Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ???

ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ???

Δημοσίευσηαπό AntonisGrandVitara » 21 Νοέμ 2004, 23:39

Φιλοι μου, εχω σκασει...
εχω το Grand Vitara 1,6 3d..
Πριν 2-3 μερες μιλουσα με ενα ΑΣΧΕΤΟ δυστυχως, κ του ελεγα οτι καθημερινα διασχιζω ενα συγκακριμενο δρομο που εχει αρκετες στροφες.
Αυτος μου ειπε : γιατι δε βαζεις τετρακινηση , να κραταει καλυτερα το αμαξι κ ας καιει λιγο παραπανω..
Κ εγω ο βλακας το εκανα κ εβαζα 4κινιση κ το πλακωνα κιολας στα στροφιλικια εκει, (πλακομα εννοω γυρω στα 80-100χλμ την ωρα κ αρκετες στροφες.
Το ΣΚ ανεβηκα κ Καλαβρυτα οπου απο κατω (αιγιο) μεχρι επανω ειχα 4κινηση, χωρις καν να βρεχει...
ΚΑποια στιγμη , φτανοντας στα καλαβρυτα, (ειχα αφησει ακομα 4κινηση ανοικτη) ειδα πως οταν πιγενα να στριψω ΔΕΞΙΑ το τιμονι αρκετα, το αμαξι εκανε λες κ εχει σπασει το δεξι λαστιχο. κ σαν να κολαγε κ να μην τραβαγε να παει... Το ιδιο κ στην οπισθεν (παντα με τετρακινιση).
ΜΕτα εβγαλα την 4κινηση κ παει ΜΙΑ ΧΑΡΑ.
Μετα δοκιμασα το ΑΡΓΟ κ μου φενεται οτι παει ΟΛΟΙΔΙΑ ΜΕ τα ΓΡΗΓΟΡΑ (2κινιση και 4κινιση) δηλαδη επιταχυνει ΚΑΝΟΝΙΚΑ ! δε νομιζω να ειναι οπως θαπρεπε να ειναι ,δηλαδη αργο και σε επιταχυνση.
Παντα οταν εχω τετρακινηση κανει αυτο το προβλημα.
Οταν βαλω στουτς 2 τροχους, τοτε παει μια χαρα. (ετσι γυρισα κ απο το ταξιδι)
Ρωτοντας (αν και αργα πια) φιλους , μου ειπαν οτι η τετρακινηση για οδηγηση σε στεγνο δρομο κ ασφαλτο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ , στα Grand Vitara.

Ξερει κανεις αν τελικα εκανα ζημια????

ευχαριστω
AntonisGrandVitara
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 25 Σεπ 2004, 13:29
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό tedos » 22 Νοέμ 2004, 06:27

Πριν 2-3 μερες μιλουσα με ενα ΑΣΧΕΤΟ δυστυχως, κ του ελεγα οτι καθημερινα διασχιζω ενα συγκακριμενο δρομο που εχει αρκετες στροφες.
Αυτος μου ειπε : γιατι δε βαζεις τετρακινηση , να κραταει καλυτερα το αμαξι κ ας καιει λιγο παραπανω..
Κ εγω ο βλακας το εκανα κ εβαζα 4κινιση κ το πλακωνα κιολας στα στροφιλικια εκει, (πλακομα εννοω γυρω στα 80-100χλμ την ωρα κ αρκετες στροφες.

:shock: :shock: :shock: :shock:

Μετα δοκιμασα το ΑΡΓΟ κ μου φενεται οτι παει ΟΛΟΙΔΙΑ ΜΕ τα ΓΡΗΓΟΡΑ (2κινιση και 4κινιση) δηλαδη επιταχυνει ΚΑΝΟΝΙΚΑ ! δε νομιζω να ειναι οπως θαπρεπε να ειναι ,δηλαδη αργο και σε επιταχυνση


Eισαι σιγουρος οτι εχεις κουμπωσει τα αργα??? Δεν νομιζω.......θα το καταλαβαινες απο το πως γεμιζει τις ταχυτητες.... καμμια σχεση με τις μακριες σχεσεις. Για δοκιμασε να τα κουμπωσεις....ο μοχλος πρεπει πρωτα να πατηθει προς τα κατω και μετα πισω!!!!
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό Panvai » 22 Νοέμ 2004, 21:19

ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΕΠΑΘΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΠΛΩΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ SUZUKI ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΟΙ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΙ ΜΕ ΤΟΥς ΠΙΣΩ ΤΡΟΧΟΥς ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ, ΑΡΑ ΟΤΑΝ ΣΤΡΙΒΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ "ΧΟΡΟΠΗΔΑΝ"
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ JIMNY ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΗΝ ΒΑΖΩ. ΖΗΜΙΑ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΛΩς "ΚΟΥΡΔΙΖΕΤΑΙ" Ο ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΑΞΟΝΑΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΗΜΙΑΞΟΝΙΑ
Άβαταρ μέλους
Panvai
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 24 Σεπ 2003, 21:02

Δημοσίευσηαπό pino » 22 Νοέμ 2004, 21:36

Νομίζω πως έχεις
πρόβλημα R.T.F.M.
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 23 Νοέμ 2004, 07:55

Αγαπητέ Αντώνη ,

Με λύπη θα σε πληροφορήσω ότι το γ@&!$!$ και ψόφησε !!! :oops: . Θα σου πρότεινα να συμμετάσχεις ενεργά σε κάποιο club π.χ: Stratego ή άλλα , και έτσι να αρχίσεις να γνωρίζεις τί μπορεί να σου προσφέρει το όχημα σου . Ακόμα καλό θα ήταν να ακολουθείς τα παιδία από εδώ πέρα που κατά διαστήμτα κάνουν κοντινές εκδρομές . Μόνο έτσι θα γνωρίσεις τη χαρά του off roading . Τώρα αν θές απλά να πηγαινοέρχεσαι Αράχωβα και άλλα τέτοια τουριστικά μέρη καλό θα ήταν να δώσεις το Grand και να πάρεις ένα RAV ή ένα άλλο SUV . Θα σε εξηπηρετήσει πολύ καλύτερα και θα γλυτώσεις αρκετά χρήματα και τρεχάματα σε συνεργεία !
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό blackchris » 23 Νοέμ 2004, 19:01

mprizolas έγραψε:Αγαπητέ Αντώνη ,

Με λύπη θα σε πληροφορήσω ότι το γ@&!$!$ και ψόφησε !!! :oops: . Θα σου πρότεινα να συμμετάσχεις ενεργά σε κάποιο club π.χ: Stratego ή άλλα , και έτσι να αρχίσεις να γνωρίζεις τί μπορεί να σου προσφέρει το όχημα σου . Ακόμα καλό θα ήταν να ακολουθείς τα παιδία από εδώ πέρα που κατά διαστήμτα κάνουν κοντινές εκδρομές . Μόνο έτσι θα γνωρίσεις τη χαρά του off roading . Τώρα αν θές απλά να πηγαινοέρχεσαι Αράχωβα και άλλα τέτοια τουριστικά μέρη καλό θα ήταν να δώσεις το Grand και να πάρεις ένα RAV ή ένα άλλο SUV . Θα σε εξηπηρετήσει πολύ καλύτερα και θα γλυτώσεις αρκετά χρήματα και τρεχάματα σε συνεργεία !


Δυστυχώς ο φίλος μου ο Αντωνάκης συμβουλεύεται μέλος του stratego αλλα δεν ακούει , και κάνει τα δικά του, τα οποία όπως διαπίστωσε δια της πικράς οδού κοστίζουν. Αντωνάκη πριν πας να σε γδύσουν στην αντιπροσωπία πάρε με τηλέφωνο.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό tedos » 23 Νοέμ 2004, 19:11

pino έγραψε:Νομίζω πως έχεις
πρόβλημα R.T.F.M.
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink:


Read The Fucking Manual :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό TLG » 22 Ιαν 2006, 20:50

Με αφορμη αυτο το παλιο , αλλα και παντα επικαιρο θεμα οριστε το παρακατω link ....

http://www.4x4abc.com/4WD101/axle-wind-up.html

[/img]
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 26 επισκέπτες