Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Απορίες για το νέο GV 5d

Απορίες για το νέο GV 5d

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 15 Φεβ 2006, 03:40

Καλησπέρα σε όλους.... Εδώ και αρκετό καιρό διαβάζω τα forum γιατί ενδιαφέρομαι να πάρω καινουργιο τουτού 4Χ4 και τελικά με βλέπω να καταλήγω στο νέο GV. Γι'αυτό θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες....

1)Πόση είναι η κατανάλωση μέσα στην πόλη? και πόση σε μια εκδομή? (περίπου πάντα με την εμπειρία σας)
2)Είναι κουραστικός η ενοχλητικός ο θόρυβος από την μηχανή σένα ταξίδι και πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να κρατάς ταχύτητα 150 με 160 χλμ/ώρα στην εθνική?
3) Σας έχει βγάλει το GV κάποιο πρόβλημα ή κάποιο ελάττωμα? (αν ποιό είναι αυτό)
4) Το ετήσιο σέρβις και τα ανταλλακτικά είναι ακριβά? Ποια είναι η γνώμη σας?
και τέλος
5) Μήπως έχετε ακούσει αν μπορεί να βάλει κανείς εκ των υστέρων το ESP?

Οποιος πιστός προσέλθει....

Thanks a lot....
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό fokion » 15 Φεβ 2006, 04:29

Περαν του γιατι " ετσι μ' αρεσει " ( που σεβομαι απολυτα ) γιατι θες τζιπ?

Ποιο GV σε ενδιαφερει? το 1.6 κοντο ή το 2.0 μακρυ?
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 15 Φεβ 2006, 04:37

Έχω ένα φιατ πουντο Gt από τα φοιτητικά μου χρόνια..... το οποίο παραδόξως αντί να το σκίσω στους δρόμους το έσκισα σε κάμποσους κατσικόδρομους και σε ειδικές που το πήγαινα στα ραλλυ ακρόπολις...
τώρα θέλω ένα οικογενειακό τουτού που να μπορώ πάλι να το σκίζω στις εκδομές, στα χώματα και στα χιόνια μαζί με τη γυναίκα μου χωρίς να έχω τύψεις αλλά και να το ευχαριστίεμαι...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό fokion » 15 Φεβ 2006, 04:39

ε αστο τοτε - παρε κατι αλλο.....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 15 Φεβ 2006, 04:39

Ξέχασα να αναφέρω ότι για το 5 θυρο ενδιαφέρομαι...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 15 Φεβ 2006, 04:42

Τελικά απάντηση και δεν πήρα αλλά και απαξίωση έλαβα...

Thanks a lot...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό fokion » 15 Φεβ 2006, 04:45

Φιλε μην παρεξηγησαι - αυριο το πρωι που θα εχω χρονο, θα σου πω ολοκληρη την γνωμη μου... Sorry αν δεν τα εγραψα καλα και νομιζες οτι σε κοροιδευω...
Δεν ειχα καθολου αυτο το σκοπο
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 15 Φεβ 2006, 04:46

OK then αναμένω με αγωνία...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό panosktm » 15 Φεβ 2006, 05:05

και εγω πριν παρω το cherokee ειχα punto gt.να ξερεις οτι μετα απο αυτο αν οδηγησεις suv θα
απογοητευτεις λογω δυναμης.τωρα για την επιλογη αυτοκινητου ειναι πραγματικα πονοκεφαλος .
ο ανταγωνισμος εχει φτασει στα ιδια επιπεδα. το ενα θα εχει κατι που δεν θα εχει το αλλο.
το καινουριο GV κατα την γνωμη μου ειναι και ωραιο και ικανο εκτος δρομου,αν σου αρεσει παρτο γιατι οσες
συζητησεις και αν κανεις θα ακουσεις και διαφορετικες αποψεις που μερικες φορες θα σε μπερδεψουν
περισοτερο.για μενα το αργο ειναι σημαντικος παραγοντας για την επιλογη τετρακινητου,σαν δευτερη επιλογη
θα προτεινα και το sorento χωρις ομως το tod συστημα(ετσι για να σε μπερδεψω λιγο). :P :P
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 15 Φεβ 2006, 08:37

panosktm έγραψε:και εγω πριν παρω το cherokee ειχα punto gt.να ξερεις οτι μετα απο αυτο αν οδηγησεις suv θα
απογοητευτεις λογω δυναμης.τωρα για την επιλογη αυτοκινητου ειναι πραγματικα πονοκεφαλος .
ο ανταγωνισμος εχει φτασει στα ιδια επιπεδα. το ενα θα εχει κατι που δεν θα εχει το αλλο.
το καινουριο GV κατα την γνωμη μου ειναι και ωραιο και ικανο εκτος δρομου,αν σου αρεσει παρτο γιατι οσες
συζητησεις και αν κανεις θα ακουσεις και διαφορετικες αποψεις που μερικες φορες θα σε μπερδεψουν
περισοτερο.για μενα το αργο ειναι σημαντικος παραγοντας για την επιλογη τετρακινητου,σαν δευτερη επιλογη
θα προτεινα και το sorento χωρις ομως το tod συστημα(ετσι για να σε μπερδεψω λιγο). :P :P


Εγώ είχα και εξακολουθώ να έχω , το uno turbo 92 μοντ.καταλυτικό , ο φίλος ο panos έχει απόλυτο δίκιο. Μετά από τέτοια γκάζια , δεν βρίσκεις εύκολα κάτι που σε συγκινεί . Συγκεκριμένα , όταν τον περασμένο ΟΚΤ-05 πήρα το New GV 5ΘΥΡΟ , μόλις το έβγαλα από την αντιπροσωπεία στον δρόμο απελπίστικα ? ήταν πάρα πολύ σφικτό , και ασθαινόμουν ότι έσερνα καράβι από πίσω μου !!! (όπως λέει και το άσμα το νινί σέρνει καράβι!!!)
Μέρα με την μέρα όμως και μετά από 5 μήνες και 7000 Khm , η αλλαγή είναι θεαματική. Το GV είναι πολύ πιο ζωντανό , με πολύ καλύτερη απόκριση , και πιο οικονομικό από ότι στην αρχή !!
Στην άσφαλτο , είτε εθνική οδό είτε επαρχιακό δίκτυο , είναι άνετο ασφαλές , και μέχρι 140-150 Khm σχετικά αθόρυβο . Σε στροφιλίκια αν εξεικοιωθείς με το βάρος του και κάποιες λογικές κλίσεις , είναι πολύ πιο ασφαλές από το uno και το punto (κυρίως επειδή είναι μακρύ και λογω φυσικά της τετρακίνησης) . Εκτός δρόμου το έχω βάλει (λόγω εξοχικής κατοικίας στα βουνά) και σε ποτάμια και σε λάσπες και σε χιόνια , και παρόλο που τα λάστιχα μου είναι ασφάλτινα , δεν με προβλημάτισε πουθενά . Βέβαια δεν έχω κάνει αγωνιστικό trial φυσικά , αλλά διαδρομές με μέτριο βαθμό δυσκολίας , και το μόνο που με δυσκόλεψε ήταν οι επαφές με κάποια κλαδιά δέντρων σε στενά περάσματα (είναι φαρδύ το άτιμο)
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 15 Φεβ 2006, 08:59

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Οσο αφορά την κατανάλωση που κυμένεται?
Δεν νομίζω να σου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα, από ότι ακούω είναι από τα πιο καλά στην ποιότητα κατασκευής.
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 15 Φεβ 2006, 09:14

Μέχρι τα 120 Khm , από το όργανο που δείχνει στιγμιαία κατανάλωση βλέπω να ΄παίζει γύρω στα 10-11 Lit/100 khm. Από 120 -150 Κhm γύρω στα 13με 14 lit .
Τώρα όσον αφορά προβλήματα , μέχρι στιγμής δεν έχω διαπιστώσει κάτι .
Βέβαια τώρα τελευταία , ακούω ένα ψιλοτρίξιμο (σε απόλυτη ησυχία χωρίς ανοικτό radio/cd) , όταν περνάω βαθιά λακούβα η σαμάρι , αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω αν προέρχεται από το ταμπλό ή από το κάθισμα μου . (Θα το τσεκάρω στην suzuki σε λίγο καιρό που θα πάω για αλλαγή λαδιών)
Πάντως μέχρι στιγμής δεν μου έχει κάψει σταγόνα λάδι , και η θερμοκρασία του είναι σταθερή σε ένα σημείο , ανεξαρτήτως συνθηκών κίνησης
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ

Δημοσίευσηαπό JIMST » 15 Φεβ 2006, 09:18

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ GV........ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΨΑΞΙΜΟ. ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ (ΙΤΑΛΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ) ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΓΑΛΗ. ΓΙΑΤΙ ?
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ? ΣΥΜΦΕΡΕΙ ? ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ .............ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 8.000 ΕΥΡΩ.
Άβαταρ μέλους
JIMST
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 11:03
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 15 Φεβ 2006, 09:28

JIMST έγραψε:ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ GV........ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΨΑΞΙΜΟ. ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ (ΙΤΑΛΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ) ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΓΑΛΗ. ΓΙΑΤΙ ?
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ? ΣΥΜΦΕΡΕΙ ? ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ .............ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 8.000 ΕΥΡΩ.


Μήν την ψάχνεις για έξω. Aν υπολογίσεις τελωνεία , ΦΠΑ και άλλα τέτοια περί εισαγωγών , θα σου βγεί ακριβότερο από εδώ . Αν έχεις κανένα γνωστό εκτελωνιστή θα σου τα εξηγήσει καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ

Δημοσίευσηαπό JIMST » 15 Φεβ 2006, 09:41

ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 3.500 ΕΥΡΩ .......ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΚΔΩΣΗ ?
Άβαταρ μέλους
JIMST
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 11:03
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες