Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τρέμουλο στο τιμόνι Jimny

Τρέμουλο στο τιμόνι Jimny

Δημοσίευσηαπό mud_Ayrton » 19 Ιαν 2006, 11:08

γεια σας παιδια.....εχω κανει 4500km με νέο Jimny VVT και το μόνο ενοχλητικό σημείο so far, γιατι το υπόλοιπο αυτοκινητάκι είναι καταπληκτικο, είναι το μάλλον γνωστό σε όλους σας (μάλιστα χτες στη παραλιακή με σταμάτησε ένας και με ρώτησε αν το κάνει) είναι το τρέμουλο στο τιμόνι γύρω στα 80. Το έκανε και με τα μαμίσια λάστιχα και το κάνει και τώρα με τα Geolandar A/T που του έβαλα (θεϊκο λάστιχο by the way...). τι κάνουμε λοιπόν..??

Ευχαριστώ πολύ.....Γιάννης
Άβαταρ μέλους
mud_Ayrton
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 19 Ιαν 2006, 11:03
Τοποθεσία: Αθήνα

Τρέμουλο στο τιμόνι Jimny

Δημοσίευσηαπό teroulas » 19 Ιαν 2006, 14:31

Ζυγοστάθμιση ?
Δεν διορθώνεται ?
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι Jimny

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 20 Ιαν 2006, 08:58

mud_Ayrton έγραψε:γεια σας παιδια.....εχω κανει 4500km με νέο Jimny VVT και το μόνο ενοχλητικό σημείο so far, γιατι το υπόλοιπο αυτοκινητάκι είναι καταπληκτικο, είναι το μάλλον γνωστό σε όλους σας (μάλιστα χτες στη παραλιακή με σταμάτησε ένας και με ρώτησε αν το κάνει) είναι το τρέμουλο στο τιμόνι γύρω στα 80. Το έκανε και με τα μαμίσια λάστιχα και το κάνει και τώρα με τα Geolandar A/T που του έβαλα (θεϊκο λάστιχο by the way...). τι κάνουμε λοιπόν..??

Ευχαριστώ πολύ.....Γιάννης

Γιάννη το ανταλάσσω με το δικό μου που δεν κάνει καθόλου τρέμουλο :mrgreen: :mrgreen: άστο να πάει στο καλό, θα σου απάσει τα νεύρα το παλιάμαξο... :roll: :roll: :roll:
Πέρα από την πλάκα, καλοτάξιδο και κοίτα τη ζυγοστάθμιση στα λάστιχα, περισσότερα δε γνωρίζω για το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι Jimny

Δημοσίευσηαπό mud_Ayrton » 20 Ιαν 2006, 13:36

ok παιδια, ευχαριστω πολυ, θα (ξανα) δοκιμασω ζυγοστάθμιση μπας και γίνει τίποτα και βλέπουμε.....δεν είναι δα και τίποτα τραγικό. Τα λέμε Ευρυτανία την Καθ. Δευτέρα αν βρεθεί κανεις απο κει......γαλακτομπούρεκο στου Αλέκου στο Μ. Χωριό....
Άβαταρ μέλους
mud_Ayrton
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 19 Ιαν 2006, 11:03
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι Jimny

Δημοσίευσηαπό eggletakis » 20 Ιαν 2006, 16:20

mud_Ayrton έγραψε:ok παιδια, ευχαριστω πολυ, θα (ξανα) δοκιμασω ζυγοστάθμιση μπας και γίνει τίποτα και βλέπουμε.....δεν είναι δα και τίποτα τραγικό. Τα λέμε Ευρυτανία την Καθ. Δευτέρα αν βρεθεί κανεις απο κει......γαλακτομπούρεκο στου Αλέκου στο Μ. Χωριό....



Ποσα χλμ εχεις κανει με τα λαστιχα?
Ο καθενας με την σφαιρα του!!!!
Άβαταρ μέλους
eggletakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2005, 08:51
Τοποθεσία: Ν. Ιωνία

Δημοσίευσηαπό xforte » 22 Ιαν 2006, 22:01

Ειναι γνωστο ''προβλημα'' που το εχουν ολα τα JIMNY.Μην προσπαθεις για ζυγοσταθμισεις κλπ,αδικα θα το κανεις.Αυτοι που λενε οτι το δικο τους δεν το κανει μαλλον δεν το εχουν παρει ειδηση,γιατι το κανει ακριβως στα 80.Αν πας στο www.jimnyclub.gr υπαρχει σχετικο post.Η λυση ειναι μια οπως εχει πει καποιος:Δεν πηγαινεις ποτε με 80.
xforte
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 13 Σεπ 2003, 22:59

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι Jimny

Δημοσίευσηαπό eggletakis » 23 Ιαν 2006, 08:56

mud_Ayrton έγραψε:ok παιδια, ευχαριστω πολυ, θα (ξανα) δοκιμασω ζυγοστάθμιση μπας και γίνει τίποτα και βλέπουμε.....δεν είναι δα και τίποτα τραγικό. Τα λέμε Ευρυτανία την Καθ. Δευτέρα αν βρεθεί κανεις απο κει......γαλακτομπούρεκο στου Αλέκου στο Μ. Χωριό....



Η λυση ειναι μια,αμορτισερ τιμονιου εκει υστερουν τα jimny!
Ο καθενας με την σφαιρα του!!!!
Άβαταρ μέλους
eggletakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2005, 08:51
Τοποθεσία: Ν. Ιωνία

Δημοσίευσηαπό mud_Ayrton » 23 Ιαν 2006, 09:32

αμορτισερ τιμονιου ε..?? χμμμ....οκ, αλλα μετα το καλοκαιρι γιατι εχουμε και εξοδα γάμου στη μέση και πρεπει να σφιχτουμε.....προς το παρον θα ακολουθήσω τη σοφή συμβουλή του xforte....δε θα πηγαίνω ποτέ με 80..!
Άβαταρ μέλους
mud_Ayrton
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 19 Ιαν 2006, 11:03
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό chrtsi » 23 Ιαν 2006, 13:48

Είχε το ίδιο πρόβλημα φίλος με jimny και μου είπε οτι αφού πήγε την πίεση των ελαστικών του στο 24 ΑΚΡΙΒΩΣ δεν του το ξαναπαρουσίασε... δεν ξέρω αν ισχύει αλλά μια δοκιμή δεν βλάπτει...
chrtsi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 24 Οκτ 2004, 12:18
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jimnys » 23 Ιαν 2006, 18:23

chrtsi έγραψε:Είχε το ίδιο πρόβλημα φίλος με jimny και μου είπε οτι αφού πήγε την πίεση των ελαστικών του στο 24 ΑΚΡΙΒΩΣ δεν του το ξαναπαρουσίασε... δεν ξέρω αν ισχύει αλλά μια δοκιμή δεν βλάπτει...


Η πίεση των ελαστικών, ή η διαφορά πίεσης σε ελαστικά του ίδιου άξονα, νομίζω ότι μπορεί να διμιουργήσει προβλήματα.
Πρόβλημα μπορεί να διμιουργήσει επίσης, ένα βγαλμένο βαρύδι, ή αναπομίνουσα απο λασπομαχία λάσπη, πρόβλημα ελαστικών...
Mud-Ayrton η ζυγοστάθμιση θα δείξει, ο λαστιχάς σου τι σου λέει???
Το αμορτισέρ τιμονιού, κάνει δουλειά αλλά κυρίως εκτός ...
Εαν το βάλεις για το τρέμουλο...θάβεις το πρόβλημα...
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό mountainboy » 23 Μαρ 2006, 20:49

ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΣΑΝ ΚΑΤΟΧΟΣ JIMNY, ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΣΥΖΗΤΑΤΕ...
ΤΟ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ!!!
ΕΧΩ ΗΔΗ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΑ, Η ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΙΛΟΙ. ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕ ΤΙΠΟΤΕ. ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ.
ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΛΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΖΑΝΤΩΝ,ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗΣ,ΠΙΕΣΕΩΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ Η ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΧΙ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΙΔΙΟΜΟΡΦΙΑΣ ΤΟΥ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΥ ΜΑΣ, ΓΙΑΤΙ
Άβαταρ μέλους
mountainboy
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 22 Μαρ 2006, 22:56

Δημοσίευσηαπό jimnys » 24 Μαρ 2006, 09:50

Φίλε μου εγώ κατάληξα στο ότι, εάν δεν σου τρέμει το τιμόνι στα 80, μάλον δεν οδηγάς Jimny :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό blackchris » 25 Μαρ 2006, 13:07

Θυμάμαι ότι παλιά στα jymni το τρέμουλο στο τιμόνι εστιαζόταν στις στραβές δισκόπλακες. Αυτό το έχετε ψάξει ?
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό jimnys » 27 Μαρ 2006, 18:25

blackchris έγραψε:Θυμάμαι ότι παλιά στα jymni το τρέμουλο στο τιμόνι εστιαζόταν στις στραβές δισκόπλακες. Αυτό το έχετε ψάξει ?


Ενδιαφέρουσα άποψη blackchris.....
Δεν θα είχε όμως ένδειξη και κατα το φρενάρισμα???(τράβηγμα ή παίξιμο τιμονιού σε σχετικά χαμηλή ταχύτητα???)
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι Jimny

Δημοσίευσηαπό jimnys » 27 Μαρ 2006, 18:31

eggletakis έγραψε:Η λυση ειναι μια,αμορτισερ τιμονιου εκει υστερουν τα jimny!


Φίλε μου το αμορτισέρ τιμονιού επουλώνει το πρόβλημα, δεν το λύνει....
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες