Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Grand Vitara..Πιθανο προβλημα...?

Grand Vitara..Πιθανο προβλημα...?

Δημοσίευσηαπό dimsalo » 07 Νοέμ 2004, 14:36

Γεια χαρα. Με απασχολει ενα πιθανο προβλημα που μπορει να εχω με το τζιπ και χρειαζομαι καθε δυνατη συμβουλη. Ειμαι κατοχος ενος Grand Vitara 2.0 Freestyle, Μαιος 2004. Το μετακινω, οχι παρα πολυ, εχει κανει περιπου 3.500 χλμ. Τωρα αρχιζω και το κυκλοφορω περισσοτερο. Ομως παρατηρησα κατι που μου προκαλεσε την περιεργεια. Το αυτοκινητο καθως κινειται, για παραδειγμα με 3η και φρεναρουμε, κατεβαζω σε 2η και καθως παταω γκαζι, το αυτοκινητο...ΓΡΥΛΛΙΖΕΙ, ωσπου ανεβαζει στροφες και συνεχιζει κανονικα, "αθορυβα". Ιδιαιτερα αυτο συμβαινει σε ανηφορικους δρομους, εστω και με καποια μικρη κλιση. Μιλωντας με εναν φιλο μηχανικο, μου εκανε λογο για πυρρακια...? Δεν ξερω καθολου. Δεν ξερω τι να κανω, να το ψαξω δηλαδη περισσοτερο - service. Αν υπαρχει καποια πληροφορια, κανεις να ξερει κατι...επιθυμητη.Ευχαριστω.
dimsalo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 30 Απρ 2004, 18:49
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό vasilis » 11 Νοέμ 2004, 10:00

γεια σου "dimsalo"
δεν μπορω να καταλαβω το γρυλλιζει που λες, μιας και δεν μου εχει τυχει ακομα εμενα, αλλα αυτο που λες στο δικο μου συμβαινει να "σφυριζει" ο ιμαντας.οταν πεσουν οι στροφες και ειναι με δευτερα π.χ. στις 1000-1200 και πατησεις αποτομα το γκαζι για να τραβηξει και να μην κατεβασεις ταχυτητα τοτε το κανει(σφυριζουν οι ιμαντες) και μολις ανεβουν οι στροφες, ερχεται στα ισια του και παλι. εμενα ειναι σιγουρα ιμαντας και δεν τιθεται θεμα.
ειναι προτιμοτερο να το τσεκαρεις στην αντιπροσωπεια, και να τους βαλεις να ακουσουν το θορυθο που λες οτι παρουσιαζει. δεν ξερεις καμια φορα.
φιλικα vasilis.
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό discoman » 11 Νοέμ 2004, 15:36

Πιθανες αιτιες ειναι. Ειναι καινουριο και θελει στρωσιμο. Θελει ζυγοσταθμιση ο αξονας του πισω διαφορικου .Πυρακια λογω κακης βενζινης. Συντονισμος. Δεν το ακουσα αλλα αν το δινεις να το καταλαβουμε καλα κοιταξε και αυτα.
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες