Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GRAND VITARA 2006

Δημοσίευσηαπό meco » 30 Σεπ 2005, 11:25

eteakth έγραψε:
αλλά στις αντιπροσωπίες οι τεχνικοί θα γνωρίζουν.


Λέμε τώρα!

Κοίταξε στη subaru o πωλητής παρακαλώ ήξερε το ποσοστό και για το forester και για το RAV4. Εδώ στο Ηράκλειο έχω μιλήσει με δύο τεχνικούς σε ένα δύο ανεξάρτητα συνεργεια για suzuki και ήταν και οι δύο πολυ καταρτισμένοι...
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό manos77 » 11 Οκτ 2005, 18:59

Αγόρασε κάποιος το διλιτρο; Τι λεει;
Άβαταρ μέλους
manos77
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 01 Μαρ 2005, 19:31
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ

Δημοσίευσηαπό alfakias » 30 Νοέμ 2005, 10:14

Γειά σας παίδες suzukaκηδες.Το αγόρασα πριν από 1,5 μήνα και για τις απαιτήσεις μου το βρίσκω πολύ καλό :) :) :) (προηγούμενο τουτού ALFA ROMEO 146 JUNIOR).Εντάξει δεν κάνει για σκληρό off-roading αλλά είναι πολύ καλό στο in-road.Μη ξεχνάτε ότι οι οικογένειες έχουν και απαιτήσεις και ιδιαίτερα οι μικροί διάβολοι θέλουν άνεση και χώρους.Πιστεύω ότι είναι μια καλή μέση λύση αν δεν γουστάρεις τα αντίπαλα στρατόπεδα(TOYOTA,NISSAN.MITSU)
Άβαταρ μέλους
alfakias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2005, 08:52
Τοποθεσία: ΠΟΛΥΓΩΝΟ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό GV » 30 Νοέμ 2005, 14:23

ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΛΕ, ΠΕΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΛΟΓΟ.....
ΤΟ ΧΩ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩς ΚΑΙ ΠΩς....
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ & ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ...
Άβαταρ μέλους
GV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2005, 12:25
Τοποθεσία: Ag. Artemios - Athina

Δημοσίευσηαπό Saga » 30 Νοέμ 2005, 23:50

Πιστεύω ότι είναι μια καλή μέση λύση αν δεν γουστάρεις τα αντίπαλα στρατόπεδα(TOYOTA..

Αυτό είναι που με προβληματίζει ...για το Rav λέω...αυτή την εποχή,απο το Πάσχα δηλαδη του 2005 ,είχαμε την ευκαιρία να αποκτήσουμε και το παλιό GV ,σημαντικά πιο φθηνό ..
αλλά τώρα και το RAV λόγω αλλαγής μοντέλου ,
απο τον Ιούνιο κοστίζει σχεδόν όσο και το νεό GV ( 29500 VS 30700 )+μεταλλικό χρώμα , και με την διαφορά παίρνεις με το RAv ,+10ίππους ,
σταθερότητα ηλεκτρονική ,εγγύηση ,ηλιοροφή,μεταπωλητικη αξία...

Δύσκολη απόφαση...αντε βρε GV ,πότε θα μας πεις εντυπώσεις :) ?
Άβαταρ μέλους
Saga
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2005, 21:32

Δημοσίευσηαπό alfakias » 01 Δεκ 2005, 10:02

Εντυπώσεις αρχίζουν να δίνονται :
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-2983.html
Άβαταρ μέλους
alfakias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2005, 08:52
Τοποθεσία: ΠΟΛΥΓΩΝΟ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό GV » 01 Δεκ 2005, 12:24

ΑΣΕ ΑΡΓΩ ΑΚΟΜΑ, ΣΕ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ..... :?
ΕΧΕΙ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΚΙ ΕΜΑΝΑ Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΟΥ!!!!!!!! :(

ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ RAV.....
ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.... :?:
Άβαταρ μέλους
GV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2005, 12:25
Τοποθεσία: Ag. Artemios - Athina

Δημοσίευσηαπό METALMULISHA » 20 Δεκ 2005, 12:39

pedia prota apo'ola sas zito signomi gia tous xaraktires alla ta ellinika tha ta blepate kinezika,
eimai kenourgios sayto to site k mias k eida mia toso megali antiparathesi metaksi ton dio tipon amaksomaton eipa na na po k ego thn apopsi mou! ta JEEP einai h latria mou oxi ta SUV gia logous pou oi perisoteroi tous kserete, apo tous dispistous thomades tha ithela na mou poun posa aytokinhta typou SUV exoun dei se agones? to allo einai oti h eteries theloun na kerdisoun k kala kanoun fisika! ola einai thema simferon ths suzuki k thn kathe suzuki na bgali ena SUV k prota ap'ola ksekiname apo thn agora oi perisoteroi einai asxetoi..oti einai 4x4 me ena A ipsos einai JEEP, den kitane tipota allo! gia mena h kinisi ths suzuki den me eyxaristise! katargise ena montelo to opoio aksize pola,
to apotelesma na trexo san trelos sthn suzuki na prolabo to GV to prohgoumeno sthn ekdosi freestyle!! k niotho poli tixeros!! gia na mhn makrigoro ta plaisia tipou skalas einai makran mprosta se antoxi apo ta aytoferomena sasi, osoi kserete antoxi ilikon me analisi dinameon mporeite na to breite! (iparxoun k biblia) sto mellon tha fanoune polla straba k asteia, an perasete apo kanena potami k meta den douleuoun
ta arga mhn sas anisixi!!
Άβαταρ μέλους
METALMULISHA
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Δεκ 2005, 11:38
Τοποθεσία: Καλλιθεα, Αθηνα

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 20 Δεκ 2005, 23:43

GV έγραψε:ΑΣΕ ΑΡΓΩ ΑΚΟΜΑ, ΣΕ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ..... :?
ΕΧΕΙ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΚΙ ΕΜΑΝΑ Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΟΥ!!!!!!!! :(

ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ RAV.....
ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.... :?:



Να υποθέσω ότι αστειεύεσαι που θεωρείς δύσκολη την επιλογή μεταξύ του νέο GV και του RAV :shock: !!!! ????
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό GV » 21 Δεκ 2005, 10:30

ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ...
ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ...
ΤΟ ΧΩ ΞΟΦΛΗΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΠΑΕΙ
3/1/2006

:band:
Άβαταρ μέλους
GV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2005, 12:25
Τοποθεσία: Ag. Artemios - Athina

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 22 Δεκ 2005, 19:07

Καλοτάξιδο και καλολάσπωτο !!! . Θα το ευχαριστηθείς !! :P :P
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό gpelekanos » 01 Ιαν 2006, 21:06

Γεια σας , χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους σας.

Πριν λίγες μέρες έκανα τεστ drive το νεο GV εδώ στις Σέρρες.

Ο υπαλληλος μου έδωσε τα κλειδιά (δεν έχει κλειδί) και με παρότρυνε να το πάω σε χώμα λάσπες κτλ... ο καιρός ήταν ότι έπρεπε ,λίγη βροχή ,αέρας.
.
Το πήρα και ξεκίνησα για ένα χωριό έξω από τις Σέρρες στα 10 χιλιόμετρα περίπου.

Στην διαδρομή (άσφαλτος) το αμάξι μου φάνηκε αδύναμο και ειδικά μετά τα 130χιλ/ω, βυθισμένο το πεντάλ και το αμάξι αργούσε να δώσει :shock: , σε κάποια στιγμή είδα και 150χιλ/ω και κάπου εκεί μπήκα, στο χωριό...

Σε όλη την διαδρομή με ταχύτητα πάνω από 120χιλ/ω ο θόρυβος ήταν αρκετός (ενοχλητικός) ,ο θόρυβος ερχόταν από το πάτωμα (μάλλον διαφορικό ,δεν γνωρίζω) και δεύτερον από τον αέρα που χτυπούσε στο μπαρ μπριζ (για να είμαι ειλικρινής έξω είχε αρκετά δυνατό αέρα).

Στο χωριό βρήκα έναν χωματόδρομο με μικρές λακκούβες και αρκετές πέτρες και λίγο λάσπη.
Έβαλα τρίτη στο κιβώτιο και έκανα την διαδρομή αυτή με 50-60χιλ/ω ,στις στροφές μπήκε τέλεια, τις ανωμαλίες τις κατάπιε...
Μετά από την πίκρα στην άσφαλτο το χαμόγελο μου γύρισε και πάλι, πρώτη φορά είχα την ευκαιρία να τρέξω ένα "SUV" (το λέω καλά; suv h τζιπ΄ειναι;) ,έψαχνα λακκούβα να το ρίξω μέσα , προσπάθησα να το βγάλω έξω από την στροφή αλλά τίποτα ήθελε και άλλο !!!
Μετά από αυτό ήθελα κάτι περισσότερο να δοκιμάσω... συνέχισα και στο τέλος του χωριού βρήκα μια ανηφόρα που έδινε πρόσβαση στα χωράφια.

Ο δρόμος ήταν μόνο λάσπη ,πολλή λάσπη, παχιά λάσπη!!!!!!!!
Με το που μπήκα στην λάσπη με 20χιλ/ω το αμάξι άρχισε να φεύγει μια δεξιά μια αριστερά μονοκόμματο σαν να ήμουν σε πάγο ,σταμάτησα αν και δεν χρειάζεται όπως μου είπαν και έβαλα την 4χ4 στο Lock 50/50 .
Το αμάξι έκανε πάλι τα ίδια που και που αλλά δεν σταμάτησε πουθενά.. απόλαυση!!!!

Να σας πω ότι είναι το πρώτο τζιπ που οδηγώ off road, όταν είχα πάει να κάνω τεστ drive το Ford Maverik που είχαν πει ότι είναι καινούριο ακόμα και δεν θέλανε να το ζορίσουν. :twisted:
Στην άσφαλτο το Maverik ήταν πιο δυνατό , άνοιγε πιο γρήγορα και δεν είχε αυτήν την βουή μέσα.
Επίσης οδήγησα και το RAV4 μέσα στην πόλη, τα ίδια με το maverik.

Το GV έκλεψε τις εντυπώσεις μόνο και μόνο από το υπέροχο εσωτερικό του την υπέροχη μούρη του και τον όγκο του. Επίσης κανένα άλλο δεν έχει αυτές τις επιλογές του 4χ4.

Βρίσκομαι σε πολύ μεγάλο διλημα, δεν ξέρω εάν με τον καιρό με κουράσει αυτή η αδυναμία του κινητήρα στην άσφαλτο, δεν περιμένω να έχει το γκάζι και την δύναμη από τα 210 αλόγα του σκοντα του πατέρα μου αλλά θα ήθελα κάτι περισσότερο.
Όσο για το χώμα τι να σας πω υπέροχο, με έχει κουράσει η χαμηλή ανάρτηση σε συνδυασμό με τους ΚΑΚΙΣΤΟΥΣ δρόμους μας!!!!!!
Έριξα μερικά χρήματα στο σκοντα για χαμήλωμα Κτλ και τώρα κατάλαβα το λάθος!

Το HONDA CRV εξωτερικά μου αρέσει (θέλω μοντέρνα γραμμή και όγκο) αλλά το εσωτερικό του , το ταμπλο είναι "χάλια"!!!!
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει 30.000ευρω το honda!

Όπως καταλάβατε μου άρεσε το GV αλλά κάτι μέσα μου με κάνει να διστάζω στο να το επιλέξω.

Συγνώμη για το παραλήρημα αλλά δεν είχα σε ποιον άλλον να τα πω!!!
:shock: :twisted:

ps Εαν τελικά το πάρω θέλω να βάλω τα πλαϊνά σκαλοπάτια που έχει και στο φυλλάδιο της η Suzuki , υπάρχει περίπτωση να βρω τα ιδία απο άλλη εταιρία σε άλλο κόστος κτλ;
Επίσης αυτό που έκανα τεστ ειχε τις προστατευτικές μπάρες στο πλάι οχι το σκαλοπάτι και πρόσεξα οτι προεξέχουν πολύ κάτω από το αμάξωμα.
Άβαταρ μέλους
gpelekanos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Ιαν 2006, 18:42
Τοποθεσία: Σέρρες

Δημοσίευσηαπό frixos » 02 Ιαν 2006, 00:14

Φιλε μου και εγω μια απο τα ιδια. Ειμουν ετοιμος να το χτυπησω καθοτι πιστευω οτι ειναι το πιο ομορφο μεσα εξω στα λεφτα του αλλα και για τις επιδοσεις του off road. Πηγα και εγω για test drive και διαπιστωσα και εγω ακριβως τα ιδια. Μιλαμε ο θορυβος ειναι φοβερος!!!! Το διαβαζα στα περιοδικα αλλα δεν το περιμενα να ειναι ΤΟΟΟΟΣΟ πολυ!!!! Απο εκεινη την στιγμη στραβωσα. Να δωσω 30000 Ευρω και να εχω τετοιο θορυβο????
Τωρα περιμενω την εκδοση με το πετρελαιο αλλα και το καινουργιο RAV4.
Για να δουμε!!!
Άβαταρ μέλους
frixos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 02 Ιαν 2006, 00:05

Δημοσίευσηαπό frixos » 02 Ιαν 2006, 00:15

Φιλε μου και εγω μια απο τα ιδια. Ειμουν ετοιμος να το χτυπησω καθοτι πιστευω οτι ειναι το πιο ομορφο μεσα εξω στα λεφτα του αλλα και για τις επιδοσεις του off road. Πηγα και εγω για test drive και διαπιστωσα και εγω ακριβως τα ιδια. Μιλαμε ο θορυβος ειναι φοβερος!!!! Το διαβαζα στα περιοδικα αλλα δεν το περιμενα να ειναι ΤΟΟΟΟΣΟ πολυ!!!! Απο εκεινη την στιγμη στραβωσα. Να δωσω 30000 Ευρω και να εχω τετοιο θορυβο????
Τωρα περιμενω την εκδοση με το πετρελαιο αλλα και το καινουργιο RAV4.
Για να δουμε!!!
Άβαταρ μέλους
frixos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 02 Ιαν 2006, 00:05

Δημοσίευσηαπό frixos » 02 Ιαν 2006, 00:16

Φιλε μου και εγω μια απο τα ιδια. Ειμουν ετοιμος να το χτυπησω καθοτι πιστευω οτι ειναι το πιο ομορφο μεσα εξω στα λεφτα του αλλα και για τις επιδοσεις του off road. Πηγα και εγω για test drive και διαπιστωσα και εγω ακριβως τα ιδια. Μιλαμε ο θορυβος ειναι φοβερος!!!! Το διαβαζα στα περιοδικα αλλα δεν το περιμενα να ειναι ΤΟΟΟΟΣΟ πολυ!!!! Απο εκεινη την στιγμη στραβωσα. Να δωσω 30000 Ευρω και να εχω τετοιο θορυβο????
Τωρα περιμενω την εκδοση με το πετρελαιο αλλα και το καινουργιο RAV4.
Για να δουμε!!!
Άβαταρ μέλους
frixos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 02 Ιαν 2006, 00:05

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες