Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΗΝ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ

ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΗΝ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό arvanalx » 29 Οκτ 2005, 14:13

Φίλοι γεια σάς και καλώς σας βρίσκω.

Είμαι νέο μέλος στην ομάδα σας, αλλά και νέος κάτοχος ενός VITARA JLX Cabrio-Hard Top, 3D του 1998.
Οπως καταλαβαίνεται για εμένα όλα αυτά που σηζητάτε σχετικά με την τετρακίνηση είναι πολύ νέα, αλλά προσπαθώ να σας ακολουθήσω και να τα μάθω. Είναι λίγες ημέρες λοιπόν που το έχω στην κατοχή μου και στις δοκιμές που κάνω για την συμπεριφορά του, όταν ενεργοποιώ την τετρακίνηση ακούω έναν θόρυβο από τον εμπρός τροχό (έτσι τουλάχιστον μου ακούγεται) ένας θόρυβος που δεν είναι δυνατός αλλά μοιάζει με εκείνον που ακούμε όταν χαλίκι έχει μπει στο λάστιχο μας, ένα δλδ ΤΣΙΚ-ΤΣΙΚ το οποίο αυξομειώνεται ανάλογα με την ταχύτητα και το οποίο δεν σταματά ακόμα και χωρίς να έχω βάλει σχέση στο κιβώτιο. Όταν επιστρέψω πάλι σε κίνηση στους 2 τροχούς σταματάει, για την ακρίβεια θα σταματήσει με την δεύτερη φορά όταν δηλαδή ξαναβάλω τετρακίνηση και μετά την απενεργοποιήσω. Ελπιζω να μην λέω χαζομάρες, και η ερώτηση μου να βρει κάποιο ενδιαφέρον από εσας που γνωρίζετε. Βεβαια το αμάξι θα το πάω σε μηχανικό έτσι και αλλιως για να κάνει ένα γενικό τσεκ, αλλά θα το εκτιμούσα αν είχα μια πρώτη εικόνα από εσας, εαν αυτό βέβαια είναι εφικτό.

Λοιπόν και παλι καλως σας βρήκα, και θα περιμένω με αγωνία κάποια απάντηση σας.

Φιλικά

Αλέξανδρος - Χαλκίδα
Άβαταρ μέλους
arvanalx
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 29 Οκτ 2005, 14:01
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 31 Οκτ 2005, 12:28

Γειά σου φίλε.
Τέτοιο θόρυβο έκανε το δικό μου ( Sportage όμως που πάσχουν περισσότερο σ΄ αυτό ) , όταν η πλήμνη ήταν έτοιμη να παραδώσει το πνεύμα . Ψάξε το και από αυτή την πλευρά , να μην σε αφήσει όταν ακριβώς τη χρειάζεσαι .
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Ευχαριστώ

Δημοσίευσηαπό arvanalx » 31 Οκτ 2005, 19:50

Φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Σήμερα που είχα μια τηλεφωνική επικοινωνία με εναν μηχανικο στην Suzuki στην περιοχή μου, μου είπε οτι μπορεί να είναι κάτι τέτοιο, αλλά θέλει να το δεί απο κάτω για να μου πει σίγουρα. Επειδή η αλήθεια είναι ότι έχω τρομοκρατηθεί πόσο σοβαρό είναι αυτό ?? δηλάδη να έχει σπάσει η πλήμνη και ξέρεις μήπως για τι κόστος μιλάμε ?.

Και πάλι σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
arvanalx
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 29 Οκτ 2005, 14:01
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό mytilini » 01 Νοέμ 2005, 07:07

Ο ένσφαιρος τριβέας (ρουλμάν) του κιβωτίου εμπλοκής τετρακίνησης/υποπολλαπλασιασμού έχει φαγωθεί.Για να αλλαχθεί χρειάζεται "κατέβασμα" του βοηθητικού κιβωτίου διότι είναι τοποθετημένο σε σημείο δυσπρόσιτο.Κίνδυνος σε αυτή τη φάση δεν υπάρχει (μην το παρακάνεις) αλλά κάποια στιγμή-και εφόσον ο μηχανικός σου έχει χρόνο και διάθεση-θα χρειαστεί η ανάλογη επέμβασή του. :? :-x :-x :? :? Η πλύμνη του τροχού σπάει υπό εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες (μεγάλες φορτίσεις,απότομα κρεμάσματα) και στο δικό σου πρώτα θα άκουγες (μακρυά από δώ) το "κρακ" του ημιαξονίου. :? :? :?
mytilini
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2004, 06:32
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Ερώτηση

Δημοσίευσηαπό arvanalx » 01 Νοέμ 2005, 09:24

Φίλε διάβασα την απάντηση σου .. και με δεν σου κρύβω πως η ψηχή μου μπήκε πάλι στην θέση της. Απλά θέλω να σου κάνω μια ερώτηση, το χαλασμένο ρουλμαν σττο κιβώτιο που λές δικαιολογεί να ακούγεται αυτό το "τσικ τσικ τσικ" από μπροστά αριστερά ? Συγνώμη που επαναλάμβάνω την αρχική μου ερώτηση αλλά μέσα στην αγνοια μου (για τα τζιπ), θέλω να σας έχω περιγράψει σωστά το θορυβο που ακούω.

Και πάλι ευχαριστώ, για το ενδιαφέρον σας.
Άβαταρ μέλους
arvanalx
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 29 Οκτ 2005, 14:01
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 01 Νοέμ 2005, 11:44

Jugulator έγραψε:Γειά σου φίλε.
Τέτοιο θόρυβο έκανε το δικό μου ( Sportage όμως που πάσχουν περισσότερο σ΄ αυτό ) , όταν η πλήμνη ήταν έτοιμη να παραδώσει το πνεύμα . Ψάξε το και από αυτή την πλευρά , να μην σε αφήσει όταν ακριβώς τη χρειάζεσαι .


Καλημέρα και πάλι .
Σοβαρό είναι μόνο αυτό που αφορά προσωπικά εσένα ( υγεία , προσφιλή πρόσωπα κ.λ.π. ) ! ΟΛΑ τα άλλα είναι απλώς ενοχλητικά ή εκνευριστικά . Τέλος για το κόστος μιας αλλαγής πλήμνης εάν με την εξέταση μηχανικού αποδειχτεί ότι αυτό είναι το πρόβλημα , στην περίπτωσή μου ήταν πριν 3 - 4 χρόνια όμως 200 - 250 Ευρώ . Στην παραπάνω τιμή ήταν όλα , εργατικά και ανταλλακτικά . Πρόσεξε όμως να μην αλλάξεις και τις δύο άν η άλλη είναι εντάξει , παρόλες τις ....νουθεσίες του συνεργείου .
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 01 Νοέμ 2005, 11:47

--------------------------------------------------------------------------------

Φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Σήμερα που είχα μια τηλεφωνική επικοινωνία με εναν μηχανικο στην Suzuki στην περιοχή μου, μου είπε οτι μπορεί να είναι κάτι τέτοιο, αλλά θέλει να το δεί απο κάτω για να μου πει σίγουρα. Επειδή η αλήθεια είναι ότι έχω τρομοκρατηθεί πόσο σοβαρό είναι αυτό ?? δηλάδη να έχει σπάσει η πλήμνη και ξέρεις μήπως για τι κόστος μιλάμε ?.

Και πάλι σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

Αλέξανδρος

Ούπς !!!!
Λάθος παράθεση προηγουμένως !
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό mytilini » 01 Νοέμ 2005, 18:28

Εάν τελικά είναι πρόβλημα της πλύμνης,αλλάζεις και για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο βάζεις και ασφάλειες της WARN και τέλειωσε το θέμα.Εχει απόλυτο δίκιο ο άλλος φίλος,προβλήματα άλυτα στ'αυτοκίνητα δεν υπάρχουν και δεν υπάρχει λόγος στεναχώριας και άγχους.
Υ.Γ.
Μην "ψαρώνεις" λίγο-πολύ όλοι μαθαίνουμε, δεν γεννήθηκε κανένας να τα ξέρει όλα
mytilini
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2004, 06:32
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Ενημέρωση

Δημοσίευσηαπό arvanalx » 01 Νοέμ 2005, 18:42

Λοιπόν παιδιά, σήμερα πήγα στο εξουσιοδοτημένο service της Suzuki. Ο μάστορας εκεί από το άκουσμα και μόνο μου λέει είναι η πλύμνη. Ανέβασε το αυτοκίνητο για να το δει από κάτω, μέχρι που τελικά έβγαλε τον τροχό και την πλύμνη. Την άνοιξε και απο πρώτης ματιάς δεν φένεται κάτι σπάσμένο, αλλά την κράτησε για να την ανοίξει μέσα. Η πλύμνες που φοράει το Vitara μου είναι με ασφάλειες και σε μια κουβέντα που είχα μαζί του είναι οτι ενώ οι κοινές παίζουν σταν 300 ευρώ αυτές με ασφάλεια μπορεί να έχουν και διπλάσια τιμή, παίζει αυτό ? δηλάδη έχουν τόσο μεγάλη διαφορά ? Έτσι αύριο θα έχω σίγουρη απάντηση, για να μπορέσω να πάρω το αμάξι μου έβαλε μία άλλη η οποία δεν λειτουργεί βέβαια, και πλεόν σταμάτησε το "τσικ-τσικ" άρα σίγουρα προέρχεται από την πλύμνη μου η οποία δεν μάγκωνε σωστά.

Όπως το είπες φίλε ας μην ψαρώνουμε με αυτά τα πράγματα :wink: αλλά κάθε αρχή και δύσκολη σωστά ?

Λοιπόν αυτά για την ώρα, απλά ήθελα να σας ενημερώσω γιατί ασχολήθήκατε με την "περίιπτωση" μου.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
arvanalx
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 29 Οκτ 2005, 14:01
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Ενημέρωση

Δημοσίευσηαπό markd » 01 Νοέμ 2005, 19:06

arvanalx έγραψε:Λοιπόν παιδιά, σήμερα πήγα στο εξουσιοδοτημένο service της Suzuki. Ο μάστορας εκεί από το άκουσμα και μόνο μου λέει είναι η πλύμνη. Ανέβασε το αυτοκίνητο για να το δει από κάτω, μέχρι που τελικά έβγαλε τον τροχό και την πλύμνη. Την άνοιξε και απο πρώτης ματιάς δεν φένεται κάτι σπάσμένο, αλλά την κράτησε για να την ανοίξει μέσα. Η πλύμνες που φοράει το Vitara μου είναι με ασφάλειες και σε μια κουβέντα που είχα μαζί του είναι οτι ενώ οι κοινές παίζουν σταν 300 ευρώ αυτές με ασφάλεια μπορεί να έχουν και διπλάσια τιμή, παίζει αυτό ? δηλάδη έχουν τόσο μεγάλη διαφορά ? Έτσι αύριο θα έχω σίγουρη απάντηση, για να μπορέσω να πάρω το αμάξι μου έβαλε μία άλλη η οποία δεν λειτουργεί βέβαια, και πλεόν σταμάτησε το "τσικ-τσικ" άρα σίγουρα προέρχεται από την πλύμνη μου η οποία δεν μάγκωνε σωστά.

Όπως το είπες φίλε ας μην ψαρώνουμε με αυτά τα πράγματα :wink: αλλά κάθε αρχή και δύσκολη σωστά ?

Λοιπόν αυτά για την ώρα, απλά ήθελα να σας ενημερώσω γιατί ασχολήθήκατε με την "περίιπτωση" μου.

Ευχαριστώ.


Χειροκίνητες AVM περίπου 250 ευρώ.
Έβαλα σήμερα στο galloper.
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Re: Ενημέρωση

Δημοσίευσηαπό xontros » 02 Νοέμ 2005, 00:11

arvanalx έγραψε: Η πλύμνες που φοράει το Vitara μου είναι με ασφάλειες και σε μια κουβέντα που είχα μαζί του είναι οτι ενώ οι κοινές παίζουν σταν 300 ευρώ αυτές με ασφάλεια μπορεί να έχουν και διπλάσια τιμή, παίζει αυτό ? δηλάδη έχουν τόσο μεγάλη διαφορά ?

Οι μόνες πλύμνες με ασφάλειες που ξέρω είναι οι χρυσαφιές premium της Warn, αυτές ακριβώς που ανέφερε ο mytilini. Αυτές έχω και στο δικό μου, και μάλιστα με τις ασφάλειες της Warn, αλλά ακόμα περιμένω να σπάσουν οι ασφάλειες των $20 ώστε να γλυτώσω κάτι άλλο: προφανώς οι ασφάλειες είναι κοινές για πολλές πλύμνες της Warn και σχεδιασμένες για "άλλα" φορτία αμερικάνικων διαστάσεων...
Εάν όντως φταίει η πλύμνη, βάλε άφοβα ξανά Warn χωρίς ασφάλειες, η τιμή τους είναι γύρω στα 300 Euro αν θυμάμαι καλά, και αυτά που σου λέει για διπλά λεφτά είναι π@π@ριές... Εάν θες κάτι πιο φτηνό, βάλε τις AVM που πρότεινε ο markd. Απέφυγε τις αυτόματες της Suzuki παρά την ευκολία που προσφέρουν, γιατί αρκετές φορές δεν απεμπλέκονται σωστά, με αποτέλεσμα να σπάνε...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Re: Ενημέρωση

Δημοσίευσηαπό xontros » 02 Νοέμ 2005, 00:14

Ξέχασα:
- μην ψαρώνεις, ρώτα πολλά και προσπάθησε να διακρίνεις αν σου λένε αλήθεια
- απέφυγε όσο μπορείς τα εξουσιοδοτημένα αφού είσαι εκτός εγγύησης, συνήθως χρεώνουν παπάδες για την ίδια δουλειά που κάνει και το συνεργείο της γειτονιάς σου
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό mytilini » 02 Νοέμ 2005, 06:40

Ρωτάς γιατί ασχοληθήκαμε μαζί σου,τότε φίλε μου μάλλον δεν έχεις καταλάβει την σημασία αυτής της ιστοσελίδας...Οπως λένε στο χωριό μου "να με κντάς να σε κντώ ν'ανεβούμε στο βουνό"
mytilini
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2004, 06:32
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό blackchris » 02 Νοέμ 2005, 07:31

mytilini έγραψε:Ρωτάς γιατί ασχοληθήκαμε μαζί σου,τότε φίλε μου μάλλον δεν έχεις καταλάβει την σημασία αυτής της ιστοσελίδας...Οπως λένε στο χωριό μου "να με κντάς να σε κντώ ν'ανεβούμε στο βουνό"


Ρε πως πλακώσαν όλοι οι χωριάτες εδώ μέσα ?? :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Χειροκίνητη - Αυτόματη ??

Δημοσίευσηαπό arvanalx » 02 Νοέμ 2005, 11:28

Καλημέρα σε όλους σας,

Διάβασα όλα αυτά που μου στείλατε για τις κατηγορίες των HUBS, με μεγάλη προσοχή, αλλά όπως σας είπα χάνω κάτι, ίσως το ποιο σημαντικό .. :) Μπορείτε να μου εξηγήσετε ποια είναι η διαφορά της Χειροκίνητης από την Αυτόματη Πλύμνη ?? Δηλαδή λειτουργικά σε εμένα τον οδηγό τι σημαίνει να είναι χειροκίνητη και τι αυτόματη ?
Άβαταρ μέλους
arvanalx
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 29 Οκτ 2005, 14:01
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Επόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 25 επισκέπτες