Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Απενεργοποιηση Alarm Ζώνης Οδηγού σε GV 2006

Απενεργοποιηση Alarm Ζώνης Οδηγού σε GV 2006

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 24 Νοέμ 2006, 17:56

Έβαλα τέλος στον εκνευριστικό ήχο από την ζωνη του οδηγού.
Δεν λέω φοράω ζώνη αλλά όταν παρκάρω και κανω μανουβρες ή κανω συχνες μικρές στάσεις με εκνευρίζει αφάνταστα.
Γι'αυτό αποσύνδεσα το άσπρο βυσματάκι κάτω απο το καθισμα του οδηγού και τέλος στο ήχο και στο λαμπάκι από το ταμπλό (συνολικός χρόνος 30 sec)
Σημαντική πληροφορία πριν σκύψετε απο κατω για να το αποσυνδέσετε φροντίστε να βαλετε τερμα πισω το καθισμα αλλιως δεν θα φτάνετε τα καλωδια.
Οι φωτογραφίες που παραθέτω είναι απο άλλο site αλλα είναι ακριβώς ετσι σε GV αλλα Χωρίς θερμαινόμενα καθίσματα. (2 βυσματα: 1 μεγάλο κίτρινο (δεν το πειράζουμε) και ένα μικρότερο ασπρο (αυτό που αποσυνδέουμε).
Στο δικό μου (ΜΕ θεμαινομενα καθισματα) έχει 3 βύσματα.
1 μεγαλο κιτρινο, 1 μεγάλο ασπρο και 1 μικρότερο ασπρο (αυτό βγάζουμε).
Για να το επαληθευσετε θα δειτε ότι αν ακολουθησετε την πορεια του μαυρου χοντρου πλαστικου καλωδιου προ τα πανω θα δειτε οτι παει προς την ζώνη..

Αυτα, καλη επιτυχια σε καθε ενδιαφερομενο και οτι αλλο θελει το αναφέρει
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Απενεργοποιηση Alarm Ζώνης Οδηγού σε GV 2006

Δημοσίευσηαπό kozagio » 24 Νοέμ 2006, 23:44

μπορουσες να κανεισ κατι πιο απλο ...... σε μεγαλα βενζιναδικα και μαγαζια με αξεσουαρ πουλιουντε σκετες αγκραφες ζωνης για καθε αυτοκινητο
Άβαταρ μέλους
kozagio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 08:20
Τοποθεσία: NEA MAKRH ATTIKH

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 25 Νοέμ 2006, 00:36

Εκφέροντας την γνώμη μου απλά και χωρίς καμία διάθεση για αντιπαράθεση με κανένα,αν είναι ενοχλητική η υπενθύμιση για την ζώνη,το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να την φορέσεις!!!
Αποσυνδέοντας το μπίπερ ή αγοράζοντας την αγκράφα ή ακόμα περνώντας την ζώνη από το πίσω μέρος της πλάτης του καθίσματος κουμπώνοντάς την (το έχω δει και αυτό) "ξεγελάς" το μπιπεράκι.Τί γίνεται όμως όταν σε μια φορά που θα πείς 'δε βαριέσαι εδώ παρακάτω πάω,δεν βάζω ζώνη' συμβεί το απρόβλεπτο?Εκεί ποιόν θα έχεις "ξεγελάσει"?
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό kozagio » 25 Νοέμ 2006, 01:13

ειδικα εμενα με βρισκεις συμφωνο με τη χρηση τησ ζωνης αρκει να σου πω οτι το1995 με εσωσε απο μετωπικη με μεθυσμενο με 120 χλμ .... το αυτοκινητο ενα audi 80 διαλυθηκε..... δεν εχω scanner γιανα βαλω φωτο.......
αλλα το 1993 οταν ημουν στη χαλκιδα φοιτητης ενα βραδυ καηκαν ζωντανοι 4 φοιτητες επειδη μετα απο τρακαρισμα μαγκωσε η ζωνη του συνοδηγου και δεν μπορουσαν να βγουν οι τρεις γιατι το αυτοκινητο ηταν διπορτο και ο οδηγος ειχε παραδωσει... ακραιο θα μου πεις αλλα εγινε και αυτο.
Άβαταρ μέλους
kozagio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 08:20
Τοποθεσία: NEA MAKRH ATTIKH

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 25 Νοέμ 2006, 18:33

Παιδες δεν με καταλαβατε....... ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ !!!!

Όπως ειπα και στην αρχη πάντα φοράω ζωνη (μαλιστα δεν ξεκιναω οταν δεν φοράνε και οι υπόλοιποι στο αυτοκινητο)

ΑΛΛΑ..... μην μου πειτε οτι δεν εχετε ποτε χρειαστει να κανετε μανουβρες και να εισερχεστε-εξερχεστε συνεχεια απο το αυτοκινητο. Εγω πολλακις φετος σε καλοκαιρινες εκδρομες στην Ιθακη με θεοστενους δρομους ολο μανουβρες ημουν και μια μπρος και μια πισω και παλι εξω να δω τι κανω ασε πάλι που αν κολλησεις σε λασπη ή αν φοβασαι μην ακουμπησεις δεν μπαινοβγαινεις ??????
Καλο το μπιμπερακι αλλα οχι για εκτος δρομου οχηματα γιατι οταν δυσκολευεσαι στην οδηγηση εχεις και αυτο να σου σπαει τα νευρα.
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 27 Νοέμ 2006, 22:21

Δεν λέω,είναι ενοχλητικό Dimis4X4 όταν χρειάζεται να μπαινοβγαίνεις,αν και νομίζω ότι βαράει για 1 λεπτό και μετά σταματάει,οπότε μετά είσαι οκ να μπαινοβγαίνεις όσο θέλεις :D :D
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 27 Νοέμ 2006, 22:41

Χτυπαει για 90'' αλλα αν την φορας και την βγαλεις για να βγεις να δεις κατι ή να κανεις ελιγμους αρχιζει αμεσως
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 27 Νοέμ 2006, 23:00

Άκυρο τότε.
Η άρνησή μου πάντως,έγκειται στο γεγονός ότι η υιοθέτηση μιας τέτοιας πρακτικής (της αποσύνδεσης-αγκράφας-οτιδήποτε άλλο) ,θα αποφέρει τον καθησυχασμό της ευκολίας,άρα και την μη χρήση της ζώνης παρά μόνο στο εθνικό δίκτυο,αγνοόντας συνειδητά ότι οι περισσότεροι τραυματισμοί ,αλλά και θάνατοι σε τροχαία,γίνοντε μέσα στην πόλη...κι ο λόγος?ΔΕΝ ΦΟΡΑΝΕ ΖΩΝΗ!!!
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 28 Νοέμ 2006, 02:58

Να είσαι καλά ρε dimis 4x4 μου έχει σπάσει εντελώς τα νεύρα μουρχεται να το σπάσω. Πάντως και εγώ φοράω ζώνη αλλά στο συνεχόμενο ανέβα κατέβα είναι τρέλα. Τώρα βέβαια έχω δύο επιλογές βύσμα ή αγκράφα.
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 28 Νοέμ 2006, 16:04

Να σε καλα ρε SilverArrow... Να και ενας καλος λογος, επιτελους !!!
Δεν προλαβα να γράψω κάτι και επεσαν πανω μου να με φάνε...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 30 Νοέμ 2006, 14:42

Dimis4X4 μην σε πιάνει το παράπονο φίλε μου,κανείς δεν έπεσε πάνω σου να σε φάει!!Καλά έκανες που μοιράστικες με όλους μας εδώ το εύρημά σου,όπως πιστεύω ό,τι καλά έκανα κι εγώ που παράθεσα και την αντίθετη άποψη ώστε,ο συμφορουμίτης-αναγνώστης να έχει μια πιο ολοκληρωμένη προσέγκιση του θέματος και να αποφασίσει ο ίδιος τί του ταιριάζει καλύτερα.
Ανέφερα απ'την αρχή οτι πρόκειτω για την αποψή μου χωρίς διάθεση για αντιπαράθεση,ας πούμε οτι έθεσα έναν προβληματισμό προς σκέψη όλων μας! :wink:
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό GRANDVITARAKIAS2.0 » 01 Δεκ 2006, 15:54

Παιδιά να φοράμε ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ,ακόμα και σε μικρές διαδρομές.
Εγω την επαθα σε μικρή διαδρομή (πλαγιομετωπική) αλλα φόραγα ζώνη.
Αν δδεν φοραγα ?????
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΚΑΤΗΦΟΡΑ.
ΠΡΟΣΕΧΕ !!!
Άβαταρ μέλους
GRANDVITARAKIAS2.0
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 03 Φεβ 2005, 15:20
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ,ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό cnik » 02 Δεκ 2006, 00:22

Πιαδιά εχετε ψαξει μήπως η αποσύνδεση του βύσματος επηρεάζει την αντίδραση των αερόσακων;
Άβαταρ μέλους
cnik
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Αύγ 2005, 18:09
Τοποθεσία: Αγιάσος-Μυτιλήνης-Λέσβου

Δημοσίευσηαπό ted4x4 » 02 Δεκ 2006, 00:35

cnik έγραψε:Πιαδιά εχετε ψαξει μήπως η αποσύνδεση του βύσματος επηρεάζει την αντίδραση των αερόσακων;

apo oso 3erw oi aerosakoi epireazonte apo tis zwnes alla oxi apo toys bombites alla apo to mixanismo pou exoun eswterika kai se periptwsi sygkrousis krataei ti zwni sfixtei gia na mi fygoume ektos oximatos. ekei loipon analoga me tin piesi poy tha dexthei apo tin sygkrousi tha dwsei sima stous aerosakous na skasoun.
Άβαταρ μέλους
ted4x4
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006, 20:01
Τοποθεσία: Γέρακας, Αττικής


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες