Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΓΙΑ ΧΡΗΣΤΕΣ NEW GRAND VITARA ΜΟΝΟ

Δημοσίευσηαπό grandjohn » 16 Νοέμ 2006, 10:53

SilverArrow έγραψε:Ορίστε μόλις έκλαψα λίγο μαζεύτηκε κόσμος και κοσμάκης.
Πέραν της πλάκας παιδιά ευχαριστώ πολύ και εύχομαι και σε εσάς το καλύτερο, βασικά υγεία να έχουμε (κοινότυπο).
Εντάξει το διαστημόπλοιο το άνοιξα ήδα λίγη τηλεόραση πιάνει τζάμι μέσα στην πόλη, λίγο ραδιόφωνο και τέλος.
Απλά επειδή είμαι σχιζοφρενής στα πρώτα χλμ. δεν χρησιμοποιώ ράδιο ή οτιδήποτε άλλο.
Ακού μυρίζω (φοβερή μυρωδιά καινουργίλας) γενικά παρακολουθώ το αυτοκίνητο.


ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΟ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ :wink: :wink:
KEEP ON ROCKING..........
Άβαταρ μέλους
grandjohn
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 30 Ιουν 2006, 20:56
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ted4x4 » 17 Νοέμ 2006, 01:28

SilverArrow έγραψε:Ορίστε μόλις έκλαψα λίγο μαζεύτηκε κόσμος και κοσμάκης.
Πέραν της πλάκας παιδιά ευχαριστώ πολύ και εύχομαι και σε εσάς το καλύτερο, βασικά υγεία να έχουμε (κοινότυπο).
Εντάξει το διαστημόπλοιο το άνοιξα ήδα λίγη τηλεόραση πιάνει τζάμι μέσα στην πόλη, λίγο ραδιόφωνο και τέλος.
Απλά επειδή είμαι σχιζοφρενής στα πρώτα χλμ. δεν χρησιμοποιώ ράδιο ή οτιδήποτε άλλο.
Ακού μυρίζω (φοβερή μυρωδιά καινουργίλας) γενικά παρακολουθώ το αυτοκίνητο.

καλοριζικο και καλοταξιδο να το χαρεις.
Άβαταρ μέλους
ted4x4
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006, 20:01
Τοποθεσία: Γέρακας, Αττικής

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 18 Νοέμ 2006, 03:48

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλο τον κόσμο για τις ευχές (ούτε γάμο να είχαμε) θα σας γράψω εντυπώσεις σύντομα (για την πρώτη νύχτα).
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό geoponos » 20 Νοέμ 2006, 23:47

Καλησπέρα σε όλους !!!
Επισκέπτομαι συχνά το forum μιας και είμαι υποψήφιος αγοραστής (πρωτάρης δηλαδή) του GV 2006 (την επόμενη εβδομάδα μάλλον το κλείνω) και ομολογώ ότι παρακολουθώντας τις συζητήσεις σας και τα post που κάνετε έχω σχηματίσει μια πολύ καλή και θετική εικόνα για το μοντέλο και με έχει βοηθήσει να λύσω κάποιες απορίες που είχα.
Θα ήθελα λοιπόν να θέσω κάποιες ερωτήσεις τις οποίες ίσως να μπορείτε να μυ απαντήσετε βασιζόμενοι στην μέχρι τώρα εμπειρία σας από τη χρήση του GV 2006.
1. Θα ξεκινήσω με την κατανάλωση. Ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα οι τιμές που δίνονται ή τελικά είναι μεγαλύτερη???
2. Ποιο είναι το κόστος χρήσης. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι το κάθε Service θα κοστίζει γύρω στα 150 €, τιμή που μου φαίνεται αρκετά μικρή. Είναι όντως τόσα??
3. Σχετικά με το χρώμα. Έχω την αίσθηση από τη συζήτηση που κάνατε ότι το περλέ είναι λιγότερο ανθεκτικό από το μεταλλικό. Και εγώ από το προηγούμενο αυτοκίνητο αυτήν τη αίσθηση έχω. Τελικά ισχύει ή όχι
4. Κάποιος από εσάς ανέφερε ότι το δικό του GV διαθέτει cruise control. Ρώτησα στην αντιπροσωπεία και η απάντηση δεν ήταν τόσο ξεκάθαρη. Ναι έχει να το δούμε και τι το θες κλπ κλπ
Περιφερόμενος στο Internet διαπίστωσα ότι τελικά εδώ στην Ελλάδα τα χρυσοπληρώνουμε όλα. Από το αυτοκίνητο μέχρι και το ποιο μικρό αξεσουάρ. Κρίμα….
Αυτά προς το παρόν.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και ελπίζω σύντομα να τα πούμε σε κάποια συνάντηση GV 2006.
Άβαταρ μέλους
geoponos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 23:43
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευσηαπό ted4x4 » 21 Νοέμ 2006, 01:27

geoponos έγραψε:Καλησπέρα σε όλους !!!
Επισκέπτομαι συχνά το forum μιας και είμαι υποψήφιος αγοραστής (πρωτάρης δηλαδή) του GV 2006 (την επόμενη εβδομάδα μάλλον το κλείνω) και ομολογώ ότι παρακολουθώντας τις συζητήσεις σας και τα post που κάνετε έχω σχηματίσει μια πολύ καλή και θετική εικόνα για το μοντέλο και με έχει βοηθήσει να λύσω κάποιες απορίες που είχα.
Θα ήθελα λοιπόν να θέσω κάποιες ερωτήσεις τις οποίες ίσως να μπορείτε να μυ απαντήσετε βασιζόμενοι στην μέχρι τώρα εμπειρία σας από τη χρήση του GV 2006.
1. Θα ξεκινήσω με την κατανάλωση. Ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα οι τιμές που δίνονται ή τελικά είναι μεγαλύτερη???
2. Ποιο είναι το κόστος χρήσης. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι το κάθε Service θα κοστίζει γύρω στα 150 €, τιμή που μου φαίνεται αρκετά μικρή. Είναι όντως τόσα??
3. Σχετικά με το χρώμα. Έχω την αίσθηση από τη συζήτηση που κάνατε ότι το περλέ είναι λιγότερο ανθεκτικό από το μεταλλικό. Και εγώ από το προηγούμενο αυτοκίνητο αυτήν τη αίσθηση έχω. Τελικά ισχύει ή όχι
4. Κάποιος από εσάς ανέφερε ότι το δικό του GV διαθέτει cruise control. Ρώτησα στην αντιπροσωπεία και η απάντηση δεν ήταν τόσο ξεκάθαρη. Ναι έχει να το δούμε και τι το θες κλπ κλπ
Περιφερόμενος στο Internet διαπίστωσα ότι τελικά εδώ στην Ελλάδα τα χρυσοπληρώνουμε όλα. Από το αυτοκίνητο μέχρι και το ποιο μικρό αξεσουάρ. Κρίμα….
Αυτά προς το παρόν.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και ελπίζω σύντομα να τα πούμε σε κάποια συνάντηση GV 2006.

καλησπερα geoponos. λοιπον θα σου απαντησω με βαση την ερευνα που κι εγω εχω κανει σχετικα με το gv και οι απαντησεις ειναι απο ατομα μεσα απο τον σφακιανακη (εμπιστοσυνης).
1.καταναλωση ειναι μεγαλυτερη απο αυτην που δινει ο κατασκευαστης και ο λογος ειναι απλος οι μετρησεις που κανουν ειναι με ειδανικες συνθηκες που οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχουν ιδιαιτερα στους ελληνικους δρομους. αυτο βεβαια ισχυει για ολα τα αυτοκινητα . παντως μου ειπαν πως δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα απο τις τιμες που δινει η εταιρεια και ειδικα μετα τα πρωτα 2000 με 2500 χλμ. ειναι πολυ καλη και κοντα στα επισημα στοιχεια.
2. ναι τα service ειναι εκει περιπου χωρις υπολογισμο για αλλαγη σε φρενα, ιμαντα, κλπ. ενα πληρες service κοστιζει γυρω στα 350 ευρω (φυσιολογικο ποσο θα ελεγα).
3. το μαυρο του gv ειναι περλε. ειναι ανθεκτικο απλως θελει μια προσοχη με τον τροπο καθαρισμου του κανει πιο ευκολα σημαδια απο σκληρες βουρτσες. κατα τα αλλα ειναι και αυτο μεταλικο δεν μεταβαλεται απο τον καιρο και οταν ειναι καθαρο ειναι σαν να βγηκε απο το εργοστασιο. οπως ολα τα μαυρα βεβαια δειχνει πιο πολυ την βρωμια του.
4. οσον αφορα το cruise control ο σφακιανακης το φερνει μονο στο diesel standard δεν μπορεις να το παραγγειλεις σε αλλο μοντελο σαν extra. η autoprofit παραδειγμα το εισαγει με cruise control και φωτα xenon με πληστικα επιπλεον απο την full εκδοση του σφακιανακη που το δινει 34100 ευρω ενω στην autoprofit εχει με τα επιπλεον αυτα 32000 ευρω (χωρις ομως το multistation της kenwood που δινει ο σφα δωρο, αξιας 2800 ευρω). παντως cruise control και xenon με πληστικα δεν μπορεις να βαλεις στον σφα. ειναι η συμφωνια τετοια με την suzuki. το αυτοκινητο ερχετε οπως ειναι δεν μπορεις να προσθεσεις ή να αλλαξεις (πχ χρωμα στο δερμα) τιποτα.
πιστευω να σε καλυψα με τις απαντησεις που σου εδωσα και ναι στην ελλαδα τα ακριβοπληρωνουμε ολα δυστυχως.
παντως το gv ειναι πιστευω η καλυτερη επιλογη αυτην την στιγμη στα 2000 κ.εκ. για suv εαν δεις την συνολικη εικονα του (καταναλωση, οδικη συμπεριφορα ασφαλτο, ασφαλεια, επιπεδο εξοπλισμου, δυνατοτητες 4χ4, τιμη, after sales, αξια μεταπωλησης).
Άβαταρ μέλους
ted4x4
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006, 20:01
Τοποθεσία: Γέρακας, Αττικής

Δημοσίευσηαπό mirmidonas » 21 Νοέμ 2006, 08:17

geoponos έγραψε:Καλησπέρα σε όλους !!!
Επισκέπτομαι συχνά το forum μιας και είμαι υποψήφιος αγοραστής (πρωτάρης δηλαδή) του GV 2006 (την επόμενη εβδομάδα μάλλον το κλείνω) και ομολογώ ότι παρακολουθώντας τις συζητήσεις σας και τα post που κάνετε έχω σχηματίσει μια πολύ καλή και θετική εικόνα για το μοντέλο και με έχει βοηθήσει να λύσω κάποιες απορίες που είχα.
Θα ήθελα λοιπόν να θέσω κάποιες ερωτήσεις τις οποίες ίσως να μπορείτε να μυ απαντήσετε βασιζόμενοι στην μέχρι τώρα εμπειρία σας από τη χρήση του GV 2006.
1. Θα ξεκινήσω με την κατανάλωση. Ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα οι τιμές που δίνονται ή τελικά είναι μεγαλύτερη???
2. Ποιο είναι το κόστος χρήσης. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι το κάθε Service θα κοστίζει γύρω στα 150 €, τιμή που μου φαίνεται αρκετά μικρή. Είναι όντως τόσα??
3. Σχετικά με το χρώμα. Έχω την αίσθηση από τη συζήτηση που κάνατε ότι το περλέ είναι λιγότερο ανθεκτικό από το μεταλλικό. Και εγώ από το προηγούμενο αυτοκίνητο αυτήν τη αίσθηση έχω. Τελικά ισχύει ή όχι
4. Κάποιος από εσάς ανέφερε ότι το δικό του GV διαθέτει cruise control. Ρώτησα στην αντιπροσωπεία και η απάντηση δεν ήταν τόσο ξεκάθαρη. Ναι έχει να το δούμε και τι το θες κλπ κλπ
Περιφερόμενος στο Internet διαπίστωσα ότι τελικά εδώ στην Ελλάδα τα χρυσοπληρώνουμε όλα. Από το αυτοκίνητο μέχρι και το ποιο μικρό αξεσουάρ. Κρίμα….
Αυτά προς το παρόν.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και ελπίζω σύντομα να τα πούμε σε κάποια συνάντηση GV 2006.


Γειά σου ρε πατριώτη !!
Να το πάρεις το εργαλείο είναι super , μετά από 15 μήνες που είμαι κάτοχος του , κανένα πρόβλημα . Oσο ανοίγει το μοτέρ τόσο πέφτει η κατανάλωση , και ταυτόχρονα αυξάνει η οδηγική του απόλαυση !!
Άβαταρ μέλους
mirmidonas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 26 Ιαν 2006, 06:22
Τοποθεσία: ΦΑΡΣΑΛΑ

Δημοσίευσηαπό geoponos » 21 Νοέμ 2006, 12:58

Ted 4x4 και συντοπίτη mirmidonas σας ευυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...
Όντως τα 350 είναι φυσιολογικη τιμή αν περιλαμβάνει και τα ανατλλακτικα που λες. Για τα επιπλέον αξεσουάρ βλέπω ότι υπάρχει ενα μικρό κομφούζιο για το τι μπαίνει και τι όχι.. Είδομεν. Ας το πάρουμε με το καλό και βλέπουμε..
Άβαταρ μέλους
geoponos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 23:43
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 28 Νοέμ 2006, 03:38

Δυστυχώς με έφαγε η δουλειά και η καθημερινότητα και δεν μπόρεσα να το χαρώ ακόμα. Πάντως αν πάνε καλά τα πράγματα το Σαββατοκύριακο θα κάνω την πρώτη μου εξόρμηση όχι μακριά, αλλά αν τα καταφέρω, καλά θα είναι (Έδεσσα Καιμάκτσαλάν ή καλύτερα όρος Βόρας) όχι δεν θα πάω για σκι ούτε καν για ξεςσκί μάλλον για μπριζόλσκι, και φυσικά για εκτός δρόμου περιπλανήσεις (όσο επιτρέπει ο μπέμπης). Τώρα οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι καταπληκτικές έχει μία απίστευτη αίσθηση compact ευχαριστέμαι να το οδηγώ, φεύγοντας από την δουλειά ανυπομονώ να μπώ μέσα, ο λεβιές των ταχυτήτων είναι σκέτη απόλαυση, η θέση οδήγησης το ίδιο (σε κάποιο test drive περιοδικού έγραφε ότι δεν είναι καλή για ψηλό οδηγό το ύψος μου είναι 1.87), εσωτερικά αισθάνομαι σκέτη χλιδή το σύστημα διεύθυνσης καταπληκτικό, το αμάξωμα στιβαρό, οι χώροι super,το navigation special. Τα φώτα ρε παιδιά είναι απίστευτα απορώ γιατί βάζετε xenon, για τον κινητήρα δεν μπορώ να εκφέρω άποψη μιας που το πάω ως 3.500 στροφές (είμαι δυστυχώς ακόμη στα 700 χλμ.). Έχω δύο περίεργα: ένα περίεργο συντονισμό σαν από λαμαρίνα μπροστά στον κινητήρα, και τα αμορτισέρ μεταφέρουν ένα θόρυβο όταν περνάει το αυτοκίνητο ανωμαλίες του οδοστρώματος. Ο μηχανικός της αντιπροσωπείας (φίλος εδώ και 13 χρόνια) μου έδειξε την πηγή του θορύβου ένα περίεργο προστατευτικό μέσα στον κινητήρα για την θερμοκρασία κάτι σαν τα σκεύη Sanitas που βάζουν στον φούρνο οι γυναίκες μας και για τα αμορτισέρ να μην δίνω σημασία όλα θα εξαλειφθούν στο Service των 7.500 χλμ.. Το κακό είναι ότι δεν ρώτησα λεπτομέρειες γνωρίζει κανείς επ'αυτού. Για την κατανάλωση ο ίδιος μου είπε ότι στην πόλη θα έχω λίγο μεγαλύτερη απο το προηγούμενο GV αλλά εκτός πόλης θα είναι μικρότερη λόγω αεροδυναμικής, οι πρώτες μου μετρήσεις μάλλον αυτό δείχνουν: τα πρώτα 20 ευρώ μου έκαναν 150 χλμ. τα 2α και 3α αντίστοιχα 210 χλμ σε ίδιες συνθήκες (μικτής οδήγησης πόλη περιφερειακός σε αναλογία 50-50). Χαιρετισμούς σε όλους.
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 06 Δεκ 2006, 01:50

Τι έγινε ρε παιδιά, καμμία απάντηση? σε έναν συμφουρίτη συναγωνιστή GV lover.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 06 Δεκ 2006, 01:59

Πάντως την εκδρομή την έκανα τώρα έχω 1300 χλμ. Το αυτοκίνητο είναι σκέτη απόλαυση έστω και με 3.500 στροφές. Έκανα ένα μικρό test drive σε χιόνι πάγο και χώμα, το αυτοκίνητο παιδιά είναι οδοστρωτήρας (με τα μανίσια λάστιχα). Τα δύο θέματα που με προβληματίζουν παραμένουν (αυτά που αναφέρω παραπάνω) συν ένα θόρυβο εκτός δρόμου μάλλον στο αριστερό αμορτισέρ. Δεν ξέρω αν είναι πραγματικά προβλήματα, αν θα εξαφανιστούν στην πορεία, ή όχι, με την πάροδο του χρόνου και με το στρώσιμο του αυτοκινήτου. Έχεις κανείς άποψη να περιμένω ή να το πάω συνεργείο?
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό antasp » 06 Δεκ 2006, 10:29

SilverArrow έγραψε:Πάντως την εκδρομή την έκανα τώρα έχω 1300 χλμ. Το αυτοκίνητο είναι σκέτη απόλαυση έστω και με 3.500 στροφές. Έκανα ένα μικρό test drive σε χιόνι πάγο και χώμα, το αυτοκίνητο παιδιά είναι οδοστρωτήρας (με τα μανίσια λάστιχα). Τα δύο θέματα που με προβληματίζουν παραμένουν (αυτά που αναφέρω παραπάνω) συν ένα θόρυβο εκτός δρόμου μάλλον στο αριστερό αμορτισέρ. Δεν ξέρω αν είναι πραγματικά προβλήματα, αν θα εξαφανιστούν στην πορεία, ή όχι, με την πάροδο του χρόνου και με το στρώσιμο του αυτοκινήτου. Έχεις κανείς άποψη να περιμένω ή να το πάω συνεργείο?


Σωστός - την κατάφερες την εκδρομούλα. Είχες και τον μικρό μαζί?
Για πες περισσότερα για πάγο - χιόνι, δεν έχω καταφέρει ακόμη να το πάω πουθενά και θα αργήσω μάλλον πολύ (λόγω μέσης είμαι στο κρεβάτι εδώ και καμιά βδομάδα). Το θέμα του συντονισμού με το sanitas προσπάθησα να παρατηρήσω αν εμφανίζεται για κάνα δυό μέρες (μέχρι να πέσω στο κρεβάτι) αλλά δεν το διαπίστωσα. Βέβαια έχω κοντά στα 15.000χλμ όπως σου είχα πει και μπορεί να έχω ξεπεράσει τα αρχικά συμπτώματα (όπως σου είχε πει και ο μηχανικός) ή απλά να είμαι και κουφάλογο :twisted:
Άσε που συνήθως ακούω δυνατά μουσική οπότε... (κόλπο για να μην ακούω την γυναίκα μου...)
Άβαταρ μέλους
antasp
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 15 Μάιος 2006, 15:14
Τοποθεσία: Agia Paraskevi - Athens

Δημοσίευσηαπό GK » 06 Δεκ 2006, 13:34

Καλημέρα συνάδελφοι grandvitarakides!! Χανόμαστε λιγάκι με τα πολλά θέματα που έχοθμε ανοίξει. Εγώ είμαι ο Γιώργος μένω Βριλήσια και είμαι κάτοχος εδώ και περίπου 2 εβδομάδες ενός μπέζ G.V 2.0 μεσαία έκδοση σε εξοπλισμό!
Αγαπητέ silverarrow όσον αφορα το συντονισμό του sanitas δεν έχω ακόυσει κάτι (είμαι και εγώ σαν και σένα πολύ ευαίσθητος σε θορύβους σε αυτοκίνητα!!!) Τώρα αναφορικά με τον θόρυβο σε χωματόδρομο ακούω διάφορους συντονισμούς σε πλαστικά και ίσως και κάτι και από αμορτισέρ αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω ακριβώς για να είμαι ειλικρινής! Πάντως σίγουρα χτυπάει η πισω εταζέρα (φυσιολογικο!) και ίσως και η ρεζέρβα! Αυτό που είπες για εξαφάνιση του θορύβου στο 1ο service είναι πολύ ενδιαφέρον. Γίνονται κάποιες ρυθμίσεις στα αμορτισέρ??? Κατά τα άλλα είμαι και εγώ όπως και εσείς πολυ ευχαριστημένος από το καινούργιο vavavooouum...
Με απασχολεί λιγάκι το θέμα της ασφάλειας και θα ήθελα τις γνώμες σας αν σας είναι εύκολο. Σκέφτομαι να επεκτείνω την ασφάλεια σε μεικτή γιατί έχω ακούσει ότι τα ανταλλακτικά σε suzuki είναι πολύ ακριβά. ΅Εσείς τι ασφάλεια έχετε?? ποια έιναι η άποψη σας?? Εγώ έκανα αυτήν που πρακτορεύει ο Σφακιανάκης (AIG με κλοπή ολική και μερική και πληρώνω 330 ευρώ)

Τέλος σας παραθέτω μία ερώτηση που έκανα σε άλλο post αλλά δεν πήρα απάντηση :( :( :( :( :(

Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας!!! :wink: :wink:
Καλές διαδρομές σε όλους!!!
Τα λέμα πάλι σύντομα!!

<<Αγαπητοί συνάδελφοι εχτές διαβάζοντας το manual του αυτοκινήτου ανακάλυψα ότι η ασφαλειοθήκη η εσωτερική όπως περιγράφεται στο βιβλίο οδηγειών ή δεν υφίσταται ή για να έχεις πρ'οσβαση σε αυτήν πρέπει να ξεβιδώσεις κάποιες βίδες!!! Συμβαίνει το ίδο και σε σας?? Γιατί σύμφωνα με το manual πιεζεις δύο άκρες (πάνω από το σημείο που βρίσκεται ο μοχλός για το καπό) και έχεις πρόσβαση στην εσωτερική ασφαλειοθήκη.
Αν δεν το έχετε τσεκάρει μπορείτε να το δείτε και να μου απαντήσετε???
Πάντως στο δικό μου σίγουρα πρέπει να ξεβιδώσεις αρκετές βίδες...και αν υπάρχει ασφαλειοθήκη εκει???>>
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό antasp » 06 Δεκ 2006, 17:29

Φίλε GK μικτή ασφάλεια έχω κάνει εγώ και μου στοιχίζει 920,00€ τον χρόνο με απαλλαγή 250,00€. Είναι σημαντική η διαφορά των χρημάτων σε σχέση με μια τυπική ασφάλιση (με μερική και ολική κλοπή) - μου έβγαινε κοντά στα 360,00€ extra τον χρόνο. Βέβαια μετά από ένα χτύπημα στην πίσω δεξιά πόρτα που οδήγησε σε αντικατάσταση της πόρτας, κάλυψα την διαφορά για τα πρώτα δύο χρόνια.
Κόστος καινούργιας πόρτας + βάψιμο πόρτας + εργασία στην Suzuki = 980,00€. Μείον την απαλλαγή 250,00€ πήρα από την ασφάλεια 730,00€ οπότε κάλυψα τα πρώτα 2 χρονάκια.
Παρεπιπτόντως, σου εύχομαι να είσαι πάντα καλοτάξιδος και να μην χρειαστείς τις ασφάλειες ούτε για γρατζουνιά.
Άβαταρ μέλους
antasp
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 15 Μάιος 2006, 15:14
Τοποθεσία: Agia Paraskevi - Athens

Δημοσίευσηαπό GK » 06 Δεκ 2006, 23:32

Φίλε antasp σε ευχαριστώ πολύ τόσο για τα καλά σου λόγια όσο και για τις χρήσιμες πληροφορίες σου!!!
Αν μπόρούσες να μου πεις σε ποια ασφαλιστική είσαι ασφαλισμένος θα σου ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων!!!
Άβαταρ μέλους
GK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 13:04
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό antasp » 07 Δεκ 2006, 10:42

GK έγραψε:Φίλε antasp σε ευχαριστώ πολύ τόσο για τα καλά σου λόγια όσο και για τις χρήσιμες πληροφορίες σου!!!
Αν μπόρούσες να μου πεις σε ποια ασφαλιστική είσαι ασφαλισμένος θα σου ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων!!!


είμαι ασφαλισμένος στην "Υδρόγειο". Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν έχει και πολύ καλές τιμές - απλά έχω ένα καλό φιλαράκι ασφαλιστή που κάνω όλες μου τις ασφάλειες και τον εμπιστεύομαι πλέον. Αν σε εξυπηρετεί ή βαριέσαι να πολυψάχνεις και επειδή βλέπω ότι μένεις Βριλήσσια μπορώ να σου δώσω το τηλέφωνο του (το γραφείο του είναι στο Χαλάνδρι) να πάρεις μια άποψη.
Άβαταρ μέλους
antasp
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 15 Μάιος 2006, 15:14
Τοποθεσία: Agia Paraskevi - Athens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες