioCD και βάζουν εδώ ένα απλό του εμπορίου ώστε ο κάτοχος να μπορεί να το αλλάξει για να βάλει κάτι άλλο π.χ. mp3. Επίσης ανέφεραν ότι υπάρχει η δυνατότητα να μην μπει το απλό radiocd και να μπει κάτι άλλο ως αξεσουάρ π.χ. προβολάκια ...

Και τώρα θα ήθελα να ρωτήσω τι άλλο μπορεί να μην έχει το αυτοκίνητο ή τι μπορεί να κρύβει η παραπάνω περίπτωση ? π.χ. μήπως οι προφυλακτήρες ή οι καθρέπτες είναι μαύροι ?
Παρόλο που έχω ψάξει πολύ στο Ιντερνετ δεν βρήκα πουθενά το νέο Vitara με απλό RadioCD ούτε καν χωρίς radioCD ... Ομως στο site (που βρήκα εδώ
:P http://www.suzuki-accessory.jp/escudo/index.html βλέπω ότι στα γνήσια αξεσουάρ υπάρχουν και απλά radioCD ... δηλαδή θα πρέπει να υπάρχει και κονσόλα που τα δέχεται κατευθείαν.

Το ξέρω ότι γράφω πολλά αλλά όπως καταλαβαίνετε 2000euro είναι ΠΟΛΛΑ λεφτά για να τα χαρίσω σε κάποιον, πόσο άλλωστε όταν το συγκεκριμένο αυτοκίνητο της Auto Profit είναι όπως ακριβώς το θέλω ... τουλάχιστον με τις πληροφορίες που έχω συλλέξει...

Κάθε άποψη ιδιαίτερα από πελάτες της Auto Profit θα είναι για μένα πολύ σημαντική

Καλό Πάσχα σε όλους και Σας Ευχαριστώ

Storm
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Auto Profit, απόψεις

Δημοσίευσηαπό Storm » 21 Απρ 2006, 22:58

χμμμ! μετά από "τρελό" ψάξιμο και αφού "έμαθα" και Ολλανδικά τελικά το αυτοκίνητο μάλλον έρχεται (όπως και είπαν) από Ολλανδία ... Η τιμή του στην Ολλανδία (χωρίς τους τοπικούς φόρους) είναι μόλις 14.336euro! Οπότε με τον εκτελωνισμό πάει μαζί με το Clima: 15000*1,30 = 19500euro Ελληνική τιμή χωρίς μεταφορικά. Μεταφορά με τραίνο έχει περίπου 1000euro δηλ. το αυτοκίνητο έρχεται στην Ελλάδα με 20500euro εφόσον μιλάμε για ένα αυτοκίνητο ...
Η autoprofit το πουλάει 20990 οπότε υπολογίζω ότι βγάζει σίγουρα πάνω από 500euro ανά αυτοκίνητο.

Επίσης από το site και τον εξοπλισμό του 3πορτου JΧ:
http://www.suzuki.nl/suzuki?nav=nhovtCs ... mEmCvEpBTE
παρατηρώ ότι στην Ολλανδία το JX έρχεται με θέση για απλό radioCD και επιπλέον θέση για μικροαντικείμενα ... και μάλιστα ο εξοπλισμός του είναι ακριβώς όπως μου είπαν στην Auto Profit μαζί με Clima που είναι στο βασικό εξοπλισμό.

Λέτε να απάντησα στις ερωτήσεις μου ? ::?: ::?:
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό macedonas » 22 Απρ 2006, 07:22

ΣΩΣΤΟΣ ο παίχτης :twisted: :twisted: :twisted:
Και ρωτάμε και απαντάμε και πληροφορίες δίνουμε.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό Santa » 22 Απρ 2006, 09:50

Αρχικα καλως ορισες στο Forum.
Δεν βλέπω το λόγο που κάθεσαι και ψάχνεις πόσο βγάζει μια εταιρία πώλησης αυτοκινήτων. Αυτο που προέχει είναι να συγκρίνεις τιμές μέσα στην Ελληνική αγορά και μετά να κατασταλάξεις. Να τα βάλεις κάτω όλα: έξοδα υπουργείων, επιτόκια τραπεζών (αν το αγοράσεις με διακανονισμό), after sales εξυπηρετηση κλπ.
Μπορεί το radiocd να το δίνουν δώρο κάπου αλλού. Να ξέρεις οτι θα βρείς μεγάλες διαφορές όχι στην αρχική τιμή αλλα συγκρίνοντας τα παραπάνω που σου ανέφερα. Μια εταιρεία πώλησης αυτοκινήτων δεν <βγάζει> καλό κέρδος απο την πώληση καινούργιου. Τα λεφτά <βγαίνουν> απο την ανταλλαγή που θα κάνει ο πελάτης. Σου φέρνω παράδειγμα την δικιά μου περίπτωση: Είχα το mav και έκανα μια έρευνα πώλησης ανταλλαγής ώστε να πάρω το νέο santa fe. Όλες οι εταιρείες μου ζητούσαν το παλιό 18.000 ευρώ. Τελικά το πούλησα μόνος μου 22,000 ευρώ. Αρα λοιπόν αν το έδινα ανταλλαγή το κέρδος της εταιρείας θα ήταν 4,000 ευρώ!!
Έτσι λοιπόν συγκεντρώσου στο τί ακριβώς θές και απο πού θα το αγοράσεις. Μήν συγκρίνεις την Ελληνική αγορά με την Ευρωπαική. ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟΙ.....

Σου ευχομαι ολοψυχα καλή ανάσταση και καλό πάσχα.
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό Storm » 22 Απρ 2006, 18:03

Santa ο μόνος λόγος που έκατσα να βγάλω την τιμή του αυτοκινήτου ήταν γιατί ήθελα να επιβεβαιώσω την τιμή πώλησης από τον συγκεκριμένο εισαγωγέα καθώς και την χώρα εισαγωγής (δηλ. την Ολλανδία). Το λάθος μου ήταν ότι χρησιμοποίησα το φόρουμ ως "notepad" ίσως από κεκτημένη ταχύτητα ...
Ο σκοπός που άνοιξα το θέμα ήταν να "ακούσω" και άλλες απόψεις για την Auto Profit, από πιθανούς πελάτες ...

Καλή Ανάσταση Σε Όλους!
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό DimitrisEscudo » 22 Απρ 2006, 19:20

na prosekseis an isxyei h 3eths eggyhsh ths suzuki hellas giati h suzuki eyrwpaikos exei 1 xrono opote me thn xrhmatikh diafora agorazeis thn 3eth eggyhsh.
Άβαταρ μέλους
DimitrisEscudo
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 27 Μαρ 2006, 13:28
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Storm » 23 Απρ 2006, 17:34

Xρόνια Πολλά και Καλά!
Η 3ετής εγγύηση είναι πανευρωπαϊκή. Παλιότερα είχε ένα χρόνο ...

Να και ένα καλό Ολλανδικό τεστ που έδωσε απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα μου για το εισαγώμενο μοντέλο της Auto Profit από Ολλανδία ... http://www.autozine.nl/text/385.html
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 29 Μάιος 2006, 19:19

Επιτέλους το πήρα (26/05/06).... Ασημένιο Grand Vitara 2.0 JLXEW (ESP) + Cruise Control + Φώτα Xenon από την Auto Profit με 33.000 ευρώ.

Όσο έχει δηλαδή από την αντιπροσωπεία χωρίς τα παραπάνω 2 εξτρα (τα οποία και δεν τα φέρνει καν, ούτε με παραγγελία). Όσο αφορά τα φώτα δεν το συζητώ εκπληκτική εμπειρία..... δεν μπορώ να οδηγήσω άλλο αυτο χωρίς αυτά. Αλλά το Cruise Control δεν περίμενα να είναι τόσο χρήσιμο όσο τελικά είναι (πιο πολύ το φανταζόμουν σαν ένα επιπλέον gadget) Για παράδειγμα είχα πάει μονοήμερη εκδρομή την κυριακή στην βόρεια Ευβοια και μετα από μια κουραστική μερα οδηγησης και παιχνιδιού με το αυτοκινητο σε βουνα και ποταμια (όλα αυτά απο τη 2ρη μερα αγοράς) στην επιστροφη για την Αθηνα δεν μπορουσα να συρω καν τα ποδια μου. Ε, λοιπόν το ενεργοποιω στα 120-130 και ξεχασα το γκαζι, μεχρι και ασκησεις εκανα στα ποδια για να ξεμουδιασουν (το οποιο το θεωρουσα αδιανοητο πριν). Οσο αφορα τη χρηση του Cruise Control περα απο μια απλη επιλογη ταχυτητας μπορείς να επιταχυνεις ακομα και με ενα κουμπι στο τιμονι (σαν παιχνιδι)....
Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και με την επιλογη μου φυσικά, φυσικά........... για το Grand Vitara
Αλλά και για την επιλογη μου οσον αφορά την εταιρία αφου ετσι πιστεύω οτι γλυτωσα μερικα ευρουλακια αλλά και εβαλα εξτρα που δεν μπορουσα αλλιως.....
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό macedonas » 29 Μάιος 2006, 22:14

Καλορίζικο και καλολάσπωτο.
Αν και απο οτι γράφεις το λάσπωσες κιόλας :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό Storm » 30 Μάιος 2006, 11:03

Καλορίζικο καλοτάξιδο!

Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου από την AutoProfit!!!! :)
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 30 Μάιος 2006, 16:23

Μεχρι στιγμής πολύ ευχαριστημένος.....
Βλέπουμε και στην συνεχεια
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 86 επισκέπτες

cron