Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Nεο μέλος, με Νέο GV2006 3d

Δημοσίευσηαπό GRANDVITARAKIAS2.0 » 27 Ιαν 2006, 01:43

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ.
ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ.
ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ.

:D :D :D
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΚΑΤΗΦΟΡΑ.
ΠΡΟΣΕΧΕ !!!
Άβαταρ μέλους
GRANDVITARAKIAS2.0
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 03 Φεβ 2005, 15:20
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ,ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Vit-A-Jim » 27 Ιαν 2006, 06:05

Καλορίζικο και με υγεία να το χαρείς.

Τα σκαλοπάτια και το bull bar δεν λένε για off road. Θεωρώ οτι έχεις ένα πολύ ικανό αυτοκίνητο που μπορεί να σου προσφέρει φοβερές χαρές και εκπλήξεις στις εκτός δρόμου διαδρομές. Στρώσε το πρώτα και μετά θα δεις...
Άβαταρ μέλους
Vit-A-Jim
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 31 Ιαν 2005, 22:32

Δημοσίευσηαπό virus » 27 Ιαν 2006, 09:01

heroicentaur έγραψε:Κοιτα να δεις τα σκαλοπατια αλουμινιου θα σου ειναι χρησιμα μονο αν εχεις οικογενεια για να μπαινουν ευκολα στο αυτοκινητο. Αλλα προσεχε τα σκαλοπατια θα κανουν το προφιλ του αυτοκινητου πιο χαμηλο κ αν πας για κανα off road μπορει να ακουμπισουν σε σημια που ποτε σου δεν πιστευες. Αν κ οντος λενε πολυ βαλτα για αργοτερα. Ενα αλλο κακο ειναι πως αν ειναι βρωμικα η λασπομενα καθε φορα που θα μπαινεις κ θα βγαινεις απο το αυτοκινητο τα μπατσακια του παντελονιου σου θα λερονοντε.

offroad xaxaxaxaxaxaxaxaxaxxaxaxaxaxaxaxaxa
life moves pretty fast if u stop and look around for a while u could miss it...
Άβαταρ μέλους
virus
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 11 Σεπ 2005, 20:22

Δημοσίευσηαπό Dervis » 27 Ιαν 2006, 11:25

Γιατί αστειέυεσαι με το off road σε πληροφορώ δεν κολλάει πουθενά και για suv πάει πάρα πολύ καλά σε τέτοιου είδους δρόμους.
Άβαταρ μέλους
Dervis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 24 Ιαν 2006, 10:48
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό meco » 28 Ιαν 2006, 00:13

Dervis έγραψε:Se ena vouno ligo pio pano apo to anwgeia kritis,kalo einai exo valei ola ta extra kai dermatino saloni tha steilo kai alles photos autes tis meres.

Σε ποιο σημείο είσαι??? Είμαι και εγώ από το Ηράκλειο και αναζητώ χωματόδρομους για εκδρομές/βόλτες. Για δώσε καμμιά πληροφορία.
Αν θέλεις να βρεθούμε και για παρέα δεν έχω κανένα πρόβλημα... :wink:
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό Dervis » 28 Ιαν 2006, 00:29

Ναι συμφωνω.
Λοιπον ειναι λιγο πιο πανω απο τα Ανωγεια, ο δρομος που παει προς την Νίδα και ετσι οπως περνας τα ανωγεια και ανεβαινεις πιο πανω στο δρομο στριβεις σε ενα χωματοδρομο στο δεξι σου χερι και θα φτασεις ενα παλιο εγκαταλελημενο χιονοδρομικο κεντρο συνεχιζεις πιο πανω και φτανεις σε κατι πολυ χωματινους δρομους που πανε μονο τζιπ.Εγω οταν ειχα παει δεν ειχε πολλα χιονια τα περισσοτερα ηταν στην κορυφη οποτε ειδα περισσοτερες λασπες παρα χιονια.Ειναι λιγο κρυμμενος ο τοπος αυτος και μπορει να δυσκολευτεις να το βρεις αλλα αν ρωτησεις καποιον στα ανωγεια που ειναι το χιονοδρομικο θα μπορεσει να σου εξηγησει και αυτος.Παντως ειναι μια ωραια εμπειρια(πρωτη για μενα). :D
Άβαταρ μέλους
Dervis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 24 Ιαν 2006, 10:48
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό meco » 28 Ιαν 2006, 05:44

Dervis έγραψε:Ναι συμφωνω.
Λοιπον ειναι λιγο πιο πανω απο τα Ανωγεια, ο δρομος που παει προς την Νίδα και ετσι οπως περνας τα ανωγεια και ανεβαινεις πιο πανω στο δρομο στριβεις σε ενα χωματοδρομο στο δεξι σου χερι και θα φτασεις ενα παλιο εγκαταλελημενο χιονοδρομικο κεντρο συνεχιζεις πιο πανω και φτανεις σε κατι πολυ χωματινους δρομους που πανε μονο τζιπ.Εγω οταν ειχα παει δεν ειχε πολλα χιονια τα περισσοτερα ηταν στην κορυφη οποτε ειδα περισσοτερες λασπες παρα χιονια.Ειναι λιγο κρυμμενος ο τοπος αυτος και μπορει να δυσκολευτεις να το βρεις αλλα αν ρωτησεις καποιον στα ανωγεια που ειναι το χιονοδρομικο θα μπορεσει να σου εξηγησει και αυτος.Παντως ειναι μια ωραια εμπειρια(πρωτη για μενα). :D

Συνεχίζει ο δρόμος μετά το χιονοδρομικό???? :o :o
Δεν το ήξερα!
Πάντως εκεί που μου λες ότι πήγες, πήγε γνωστός μου με 3θυροGV πρόσφατα.
Μήπως σε λένε Αλέξη??? :wink:
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό Dervis » 28 Ιαν 2006, 07:29

Ναι..Ελα ρε meco γνωριζομαστε; :D
Άβαταρ μέλους
Dervis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 24 Ιαν 2006, 10:48
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό meco » 28 Ιαν 2006, 23:40

Dervis έγραψε:Ναι..Ελα ρε meco γνωριζομαστε; :D

Γνωριζόμαστε παλιόψαρο!!!! Και καλά μάλιστα.
Θα σε δώ στο γυμναστήριο... :wink:
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό Dervis » 28 Ιαν 2006, 23:46

Το ξερω σου εστειλα και π.μ
Άβαταρ μέλους
Dervis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 24 Ιαν 2006, 10:48
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό Dervis » 29 Ιαν 2006, 23:56

Και αλλες φωτο απο το εσωτερικο(ειδικα για τον gidi που ειχε την απορια πως ειναι το δερματινο στο τριθυρο).
Άβαταρ μέλους
Dervis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 24 Ιαν 2006, 10:48
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό ntalgas » 30 Ιαν 2006, 06:03

Όπως φθάνεις στο χιονοδρομικό, στα αριστερά έχει ένα δρόμο που ανεβαίνει το βουνό απάνω. Όταν ανέβεις σε ένα σημείο έχει ένα απότομο ανηφοράκι λίγο δύσκολο (θα δυσκολευτούν τα μακρύσασα).
Μετά αν θυμάμαι καλά έχει να πας ευθεία ή δεξιά .Δεξιά έχει πολύ δρόμο και δεν ξέρω που βγάζει ακριβώς, ευθεία βγάζει σε μια αλάνα με πολύ λάσπη και μια τεράστια τρύπα με λάσπη στη μέση (βαθμός δυσκολίας 9/10 η τρύπα).
Τώρα γυρίζοντας απο 'κεί που ήρθες, έχει ένα αρκετά δύσκολο και ανηφορικό χωματόδρομο με νεροφαγώματα που ανεβαίνει και άλλο το βουνό και φτάνει στη κορυφή που έχει 2 μιτάτα (πέτρινα σπιτάκια βοσκών) με καταπληκτική θέα, αυτός ο δρόμος είναι αρκετά δύσκολος και θές καλά ελαστικά.
Τώρα γυρίζοντας πρός Ηράκλειο, έχει αρκετές διαδρομές με χώμα, λάσπη, χιόνια και σκατά απο κατσίκες που βγάζουν στον κρουσσώνα (η κλασική διαδρομή), άλλη που βγάζει στα ζωνιανά και ενδιάμεσα αρκετά μέρη για παιχνίδια.
Προσοχή μη χαλάτε το βιότοπο και τα βοσκοτόπια,δεν λέει.Αν σας ενδιαφέρει μπορώ να σας αναφέρω εκτενέστερα τις διαδρομές, άν και σχεδόν κάθε κυριακή μαζευόμαστε πέντε -έξι αμάξια και πάμε καλά βολταράκια.Μπορούμε να συναντηθούμε.
Άβαταρ μέλους
ntalgas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Ιαν 2006, 14:19

Δημοσίευσηαπό vasilis » 30 Ιαν 2006, 06:27

Το ανηφοράκι που λές οριοθετεί τα "ζωνιανά όρη" με τα "ανωγειανά όρη".
Τώρα έτσι όπως είναι περνιέται άνετα καθότι πατάς σε σχετικά μεγάλες πέτρες, αλλά προσοχή μην την "φάτε" στο βράχο αριστερά.

Το μανίκι ήταν πέρυσι κάποια στιγμή όπου είχαν κλείσει την πρόσβαση απο 'κεί που περνάει τώρα και ανεβαίναμε καρφί αυτό το κομμάτι έχοντας τον βράχο στα δεξιά και αρκετά πιο μέσα και όχι στα αριστερά όπως είναι τώρα καθώς επίσης δεν είχε καθόλου καλό πάτημα....... όλα τα μικρά σκατοπετραδάκια που σου φέυγαν απο κάτω.
Το αμάξι μου το σταμάτησα στους 2 πόντους απο τον βράχο κάποια φορά 8)
Προσέχετε γενικώς.
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό meco » 30 Ιαν 2006, 06:30

ntalgas έγραψε:οπως φθανεις στο χιονοδρομικο στα αριστερα εχει ενα δρομο που ανεβαινει το βουνο απανω. οταν ανεβεις σε ενα σημειο εχει ενα αποτομο αννηφορακι λιγο δυσκολο (θα δυσκολευτουν τα μακρυσασα). μετα αν θυμαμαι καλα εχει να πας ευθεια ή δεξια .δεξια εχει πολυ δρομο και δεν ξερω που βγαζει ακριβως ευθεια βγαζει σε μια αλανα με πολυ λασπη και μια τεραστια τρυπα με λασπη στη μεση (βαθμοσ δυσκολια 9/10 η τρυπα).
τωρα γυριζοντας απο κει που ειρθες εχει ενα αρκετα δυσκολο και ανηφορικο χωματοδρομο με νεροφαγωματα που ανεβενει και αλλο το βουνο και φτανει στη κορυφη που εχει 2 μιτατα(πετρινα σπιτακια βοσκων) με καταπληκτικη θεα αυτος ο δρομος ειναι αρκετα δυσκολοσ και θες καλα ελαστικα.τωρα γυριζοντας προς ηρακλειο εχει αρκετες διαδρομες με χωμα λασπη χιονια και σκατα απο κατσικες που βγαζουν στο κρουσωνα(η κλασικη διαδρομη) αλλη που βγαζει στα ζωνιανα και ενδοιαμεσα αρκετα μερη για παιχνιδια..(προσοχη μη χαλατε το βιοτοπο και τα βοσκοτοπια,δεν λεει)...αν σας ενδιαφερει μπορω να σας αναφερω εκτενεστερα τις διαδρομες...αν και σχεδον καθε κυριακη μαζευομαστε πεντε -εξε αμαξια και παμε καλα βολταρακια ..μπορουμε να συναντηθουμε.

Eγώ είμαι μέσα για τέτοιους είδους εξορμήσεις. Έχω και ένα φίλο που δουλεύει στη vodafone (ασχολείται με κεραίες) και γνωρίζει αρκετά καλά τα βουνά της Κρήτης. :wink:

Βασίλη εσένα το αυτοκίνητό σου το έχω πετύχει δυο φορές στο δρόμο. Η τελευταία φορά ήταν χθες νομίζω, έξω από του Νικολούδη στη Παπανδρέου, αν θυμάμαι καλά. :wink: :) :)
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό vasilis » 30 Ιαν 2006, 06:44

Ε, και γιατί δεν σταμάτησες να φάμε? 8)
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 22 επισκέπτες